Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Dit laatste mag waar zijn, maar toch wordt met stelligheid beweerd, dat er sedert den dood van Nasr-ed-Din veel verkeerd heden in het Perzische rijk zijn aan den dag gekomen en dat ambtenaren, zelfs in den hoogsten rang, voor omkoopbaarheid vatbaar zijn. De Daily News beweert zelfs, dat de hoogste staatsmacht met rassche schredon in aanzien achteruitgaat, terwijl de toestand in Teheran van dien aard is, dat een staats greep elk oogenblik kan worden verwacht. Volgens een bericht uit Odessa houdt nu ook de Russische regeering haar aandacht gevestigd op Perzië, waar, naar 't heet, ernstige wanordelijkheden gevreesd worden. Men weet, dat een kleine Engelsche ex peditie reeds uit Bombay op weg is naar de Perzische Golf. Van het verre oosten is ditmaal weinig nieuws. De onderhandelingen omtrent een leening van zestien millioen pond sterling zullen waarschijnlijk voor aanzienlijken tijd worden uitgesteld wegens de traagheid der Chi- neesche regeering bij het leiden derfinan- cieele operaties en enkele andere moeilijk heden opgeworpen door Chinr. Verder bestaat er onzekerheid of er voldoende zekerheid zal worden gesteld. Schiedam, 12 Januari 1898. Concert—Dames Heymann. Het was verwonderlijk mooi Geen kans zie ik, na afloop van dit con cert, rustig het genotene mij herinnerend, nü te spreken over virtuositeit of techniek, over heerlijken aanslag of onberispelijke reinheid van klank. Geen kans zie ik om nummersgewijze het programma te volgen, en hier wat te prijzen, daar wat anders te wenschen. Want mocht ik soms hier of daar een andere opvatting hebben gewenscht, een beter kunstgenot dan dat van gisterenavond mag in Schiedam waarlijk utopie heeten. In 't korthet woord gold in waarheid les absents avaient tort Mejuffrouw Johanna Heijmann, de pianiste, welke mij het hoogste kunstgenot bracht van den avond, is een kunstenaresse van zóó hoogen rang, dat hare vertolking der groote meesters het volmaakte nabij komt. Ik spreek hier voornamelijk over het Rondo van Mozart, dat een diepen indruk maakte. En vervolgens Chopin! 'tis zwaar en ver moeiend zelfs, doch zooals Mej. Johanna het Andante en de Polonaise speelde, met die kracht, waarover zij beschikt, met die fameuze vingervlugheid, hier vereischt, met die juiste opvatting, welke bij Chopin hoofd- vereischte is, zóó gespeeld, leert men Chopin eerst recht kennen, De verbazende technische moeielijkheden, welke de laran- telle Napoli van Liszt oplevert, werden zóó glansrijk overwonnen, en tevens sprak de virtuositeit, gepaard aan duidelijkheid en artistieken zin, in dit nummer zóó duidelijk, dat het waarlijk geen wonder was, dat deze kunstenaresse met daverend handgeklap als het ware werd genoodzaakt, nog een toegift aan het betrekkelijk talrijke publiek, te schenken. Nog eens 't was verrukkelijk mooil En het past ons waarlijk wel dank baar te zijn, nu we ook in Schiedam eens een artiste konden hooren, van wie de groote Rubinstein kon voorspellen, dat zij de waardige opvolgster van Clara Schumann zou worden En hare zuster, mejuffrouw Sophie Heij mann? Coloratuur-zangeres als zij is, door timbre van stem en vaardige voordracht geheel daartoe geëigend, heeft mejuffrouw Sophie zeker aller muzikale harten gestolen met hare keurige liedekens. Men moge de voorkeur geven aan een ander soort liederen die voorkeur is individueelhier echter is een zangeres die in haar genre de hoogste hoogte, om zoo te spreken, heeft bereikt. Men vergunne mij één aanmerking, welke mij van het hart moet. Het frissche liedje van Verhulst, 'teenige Hollandsche van 't program, 't Looze Molenarinnetje, had ik anders voorgedragen gewenscht'k had het liever gemist, dan zóó voorgedragen. Het is te eenvoudig en te mooi in zijn eenvoud, om ook maar éénige actie in de voordracht te kunnen dulden. Der volmaaktheid nabij strevend, leek mij echter het er opvolgende lied vooralAlle Blumen möcht' ich binden. Dat was heerlijk voorgedragen, en smetteloos gezongen. En als Massenet eens tot deze zangeres heeft gezegd: »Votts chantez comme un rossignol" dan kan de meester het, dunkt me, gezegd hebben na de voordracht van het Schweizer Echolied of na het heerlijk schoon gezongene Chanson de l'Abeille. Vooral 't laatste. Want dat was vogelen- gekweel, dat was spelen met de stem, even als mejuffrouw Sophie in het meer bekende lied van TaubertDer Vogel irn Walde, deed. Wezenlijk, wie zoo zingt, is een coloratuur-zangeres bij de gratie GodsIk moest alle liederen achtereen opnoemen, om alles wat zóó schoon was, te memoreeren. Ik kon wij. en op de heerlijke Aria van Rossini, op 't ondeugend-lieve liedje Zwischen uns ist nichts geschehen, zoo buitengemeen typisch en juist voorgedragen, doch het is niet noodig. Wie haar ge hoord heeft, deze talentvolle zangeres, kan het beter gevoelen, dan woorden 't kunnen zeggen, en wie haar niet hoorde, hem zeg ik het nog eensles absents avaient tort Alleen nog dit, dat de pianobegeleiding der liederen uitstekend washet scheen wel of sommige met voordacht waren ge kozen om der pianiste in haar begeleiding vóóral te doen bewonderen. Laten we ten slotte hopen, dat de Dames Heijmann, die op 't punt zijn, eene kunst reis naar Monte-Carlo te ondernemen, ons en haar Nederland niet zullen vergeten dat zij in den vreemde het vaderland met eere zullen doen noemen, is buiten twijfel moge het voor hen ook het »vaderlana" blijvenS.S. In het schattingsdistrict Schiedam is door den Minister van Financiën benoemd tot voorzitter der commissie voor de werk zaamheden betreffende de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, de heer R. A. Verploegh Chassé, burgemeester van Vlaardingen. In een vergadering van bewoners der Broersvest is een commissie benoemd voor de versiering van de Broersvest bij gelegen heid van de Inhuldigingsfeesten in ditjaar. Deze commissie bestaat uit de heeren J. C, Sander, voorzitter, A. Wijsbroek, secre taris, M. L. Honnerlage Grete, penning meester. De kaderbond K.K. Scherpschutters en Schutterij vierde eergisteren zijn 10 jarig bestaan in een der benedenlokalen van den St. Joris-Doele, dat daarvoor sierlijk was gedecoreerd. De majoor-commandant en de le luitenant-adjudant vereerden deze vergadering met hunne tegenwoordigheid. De majoor-commandant schonk der vereeni- ging een beker die bij den president moet berusten. Bovendien werd door den president) in naam der leden, den secretaris, die 10 jaar deze functie had vervuld, een cadeau in zilver aangeboden. (S. Ct.) De heer A. K. van der Most alhier be haalde in den doorloopenden wedstrijd van het korps koninklijke scherpschutters te Rotterdam over de maand December, de 10e medaille, met 52 punten. Gisteren brak op de rivier voor deze gemeente de ketting van boei 3, waaraan het stoomschip Hermann gemeerd lag. Het schip zwierde diehtengevolge om. De boei is naar binnengebracht om te worden her steld. De heer H. Wienhoven, alhier, is voor f92.900 laagste inschrijver voor ophooging en afgraving, leggen en verleggen van spoor wijziging en uitbreiding van kunstwerken enz. voor een tweede spoor Haarlem Uit geest. De raming was f 120.000. De heer J. W. Thompson, voorzitter van het bestuur der Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek onderwijs, heeft in de be stuursvergadering, gisteren gehouden, om gezondsheidredenen tegen 1 April a. s. ontslag uit die betrekking genomen. (Msb.) Naar men te Vlaardingen verneemt is, door den Minister van Binneniandsche Zaken, krachtens machtiging van de Koningin- Regentes, aan den heer A. H. C. M. J. IJzermans en drie andere leden van den raad der gemeente Vlaardingen, als be schikking op hun verzoek om vernietiging van de tweede benoeming van 7 leden vari de schoolcommissio aldaar en handhaving van het eerste benoemingsbesluit, te kennen gegeven, dat er voor tusschenkomst der Regeering in deze geene termen bestaan. Ten einde ze in het onlangs geopende ge meente-museum te kunnen plaatsen, hebben B. en W. van Delft aan de regeering terugge vraagd de vier festoenen en de folterwerktui- gen, in 1876, ten behoeve van de verzameling oudheden, aanwezig in de Gevangenpoort te 's-Gravenhage, in bruikleen afgestaan. Blijkens missive van den Minister van Bir.nenlandsche Zaken, zijn de folterwerk- tuigen teruggezonden, maar de festoenen zijn in een der buitenmuren van 's Rijks museum-gebouwen te Amsterdam ingemet seld, zoodat het uiterst bezwaarlijk zou zijn die daaruit weder te verwijderen. Hier aan voegt de Minister de mededeeling toe, dat deze zeer zware steenen bouwfragmenten zich overigens kwalijk tot eene tentoonstelling binnen's kamers eigenen, noch om anders dan opeen grooten afstand gezien te worden, zoodat zij in bet Delftsch gemeentemuseum geen passende plaats zouden kunnen erlangen. De gymnastiek- en schermvereeniging sSparta" te Delft, zal in Februari haar 12|- jarig bestaan herdenken door den 9en een onderlingen wedstrijd te houden en op den 19en eene gezellige bijeenkomst voor de leden en donateurs, waarop o. m. een turn- revue zal worden opgevoerd, voor deze gelegenheid vervaardigd. In een vergadering van ingezetenen der gemeente Vrijenban ter bespreking van de in die gemeente te houden inhuldigingsfee sten van H. M. de Koningin is besloten de bestaande feestcommissie uit te breiden tot 36 leden. Plannen voor de feestviering zullen in de volgende vergadering worden vast gesteld. De minister van Binneniandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten der provin ciën als zijn verlangen kenbaar gemaakt, dat hij voortaan in de provinciale jaarver slagen wenscht opgenomen te zien een overzicht van den stand van de schulden der gemeenten en van inrichtingen door haar beheerd, alsmede eene opgave der schulden, aangegaan bij wijze van annuïteit. Ten einde den goeden gang van zaken bij het Departement van Binneniandsche Zaken verzekerd te houden, ook ten aanzien van de afdoening der over 1897 eventueel nog te verwachten declaratiën van gemeenten ter zake van de onteigening bij het inkomen van besmettelijke ziekten, zoowel bij men- schen als bij vee, heeft de minister van Binneniandsche Zaken door tusschenkomst van den commissaris der Koningin aan de burgemeesters verzocht, die vorderingen zoo spoedig mogelijk te willen inzenden. Naar de N. R. Ct. verneemt, komt do gep. vice-admiraal jhr. Roël zeer in aan merking voor minister van marine. Tot hoofdredacteur van de Maasbode is benoemd de weleerw. heer M. A. Thompson, kapelaan te Amsterdam. De dag der verkiezing van een der Prov. Staten van. Zuid-Holland in het kiesdistrict 's-Gravenhage, ter voorziening in de vacature- Borret, is bepaald op 11 Februari a. s. de stemming zoo noodig op 22 Februari en de herstemming, zoo noodig, op 1 Maart d. a. v. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Alphen a/d Rijn wederom brand uit gebroken in de briquettenfabriek van de firma Nagtegaal aldaar, nadat op den eersten Kerstdag al een groot gedeelte dier fabriek in asch was gelegd. Ook ditmaal was de brandspuit spoedig aanwezig. De om en nabij wonende landbouwers verkeerden in den grootsten angst voor hunne met riet gedekte woningen van daar dan ook dat reeds eenige weken geleden reeds een 60- tal personen een adres hebben verzonden aan de hooge autoriteiten om de indertijd gegeven vergunning voor die fabriek in te trekken. Als dader van den op 2 Januari te Hille- gom gepleegden diefstal met inbraak, waarbij ruim f 400 aan geld werd ontvreemd, is Zaterdag-avond door de politie na ij Haarlem aangehouden G. van H., te Hillegom woon achtig. Voor den burgemeester gebracht, [egde hij weldra eene volledige bekentenis af, waarop hij Zondag gevankelijk naar Haarlem werd overgebracht. Aan de inundatiewerken te Vijfhuizen (Haarlemmermeer) komt eene belangrijke schade. De aarden borstwering zakt weg en vult de grachtgebouwen, loodsen en ander ge timmerte dreigen in te storten. Een en ander is een gevolg van den veenachtigen bodem. De Centrale Commissie voor de Parijsche Wereld-Tentoonstellieg hield eergisteren- namiddag van 2 tot 5 ure te 's-Gravenhage eene vergadering onder leiding van baron Michiels van Verduijnen, haren voorzitter. Het diner te dezer gelegenheid door den president in zijne woning aan de leden gegeven, werd ook bijgewoond door den Ministers van Buitenlandsche Zaken, van Waterstaat en van Koloniën. De Minister van Financiën, de heer Pier- son, was verhinderd er aan deel te nemen. Bij de Stedelijke Overheid van Amsterdam zou bezwaar bestaan, den Historischen Optocht, ontworpen tot opluistering van de aanstaande Inhuldiging van H. M. Koningin Wilhelmina, door Nieuwendijk en Kalver- straat te laten gaan. Bij het vaststellen van den weg, welken H. M. de Koningin volgen zal bij den plecht- statigen Intocht op 5 September a.s., zijn eveneens genoemde hoofdstraten uitgesloten, in weerwil dat toch alle vroegere Koninklijke Intochten door de Kalverstraat zijn gegaan, en in weerwil dat destijds pothuizen en keldertrappen die groote verkeersader veel nauwer maakten, dan nu het geval is. De richting van den Koninklijken Intocht is officieel vastgesteld. Betreffende de richting van den Histori schen Optocht is echter nog geen eindbe slissing genomen, reden waarom men nog hoopt, dat de bewoners van Nieuwendijk en Kalverstraat alsnog genade vinden bij de bevoegde overheid. Dat er nog heel wat aan onze Amster- damsche Effectenbeurs omgaat moge, voor zoover noodig zijn mocht, blijken uit de volgende cijfers: Voor 77 millioen gulden werd in aandeelen en obligatiën in binnen iandsche fondsen eu ondernemingen gedu rende het afgeloopen jaar geplaatst, terwijl Nederland bovendien 252 millioen voor net buitenland wist af te zonderen. Te Amsterdam werd eergisteren de al- gemeene vergadering gehouden van den sNederl. Hotelhoudersbond", tellende thans 270 leden. De Commissie uit den bond, welke door den Minister van Financiën ten gehoore was ontvangen, had den indruk gekregen, dat van den Minister geen voorstel kon ver wacht worden, waardoor de grieven van den Bond tegen de Personeele Belasting zouden worden opgegeven. Tot bestuursleden werden herkozen de heerer. W. Schut (Den Haag), Th. Koek (Utrecht) en in plaats van den heer Kriz, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer W. A. G. Wollramm te Rotterdam. De laatste, die niet aanwezig was, berichtte per telefoon, de benoeming niet aan te nemen, waarop gekozen werd de heer Deutschmann, die zich de benoe ming liet welgevallen. In de Willemstraat no. 11 te Amsterdam vond men in een armoedig kamertje het lijk van een ouden man onder een oud laken op den grond. Daarnevens zat een oude zuster van den doode in een half wezenloozen deerniswaardigen toestand. Bij het onderzoek bleek dat de oude man, schoenmaker van beroep, die ten gevolge

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2