GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. -IN 38. - 37.80 Wisselkoersen te Rotterdam. gewezen vorst van Langkat, gedurende zijne ange regeering en inzonderheid sedert den ^jeh-oorlog een trouw vazai van Nederland. Ken brochure van den prins Von Wied Op verzoek van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, van den Haag- Schen burgemeester en van den wethouder Oevaerts van Simonshaven te 's-Hage heeft Prina Von Wied zijn denkbeelden over de Waterverversching de Haagschen grachten in een brochure nedergelegd. Het is een ^arm pleidooi voor de verversching van het §rachtwater door zeewater. In bijzonderheden gaat de prins den toe stand van de Haagsche grachten na. Hij is Van oordeel, dat het water in de grachten 2eif beslist niet slechter is geworden dan vroeger toen de stank minder was. De reden van de vervuiling schuilt dan ook in het water, dat toegevoerd wordt. Vóór het ververschingskanaal bestond, kwam in de grachten alleen het regenwater, daarna dreef men het grachtwater naar zee en vulde het ontbrekende aan met water, dat den schrijver voorkomt in zijn samenstelling nog slechter te zijn dat hetgeen wegge- Voerdt wordt. Verbetering is dus alleen te verwachten van den toevoer van zuiver water. Hoe dit te verkrijgen Rechtstreeks van uit onze rivieren Maas of Rijn zou wenschelijk zijn, ttiaar mogelijk is het bijna niet. De bezwaren hieraan verbonden zijn bijna niet te over winnen. Wat wel kan en wel afdoende ver betering zou aanbrengen, dat is het ver- verschen met zeewater. Dit middel acht de prins tegelijk het beste, het goedkoopste en ondanks enkele technische en administratieve moeielijkheden tevens het gemakkelijkst uitvoerbare. Hoe het uit te voeren is, geeft schrijver duidelijk aan en in een aanhangsel bespreekt hij nog enkele meer technische bijzonder heden. Hij wenscht gebruik te blijven maken Van het ververschingslokaal voor den afvoer van het grachtwater, en het kanaal van Den Haag naar Scheveningen, dat tegen over «Seinpost", doodloopt, wenscht hij tot iniatingskanaal voor het zeewater te be stemmen. Zoodoende zou het versche zee- Water door alle grachten der stad moeten stroomen alvorens het door het verver schingskanaal weder wegstroomt. Wanneer dit plan geheel wordt uitgevoerd, zegt de prins, en alle pompen een maand gewerkt hebben, dan zal Den Haag van iedere epidemievrees bevrijd zijn en zal het weer niet alleen een der mooiste, maar ook een der gezondste steden van Europa worden. De centrale commissie voor de Parijsche tentoonstelling zal op 10 Januari in alge- meene vergadering te 's-Gravenhage bijeen komen. Na afloop der vergadering vereeriigt de algemeene voorzitter, baron Michiels van Verduynen, de leden en hare. oud-leden, de ministers Pierson, Lely en Cremer, aan een diner. Wat men al vermag, wanneer men van goeden wil is, bewijst alweer Wassenaar, Waar deze week voor de R.-K. armen de eerste bedeeling heeft plaats gehad, van de opbrengst der bloembollen, welke door eenige ingezetenen gegeven zijn om voor de armen te telen. Het is zeker een groote steun voor het Armbestuur, dat er voor de gelden tien balen rijst en 19.000 turven gekocht konden worden. Er is door de vergadering een comité van drie leden benoemd, die zich met het Armbestuur belasten, om de rijst en de turf te ver- deelen. het benedenhuis eenige moeielijkheden op leverde. De bovenbewoner, de heer P. van Bremen, iemand op leeftijd en slecht ter been, kon zich eveneens slechts met moeite redden. Het benedenhuis en de winkel brandden geheel uit, terwijl het bovenhuis aanzienlijk van de vlammen te lijden had. De brand, welke te drie uur uitbrak, was men te vier uur meester. Naar men verneemt, is tusschen de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij en de Haar lemZandvoort Mij. een overeenkomst tot stand gekomen, volgens welke de lijn Haar lem—Zandvoort tot grooten spoorweg zal worden ingericht. Daardoor zal de lijn door sneltreinen, bestaande uit groot spoorweg- materieel, kunnen worden bereden en de reis van Amsterdam naar Zandvoort binnen het half uur kunnen worden volbracht. Door deze groote verbetering zal Zandvoort eerst in werklijkheid de badplaats van Am sterdam worden. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een zware brand te Haarlem in het rijwielmagazijn van den heer Joh. Doorne- kamp, Groote Houtstraat 108, gewoed. De eigenaar ontdekte den brand eerst toen reeds een aanzienlijke omvang had aange komen hij kon niet spoedig den huissleutel vinden, zoodat de redding der bewoners van Naar het Ned Dagblad verneemt, is een der voornaamste hotels te Amsterdam nu reeds verhuurd aan de Duitsche ambassade, die het tijdens de kroningsdagen zal betrek ken. Als huurprijs voor die enkele dagen is het bedrag van 116.000 genoemd. Men wil uit deze maatregelen der am bassade afleiden, dat Z. M. de Keizer van Duitschland in persoon de Kroningsfeesten zal komen bijwonen. De heer J. van der Koogh, gemeente architect te Zaandam, herdacht den lsten dezer zijn 25-jarige ambtsvervulling. Bij die gelegenheid ontving hij van Burg. en Weth. en van eenige gemeenteambtenaren een blijvend aandenken, als eene hulde voor bewezen diensten. Te Alkmaar werd 1 Januari in gebruik gesteld het »St. Elisabeth Gesticht, dat aan de zuidzijde der Emmastraat verrezen is en gebouwd werd voor rekening der St. Hippo- lytus-Stichting te Delft. Het is geheel ingericht naar de eischen des tijds er bestaat gelegenheid tot opne ming van 20 patiëntenreedszijn erl2ervaren verpleegsters (zusters) gevestigd. Men kan in dit gesticht zijn eigen dokter kiezen voor verpleging aan eigen woning worden zusters beschikbaar geschikt. Een vrij groot terrein is nog aanwezig voor verdere uitbreiding van het gesticht. Op Dinsdag 4 Januari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer J. Van Heumen optrad als hoofd eener gemeente school te Dordrecht, welke functie nog steeds door hem met denzelfden ijver en ambitie wordt waargenomen als vroeger. Te Lonneker is overleden de wed. Tiethof geb. Geuvers, oud 97 jaren, de op één na oudste ingezetene dier gemeente. De oudste ingezetene van Lonneker, de 105 -jarige Berendina Wiecherinck, is nog vrij vlug, waartoe zeker de zachte winter het zijne zal bijdragen. In de gemeente Tietjerksternadeel (Fr.) komt een geval voor, dat veel van zich doet spreken. Onder het behoor van Bergum is nl. ontdekt, dat een landbouwer diens eenige dochter als een beest werd opgesloten ge houden in een hol onder het hooi, waarin zij zich ternauwernood kon bewegen. "Ver ondersteld wordt, dat zij daar zoowel bij dag als bij nacht moest verblijven het hol was afgesloten door een dichte schutting met zware grendels. Aan de gemeente-politie is het te danken, dat deze zaak, die aan het ongelooflijke grenst, aan het licht is gekomen. Vanwege de justitie is de opname van het half ver wilderde kind gelast in een gesticht. Tegen den vader, die aldus kon handelen tegenover zijn 26-jarige dochter, die alleen in hare verstandelijke vermogens moet zijn gekrenkt, doch overigens niet kwaadaardig ofgevaarlijk was,is proces-verbaalopgemaakt. Bismarck is in den laatsten tijd minder wel. Hij lijdt aan zenuwpijnen, die hem het loopen moeilijk maken en zijn nachtrust storen. Hij ontvangt daarom weinig meer en is niet in staat brieven te beantwoorden. Woensdag en in den daarop gevolgden nacht heeft er in het Kanaal een hevige Zuidwester storm gewaaid. De dienst van Calais naar Dover werd gisteren-ochtend gestaakteen van de schepen, dal den overtocht nog gewaagd had, kwam met een gebroken raderkast te Dover aan, De dienst op Folkestone en Boulogne werd ook gestaakt. In het Zuiden van Engeland zijn er weer overstroomingen geweest en het telegrafisch verkeer ook met Zuid- Europa, werd verstoord. Galdstone is Donderdag II. 88 jaar ge worden, en hij voelt zich in het Zuiden weer gezond en krachtig. «Half Februari" zoo seinde hij in een antwoord op een ge lukwensch «hoop ik te Hawarden weer aan het werk te zijn." Hetgeen vooral niet zeggen wil, dat hij in het Zuiden niet werkt. Ook mevrouw Gladstone voelt zich beter. De Daily News had deze week een lijstje van eenige bekende grijsaards, alle boven de tachtig jaar. Het zijn er 34, met uitzon dering van drie (Leo XIII, 87 Verdi, 84, en Bismarck, 82 j.j allen Engelschen. Een d i e n s t m e i s j e s b o n d Te Madrid is ook een bond gevormd van dienstmeisjes, 't Gaat niet om loonsverhoo- ging, maar eenvoudig om de betaling van verdiend loon. De Madridsche dames schijnen wel eens die betaling te vergeten of, wat erger is, het loon van de dienstbode in leen te behouden. De verbonden dienstmeisjes zullen een Oorlogskreet uitgeven om alle misbruiken aan het licht te brengen. Me vrouwen, past op 1 De poging om als protest tegen de Pau selijke Canisius-encycliek een Duitsch-Evan- gelisehe kerk te Rome te bouwen, schijnt nu reeds mislukt. Het comité dat zich daartoe had gevormd, heeft te Rome een feestmaal aangericht voor de Duitsche kolonie, doch voor men over het doel kon spreken, stond een lid van het Duitsche gezantschap op en hield een toost, waarin hij te verstaan gat, dat men wijs zou doen die kwestie niet aan te raken. Niemand heeft er een woord meer over durven reppen. Geboren: 30 Dec. Elisabeth Cornelia, dochter van L. H. Vredenbrecht en E. Loog, Singel. 31. Petrus, zoon van P. Groenen- daal en A. J. Vredenbrecht, Broersvest. Cornelius Johannes, zoon van F. H. van Etten en G. F. Hoenderkamp Broersvest. Apolonia, dochter van A. "Wuisman en H. van der Hoeven, Heerenstraat. Overleden: 31 Dec. Adriana van der Velden, oud 69 jaar, wed. van B. G. Ver- kaaik, Buitenhavenweg. 1 Jan. Arend Gagestein, oud 74 jaar, Broersveld. BEURS TE SCHIEDAM, 3 Jan., 1898 Spiritus: f1072—11. Spoeling f 1.70 Makelaars Brandersbond Onveranderd. Moutwijn Not. f7.—. STEMMING Berlijn. Parijs. Bamb. in loco 31 Dec. 3 Jam. Een vernuftig meetwerktuig. Prof. Cerevotani te Milaan is er na jaren lange onderzoekingen in geslaagd, een toestel te vervaardigen, waarmede men, in minder dan een minuut, nauwkeurig hoogten kan meten. Het instrument heet teletopo- meter. De metingen moeten verrassend nauwkeurig zijnde prof. mat o. a. van het domplein te Milaan het beeld der madonna op den middelsten toren van den dom, en 45 seconden nadat de teletopo- meter op het beeld gericht was, kon men de hoogte tot op een milimeter nauwkeurig aflezen. Men zegt, dat het Italiaansche ministerie van oorlog zich voor deze uitvinding interresseert, wat niet te verwonderen is als ze geeft wat ze belooft. Dat moet men afwachten, want de uitvinder houdt de samenstelling van zijn toestel nog geheim. Te Chicago is het Coliseum, het grootste gebouw ter wereld onder één dak, dat alleen is overtroffen door het Coliseum van het oude Rome, geheel afgebrand. In het gebouw werd een tentoonstelling van manufacturen gehouden en de bezoekers waren juist vertrokken, toen de brand ont stond, vermoedelijk .ten gevolge van een ongemak aan de electrische geleiding. Er waren op dat oogenblik nog 300 inzenders en bedienden in het gebouw. Van dezen kwamen negen in de vlammen om en veertig kregen kwetsuren. Rogge (SLOTK.)hP;ritUS I Meel 12 Merk. 1. md. 61.10 61.40 1 12 Feb. 61.10 61.60 Rogge, loop. md. 18.25 18.25 Feb. 18.25 18.25 Spirit, p. Jan. Feb. 22.8718.75 Maart/April 22.2517.621 30 Dec. 31 Dec. New-York. Mais 353/8 355/s Amsterdam. 31 Dec. Rogge op lev. prijsh. per Maart 132; per Mei 129. 3 Jan. Rogge cp lev. vast; per Maart f 132per Mei f 129, 130. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 31 Dec. 1.20 M. 3 Jan. 1.16 M. Per Telegraaf. Londen kort fl2.07| Disc. 3 pCt. Parijs -47.87^ 2 Antwerp. -47.75 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 3 Jan. Ter veemarkt waren aangevoerd 201 vette runderen, 113 vette kalveren nuchtere kalveren, 924 schapen of lammeren, 437 varkens, biggen, bokken. Koeien puike qual. c., le qual. 31 c. 2e qual. 26, 3e qual. 22 c.ossen puike c., le qual. 31 c., 2e qual. 26 c., 3e qual. 22 c.stieren le qual. 26 c., 2e qual. 20 3e qual. 15 c.kalveren le qual. 42 c., 2e qual. 36 c., 3e qual. 31 c.schapen le qual. 23 c., 2e qual. 20 c.lammeren, le qual 29 c., 2e qual. 26; varkens le qual. 22 c., 2e qual. 21 c., 3e qual. 18 c. Lichte varkens voor export le qual. 19, 2e qual. 18 c. per kilo. Handel in kalveren en schapen levendig. Rundereu prijshoudend. Aardappelen. Spuische jammen 13.30 a 3.75, Zeeuwsche dito f 3 a 3.25.dito blauwe f 3.10 a 3.40, Geldersche kralen t - a dito blauwe f 3.10 a 3.40, Overmaassche dito f4.a f4.25, poters f2.10 a 2.20, Brielsche witte fa Champions f2.80 a 3. Weinig aanvoer, geen vraag. Zeeuwsche eieren f5.a 5.20, Over- maasche dito f 5.20 a f5.40 de lOOstuks. ROTTERDAM, 3 Januari. Buitenlandsche Granen vast. Rogge per 2100 kilo; Western f138 uit zeeboot, dito stoomend f 136.50, f 137.50 bij partijen. Haver per 100 kiloPetersburger f7. tot 17.25, Ameikaansche f 6.85 Maïs per 2000 kilo. Amerik. Mixed f94, f95, uit zeeboot.Odessa f 99. VEEMARKT TE LONDEN, 3 Jan. Op de Veemarkt werden aangevoerd 1300 Runderen, 7000 Schapen. Kalveren en 140 Varkens. Men noteertRunderen 2/4 a 4/7, Schapen 3/4 a 5/9 Kalveren a en Varkens 2/8 a 4/6.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3