Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau "SSofersfraaf 50. 21ste Jaarg. Vrijdag 21 Januari 1898. No. 6000. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeester en Wethouders van Schiedam, doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van 21 Decem ber 1897 is vastgesteld de volgende ver ordening VERORDENING regelende de bouwpolitie en de verplichtingen van eigenaars van naburige erven te Schiedam. Dat deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den Januari 1898, B, no. 970 (2e afd.) G. S. no. 13, in afschrift is mede gedeeld, en dat hiervan afkondiging is ge schied, waar het behoort, op heden den 20sten Januari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris VERNÈDE. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester Schiedam, Gezien het verzoek van Th. C. Melchers, om vergunning tot uitbreiding zijner stoom» branderij aan den Noordvestsingel no. 101, kadaster sectie H no. 97, met 4 stoomvaten tot het koken en opvoeren van vloeistoffen. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bij lagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den3den Februari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie "er gemeente, van de schrifturen, die ter take mochten zijn ingekomen, kennis kan borden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 20"ten Januari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. ALGEMEES OVERZICHT. 20 Januari '98. De crisis in het machinevak in Engelanp schijnt opgelost te zijn. In antwoord op de ennisgeving, dat de werklui hun eisch eti effende den acht-uursdag hebben laten vallen, heeft het patroonsverbond den ma- c ine-makers meegedeeld, dat alle werk- P aatsen den 24sten dezer zullen heropend Worden, mits de verbonden ambachts-ver- oenigingen de voorwaarden aannemen ten anzien van het beheer der werkplaatsen, aarover men het in de samenspreking van 6 vorige maand eens is geworden. P een feestmaal door de Kamer van oophandel te Liverpool gisteren gegeven heeft de minister van koloniën, Chamberlain, de ministerieele verklaring herhaald, dat de Britsche politiek er niet op uit is nieuw grondgebied te verwerven, maar de markten open te houden. Als wij ons willen hand haven, zeide de minister, dan moeten wij op eigen kracht vertrouwen en niet op de gunst van hen wier vriendsohap wij ver geefs hebben trachten te winnen. Wij moeten ons nauwer bij onze koloniën aan sluiten en bij hen de kracht en den steun zoeker., die wij nooit bij vreemde volken zullen vinden. Wat betreft West-Indië, dat door de suikerpremiën in andere landen geruïneerd wordt, kondigde Chamberlain aan, dat de kanselier der schatkist bij het parlement een zeer groot bedrag zou aan vragen om die koloniën te helpen tot die suikerpremiën ingetrokken zijn. De Londensche Pall Mall Gazette bevatte gisteren het volgende bericht. Wij verne men op uitstekend gezag, dat de gezond heidstoestand van Glodstone, die op het oogenblik te Cannes, vertoeft, zeer erestige hezorgdheid wekt. Daarentegen verklaren Gladstone's be trekkingen te Londen niet te weten, dat de onrustbarende geruchten omtrent Glad stone's gezondheidstoestand zoo rechtvaardi gen. Alleen had hij, naar zij wisten, sedert zijn aankomst te Cannes last van zenuwpijn. Het Fransche ministerie-Méline-Hanotaux- Billot begint te waggelen, en daar zijn er die reeds tegen Zaterdag a. s. zijn val zeer mogelijk achten. Natuurlijk staat die nete lige positie in verband met de zaak-Dreyfus, waar tegenwoordig in Frankrijk alles in opgaat, Méline's weigering om het ver onderstelde document betreffende Dreyfus schulderkenning te publiceeren en zelfs om om een desbetreffende interpellatie-Cavaig- nac toe te laten, hebben zijn positie zeer verzwakt. En ofschoon de regeering nu in de Kamerzitting van Maandag den dans nog ontsprongen is, door, dank zij der hulp van de Rechterzij, Cavaignac's interpellatie zoo niet voor een maand, althans nog uitgsteld te kiijgen tot na alle andere, is die ma noeuvre om tijd te winnen toch ten slotte slechts een heel kort uitstel geweest want... alle aangekondigde interpellaties (behalve die van Cavaignac) zijn nu inge trokken, zoodat die interpellatie van zelf aan de orde zal zijn, en Méhne haar niet meer kan ontwijken, tenzij door ontslag neming. Die gebeurtelykheid en ook de mogelijke overstemming van het Kabinet worden druk besproken, en men mompelt zelf reeds van een concentratie-Kabinet Dupuy-Cavaignac. Aan de Kamer is een petitie gericht van den volgenden inhoud De ondergeteekenden, getroffen door de onregelmatigheden begaan in het proces- Dreyfus van 1894 en door het mysterie waarmede het proces tegen majoor Ester- hazy is omgeven, overtuigd anderzijds dat de geheele natie belang heeft bij de hand having der wettelijke waarborgen, de eenige bescherming der burgers in een vrij land, verwonderd over de huiszoekingen bij den overste Picquart gedaan en over de niet minder onwettige huiszoekingen aan dezen officier toegeschreven, verontrust door de wijze waarop de militaire overheid haar gerechtelijke nasporingen heeft gedaan vragen aan de Kamer de wettelijke waar borgen der burgers tegen alle willekeur te handhaven. Deze petitie is geteekend behalve door bijna alle onderteekenaars van de protest- lijsten der Aurore door Gaston Bonnier, den beeldhouwer Carrière, Maurice Boucher, Ary Renan, Gustave Geffroy, Octave, Mir- beau, Alfred Valette (van de Mercure) en tal van andere geleerden, geletterden en kunstenaars. De Aurore heeft harerzijds reeds een vierde lijst van protestonderteekenaren openbaar gemaakt en gaat daar nog dage lijks mee voort, evenals ook de ondertee- ning van het verzoek aan de Kamer. Emile Zola zal volgens de Soir den Duitschen en den Italiaanschen gezant ver zoeken in zijn proces als getuigen op te treden. Het proces zal waarschijnlijk niet voor de eerste helft van Februari voorkomen. Het openbaar minister zal worden waargenomen door den advocaat-generaal Van Cassel. Zola heeft tot verdediger mr. Labori ge kozen. De studenten van de hoogescholen te Genua en te Rome, de kring Patria te Ravenna en de orde van advocaten in deze plaats hebben aan Zola betuigingen van sympathie gezonden. Ook het anarchisme begint te Parijs weer het hoofd op te steken. In den vorigen nacht bracht een anarchist Etrebant genaamd, den politiepost te Mon- martre passeerende, met een mes twee po- litie-agenten verscheidene wonden toe. Na zijn arrestatie beproefde hij een revolver at te schieten. In het bureau werd men hem meester. Deze persoon moet eerst kort uit Londen te Parijs aangekomen zijn. Men gelooft aan een wraakneming op de politie. De toestand van de gekwetsten is ernstig, maar niet hopeloos. Aan de Times wordt uit Constantinopel gemeld Bij het jongste gesprek van dezen Russi- schen gezant met den Sultan heeft deze gezegd, dat de candidatuur van prins George van Griekenland voor den post van gouver neur-generaal van Creta onvereenigbaar was met de wenschen en de belangen van het Turksche volk. De Sultan beloofde, spoedig een nota in dien geest naar Petersburg te zullen zenden. De Chineqgche staatslieden hebben thans het moeilijkWaagstuk van de nieuwe leening op te lossen. In de tweede bijeenkomst die het Tsoeng- li-jamen eergisteren hield, is de leenings- kwestie nog niet uitgemaakt. Engeland eischt het recht om spoorwegen te leggen door Jun-nan en Setsjoeau. Ook verlangt het de openstelling van Siang-jin als trac- traathaven. Deze plaats ligt in de pro vincie Hu-iian, waar de bevolking bekend staat als vijandig gezind tegenover de vreem delingen. De voornaamste moeilijkheid ligt op dit oogenblik in Engeland's eisch dat Ta-liën- wan opengesteld zal worden, daar Rusland geheel Mantsjoerije voor zich alleen wenscht te houden. Geen van deze mogendheden wil nog toegeven. De kwestie is nu geen handelsvraagstuk meer, maar een staat kundige kwestie. De correspondent der Daily Mail te Sjanghai verneemt, dat de Russische gezant te Peking aan de Chineesche regeering beloofd heeft, Port-Arfhur te zullen terug geven, mits China beloofd, uitsluitend Rus sische instructeurs voor het Chineesche le ger te gebruiken, en Rusland vergunt, toe zicht uit te oefenen op 's rijks middelen. Midderwijl houden vijfduizend Russen Port- Arthur bezet; drie Russische oorlogssche pen ankeren binnen, vier buiten de haven. In den Amerikaanschen Senaat heeft de heer Wolcott gesproken over het mislukken der pogingen om bij internationale over eenkomst den dubbelen standaard in te voeren. Hij verklaarde, dat bij een her haling der proef als verhouding van goud en zilverwaarde twintig tot een voorge- gesteld moet worden, en niet zestien tot een, wijl eerstgenoemde verhouding in Rus land, Oostenrijk en Indië geldt. Spreker kondigde tevens aan, dat hij zijn mandaat zal neerleggen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 20 Januari 1898. Heden-namiddag ten twee ure werd door Burgemeester en Wethouders dezer ge meente aanbesteed de levering van bouw materialen voor de gemeentewerken over 1898 in 12 perceelen en welperceel I keien, perceelII hardsteenen trottoirbanden, perceel III vlakke waalstraatklinkers, per ceel IV getrokken waalstraatklinkers, per ceel V waalhardgrauw, perceel VI eikenhout, perceel VII eikenribhout, perceel VIII iepen hout, perceel IX dennenhout, perceel X greenenhout, perceel XI vurenhout en per ceel XII ijzeren voorwerpen. Ingekomen waren de volgende inschrij- vings-biljetten Voor perceel I: JB. Petit te Breda, f 63.42, f95, f89; H. J. Bosman te Rotterdam, f 56.38, f 85 en f 85.56 Maatschappij tot vervaardiging van bouwmaterialen, voorheen de Erven H. Trip te Rotterdam, f56.74, f85.11, 175.50, f66.98, f 100.47, f86.44; E. Jansen E. Soupart te Luik, f57, f85, f83; E. van der Wal te Rotterdam, f 63.75, f95.70, f83.50; Soiciète anonyme des gres, marbre et petits granits 'd Yvoir te Yvoir, f73, f 108.32, 82.88. Perceel II. Société anonyme des gres, marbres et petits granits 'd Yvoir te Yvoir f 2.11 per M gefr f 2.— f 2.34. f2.25 L. Goffin te Luik f 2.09 p. M. f 2.68, f2.78 H. J. Bosman te Rotterdam f2.—, p- M. 12.25E. van der Wal te Rotterdam f 19.75, f 2.10, f 2.35 Ms. v/d Trip f 1.94 f 2.23 f2.52. Perceel III. H. Wolff Co. te Amster- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT O EN WETHOUDERS VAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1