Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste Jaarg. Dinsdag 18 Januari 1898. No. 5997. ISureaxx l&oter&tvaat 50. BERN ARB DE BORCI. A.LGEMJËEK OVERZICHT. Feuilleton. NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco Der Dost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers 1.50 O - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten 17 Januari '98. De zaak DreytusEsterhazy thans de zaakZola geworden, houdt vooral te Parijs de aandacht bij voortduring gespannen. De brief van Zola die in de Aurore anderhalve pagina beslaat is te Parijs nog het hoofdonderwerp van alle gesprekken en dagbladpolemiek en evenals er voor- en tegenstanders van Dreytus en van Ester hazy zijn, zoo wordt ook Zola om zijn brief aan den President eenerzijds geprezen en door den ander verguisd. Sommigen be wonderen zijn moed, den edelen gloed zijner verontwaardiging en verheugen zich tevens over de openbaarheid, welke de veronderstelde geheime kuiperijen nu einde lijk zullen krijgen. Maar anderen ergeren zich over Zola's roekeloosheid om dingen te zeggen, die hij onmogelijk bewijzen kan en daarbij het aanzien van het hoogste militaire en burgerlijke gezag door het slijk te sleuren. Vooral officieren en studenten en heethoofdige anti semieten a la Drumont zijn woedend op den man. Laatstgenoemde heeft in zijn Libre Parole zelfs een pendant van Zola's brief geleverd door zijnerzijds °ok een brief aan den President te schrijven, Waarin hij Reinach en Mathieu Dreytus beschuldigt alsmede Leblois, die indertijd °iet Piquart het dossier-Dreyfus onderzocht heeft. Mevrouw Dreyfus heeft aan Cavaignac «en brief gericht, waarin zij beslist ontkent, bat Dreyfus tegenover kapitein Renault de bekentenis van verraad heeft afgelegd en zich beroept op de getuigenissen van For- zinetti, Clemon, Renault en vele anderen. Zij beschuldigt Dupaty de Clam van leugens en verklaart, dat zij en haar vrienden de wapens niet zullen nederleggen, vóór dat Dreyfus gerehabiliteerd is. In zijn antwoord op den brief van mevrouw Dreytus, waarin zij loochent dat haar man na zijn veroordeeling schuld heeft 17) (Slot.! Daar trad de vurig verwachte binnen zijne fraai gevormde leden, zijn ernstig, maar minzaam gelaat, zijne blonde haren «n lange knevels, maakten hem tot een toon beeld van mannelijke schoonheid. x Zyt welkom, bruidegom, zeide de heer Nanteuil vrolijk. Verander dien titel liever met den naam van zoon, antwoordde Bernard op npgeruimden toon. —- Wij zullen u de eer geven, die u °ekomt, sprak mevrouw Nanteuil. Onze schoone bruid mocht er anders ens boos over worden, voegde Charles er achende bij. Emelie, het uur, waarop onze zoo bekend, zegt Cavaignac, dat de schriftelijk opgeteekende bekentenissen op het ministerie van oorlog aanwezig zijn. Het is dit jaar vijftig jaar geleden, dat Europa in rep en roer werd gebracht door verschillende revoluties in Italië, in Frank rijk, in Duitschland en in Oostenrijk. De Temps wijdt aan dat beruchte jaar een artikel en stelt aan het slot daarvan de vraag t>quest ce qui fait le succes d'une révolution En de schrijver komt tot de conclusie, dat alleen de gestelde machten er voordeel bij hebben gehad, mits zij de beweging begrepen, haar wisten te leiden en er zich van wisten te bedienen. Oe uitbarstingen van 1848 hebben slechts oogenblikkelijke ondergangen te voorschijn geroepen. De bewegingen van 1860 zijn geslaagd, omdat zij feitelijk niet geleid weiden door Kossuth's, Garibaldi's en Cripi's. Zij hadden een revolutionair voor zich, maar een gekroond revolutionair en twee diri- geerende ministers, Bismarck en Cavour: Bismarck die zei :»De revolutie is een kracht, welke men moet weten te gebruiken." En Cavour, die Mazzini temde. Op de Pruisische begrooting van he ministerie van Financiën is een post voor een nieuw fonds van 400.000 mark gebracht, dat blijkens de toelichting moet dienen voor de bevordering en bevestiging van het Duitsche element in Posen, West-Pruisen en Oppeln. De opperpresident krijgt er de beschikking over en dientengevolge vervallen de met een dergelijk doel op de begrooting voor 1897 gebrachte posten van 100.000 en 50.000 mark. M. a. w. de Regeering vraagt 250.000 Mark meer voor de verduit- sching van die streken. Het openbaar ministerie heeft hooger beroep aangeteekend bij het Pruisische Kabinet (de hoogste instantie in diciplinaire zaken) tegen het over den politiecommissaris Von Tausch uitgesproken vonnis. De nieuwe Chineesche gezant te Berlijn, Lu-hai-hoen, heeft, toen zijn voorganger lang gekoesterde wenschen vervuld zullen worden, is dan eindelijk aangebroken. Hoe wonderlijk werkt de hand des Heeren, die mij uit Savoye herwaarts geleidde om u te leeren kennen, en die mij weder uit de Russische woestijnen bracht, om met u vereenigd te worden, sprak de gelukkige bruidegom. Danken wij de Voorzienigheid, mijn vriend, die ons dit heil doet smaken, ant woordde de niet minder gelukkige bruid. Het getrappel van paarden en het rollen van een rijtuig liet zich hooren. Charles zag door het venster op de straat. Broeder, broeder, gij wilt uw feest te prachtig vierenvier paarden voor de koets De officier liep naar het venster. Een hofrijtuigl riep hij, opende de deur en begaf zich naar buiten. Een hofrijtuig... herhaalde de heer Nanteuil. Wat mag dat beteekenen... zeide Emelie zachtjes. Weldra verscheen Bernard weder in het vertrek. De generaal Durand, sprak hij, den hoofdofficier voorstellende. hem aan den minister van Buitenlandsche zaken Van Bulow voorstelde, verzekerd dat zijn souverein oprecht wenschte de oude vriendschapsbetrekkingen met Duitschland te bestendigen. De Staatssecretaris ant woordde, dat Duitschland niets liever wilde. Men zegt dat prins Heinrich dergelijke vredelievende verklaringen te Peking voor den drakentroon zal gaan afleggen. De Oostenrijksche minister-president baron Von Gautsch tracht nog steeds tot eene verzoening van Duitschers en Tsjechen te geraken door zoodanige wijziging der taal verordening, dat beide partijen er genoegen mede kunnen nemen. Volgens den Pesther Lloyd wil hij thans den Duitschers zooveel mogelijk tegemoet komen, mits zij ook van verder obstructionisme afzien. Maar reeds in de derde zitting van den Boheemschen Landdag verklaarde Iro, een lid van de groep Schönerer, dat de Duitschers ingeval van onveranderde handhaving der tegenwoordige taalverordening, op den duur niet aan de beraadslagingen zullen deelnemen, maar tot hun aanvankelijk obstructie besluit terug zullen keeren. En toen vervolgens prins Lobkowitz, in afwezigheid van den land eigenaar graaf Bucqoy een aan de orde komend voorstel van dien heer verdedigend, Tsjechisch sprak, werd hem aanstonds toe geroepen sspreek DuitschEn als hij dit deed, riepen de Tsjechen even hard sspreek Tsjechisch, zoodat de Prins hier uit aanleiding nam om, ditmaal weder in het Duitsch, aan te dringen op de vorming eener commissie van verzoening, maar het regende wederzijds onderbrekingen en van de zaak kwam niets. Gautsch wil nu de ver zoening het eerst in Moravië beproeven, waar onderscheidenlijk door een Duitscher en een Tsjech verzoeningsvoorstellen zijn ingediend, die eenige punten van overeen komst hebben, maar ook van zwaarwichtig verschil. De benoeming van den Servischen ex- koning Milan tot opperbevelhebber van het Alle aanwezigen groetten eerbiedig. De generaal boog en wendde zich tot den bruidegom, zeggendemijnheerde keizer, die betoonde trouw en vaderlands liefde weet op prijs te stellen, heeft het zich tot plicht gesteld, deze ook waardiglijk te beloonen. Luitenant, gij hebt aanspraak op zulks eene vergelding; gij hebt u altijd een moedig soldaat, een getrouw krijgs makker getoond. U de orde van het legioen van eer overhandigende, kwijt ik mij van des keizers last, en wensch u van harte geluk met de hooge onderscheiding, welke u te beurt valt. Mejuffrouw; vervolgde hij, zich tot Emelie wendende en haar het kruis ter hand stellende, thans is het uwe taak, uwen aanstaanden echtgenoot met dit teeken te versieren. Weenende van vreugde hechtte nu de bruid de riddderorde op de borst van haren beminde, die als roerloos van verbazing, onbewegelijk in het midden der kamer stond. Luitenant, zeide nu de generaal, ter wijl hij hem de hand drukte, moge de achting, welke de keizer u toedraagt, steeds een prikkel zijn, om den roem en de eer van Frankrijk, waar het pas geeft, te hand haven. Leve de keizer leger in Servië wordt door sommigen voorgesteld als bijzonder welkom aan Oostenrijk, daar Milan steeds meer in vriendschap met Oostenrijk placht te regeeren dan met Ruslanddoch men vergeet, dat Oostenrijk met dezen geheel onbetrouwbaren viveur treurige ervaringen heeft opgedaan en zich dus zeker niet meer met hem zal inlaten! Ook de be wering van sommige bladen, dat het prestige van den meer krijgshaftigen Milan noodig was om aan de positie van den apatischen, zwaarmoedigen koning Alexander meer kracht bij te zetten tegenover leger en politeke oppo sitie, heeft geen waarde want van Milan's krijgshaftigheid spreken de annalen der Turk- sche en Bulgaarsche geschiedenis op weinig vleiende wijze. Zijn benoeming heeft een meer prozaischen grond, nl den ouden ver kwister, die met het hem verstrekte jaargeld niet rond kan komen, een generaalstracte- ment bovendien te verschaffen. De feesten te Palermo bereikten Dinsdag, den 50n jaardag van het uitbreken der Siciliaansche omwenteling, hun hoogste punt. Voor de feestviering van dien dag was ook de markies Di Rudini uit Rome overge komen. Een groote optocht trok naar het Revolutieplein en het Vrijheidsplein, waar een gedenkteeken en een gedenkzuil werden onthuld. De menigte was vol geestdrift. Koning Humbert zond aan den kroonprins een telegram, waarin hij zich gelukkig prijst, wijl hij weet, »dat de Kroonprins met zijn dierbare Helena te midden van het krachtige volk is, dat het jubilee viert van den roemrijke strijd om zijr. vrijheid." Er is beweerd, dat een aantal Engelscha oorlogsschepen de haven van Port-Arthur was binnengeloopen en dat die haven tot een nvrijhaven" was verklaard. De Novoje Vremya komt tegen deze bewering op en noemt haar geheel ongegrond. »In December van het vorig jaar ver toonden zich daar op de buitenreede de Engelsche oorlogsschepen Daphne en Iphi- Leve de keizer!... riepen alle aan wezigen, en zeker is geen kreet ooit beter gemeend geworden. Generaal, antwoordde Bernard, was de trouwe vervulling mijne plichten steeds het richtsnoer van mijn gedrag, dan zal het kruis, dat thans mijne borst versiert, immer eene aansporing blijven van dank baarheid voor hem, die mij zulk een schit-, terend bewijs zijner goedkeuring schenkt. Ik verzoek u, mijnheer, de goedheid te hebben, den keizer te zeggen, dat mijn bloed, mijn leven hem toebehoort. Nimmer kan een waardiger persoon lid van deze familie worden, zeide de gene raal hij groette minzaam en vertrok. Een ander rijtuig verscheen voor de deur. Mijne kinderen, sprak de heer Nanteuil tot Bernard en Emelie, alles neemt deel in uwe vreugde. Laten wij thans opgaan naar Gods heiligen tempel, opdat de kerkelijke inzegening uw geluk volmake Eenige oogenblikken later bracht de eenvoudige huurkoets de verloofden naar het huis des Heeren, en voor het heilig altaar werd die band gesloten, welke niet dan door den dood kan verbroken worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1