GEMENGD NIEUWS. Land- en Tuinbouw. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Rechtszaken. Handelsberichten. Berlijn. jRofe (SLOTK.)!^ritUS 37.80 Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Beursbericht yan Amsterdam, °sten f 500 de brandduur zal dan zijn 800 De kosten van aanleg zullen ongeveer 40 bedragen. Oorspronkelijk had de maat- appij een hooger verbruikscijferopgegeven, °ch het vermoedelijk vrij grooter aantal insluitingen van particulieren, dan waarop piekend was, gaf aanleiding tot de ver- aagde opgave, die thans niet buiten gewoon veel hooger komt dan bij het tegen woordig petroleumverbruik. Te Tilburg hebben reeds dertien firma's esloten deel te nemen aan de Parijsche ^toonstelling in 1900. Tot verdere regelen Van de inzendingen is uit hun midden eene totomissie benoemd, bestaande uit de heeren pies de Beer, H. Eras, Ch. van Spaendonck, brouwers Jzn, Fr. van Dooren. Fr. Mut ters [en l Swagemakers, met machtiging otïl hieraan toe te voegen den heer J. G. P Moonen, secretaris der Kamer van Koop- andel aldaar. in Over bijna geheel Zuid Beveland heerscht - zeer hevige mate influenza. In verschil- 'ende dorpen heerscht de ziekte huis aan ^nis. Sterfgevallen komen gelukkig niet Veel voor. Velen hebben echter weken noodig °to weer wat op krachten te komen. Maandag is te Vlissingen de justitie uit Middelburg geweest, vergezeld van een arts, ten einde het lijk van een man te laten °Pgraven, dat vóór omstreeks vier maanden Was begraven. Men vermoedt dat de man ■het aan een natuurlijken dood is gestorven. ^0 het lijkenhuisje op de algemeene be graafplaats is het lijk geneeskundig ge schouwd. Het gemeentebestuur van Steenbergen heeft van de directie der Rotterdamsche Tramweg-maatschappij een schrijven met gewijzigd plan van de ontworpen tramlijn Brouwershaven Steenbergen ter goedkeu ring ontvangen, voor zooveel op die gemeente betrekking heeft. Na onderlinge bespreking is in de jongste vergadering van den Steen- bergschen gemeenteraad besloten, deze tekeningen ter inzage te leggen en de goedkeuring tot een volgende vergadering aan te houden. Zoodra de plannen zijn goedgekeurd,, zal met de voorbereidende werkzaamheden een aanvang gemaakt worden. Waarschijnlijk zal de telefoon te Kinder dijk gemeente (Nieuw-Lekkerland) bij het ontstaan der vacature van brievengaarder, bij de posterijen gevoegd worden, zoodat hierdoor een vereenigd kantoor zal gesticht ■Worden. In de le Laurierdwarsstraat te Amsterdam werd gister-morgen op zijn kamer het lijk gevonden van den muzikant S. Bij het openen van de deur vond men niets meer op de kamer dan twee ledige botervaatjes. Men had hem in versche dene dagen niet gezien, zoodat men veronderstelt, dat hij van gebrek is omgekomen. De landbouwer v. d. Linde, te Kloetinge, die zich eenige maanden geleden onbewust schuldig maakte aan het verbod van het in eene andere weide brengen van aan mond en klauwzeer lijdend vee, en daarvoor gestraft werd met f 80 boete, heeft op zijn verzoek van H. M. de Koningin-Regentes daarvoor kwijtschelding gekregen. De 72-jarige Marchje Schut, weduwe van Wieger van der Zee, te Nijehaske, die op den donkeren, stormachtigen avond van 28 Nov. des vorigen jaars uit de kerk aan den Heeren- wal naar huis ging, doch niet thuis kwam, is eergisterenmorgen, nabij hetstoomgemaal ïde Welle," in de breede Heerensloot gevonden door den zoon van denwatermolenaarJ.de Groot. Zij had de handschoenen nog aan, de muts en het oorijzer nog op het hoofd, en de portemonnaie met il.20 nog in den zak. Op het vinden van haar lijk was een premie gesteld. Op Oudejaarsavond is bij den heer J. Hede- man te Almelo, den broeder van den fabri kant Hedeman, met een revolverkogel door een ruit geschoten, gelukkig zonder onge lukken te veroorzaken. De justitie doet onderzoek, maar tot nog toe zonder resultaat Een matroos uit Helder werd in den Nieuwjaarsnacht te 's-Gravenhage ernstig toet een mes aan het hoofd gewond. Als dader werd een 28-jarig persoon aangehouden. De matroos zal als gevolg van deze mishan deling een zjjner oogen moeten missen. Terwijl de bewoners naar de kerk waren ts bij den heer H. A. Schilpzand te Hille- ÊJom, inbraak gepleegd met diefstal. Door Verbreking van een glastuit aan de achter zijde van het huis zijn de daders de woning binnengedrongen en hebben zij een in de kamer aanwezige kast opengebroken en daaruit nagenoeg f 400 aan specie en bank papier ontvreemd. Voorwerpen van waarde Zijn onaangeroerd gebleven, maar wel werden °ngeveer drie kistjes met sigaren medege nomen. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Voor een gezin uit de 2e Bloemdwarsstraat to Amsterdam was de Nieuwjaarsdag al Zeer droevig. Er was na misbruik van sterken drank twist ontstaan tusschen vader en zoon in zijn drift nam de vader een kruik °P en gaf zijn zoon daarmee zulk een slag °P het hoofd, dat deze bewusteloos ineenzakte, ba zeer bedenkelijken toestand werd hij laar het Binnengasthuis gebracht, waar bleek dat hij reeds overleden was. Zekere J. d. V. te Rijssen, een ongunstig bekend staand persoon, heeft na voorat- gannde woordenwisseling zijn zwager T. v. A. op Nieuwjaarsdag zulke ernstige verwon dingen aan het hoofd toegebracht, dat ge neeskundige hulp meest worden ingeroepen. Tegen d. V. is proces-verbaal opgemaakt. Gisteren-avond heeft een goederentrein van de Staatsspoorwegen, welke van Nij megen naar Feijenoord loopt, bij een over weg dicht bij Waspik, een boerenkar met twee personen aangereden met het gevolg dat een persoon terstond gedood er. de andere gekwetst werd. Ook het paard werd licht gekwetst. Het verkeer had door dit ongeval geen vertraging. De letterzetter H. uit Middelburg, op Nieuwjaarsdag uit Vlissingen, waar hij werkzaam was, per tram naar zijn woon plaats terugkeerend, had de onvoorzichtigheid uit de volle vaart zijnde tram te springen met het noodlottig gevolg, dat hij overreden werd. Beide beenen werden deerlijk ge havend. Een been is afgezet moeten worden het andere hoopt men te kunnen behouden. De ongelukkige is 28 jaar oud, gehuwd, heeft 2 kinderen en is alle opzichten een zeer oppassend mensch. Maandag-ochtend even over zevenen is de Schotsche Oostkust sneltrein, die Zondag avond om half twaalf Londen (King's Cross) had verlaten, even buiten het station Dun bar, in volle vaart op een goederentrein geloopen. Te elfder ure zocht de goederen trein door met volle kracht te rijden nog weg te komen, maar het was te laat. De voorste van de twee locomotieven van den sneltrein steigerde tegen den goederentrein op en viel omde andere locomotief en een goederenwagen daarachter leden betrek kelijk weinig, maar de volgende personen wagens werden als in elkaar geschoven de geheele trein werd uit het spoor gelicht. Gedood werd een reizigster, een onderwij zeres, die op weg was naar een begrafenis ernstig gewond, voor zoover ons nog bekend, een half dozijn andere reizigers. De ma chinisten en stokers der twee locomotieven zijn er vrij goed afgekomen. Een paar sprongen van de machine. Te Rome stierf onlangs een oude bede laar, die men dagelijks op de trappen van een hoofdkerk zag zitten. De oude laat ongeveer 800,000 lire na, die hij aan zijn drie kinderen, die in het geheel niet ver" moeden dat hun vader zoo rijk was, bij testament vermaakte. I Terwijl eergisteren-avond te Londen, in Ontaria, na een gemeenteraadsverkiezing een bijeenkomst gehouden werd waarin de gekozen candidaten voor de twee duizend aanwezigen het woord voerden, viel een ge deelte van de vloer in en twee honderd menschen stortten in den kelder 28 werden er gedood en nog honderd gekwetst. Het duurste speelgoed, dat ooit een kind bezeten heeft, waren de zilveren soldaten, die Lodewijk XIV als knaap kreeg, om den krijgskunst te leeren. Dit Lilliputter-leger i bestond uit twintig escadrons ruiters en tien afdeelingen voetvolk Dat waren de eerste troepen, die de Halmachtige monarch" in de dagen zijner jeugd aanvoerde. In Parijsche archieven bewaart men nog de rekeningen van den beeldhouwer Cissay, volgens welke den kunstenaar daarvoor 75000 fians be taald werden, een voor dien tijd zeer aan zienlijke som. Later verhuisden deze kostbare soldaten naar de munt, waar zij gesmolten en tot geld geslagen werden, om een deel der onderhoudskosten voor werkelijke solda ten te bestrijden. De afstand tusschen de aarde en de zon bedraagt op dit oogenblik 150.000.000 kilo meter i m Juli zal dit 155.000.000 K.M. zijn. Het licht doorloopt dien verbazenden af stand in ongeveer 8£ minuut, aangezien de snelheid, waarmede het licht zich voortplant, 300.000 kilometer per seconde bedraagt. Een kanonskogel, hier afgeschoten met een snelheid van 500 M. per seconde, zou, indien die snelheid onveranderd bewaard bleef, 9 jaar en 8^ maand noodig hebben om de zon te bereiken. De verdediger van beide bekl., mr. H. J. Knottenbelt, trachtte aan te toonen, dat de bewijzen in deze zaak zeer zwak waren, terwijl beide bekl. reeds 2 maanden prev. hechtenis achter den rug hebben. De Hooge Raad heeft vernietigd het vonnis van de rechtbank te Amsterdam, waarbij iemand tot 86 geldboeten was veroordeeld wagens het 86 dagen te laat terugzenden aan den Burgemeester van de arbeidskaart van twee jonge werklieden. De Hooge Raad was van oordeel, dat niet eiken dag te laat één boete oplevert, maar dat, zoodra het etmaal, binnen hetwelk de kaart moet ingezenden worden voorbij is, de overtreding is voltooid. Er werden dus door dit college slechts opgelegd 2 geldboeten, nl. 1 voor de niet-terugzending der kaart voor elk der beide gezellen. Op de veilingen Maandag-avond in het Westland gehouden, werden de volgende prijzen besteed: stoofappelen 11.50 a f 2,60, stoofperen f0.90 a fl.45, spruitkool 55 a 80 c., kroten 25 a 40 et., peen 30 a 40 ct. per kin; blauwe druiven f4,a f 1.20 per kilotafelperen 2 a 10 ct., appelen 1 a 4 ct. per stuk. Geboren 3 Jan. Wilhelmina Johanna, dochter van D. Krabbendam en P. Geerling, Lange Kerkstraat, Lucas Antonius Johan nes, zoon van G. H. J. Essenberg en M. M. Burkx, Roosbeek. Wilhelmina Ciara Johanna, dochter van H. J. Allewelt en M. C. Rens, Lauronstraat. 4. Adrianus, zoon van A. J. Noordijk en M. F. T. Overzier, Westfrankelandsche Laan. Naar de Sc'n. Ct. verneemt, heeft de heer Chr. Krijger bedankt als directeur van de Gymnastiek- en Schermvereeniging »01ympia" alhier, wegens te drukke bezig heden. - De heer J. "W. Thompson, directeur- hoofdredacteur van de Maasbode, heeft wegens gezondheidsredenen eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd tegen 1 April a.s. {Msb.) De keizer van China heeft den heer F. B. 's Jacob, burgemeester van Rotterdam, de onderscheiding verleend van de 3e klasse van den 2e graad der Orde van den Dub belen Draak van China. De beide Koninginnen en prinses Elisabeth zullen 11 dezer in het hotel sDen I Ouden Doelen" te 's-Gravenhage de soirée dansante van de sociëteit Casino bijwonen. Volgens draadbericht uit Pretoria is de presidentsverkiezing in Transvaal gisteren begonnen. Zij zal minstens drie weken duren. Voor de arrondissementsrechtbank te Rotterdam diende gisteren andermaal de zaak der beide zeevisschers P. B. en D. den B. te Vlaardingen, beschuldigd van diefstal van eene hoeveelheid touw ten nadeele van Spaans te Vlaardingen. De hoofdgetuige in deze zaak, L. D. Spaans, was bij de behandeling op 29 November 11. wegens de uitoefening van zijn beroep ais zeevisscher afwezig. Get. Spaans verklaarde.dat het ontvreemde touw het zijne was en hij geene vergunning gegeven had het mede te nemen. Het O. M., bij monde van mr. Mazel, achtte niettegenstaande de ontkentenis van bekl. P. B., die evenwel voor den com missaris van politie te Vlaardingen eene bekentenis had afgelegd, voldoende bewijs gronden aanwezig en eischte tegen ieder een maand. BEURS TE SCHIEDAM, 5 Jan., 1898 Maïs Mixed, f 96 ct. v. z. Gerst: Donau, f 106 3/m. Spiritus: f 10%—11. Spoeling f 1 80 Moutwijn: Makelaars Not. f7. Brandersbond - 5s/t6. Stemming Willig. in loco 4 Jan. 5 Jan 37.90 60.75 60 60 17.90 18.— 18.25 17.50 Meel 12 Merk. 1. md. 61.25 n i 12 Feb. 61.25 Parijs, i ^0 ge ]00p. md. 18.10 Feb. 18 25 u (Spirit, p. Jan. Feb. 18.25 ÖAMB- Maart/April 17.50 3 Jan. 5 Jan. New-York. Maïs 35 35l/8 Amsterdam. 4 Jan. Rogge op lev. traag per Maart 132; per Mei f129, 128. 5 Jan. Rogge cp le/. tradgper Maart 1131 per Mei f 129, 128. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur) 4 Jan. 1.07 M. 5 Jan. 1.22 M. Londen kort f 12.06 Disc. 3 pCt. Parijs -47.85 2 Antwerp. -47.72^ 3 Per Telefoon. 21/s pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp. Adjustment Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp. 2e 3, Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche d Prolongatie 5 Jan. 87% 85% 20% IO41/4 24V4 1363/4 87»/la 571/4 13 11% 123/4 35 27 2%

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 3