httitis- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R. K. Volksbond, BINNENLAND. W aa der regeering ten aanzien van de gebeurte- nisssen in Oost-Azië. De hertog van Genua zal op uitdrukkelijk verlangen van koning Humbert het bevel voeren over het eskader dat naar Palermo gaat naar aanleiding van het aldaar te voeren 50-jarig jubileum van de Siciliaansche aanstelling. De vader van den hertog was den lln Juli 1848 tot koning van Sicilië gekozen. Als candidaat voor bet gouverneurschap van Creta wordt nog steeds genoemd de heer Bozo Petrovitch, minister-president van Montenegro, ofschoon de vorst van Montenegro zich sterk tegen deze candi- datuur moet verzetten, naar het heet, om dat bij wat niet bijzonder vleiend voor den minister is de heer Petrovitch niet in staat acht, deze belangrijke functie met de noodige energie te kunnen waarnemen. Omtrent dezen candidaat de volgende bijzonderheden Hij is 53 jaar oud, klein en slank van gestalte, bezit een koel ver stand en zekere diplomatieke handigheid, welke hij zich in den loop der jaren eigen eigen heeft weten te maken. Sedert 1870 is hij president van den Senaat te Cettinje en als zoodanig de beste tolk voor de meeningen en wenschen van den vorst. Bozo was in zijn jeugd in Frankrijk en spreekt behalve zijn moedertaal ook uit stekend Fransch en Italiaansch. In den oorlog van 1876 -1877 was hij de opper bevelhebber van het Zuidelijk leger van Montenegro, meer in naam dan in werkelijk heid want in werkelijkheid werd het leger aangevoerd door beproefde militairen, door den minister van oorlog Ilja en door Marko Miljanow Wukowitsch, den vader van den tegenwoordigen minister van buitenlandsche zaken, den heer Gavro Wukowitsch. De ontworpen regeling van zelfbestuur voor Creta moet thans door de mogendheden goedgekeurd zijn. Zij zouden er alle op staan, dat de Turksche troepen van Creta terug getrokken worden. Een Turksche stoomboot wilde Maandag te Kanea eenige soldaten aan wal zetten. Dit werd echter onmiddellijk belet door gewapende sloepen van den Britschen kruiser Asrael. voor het Nederlandsch tooneel bewerkt, werd goed af gespeeld; de koddige scènes van dit kluchtspel wekte uitbundige vroolijkbeid de wals Voix Romaines vau Kessels door »St. Ambrosius" uitgevoerd, besloot het eerste deel van bet feestprogram. In de pauze werden door de Sehermvereeniging twee STf8,UltgeToerii'cJie resP- een hulde aan H. M. Koningin Wilhelmina en Z. H. Leo XIII voorstelden. Na de pauze vergastte St. Ambrosius" ons op de zoo gewilde en blijkens bet daverend applaus tot aller voldoening uitgevoerde Potpourri, als een nieuw nummer werd daarna gegeven een tablau vivant, voorstellende De Zegepraal van St. Willibrordus IJlt nummer, waarbij de zoo goed volgehouden poses', ook oor kinderen, bewondering wekten, kwam in deu g oed der Bengaalsche verlichting uitnemend tot zijn rechtbet knapeukoor dat zich van uit de verte dee,d hooren, scheen minder gedisposeerd te zijn het geheel wej j herhaling met een uitbundig applaus begroet. .Nadat het orkest Polka l'Enclume had doen hooren, kregen wij Dog als het neusje van de zalm de kwar tetten door een viertal leden van „St. Cecilia" gezon gen nl. De Hemel van O. C. A. de Vliegh en Ver- trouwem Ruhevan Franz Abthet daverend lang durig applaus was zeker ten volle verdiend, want het was een der schoonste momenten van dezen feestavond. Daarna brachten de dilletanten nog het kluchtig duet e Zwierbollen of de Parijsche nachtwandelaars ten gehoore, deed de Politieke Veldwachter zijn snaaksche opmerkingen genieten en hadden de Vroolijke Kaal koppen een algemeen lachsucces. Onder de vroolijke tonen van de marsch Le Conscrit sc ei e het publiek ten slotte in de meest opgewekte stemming. Tot ambtenaar aan de Gemeente-secre tarie (afd. Algemeene zaken) is door Burge meester en Wethouders dezer gemeente benoemd de heer J. W. van Oordt, thans ambtenaar ter Secretarie te Groesbeek. Door de Commissie voor de Gemeenterei- niging zijn tol arbeiders bij die reiniging benoemd B. van Harmeien, P. van de Water, P. van der Hoeven, B. Berkel en A. Klaassen Gisteren-namiddag ten twee ure, had door Burgemeester tn Wethouders dezer gemeente ten raadhuize bij inschrijving plaats de ver pachting voor 5 jaren van 3.34 H.A. griend, achter den strekdam tegenover Pernis. Ingekomen waren de volgende inschrij vingsbiljetten. Joost Kraaijenveld, te Baren drecht, 166.80; A. Schippers te Oud- Beierland f 68.74 en C. Kalis Pz.te Puttershoek f 72.10 voor ae massa. De toewijzing zal later geschieden. Onze vroegere stadgenoot, de heer G. A. Odé, is te Pretoria op 42 jarigen leeftijd overleden. Eenige jaren geleden werd hem door de Regeering der Zuid-Afrikaansche republiek de eervolle opdracht gedaan om eene ge schiedenis van dat land te schrijven. Ver schil in zienswijze omtrent de uitvoering van dat werk is echter oorzaak geweest, dat de opdracht niet geheel voltooid werd. In de vergadering van de «liberale kies vereniging Rotterdam", district IV, gisteren avond gehouden, werd aangenomen een voorstel van het bestuur krachtens hetwelk bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op 11 dezer (vacature Hintzen) de vereeniging als zoodanig zich zal onthouden van het officieel stellen van een candidaat alsmede van het steunen van een andere candidatuur, terwijl aan de leden volledige vrijheid wordt gelaten. goedkeuring zijner geloofsbrieven toegelah"1 De vergadering is daarna tot een nade,j te bepalen dag gescheiden. Schiedam, 7 Januari 1898. afd. Schiedam. De eerste feestavond ter viering van het zesde jaar- leest der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volks- bond, werd gisteren-avond in de zaal der Öificieren- Vereeniging gegeven. De zaal was door de leden, die dezen avond hun feestbeurt hadden, met hunne dames, overvol bezet terwijl ook de eerw. adviseur, eenige donateurs met dames en bestuursleden der Rotterdamsche Bondsaf. deeling de feestelijke bijeenkomst met hunnne tegen woordigheid vereerden. De president, de heer C. Willeman, heette hen allen harte ijk welkom, vooral bracht hij hulde aan hen wier geldelijken en zedelijken steun de Bondsafdeeling in het algeloopen jaar weer zoo ruimschoots had onder vonden hij hoopte dat deze feestviering dea broeder band zou versterken en zou bijdragen tot den bloei der Schiedamsche Bondsafdeeling. Verder wenschte spr. allen een Zalig Nieuwjaar, hopende dat het nieuwe jaar in den volsten zm des woords voor hen en hunne huisgezinnen gelukkig zon zijn, een gelukkig jaar ook voor den Bond. Moge allen in vrede en broederlijke liefde in de Bondsafdeeling samenwerken, opdat zii groot zij en bloeie I Ook in deze feestvergadering zou een sehaaleollecte gehouden worden voor de kapel iu de nieuwe ka hedraal te Haarlem door den Volksbond te stichten, waarvoor iedere afdeeling een iaarliiks quantum moet bijdageu; mocht de collecte meer op brengen dan yereiscbt wordt, dan zal het bestuur dat tot goede doeleinden besteden. Door de vakafdeeling der houtbewerkers zal den 13n Februari een uitvoering worden gegeven, waarvan de opbrengst zal strekken om voor die afdeeling een banier aan te schaffen. De president besloot met allen een genoeglijken feestavond te wenschen. Daarna nam de uitvoering van het zeer gevarieerd feestprogram een aanvang. Nadat het harmonie-orkest „ht. Ambrosius allen nog eens door de uitvoering van de marsch, Groet aan hel Westland en de Ouverture Joycux had doen genieten, trad de Zang- afdeeling „£>t Cecilia" voor het voetlicht. lot aller genoegen voerde „St. Cecilia" nog eens uit de nummers op het concours ie Amsterdam uitge- Toerd;Herrlich ist Gott van Klein; Verhulst's Lentelied, waarna zij nog Der Ersle Fruhlingsabend vau Franz Coeuen ten gehoore bracht; een langdurig applaus vertolkte de voldoening van het publiek over de Uitvoering dezer zoo gaarne gehoorde nummers. De beurt was uu aan de „dilettanten" om hun deel tot de uitvoering van het feestprogram bij te dragen, znj kweten zich uitnemend van hun taak. Het Testa ment van den kapitein of een woelige Maandag morgen, kluchtspel met zang in e'éu bedrijf, een Duitsch stukje van W. Kayser, door J. A. H. Hultrop, De levering van de voor de gemeente benoodigde schrijf-, bureau- en schoolbe hoeften, /eer- en leesboeken, atlassen enz gedurende de jaren 1898-1900 is door Burgemeester en Wethouder gegund aan de laagste inschrijfster, de firma Wenk en Birkhof. In 1897 passeerde de groote Schutsluis aibier 30271 binnenvaartuigen met685912 M3 en 72 vlotten met 1752.50 M3 inhoud. In 1896 waren die cijfers als volgt 33608 vaartuigen met 696.162aM3 èn 71 vlotten met 2273.35 Ms inhoud. Door het omvallen van een petroleum lampje ontstond gisteren-ochtend brand in pand 613 aan den Singel. Een paar luiers en kousjes die daar te drogen hingen, zijn verbrand; verdere schade werd niet aange richt, daar te hulp geroepen buren het vuur dadelijk konden blusschen met een emmer water. Zooals door achterstaande advertentie bevestigd wordt, zullen de dames Johanna en Sophie Heijmann Dinsdag-avond een concert geven. Omtrent een concert door genoemde dames den 27 October 1897 te Breda gegeven, lazen wij in de iV. Bred. Ct. het volgende JWat nu nog te zeggen van de andere solist van den avond Wij hebben onze verwachting hoog ge spannen, en ze nog overtroffen gezien. Dat is geen zingen meer, dat is vooglen- gekweel 1 Welk een «Schmelz" in 't mezza voce, welk een parelende coloratuuren welk een poëzie Wij hebben in den laatsten tijd de klacht gehoord dat er geen Mozart- vertolkers meer zijn, welnu hier is er eene Zooals er niet heerlijker gedacht kan worden. Zie, dat is het volmaakte, wat men eer biedig bewondert en waarvoor ik mij bjjna schaam te moeten teekenen met Vox Critica." Volgens De Hollander denken de anti- revolutionnairen in district IV van Rotter dam sterk over de candidatuur vanjhr, mr. T. A. J. van Asch van Wijck voor de Tweede Kamer. Voor de in dit jaar te Delft te houden feesten ter gelegenheid van het 10e lustrum van het Delftsche studentencorps zijn prijs vragen uitgeschreven voor een reclamebiljet, een feestmarsch en een gedenkpenning, tevens maskeradepenning. De tentoonstelling der werken van Neder- landsche ingenieurs in de laatste vijftig jaren, waarvan verleden jaar sprake was, gaat niet door tengevolge van de groote kosten en het gebrek aan symphatie der ingenieurs. Spoedig zal een aanvang worden gemaakt met den bouw der feesttent naast de Stads Doelen, waar de feesten grooten- deels zullen worden gegeven en o. a. de overreiking vau het smeekschrift der edelen zal plaats hebben. Voorloopig is bepaald dat dit op den Woensdag der feestweek zal geschieden de Maandag blijft voor de ontvangst der reünisten, er. Dinsdag-middag en 's avor.ds worden de maskerade-optochten gehouden. Naar Het Vaderland verneemt, he^l onze regeering reeds thans de mogendheden die toegetreden zijn tot de conventie F] regeling van eenige onderwerpen van F ternationaal privaatrecht, uitgenoodigd F1 het houden, vermoedelijk in het begin va" 1899, van een derde conferentie. Werden bij de nu pas tot stand gekome" conventie, als eerste stap op den weg va« internationationale regeling van het privaat' recht enkel eenige onderwerpen van proces recht afgedaan, in de vorige conventie zij" toch ook reeds besprekingen gevoerd ovef enkele meer gewichtige aangelegenheden en het is de bedoeling bij een volgende samen-1 komst, meer speciaal het huwelijksrecht, he' erfrecht en de voogdij tot onderwerpen van bespreking en kan het zijn van een nieuwe i. conventie te maken. Naar men verneemt, is mr. J. A. N. Patijn, j advocaat-procureur te Den Haag, benoemd tot attaché bij de lagatie van het koninkrijk Siam te Parijs. Deze benoeming zou in verband staan met het jongste bezoek van den koning van Siam aan land en de koloniën, waarvan de gunstige indruk aanleiding gaf, dat Z. M. aan genoemd gezantschap een Nederlander wenschte ver bonden te zien. (Dagbl.) Het aantal in te lijven miliciens voor de lichting 1898 in bepaald op 11000, als volgt verdeeld: 8020 voor de infanterie, 375 voor i de cavalerie, 2410 voor de artillerie en 195 voor de genie. De provincie Zuid-Holland moet 2306 en Noord-Holland 2009 man schappen leveren. Woensdag is op de werf van de scheeps bouwmeester I. S. Fiegé te Vlaardingen de kiel gelegd voor een stalen bunvischsloep voor de haring- en verschvischvangst bestemd. Het schip zal genaamd worden Betsy, en is voor rekening van den heer A. Van Daelen te Antwerpen, zal varen onder boek houderschap van den heer C. P. De Jong en zal uitgerust worden evenals de in Oc tober 1.1. voor dezelfde firma afgeleverde sloep Suzanna, met de, laatste verbete ringen zooals paal-compas, en de verlichting aan boord in plaats van met petroleum lampen door Cera Was. De minister van Financiën heeft een wetsontwerp ingediend, strekkende om in de accijnswet op het gedistilleerd te bepalen, dat de voor de branderijen der 1ste klasse bestaande controle op het meel en bevoegd heid tot ambtelijke afstoking van beslag met de gevolgen daarvan ook van toepassing zal worden gemaakt voor de branderijen der derde en vierde klasse. Om aan belangheb benden eenigen tijd te laten om zich op de invoering van de nieuwe maatregelen van controle voor te bereiden, wordt voorge steld deze eerst met 1 Juli 1899 in werking te doen treden. De minister van Waterstaat heeft door tusschenkomst van Gedeputeerde Staten der provinciën, ten behoeve der staatscommissie, ingesteld bij koninklijk besluit van 18 Octo ber 11. no. 32, verzocht, van de besturen van hoogheemraadschappen, heemraadschap pen, groot-waterschappen en waterschappen een exemplaar van alle waterschapskeuren te moge ontvangen. De Eerste Kamer hield Woensdag-avond eene korte zitting. De heer Rutgers van Rozenburg werd na Men schrijft ons uit Den Haag Onze R. K. Kiesvereeniging in het eerste district hield Donderdag-avond eene ge wichtige vergadering. De heer mr. P. J.°M. Aalberse, uit Leiden, behandelde het onder werp de wenschelijkheid tot het houden van Katholiekendagen in Nederland. Uit voerig betuigde hij lo. dat zulke «najaars- manoevres" - 't Woord is van Windhorst wenschelijk zijn in het algemeen, omdat zij kracht en eendracht schenken, ons aan voerders doen zenden en vertrouwen wekken 2o. dat zij ook wenschelijk zijn voor Neder land en de gegeven omstandigheden. Bij de behandeling van dit feest deed spr. uit komen, dat niet de katholieke actie, maar v. Houtens bekende oproep in de Eerste Kamer het anti-clericalisme heeft wakker geschud. En al hadden wij het wel gedaan, dan zou dat nog geen reden wezen, om geen Katholiekendagen te houden. Met wijs beleid, kloeke voorzichtigheid en zondet vrees moeten wij het voorbeeld onzer Duitsche Broeders volgen. Op deze luid toegejuchte rede volgde een zaakrijk de at, waarvan het resultaat was de aanneming van deze motie «De vergadering enz. «overtuigd van de wenschelijkheid tot houden van algemeene Katholiekendagen, «verzoekt de katholieke Kamerleden het initiatief te nemen tot het bijeenroepen eerier commissie, die zulk een vergadering zal bijeenroepen en leiden «verzoekt de overige Katholieke Kies verenigingen, instemming met deze motie te betuigen aan de R. K. Kamerleden, de R- K. pers en het bestuur dezer vereeni ging." Bestuursleden van de twee andere Haag- sche Kiesvereenigingen en van het Centraal Bestuur er. van de Kiesvereenigingen te Leiden en Haarlem (waar deze maand de heer Aalberse ook optreedt) waren aanwezig. Men deelt uit s-Gravenhage mede, dat het aantal van hen, die dingen naar eene betrekking of plaats bij de op te richten afdeeling Landbouw aan het ministerie van binnenlandsche zaken, thans reeds naar de duizend loopt. T( e< ve in D P si. Vs st in k< ht de te va dr de dc na. ho lö' ge no do he ba Zo boi 'e bai on he Ne ee als lei Vo fts ne ga Vo ha bai Ve de vvi va >1( gn G< vr ke he Vo ge st< te on Ve di, ne dr er ge ÏV st, Va co S. te in W( de Sa bis

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2