Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. de socialisten drongen naar de banken der ministers, waar eenige afgevaardigden hun den weg versperden. Tegelijkertijd hadden er hevige twisten plaats op de tribunes. De president ontving eenige slagen die door Gérault-Richard voor De Bernis bestemd waren. Hij deelde daarop mede, dat de procureur-generaal met het gebeurde in kennis was gesteld en de zitting werd ge schorst. Een compagnie infanterie verscheen in de wandelgangen, maar werd teruggezonden. Een nieuwe woordenwisseling ontstond in den halon de la Paix, waar Devilie de Bernis een inktkoker naar het hoofd wierp In een particulier telegram 'wordt nog gemeld, dat een algenceene vechtpartij in de Kamer plaats had. Deurwaarders en leden worsteldende voorzitter was van zijn zetel gedaald. Jaurès wandelde in afwachting van de gelegenheid om voort te gaan over de tribune. Op een oogenblik dat Jaurès zich van hem afkeerde, vloog de Bernes het spreekgestoelte op, greep den socialist van achteren aan en gaf hem een slag over zijn gezicht. Voor de aangevallene zich rekenschap had gegeven van het ge beurde, was de aanvaller weer beneden. Onbeschrijfelijke agitatie van Jaurès, van de vergadering, van de propvolle zaal. Eerst op de tribune, toen op zijn plaats, werd|de verraderlijk aangevallene door zijn partij- genooten en anderen luide toegejuicht, waarbij een »Leve Jaurès!" van de journa listen en van het publiek. In de grootste opgewondenheid volgde de ontruiming der zaal. Te zes uur besliste het bureau dat de vergadering niet zou hervat worden. Op verzoek van den voorzitter van de Kamer hebben de parlementaire groepen vergaderd en hun meening gezegd over de vraag of de vergadering moest heropend worden. Brisson besloot ten slotte op zijn eigen verantwoording de vergadering dien dag niet te heropenen uit vrees, dat er nieuwe opgewonden tooneelen zouden voor vallen als de vergadering weer begon. De Kamer zou tegen heden, Maandag, heropend worden door een bericht in het Journal Officielj of door brieven aan eiken afgevaardigde persoonlijk. Een groote meeting, georganiseerd door het protest-comité, had Zondag-middag in de zaal «Milles Colonnes" te Parijs plaats een talrijke menigte bewoog zich in den omtrek, die bewaakt werd döor een groot aantal politie-agenten. Guerin, die de mee ting op touw had gezet, zette het doel der bijeenkomst uiteen, hetwelk is, het in het leven roepen van een betooging tegen de internationale coalitie, die het leger wil aantasten KretenDood aan de Joden Thiebaut, die tot president werd gekozen, wilde spreken, maar de anarchisten vielen hem in de rede met lawaai. Verscheidene anachisten werden verwijderd. Thiebaut noodigde de vergadering uit, uiteen te gaan en zich naar de Place de la Concorde te begeven om een krans aan het Straats burg-monument te hechten. Bij het verlaten van het gebouw verdreven de politie-agenten de manifestanten. De directeur van politie verklaarde geen betooging op straat te dulden. Op de Place de la Concorde had, nadat de politie het plein ontruimd had, geen en kele incident plaats. De prefect van politie, die tegenwoordig was, gaf bevel, de door de politie gevormde afsluiting te handhaven. Tegen 6 ure trok een duizendtal manifes tanten door de rue Lafitte onder het uiten van de kreten »Spuw op Zola 1 Dood aan de Joden!" De drom bewoog zich in de richting van de Cercle militairemaar stuitte bij de Chaussee d' Antui op een sterke afdeeling politie, die de troepen uiteenjoeg. Ook in Algiers heeft de beruchte Dreyfus- zaak tot eene sterke anti-semitische be weging aanleiding gegeven. Tijdens eene, anti-semitische meeting te Mustapha trok een bende van 300 met stokken gewapende Israëlieten naar de ver gadering op, doch werd teruggedrongen; twee personen op het terras van een café werden gewond. De troep werd gelukkig uiteengedreven voor zij de anti-semitische manifestanten bereikt had. Volgens een nader telegram hebben de woelingen in Algiers het karakter aange nomen van een waar oproer. Verscheidene magazijnen van Israëlieten in de rue Baba- zoum en de rue Babelouend zijn geplunderd en de koopwaren verbrand. De troepen en politie bleken onmachtig de orde te hand haven. Een persoon werd gedood velen zijn gekwetst. De opgewondenheid duurt voort. De Engelsche Werktuigmakersbond en het comité van de Irades Unions heeft aangeraden de voorwaarden van de patroons aan te nemen, hetgeen zal veroorloven, dat het werk den 31en hervat wordt. De drie Oostenrijksche ministers, die dezer dagen te Boedapest vergaderd waren, zijn vandaar naar Weenen teruggekeerd In de te Boedapest gehouden gesprekken hebben zij als huu overtuiging te kennen gegeven, dat het mogelijk zal zijn, wat de wederzijdsche bijdragen in de gemeenschap pelijke uitgaven betreft, tot een normalen toestand te geraken. De berichten in de officieele kringen te Madrid ontvangen over den stand van zaken op Cuba zijn zeer bevredigend. Indien de regeering te Washington, in plaats van haar gedragslijn te regelen naar de feiten, zich een oogenblik liet meesleepen door de jin- goïstische strooming en dan ten opzichte van Spanje op onverantwoordelijke wijze han delde, zou Spanje deze houding opvatten als een uitbarsting waarop het zoo nadrukkelijk zou antwoorden, als 's lands eer vereischt* De Times meldt uit Johannesburg, dat driehonderd uitlanders in Frans van nog het kiesrecht ontvangen hebben als belooning voor diensten aan den Staat bewezen tijdens het Jamesonisme. den heer A. van der Schouw, en M. Rijkers, knecht in de bierbottelarij van de firma Jos. Zoetmulder, die hem nog van den kant konden grijpen. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 109 schepen, waarvan 7 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 108, voor Hoek van Holland 1. In hetzelfde tijdperk van 1897 kwamen binnen 86 schepen, waarvan 2 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 85, Hoek van Holland 1. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 43, metende 42.749 netto regis ter ton, meer dan tot op gelijken datum in 1897. Schiedam, 24 Januari 1898. Met de verplaatsing van het gymnasium naar het tegenwoordige gebouw zijn de diensten, de van den concierge dier inrich- ting gevorderd worden belangrijk uitgebreid. Eene verhooging van het salaris van dien ambtenaar achten B. en W. alleszins billijk, waarom zij voorstellen diens jaarwedde te verhoogen met f 100 en alzoo te brengen op f 600. De kosten voor schoonmaken van het gebouw zullen voor rekening van den con cierge komen, zoodat de toelage daarvoor vervalt. Aan het Centraalstation te Rotterdam is Zaterdag-namiddag de 11-jarige knaap N.Dor- mits met het hoofd beklemd geraakt tusschen de buffers van twee bagagewagens. Vreeselijk verminkt werd hij per draagbaar naar het Ziekenhuis vervoerd, alwaar hij bij aankomst reeds was overleden. Meermalen werd er reeds op gewezen,dat het emplacement van het station Delftsche Poort der Staatsspoorwegen dient als speel plaats voor de jeugd en dat het meer dan tijd wordt, het door eene behoorlijke omras tering en bewaking wordt afgesloten. Het aantal ongelukken met doodelijken afloop neemt aldaar van jaar tot jaar toe. Vrydag werden te Overschie 17 huisge zinnen (meerendeels arbeiders) verrast met een vijfde deel van de f25.000 uit de Staatsloterij. Onderteekend door 180 personen, die ver klaren alle belanghebbenden te zijn bij de Delftsche boter- en veemarkt, is bij den raad der gemeente Delft een adres inge diend, waarin gezegd wordt, dat de nieuwe bepaling van aanvang der veemarkt, zeer in hun nadeel is en dat door het gelijktijdig beginnen der boter-, runder- en kalvermarkt, het voor hen onmogelijk is van al die mark ten gebruik te maken. Aangezien zich de adressanten bij de betrokken personen, be last met de regeling der markten daarover beklaagd hebben, doch zonder gevolg, wenden zij zich thans tot den raad met het verzoek om zoodanige wijzigingen te willen aan brengen, dat er tusschen den aanvang van boter-, runder- en kalvermarkt telkens een verschil van een half uur bestaat. Zooals men weet, was door den heer H. P. S. Engering aan den raad een verzoek gericht om in eigendom of huur te mogen bekomen,^een stukje gemeentegrond, gelegen voor zijn woonhuis aan het Westerhaven hoofd. Daar B. en W. meenen, dat de gemeente bedoelden grond ter eeniger tijd zelf zal noodig hebben, maken zij bezwaar dezen in eigendom af te staan doch stellen zijden gemeenteraad voor, dezen voor den tijd van 10 jaren tot wederopzegging te verhuren f 5 per jaar. De heer E. G. Maltha, ambtenaar ter secretarie (afdeeling Burgerl. Stand en Be volking) alhier, is met ingang van 1 Februari a. s. benoemd tot ambtenaar ter secretarie afdeeling Burgerl. Stand, te Rotterdam. Toen heden ochtend 8.40 de tram reeds van de Koemarkt was vertrokken, beproefde de heer Z. nog de reis mede te maken. In plaats van het voertuig te bereiken, deed hij echter een geweldigen tuimel over den grond. In het naburige café Hoek, waarheen hij zich begaf, bleek, gelukkig, dat hij met den schrik vrij was gekomen. Heden-middag 12 ure is het 8 jarig zoontje van Timmers aan de Schie te water geraakt. De kleine drenkeling werd gelukkig spoedig uit zijne benarde positie gered door A. P. Jansen, meesterknecht'in de branderij van Gedurende het jaar 1897 is de historische zaai in het Prinsenhof te Delft bezocht door 8103 personen. Naar de N. D. Ct. verneemt, heeft het bestuur der R. K. Par. jongensschool te Delft, den heer H. L. Wassen, op diens ver zoek, eervol ontslagen als hoofd dier school met ingang van 1 Juni a. s. Tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Vlaardingen c. a. is bij kon. besluit benoemd de heei A. Beyerinck, ontvanger te Alphen c. a. Bij de Timmerlieden-Vereeniging aArbeid Adelt" te Vlaardingen bestaat het voornemen om op 25 Jan. a. s. des avonds ten 8 ure, eene vergadering te houden met timmer lieden-patroons en gezellen, teneinde te trachten, een Oranje Vereeniging op te richten met het oog op de inhuldigings feesten. var. het departement van waterstaat een bijeenkomst. Binnenkort zullen de werkzaamheden voor de kiezerslijsten weder beginnen. Wij wen- schen thans de aandacht te vestigen op een der middelen om kiezer te worden, dat wel niet meer voor de nieuwe kiezerslijsten effect kan hebben, maar dat men in deze maand nog kan aanwenden, wil men in 't volgend jaar kiezer worden. Wij bedoelen het bezit van een bewijs van een inleg van ten minste f50 in de Rijkspostspaarbank. Ieder, die geen andere vereischen voor de toekenning der kiesbevoegdheid bezit, kan in 't volgend jaar kiezer worden, ais hij vóór of op 15 Mei 25 jaar oud is en zorgt, dat hij vóór of op 1 Februari 1898 in het bezit is van een Rijkspostspaarbank boekje van ten minste f 50. Men behoeft zich daartoe slechts aan het hoofdpostkantoor aan te melden, om tegen betaling van f50 een spaarbankboekje te ontvangen. Als men in 't volgend jaar dit geld, dat rente geeft, nog in de postspaarbank heeft staan, kan men van zijn spaarbankboekje gebruik maken, om het kiesrecht te erlangen. De schrijver der «Haagsche Kroniek" in de N. Gr. Ct. zegt o. a. Uil de weinige woorden, waarmede onze burgemeester den gemeenteraad »veel heil en zegen" in 1898 heeft toegewenscht, is tevens gebleken dat de intocht van H. M. in de residentie onmiddelijk na de plechtige in huldiging te Amsterdam zal plaats hebben. HH. MM. zouden Maandag 5. Sept. des mid dags van Soestdijk te Amsterdam aankomen 6 Sept. plechtige inhuldiging, 7 Sept. feesten in de hoofdstad, Donderdag-middag vertrek en intocht in de Residentie, Vrijdag en Za terdag feesten, optocht, illuminatie, concert, receptie en diner ten hove enz. en des Zon dags 10 Sept. zou de Koningin dan voor het eerst als regeerend souvereine ter kerk gaan. HH. MM. zouden dan in de hofstad blijven en 20 Sept. zou Koningin Wiihelmina de zitting der Staten-Generaal zelf openen, vergezeld van Haar Moeder, die vooreerst met de Koningin het paleis in het Noord, einde zal blijven bewonen en eerst later dat van wijlen prins Hendrik betrekken. «Voor lopig", zoo zei mij dezer dagen een hoog geplaatst en in de hofkringen zeer bekend man, «voorloopig blijft Koningin Emma de eenige raadgeefster van de jonge Koningin vermoedelijk tot in haar 20e jaar. Dan Men begrijpt de beteekeius van deze woorden. De heer H. Van Beek, machinist le kl. bij het corps torpedisten te Brielle vraagt bewijzen van instemming met zijn denkbeeld om met de gerechtigden tot het dragen van de Atjeh medaille den 25sten verjaardag der inneming van den Kraton 24 Januari 1899 eenigszins feestelijk te herdenken, door bij veen réuriie te houden te's-Gra- veribage, met elkaar kennis te maken, een gezelligen boom op te zetten en ons dan te vereenigen aan een eenvoudiger), prettigen disch." Stbl. no. 268 bevat het besluit van den 29sten December 1897, tot vaststelling van een reglement van politie voor de de scheep vaart en de vlotvaart op de Merwede, de Noord en de Nieuwe Maas. De gewone audiënties van de ministers van Justitie en Oorlog, respectievelijk op Woensdag 26 en Donderdag 27 Januari aanstaande, zullen niet plaats hebben. De Staatcommissie voor de arbeidsverze- kering hield Zaterdag weder in het gebouw De internationale tentoonstelling van bak kerij, maalderij en kookkunst, welke te 's-Gravenhage dezen zomer zal plaats hebben en reeds voor eenigen tijd is aangekondigd, zal gehouden worden van den 5n Juli tot met den 2n Aug. a s. op de terreinen en in de lokalen van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap (de Diergaarde), waar ook binnen enkele dagen de bureelen der tentoonstelling gevestigd zullen worden. Het comité houdt zich voortdurend nog bezig met het nemen van voorbereidende maatregelen. Deze zijn thans echter reeds zoover gevorderd, dat de programma's den kelijk in het begin der volgende maand ver zonden zullen kunnen worden. Inmiddels wordt het plan niet alleen zoowel te 's-Hage als in het geheele land, maar zelfs in het buitenland met ingenomen heid begroet. Zoo kwamen uit Frankrijk en Duitschland bereids belangrijke toezeg-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2