Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste Jaarg Zaterdag 8 Januari 1898. No. 5989. bureau "jBofersfraaf 50. BERNARD DE BORCI. 5 PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco ner post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 - 2.— - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 0FFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma Ingelse Co. om vergunning tot oprichting van een machinefabriek in het pand aan de Nieuwehaven no. 139, kadaster sectie M, fo. 307. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Boen te weten dat voormeld verzoek met de bij lagen op de secretarie der gemeente is ter risie gelegd dat op .Donderdag den20BteB Januaria.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te bren gen en die mondeling of schriftelijk toe le lichten en dat gedurende drie dagenvoor het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan borden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 6den Januari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. WAARSCHUWING. Aangifte voor de belasting op de honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen de ingezetenen onder de aandacht, dat ingevolge het bepaalde bij de verorde ning tot heffing eener belasting op de honden, van 4 December 1873, ieder inge zeten, die éen of meer honden houdt, daar van aangifte moet doen bij den gemeente ontvanger, vóór den 15dm Januari van ieder jaar. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den Januari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNEDE. De Commissie voor het Burgerlijk Arm bestuur, tevens belast met het beheer over het Stads Ziekenhuis, wenscht, dat de reke ningen ten laste dier instelling uiterlijk den 4en Dinsdag- na afloop van den leveringstermijn worden be zorgd bij den Secretaris-Rentmeester. ALGEMEEN OVERZICHT. 7 Januari '98. Het optreden van Duitschland in China is met succes bekroond. Reeds is een over eenkomst getroffen omtrent de bezetting van Kiatsehou, waardoor Duitschland die belangrijke haven nagenoeg voor goed in bezit krijgt. Daardoor heeft Duitschland vasten voet verkregen in het Hemelsche l ijk en is het in staat gesteld de missie van Zuid-Sjantoeng afdoende te beschermen. In een extra uitgave van den Reichs- anzeiger wordt het volgende bekend ge maakt Over het afstand doen van Kiaotschau is een overeenkomst getroffen tusschen de Duitsche en de Chineesche regeeringen in den vorm van een pachtovereenkomst voor angen termijn. Het gebied, dat wordt afgestaan, is eenige vierkante mijlen groot. De Chineesche regeering staat gedurende den tijd dat het contract geldig is, haar souvereiniteitsrechten af raan de Duitsche regeering. In geval Kiaotschau niet ge schikt blykt, zal een ander punt van de kust aan Duitschland worden afgestaan. In de couranten van alle kleuren en schakeeringen te Berlijn, van de socialis tische Vorwarts tot de orthodox-conser vatieve Rreuzzeitungvindt de Duitsch- Chineesche overeenkomst een gereede, ten deele zelfs enthousiastische waardeering. De radicale Volkszeitung wenscht wel-is-waar nog, dat Duitschland niet om Rusland, het met Engeland in Oost-Azië aan den stok krijge, en de katholieke Germania blijft een extra vergoeding vragen voor de ver moorde missionarissen maar overigens zijn alle bladen met de vriendschappelijke geen bloed geëischt hebbende oplossing der kwestie zeer tevreden. Inzonderheid gelooft niemand, in weerwil van het staag gebrom der Engelsche organen, dat Engeland zich ernstig tegen de inbezitneming van Kiaotschou zal verzetten. De Vossische Zeitung meent, dat er veel scherper geschillen dan nu tus schen Engeland en Duitschland, binnenkort tusschen Engeland en Rusland zouden kun- een ontstaan, zoodat Engeland het zekerst voor zijn belangen waakt, indien het tracht de vriendschappelijke ^betrekkingen met Duitschland weer te herstellen. In een blijkbaar van hoogen kant geïn spireerd artikel geeft de Nordd. AllgZeit in de zachtste en vriendelijkste termen de verzekering, dat Duitschland niet als ver overaar in China tracht binnen te dringen, maar als vredelievend medewerker aan de heilzame ontwikeling der toestanden daar Alles onder de leuze «Niemand zu Leide". Om een «stillen arbeid ter eere van den Duitschen naam" is het te doen, en om het welzijn van China". Toen in den jongsten oorlog China voor Japan het onderspit moest delven, werd de onderkoning van Pets ji-li, Li-Hoeng-Tsjang, daarvoor gestraft met het verlies van zijn gele rijvest en zijn pauweveerenmaar toen de nood het hoogst gestegen was, kreeg hij onder bescherming van de hem steeds gunstig gezinde Keizerin-Moeder, zijn F euillet o n. 11) Zie daar de voor weinige oogenblikken Rog zoo gelukkige familie in een afgrond van droefheid gedompeldzwarte wolken hadden zich boven haar saamgepakt, eene duistere toekomst vertoonde zich in het verschiet. Intusschen waren Emelie en hare moeder toegesneldook zij vernamen weldra den Roodiottigen inhoud des briefs en waren diep ter néér geslagen. Mijne eer is toch gered! riep hij rindelijk en eene kalme blik vertoonde zich °P het gelaat des koopmans. Welke folteringen moest niet het hart der brave Emelie verduren, die naast hare Rtoeder stond, welke bewusteloos in eenen ieuningstoel was neêrgezegen. Te vergeefs ■waren al hare pogingen, om haar te troosten. En mijn zoon I... mijn zoon 1... nu zijn ook de middelen verloren, om hem eenen plaatsvervanger te koopen!... snikte me vrouw Nanteuil, toen zij weder tot zich zelve kwam. Charles, zult gij dan het woeste krijgsmansleven moeten omhelzen en mis schien ver van het ouderlijke huis sterven 1 Beste zuster, er is nog ruim eene maand tijd om naar eenen plaatsvervanger uit te zien. Dan zullen wij even arm zijn als thans, zeide de koopman op doffen toon. Genadige hemel I... zal hij dan het ouderenhart ontrukt worden Neen, mevrouw, antwoordde Bernard, zich voor zijne weldoenster plaatser.de, Charles zal niet uittrekken, ik zal zijn plaatsvervanger wezen mijn sterk gestel maakt mij meer dan hem lot den krijgsdienst geschikt. Mijn vriend, mijn zoon.... zeide de heer Nanteuil, den Savoyaard de hand reikende. Ik ken mijnen plicht, hernam deze, terwijl hij de hem aangebodene hand in de zijnen drukte; eenmaal verhieft gij mij van een kind der armoede tot den aan zienlijksten stand en eindelijk zou ik door uwe goedheid het toppunt van aardsch onderscheidingsteekenen terug om daarmede bekleed als onderhandelaar over den vrede naar Japan te trekken, en al werd hij daar door een dweper op een kogel onthaald, die nog steeds in zijn lichaam zit; hij verkreeg den vrede er, bleef, zooal geen onderkoning meer, dan toch een man van gewicht en aanzien, later nog verhoogd door zijn rond reis over Europa en Amerika. Ook thans, nu het hemelsche rijk opnieuw gevaar loopt, herinnert de Keizer zich den ouden Li weer. Het stoomschip hidrapoera, te Tacoma in den West-Amerikaanschen staat Washington aangekomen, brengtjnl. uit Peking de tijding mede, dat Li-Hoeng-Tsjang weder aan het bewind geroepen is, omdat de Keizer en de Geheime Raad in de tegenwoordige crisis geen uitweg meer weten. De Deutschland en de Gefion zijn te Port Said aangekomen. De gouverneur van Port Said en de commandanten van de Engelsche en Fransche oorlogsschepen, die daar lagen, begaven zich aan boord van het vlaggeschip om den bevelhebber van het eskader, prins Heinrich van Pruisen, hun op wachting te maken. De prins beantwoordde deze bezoeken kort daarop. De Spaansche maarschalk Martinez Cam pos moet in een onderhoud den minister van koloniën verwittigd hebben, dat het zaak was de verkiezingen op Cuba te ver dagen wegens den oorlogstoestand. Deed hij het niet, dan zouden de conservatieven zich van medewerking onthouden. De mi nister Moret behield zich zijn beslissing voor. De nieuwe versterkingen voor Cuba worden georganiseerd. Men meldt, dat het hoog militair gerechts hof generaal Weyler niet verantwoordelijk heeft verklaard en een voor hem gunstig oordeel heeft uitgesproken. In de Italiaansche Kamer heeft Carlo di Rudini, een zoon van den minister-president, een interpellatie ingediend over de plannen treluk bereikt hebben; de gelegenheid tot wedervergelding biedt zich thans aan, ik kan een weinig dankbaarheid voor de genotene weldaden betoonen, God zij daar voor geloofd! Met weemoed mij uit de armen mijner dierbare Emelie rukkende zal ik ten minste den troost smaken, haar door deze handelwijze den beste der broe deren, u den geliefden zoon te behouden zeker zal zij zich tegen dit verlangen niet verzetten. Het meisje verschrok, doch in edelmoe digheid niet willende onderdoen nam zij het woord en zeido Goede, edele Bernard, gij weet, hoe zeer ik u bemin, maar ik bemin ook mijne ouders en Cnarleshoe hard het mij ook zal vallen, van u te scheiden, en vooral in de tegenwoordige omstandigheden, zal ik mij echter niet tegen een voornemen ver zetten, hetwelk gij zoo grootmoedig als plicht beschouwt. Een treurige maar tevreden glimlach ver toonde zich op het gelaat van den Savoyaard. Mijn kmd... sprak mevrouw Nanteuil, hem omhelzende. Broeder 1... riep Charles, en drukte hem aan zyn hart. Toen Bernard eene maand later afscheid van de hem zoo dierbare familie nam, was een ring met het naamcijfer van Einelie het eenige voorwerp, dat hem ter herinne ring kon worden medegegeven. VIII. Met verbazing sloeg Europa de reusachtige toebereidselen gade, die Napoleon tegen Rusland maakte; men stond versteld en waande zich in de lang vervlogene eeuwen verplaatst, en onwillekeurig traden de fabel achtige tijden der oudheid weder voor den geest. Het donderend voorwaarts! werd uitgesproken en duizenden menschen, uit verschillende natiën saamgeroepen, gehoor zaamden als een enkel man aan het gebieden^ woord des keizers. Dan zie! de trotsche adelaar, aan wiens vlucht mets had kunnen weerstand bieden, het mismoedig de nog uitgespreide vlerken hangen, toen Moskou's opstijgende vlammen hen uit het aloude verblijf der Czaars verdreven, en, waar de menschelijke macht te kort schoot, kwam zelfs de natuur te hulpde koude eischte ontelbare offersonophoudelijk zweefde de dood boven de Fransche legerbenden en wist aan de Berezine nog eenen rijken oogst in te zamelen. {Wordt vervolgd,)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1