Henneberg-Zijde GEMENGD MEUWS. Ingezonden Mededeelin» ren- G Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. Laatste Berichten. Rechtszaken. Burgerlijke Staiul. Scheepvaart. BanuelsDerichteii. -6%-%. 34% Beursbericht van Amsterdam. 26% 2% plaats vrij zou zijn, de Regeering eenige subsidie zou geven en andere voordeelen waren toegezegd. De »Brood- koek- en banketbakkersbond" heeft nog niet beslist. In het begin van Februari kan eerst een beslissing verwacht worden. Naar men verneemt, heeft het bestuur er wel ooren naar, vooral omdat ons land verschillende eigenaardige koek- soorten enz. ten toon kan stellen, die wel tegen een verblijf van 6 maanden op een tentoonstelling bestand zijn. Voor de banket bakkers was dat moeilijker, aangezien hun producten van tijd tot tijd vernieuwing zouden eischen. De 72e geboortedag van generaal Karei van der Heyden is in het Koninklijk Militair Invaliedenhuis op Bronbeek niet onopge merkt voorbijgegaan. Een groot aantal belangstellenden, waaronder vele officieren, had zich Woensdag opgemaakt om den grijzen generaal de hand te drukken. De bezoekers werden aan den ingang der commandantswoning hartelijk ontvangen door den majoor Schwing, die sedert jaren niet slechts als adjudant, maar ook als vriend zijnen generaal ter zijde staat en bij menige gelegenheid blijk gaf, van zijne groote gehechtheid aan zijn chef. In een der ruime vertrekken van de fraaie commandantswoning waren aanwezig be halve de jubilaris en diens echtgenoote, de dochter van den generaal met haren man, de controleur bij het binr.enlandsch bestuur op Java, Blommestein, en drie kinderen en eindelijk, de zoon van den jubilaris, de le luitenant Eduard van der Heyden, met zijne echtgenoote. Menig hartelijk woord werd gewisseld. Da gemeente Nijmegen, tellende begin 1897 eene bevolking van 38,576 personen, had op 1 Januari dezes jaar 40.096 inwoners, en vermeerderde alzoo met 1520. De vermeerdering door geboorte en ves tiging bedroeg 5390 personen, terwijl door sterfte en vertrek er afgingen 3870 personen. De klompenmakers in Noord-Brabant klagen steen en been. Er is aan geen hout te komen, is hun allereerste woord en zij spreken waarheid. Hooge prijzen moeten zij besteden om de materialen voor hun slecht loonende arbeid en industrie te verkrijgen. Het klompenhout is in de laatste jaran 30, tot zelfs 50 pet. gestegen. Een eigenaar van een hondertal boomen te Rozendaal, wien verleden jaar een bod werd gedaan van f 550, doch dit niet aannam, heeft thans de partij verkocht voor niet minder dan f 1000. Zelfs uit België komen koopers opdagen. Daar naar verhouding van de waarde van het hout de prijs der klompen laag is, blijkt de toestand voor de klompenmakers niet rooskleurig. De moord te Leur. Omtrent den afgrijseiijken moord te Leur (Noord-Brabant) zijn nog de volgende bij zonderheden te melden De verslagene was een eerzame oppas ser.de boerenmeid, Jaan Smits genaamd. Sinds een tijdje werkte zij als helpster bij den groentenboer en spekslager F., in het bebouv.de gedeelte van het dorp Leur wo nende. Somtijds gebeurde het, dat zij daar eenige nachten ging slapen, zeker om zich de moeite te besparen, eiken dag heen en weer naar huis te loopen, daar hare ouders op Attelaken woonden, en dit was een kwartier van haar werkhuis verwijderd. Zondagmiddag nu, omstreeks halfvijf ging zij naar F., thuis zeggende, dat zij daar dezen avond heenging om kaart te spelen. Evenwel, daar zou de ongelukkige niet meer komen en ook nooit meer na dit oogenblik zou zij hare familieleden kunnen aanschouwen Waar 't meisje toen heengegaan is, al leen of in gezelschap, achtervolgd of mede- gesleurd, weet men niet. Zoo is er ruim dag verloopen, eer ie mand iets bemerkte van de afwezigheid van 't meisje. Natuurlijs, bij F. dacht men, dat zij thuis was, en thuis, dat zij bij F. was. Den volgenden dag, Maandag, vraagt de groentenboer, waar Jaan blijft aan een harer beide broers, waarop het jongetje antwoordt, dat zij natuurlijk bij hem was. Zoo bemerkte men, dat 't meisje verdwenen was. Overal werd gevraagd, of zij niet gezien is, doch niemand kon eenige inlichtingen verstrekken. 't Werd Dinsdag en nog hoorde men van 't meisje niets. De ouders begonnen nu het ergste te vreezen, en de vader, vergezeld van zijn zoontje, besloot den polder eens in te gaan, of zijn dochter soms daar gevon den zou worden. Na op verschillende plaat sen gezocht te hebben, komt hij ook in een beploegden akker, rondom door heggen be grensd, en ongeveer een paar honderd meter verwijderd van een weg, die door den polder loopt. Zijn blikken over den akker latende weiden, bemerkt hij in een hoek van 't veld, daar, waar twee heggen een rechten hoek vormen, een schijnbaar menschelijk lichaam. Reeds meer naderbij komende, ondervindt hij de koude werkelijkheid. En daar voor de oogen van den vader ligt voorovergevallen 't lijk van een meisje, met hangende haren, den arm in den nek, geheel en al met bloed besmeurd O, wat een afschuwelijke aanblikl Die doode is zijn kinddat lijk is van zijne 26-jarige dochter Razend snelt hij henen ontzet en ont hutst komt hij 't wreede geval den wethou der te Leur vermelden, die er dadelijk, vergezeld van dr. Fr. Homan en een politie- agent, heentoog. De medicus constateerde den dood. De doode vertoonde aan den hals een drietal diepe snedenverscheidene andere kruisten elkaar over den mond. Ook in de hand gaapte een diepe wonde. Laaghartig vermoord 1 Een moord, niet gepleegd in een vlaag van waanzin, drift of toorn, doch gepleegd met overleg en voorbedachten radeDit getuigen de vele wonden, die de ellendeling het arme meisje heeft toegebracht. Geheel Leur was ontsteld en de droeve mare was onder de rustige inwoners als een bliksemschicht doorgedrongen het was geheel in rep en roer, alsof het een aanval van een vijandelijk leger bad te wachten. Zoo iets verschrikkelijks was er in 't dorp nog nooit voorgevallen. Des avonds waren eenige maréchaussées aangekomen, die met de vier agenten uit Leur een waar politiekorps vormden. Den geheelen nacht hebben zij hun r.avorschin- gen voortgezet en hebben toen twee perso nen op wie verdenking rustte, in preventieve hechtenis genomen en in de Leursche poli tiewacht in verzekerde bewaring gezet. Bedoelde personen zijn G. F., zoon van den groentenboer, waar 't meisje in dienst was, en J. d. W., boerenknecht te Etten wo nende, doch die te Beek diende eu een poos geleden met 't meisje verkeerde, doch deze verkeering was sedert een tijd reeds verbroken. Op den eersten rusten reeds zware ver denkingen, op den laatste zeer lichte. Gister-namiddag half twee begaven zich de rechter-commissaris en de waarn. griffier der Dordtsche rechtbank naar Kinderdijk, ten einde een onderzoek in te stellen naai de mishandeling eener dochter van de wed. de V. aldaar door zekeren P. K. DC Als een voorbeeld hoe primitief in som mige streken de toestanden nog zijn, schrijft het f7. D,, diene het volgende: Van 2 hofsteden, liggende in de zoogenaamde Aschpot, ongeveer 7 a 8 minuten van Gouda, doch behoorende tot de gemeente Reeuwijk, brandden twee schuren af. De brandspuit van Reeuwijk is ongeveer een uur ver van deze woningen verwijderd, en de gemeente Gouda geeft geen hulp aan vreemde ge meenten. Om half 7 begon de brand; om halt 8 verscheen de veldwachter van R., die belanghebbenden bekend maakte dat hij het te R. zou gaan zeggen, en eindelijk om negen uur kwam de spuit, toen bijna alles tegen den grond lag. Eenzelfde geval had twee jaar geleden ook plaats. Terwijl de heer W. Zegers, winkelier in goud en zilverwerken. Anjeliorstraat no. 4 te Amsterdam, achter de toonbank stond, kwam onverwachts een man den winkel binnen, greep een voor de hand liggend kistje met gouden ringen en zilveren lepels en ging er mee op de vlucht. Door den heer Zegers en een talrijke menigte achter volgd, was de dief genoodzaakt zijn buit weg te werpen. Hij ontkwam. Een ander a 20 ct. per regel. alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en kleurig van t0ti f 1^.65 p. Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 verse qual. en 2000 versch. kleuren, dessins, enz.) Franco en vrij van invoerrechfe* »n iiuis. stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. persoon die men verdenkt medeplichtig te zijn, is echter gegrepen. In het dorpje Een (Dr.) werden door den zoon van den landbouwer W. Brink in het Eenerveld vier steenen beitels gevonden. De voorwerpen lagen onder een laag veen van een halven meter dikte op het zand. De grootste beitel is 3 d.M. lang en aan het scherp 9 c.M. breed. Hij is geheel gaaf en zoo glad als ware hij gepolijst. Twee andere zijn, ofschoon zuiver van vorm, niet gepolijst, terwijl de laatste gebroken is. Alle vier lagen broederlijk bijeen in gezelschap van een rond stuk vuursteen ter lengte van een halven M. en een plat stuk, waaruit waarschijnlijk nog een beitel moest gemaakt worden. Andree's ballon. Professor Nordenskjöid heeft in de Aca demie van Wetenschappen te Stockholm medegedeeld, dat het Zweedsche ministerie van buitenlansche zaken een bericht heeft ontvangen, naar luid waarvan ver scheiden geloofwaardige personen tus- schen 4 en 7 Augustus II. in Britsch- Columbië op 53o 30 N.B. en 121o 30'W.L., zeven mijl benoorden het meer Quensnelle, een ballon hebben gezien. Nordenskjöid achtte verder onderzoek aan te bevelen. In het IV. v. d. D. lezen wij De wachter van een vuurtoren op Fair- Island, een eiland tusschen Orkney en Shetland, meent hem Vrijdagavond te hebben gezieneen groot zwevend voorwerp kwam met den toren in botsing, zoo bericht hij, en hij oppert de vraag, of dat misschien ook de ballon van den koenen Zweed is geweest. Het blad houdt het echter wel voor zeker, dat de ballon van Andrée die den llden Juli van Spitsbergen uit den tocht naar de Noordpool ondernam niet meer in het luchtruim kan zijn. Te Dusseldorp heeft zich thans de nieuwe maatschappij voor haring- en andere zee- visscherijen defieitief geconstitueerd. Het kapitaal is vastgesteld op 15 millioen mark ongeveer f 9.000.000. De zetel wordt geves tigd te Geestemünde. Besloten is onmiddellijk te beginnen met den aanbouw van stoom- loggers. De nieuwbenoemde minister van marine, jhr. Roëll, heeft zich, na door H. M. de Koningin Regentes te zijn beëedigd, heden ochtend naar zijn departement begeven, alwaar aanwezig was de generaal majoor Eland, tijdelijk minister van marine, die hem de portefeuille heeft overgedragen. Te half elf ontving de nieuwbenoemde minister de militaire en burgerlijke chefs van de diensten en afdeelingen, die aan hem werden voorgesteld. Een groote schare belangstellenden was heden in de Groote Kerk ie s'-Graven- hage bijeengekomen om de herinnering aan den honderdsten geboortedag van Da Costa te vieren in een door het bestuur van den Christelijke» Volksbond belegde bijeenkomst. Dr. Van Gheel Gildenmeester, voorzitter van den Bond, sprak een inleidend ■woord. Dr. Pierson hield een rede. Een zangkoor wisselde de voordracht met eenige liederen af. Voor de Rotterdamsche Rechtbank stond eergisteren terecht een 21-jarig letterzetter die tot 4 maal toe diefstal pleegde in R. K. kerken te Rotterdam, en wel in den nacht van 10 op 11 September, 14 oplöOctober en 18 op 19 Nov. in de R. K. kerk aan de Wijnhaven, waarbij hij zich verschillende geldsommen in specie toeëigende. Voorts werd bekl. ten laste gelegd diefstal in de R. K. kerk van den Allerheiligsten Verlosser aan den Goudschen Rijweg, in den nacht van 22 op 23 October, alwaar hij zich van circa f80 had meester gemaakt. Bekl. bekende de gepleegde diefstallen, verklarende dat hij geld noodig had, daar hij geen werk had. Voor het gestolen geld kocht hij kleeren, benevens een horloge voor zijn meisje en zich-zelf, en kindergoed. Twaalf getuigen werden in deze zaak ge hoord, waaronder 5 eerw. heeren geestelijken. Verdediger van bekl. was mr. de Raaydt. Het O. M. eischte 5 jaar gevangenisstraf. Wij meenen met zekerheid te kunnen mededeelen, zegt de Tel., dat de zaak van den brand in de Staalstraat niet in hooger beroep behandeld zal worden. Geboren: 13 Jan. Hendrika Maria, dochter van J. W. Jansen en H. Brouwer, in een vaartuig. Johan Heinrich, zoon van J. Koning en J. Slavenburg, Kreupel- straat. 14. Johannes, zoon van H. Oranje en M. L. C. Gommel, Dwarsstraat. Overleden 14. Cornelia Gijsberta van Gerven, oud 6 maanden, Kamp. Johannes Fredericus Schoof, oud 74 jaar en 1 maand, Korte Kerkstraat. Schiedam, 15 Januari. Vertrokkens. s. Hermann, kapt. H. Hollmann, met restant lading naar Rotterdam. Reval, 14 Januari. Vertrokken: s. s. Etna, kapt. W. Ouwehand, naar Schiedam. BEURS TE SCHIEDAM, 15 Jan. 1898 Spiritus: fll%—12. Spoeling f 1.30 Moutwijn: Makelaars Not. f7. Brandersbond Stemming Zeer Vast. Berlijn. 1 Ro&Se (SLOTK.)|SPi(ritUS inl0C0 j Meel 12 Merk. Il4 Jan. 15 Jan. 38.70 39Ï50 Parijs. Hamb. 59 40 59.25 17 40 17.60 19.— 17.75 14 Jan. 61.10 59 60 17.30 17.60 1925 17.87* md. li' Feb. Rogge, loop. md. Feb. Spirit, p. Jan. Feb. i Maart/April kt T- Jan- New-York. Maïs 341/, i Amsterdam. ion4 Jan- R°gg0 op lev. vast; per Maart 129 per Mei f125, 124. 15 Jan. Rogge cp lev. weinig veranderd per Maart f129, 128; per Mei f125, 124. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur\ 14 Jan. 1.25 M. 15 Jan. 1.27 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05 Disc. 3 DCt Parijs j -47.82* 2 Antwerp. -47.70 3 Per Telefoon. 2V, pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij Warschau—Weenen Atchison Alg. Hyp. Adjustment Shares Chicago Erie Obiig, Denver Rio Shares Missouri le Hyp. 2e Shares Oostenr. loten I860 Madridsche ioteD Turksche Prolongatie 15 Jan. 87% 85% 20% 2578 137 89% 13% 12% 86% 62 13%

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6