Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste .Jaarg. Donderdag 20 Januari 1898. No. 5999. IBureau ^otzv&ixaat 50. MAGTILDA REINE. PRIJS TAN BIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco Der post door geheel Nederland - 2. Afzonderiiike Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsiƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 19 Januari '98. Een vierhonderdtal Romeinsche patriciërs werd eergisteren door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen, die, op de hem ge brachte hulde met een toespraak antwoor dende, nogmaals wees op den verderfelijken invloed der Vrijmetselarij, waaronder Italië gebukt gaat. De Civilta Catolica, 's Pausen vroegere rede besprekende, bij gelegenheid van het Kerstfeest tot het H. College der kardinalen gehouden, constateert, dat de Paus steeds vurig den vrede wenscht, maar dien niet anders kan wenschen dan langs den weg van rechtvaardig herstel zijner wereldlijke souvereiniteit, welke noodzakelijk is voor de vrijheid van den H. Stoel in het internationaal bestuur der Kerk. Niet de eenheid van Italië is de oorzaak van het geschil tusschen Paus en Koning, maar wel de bekrompen opvatting als zou die eenheid niet anders mogelijk zijn dan met een gelijktijdig ver blijf van Paus en Koning te Rome. En toch, zegt het blad ware zoo gemakkelijk eene andere eenheid mogelijk, nl. de fede ratie, zooals die in Zwitserland en de Ver- eenigde Staten van Amerika bestaat. Kan niet de monarchie vervangen worden door een Republiek, de gecentraliseerde eenheid door een confederatie De Paus, zegt het blad, is de beste van alle Italianen, een warm vaderlander, en wenscht niets liever dan den vrede, en steeds staat den Staat de weg open tot rechtvaardig herstel. De Spaansche oud-minister Romero Ro- bledo heeft Zondag zijn partijgenooten van de Uiterste Rechterzijde te Madrid saam- geroepen, om hun voor te stellen aan de Regentes een verzoekschrift te richten. Daarin zou aangedrongen worden op de bijeenroeping van de Cortes wegens den ernst van den toestand op Cuba en het geringe resultaat dat door de nieuwe kolo niale politiek is verkregen. Feuilleton. HET CONSULT. 2) Wees niet verlegen, vervolgde hij spreek onbeschroomd, heer doctor. Wat gij mij vraagt, antwoordde deze het hoofd schuddende, is van zeer kieschen aard. Errare humanum est (1). En als ik mij eens bedroog, als ik eens eene valsche voorspelling deed Dit is nederigheid van u, heer doctor, louter nederigheidEen geleerde, zoo als gij, kan slechts (in geringe zaken dwalen. Ik vi aag u geene schriftelijke verklaring de gansche zaak blijft tusschen u en mij, en kan u in geenen deele schaden. Laat (lj Dwalen ie meiischelijk. Van Cuba zijn intusschen weer onrustba rende berichten ontvangen. Te Alhuizar is op den spoorweg een bom ontploft op het oogenblik dat een trein met soldaten voor bijging. De trein ontspoorde. Van de sol daten werd een gedood en vier gewond. De opstandelingen vielen daarop den trein aan, maar de troepen joegen ze met geweer vuur op de vlucht. De beruchte Dreyfus-zaak zal weldra nog meer van zich doen spreken. In een draad- bericht uit Parijs wordt gemeld, dat de minister van oorlog bij den minister van justitie een klacht tegen den directeur van de Aurore en tegen Emile Zola heeft inge diend. Deze klacht zal door de zorg van den minister in handen worden gesteld van den procureur-generaal. Intusschen duren de bekende straatru moeren en betoogingen nog steeds voort. Vijftienhonderd studenten zetten te Parijs hun betoogingen voor het bureau van den Libre Parole en den Cercle militaire voort. De politie vervolgt ze. Ook uit de provincie komen berichten omtrent anti-semitische betoogingen, vooral uit Marseille, Lyon, Clermont-Ferrand, Grenoble, Bordeaux, Nantes, Nancy en Rouaan. Op verschillende pleinen werden de bladen verbrand, die Dreyfus durven te verdedigen. Het woest van ailen ging men te Nantes te keerte Lyon werden de ruiten ingeworpen van het redactie-bureau der Peuple, die Zola verdedigd heeft; te Marseille werden de ruiten van winkels, die aan Joodsche kooplieden behooren, ingedrukt of ingeworpen daarna kwamen ongeveer 3000 personen bijeen voor den Cerle mili taire. De officieren verschenen op het balcon en antwoordden op de betoogingen met hoera's op het leger. De menigte trok dan vérder om nog bij eenige joodsche koop lieden de ruiten in te werpen. De thans gebleken plannen van Engeland in China en de avondredevoering van den mij u dan mijn vraag herhalen, en antwoord er zoo gerust op, alsof hij met eenen vreem deling te doen haddet. Hoe veel jaren, maanden of weken oordeelt gij, dat ik op deze aarde nog kan doorbrengen Zeg mij de waarheid, de geheele waarheid dit eisch ik van u. Bavoso aarzelde. Hij sloeg de oogen neder, bewoog zich in alle richtingen op zijnen stoel, hoestte en verloor hoe langer hoe meer zijne bedaardheid. Hij durfde het hem voorgestelde noch afwijzen noch aannemen. Er heerschte een langdurig stilzwijgen, hetwelk het eerst door Maugrant werd afgebroken. Ik weet uwe terughoudendheid op prijs te stellen, mijn waarde doctor, zeide hij, terwijl hij zich naar Bavoso boog, maar ik moet ze overwinnen. Misschien zult gij. minder beschroomd zijn, als gij weet met welk doel ik u die vraag voorstel. Mijnheer de graaf, antwoordde de arts, gij zijt mijnen wensch voorkomen. Als er niet een zeer groot en zeer gebiedend be lang bij de zaak is, dan zou het mij on mogelijk wezen.... Goede doctor, viel Maugrant hem in kanselier der schatkist Hicks Beach te Swan sea, waarbij hij verklaarde, dat de En- gelsche regeering bereid was desnoods oor log te voeren om de Engelsche belangen in China te handhaven, maken te Londen algemeen een gunstigen indruk. Bij den aanval van de Beloetsji's op het kamp van een Engelsche expeditie die opmetingen deed in Mekran, schijnt een som van 13000 ropijen in handen van de opstandelingen gevallen te zijn, die ook een aantal geweren buit maakten. Wat het lot van twee Engelsche assistenten, Hickie en Prunty, geweest is, weet men nog niet. Kapitein Burn meldt, dat ook luitenant Turner ontsnapt is. Kolonel Maine heeft nader bevel ontvangen, te Ormara de aan komst van kanonnen, cavalerie en sappeurs at te wachten, alvorens het binnenland in te trekken. De Khaibar-pas is korten tijd open geweest, maar de Zakka IChels schijnen er nu weer terug gekeerd te zijn, en beschieten opnieuw de patrouilleerende troepen. De benoeming van sir Power Palmer tot opvolger van sir William Lockhart als commandant van de troepen aan de Afghaan- sche grenzen, is bekrachtigd. Keizer Frans Jozef ontving Zondag den ex koning Milan van Servië in audiëntie voor het eerst sedert Milan abdiqueerde en deze droeg daarbij zijn nieuwe generaals uniform als opperbevelhebber van het Ser vische leger. Deze audiëntie heeft zeer de aandacht getrokken, daar velen meenden, dat de Keizer den hofburcht voor dezen avonturier beter hadde gesloten gehouden. Te Weenen bracht gisteren de zitting van den Rijksraad de bevolking in bewe ging. Talrijke groepen menschen hielden zich in de buurt van den Rijksraad op. De politie nam strenge maatregelen. Terwijl Funke gisteren in den Boheem- schen Landdag aan het spreken was, viel Wolf hem in de rede, zeggende, dat een Duitsch student ten bloede toe mishandeld de rede, het is u niet onbekend, dat ik rijk, schatrijk ben. Ik bezit kasteelen, bosschen, weilanden, inschrijvingen op het grootboek enz. in overvloed maar ik heb geene erfgenamen. Hoe, mijnheer de graaf! Geene nicht, geenen neefDie heeft men toch altijd. Ik bedoel erfgenamen, die ik kan liefhebben, hernam de graat. Mijne eenige bloedverwanten zijn twee neven in den derden graad, van welke ik een soort van afkeer heb. Verbeeld u twee jonge lieden van vijf-en-twintig jaren met rooskleurige wangen, winderige pretmakers, twee ver kwisters, twee poppen, die den naam van mensch dragen, twee automaten. Zou ik mijn vermogen in zulke handen nalaten Waartoe zou het besteed worden Tot dwaze en domme ondernemingen, tot drink gelagen en maaltijden, van welke de armen zelfs de brokken niet zouden genieter.. Die gedachte vervolgde, pijnigde en ver toornde mij, en ik zag rond naar iemand, aan wie het mij mogelijk zoude wezen na, mijnen dood, met een gerust geweten en in alle zekerheid, het gebruik toe te vertrou wen der goederen, van welke de Voorzienig- I heid mij tot tijdelijk bezitter gesteld heeft. was. Onder hevige opschudding werd de zitting toen verdaagd. Na de heropening deelde de gouverneur mede, dat een Tsjechisch student op straat een Duitsch student had geslagen. De Tsjech was in hechtenis genomen. De gouverneur keurde het geval streng afde politie had echter haar plicht gedaan. Nadat de gouverneur in den Landdag had medegedeeld, dat de oude bepalingen op de twee talen in Februari door nieuwe zullen vervangen worden, is de vergadering ver daagd. De overeenkomst omtrent de Turksche ünancën met de Ottomaansche Bank en de Duitsche Bank gesloten, is door den Sultan goedgekeurd. Griekenland steld als een eerste storting der oorlogsschatting een bedrag van 800.000 pond ter beschikking van de Porte- De candidatuur van prins George van Griekenland voor den post van gouverneur van Creta treedt met meer beslistheid op den voorgrond. De candidatuur is door Rusland officieel gesteund. Duitschland is er tegen en wordt, hoewel zwakjes, door Oostenrijk gesteund. In Attieensche kringen die het kunnen weten, gelooft men, dat Rusland met alle middelen welke het Czaren- rijk ten dienste staan, de candidatuur zal doorzetten. Omtrent den toestand in China is in de laatste dagen weinig nieuws. Uit Canton wordt in dato 18 dezer het volgende gemeld De Duitsche zendeling Homeyer, van het station der Berlijnsche Zending te Nam- joeng, is bij Langthen beroofd en verwond. De Duitsche consul te Canton mengde zich in het geval, en de gouverneur-generaal seinde daarop onmiddellijk, dat maatregelen moesten genomen worden om voor den aanslag genoegdoening te geven. De financieele commissie uit den Senaat te Washington heeft met 8 tegen 5 stemmen besloten aan den Senaat een rapport in te Een moeielijk zoeken! merkte Ba voso aan. Inderdaad zeer moeielijk, doctor. Ik heb echter volgehouden en ben geslaagd. Wat ik zocht, en meer dan ik zocht en durfde hopen, heb ik gevonden. Geloof, mij doctor, dat niet de physieke en de uitwen dige bekoorlijkheden van het meisje mij tot haar getrokken hebben. Een meisje riep Bavoso op vra- genden toon. Ja, docter, een meisje van nagenoeg dertig jaren oud, eene wees zonder vaderlijk erfdeel. Hare eenvoudige, maar deftige manieren, hare bevallige houding, hare zwarte blinkende haren, hare geestige zachte oogen, zijn, dit beken ik, niet zonder eenigen invloed op mij geweest. Ware zij leelijk of misvormd geweest, dan had ik haar misschien niet opgemerkt. Maar ik herhaal het u, doctor, zij heeft mij het meest voor zich ingenomen en medegeno men en medegesleept door hare beminne lijke godsdienstigheid, hare verhevene denk beelden, haar gezond oordeel en hare grenzelooze hulpvaardigheidjegens behoeftige of lijdende natuurgenooten. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSBHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1