Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste Jaar®:. Vrijdag 28 Januari 1898. bureau l$ofersfraaf 50. No. 6006. 0 PRIJS TAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 !li| PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsif0.60 Elke gewone regel meer [-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat het kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, over het dienstjaar 1898, door den heer directeur der directe belas tingen te Rotterdam op den 25sten Januari 1898 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is. zijnen aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen alsmede dat heden de termijn van drie maanden in gaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27"ten Januari 1898. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de firma J. M. Van der Schalk Co. om vergunning tot uitbreiding harer bierbrouwerij staande aan de Westvest no. 31, kadaster sectie L no. 451/5, met een stoom vat tot het koken en opbrengen van vloeistoffen. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bij lagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den HF™ Februari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie •lor gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan Worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 27sten januari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. ALBEMEES OVERZICHT. 27 Januari '98. Het regeeringsblad in Italië maakt een ®en koninklijk besluit openbaar, dat den tuinister van oorlog machtigt een deel der lichting van 1874 onder de wapenen te r°epen. De bevelhebber van de Spaansche vloot beeft zich naar Madrid begeven en daar een langdurig onderhoud gehad met den utinister van Marine, Berniejo. De admiraal *eide, dat de vloot in uitnemenden staat Vei"keert, dat is bij de jongste oefeningen gebleken. De admiraal begaf zich dadelijk weer op zijn post. In den eerstvolgenden ministerraad zal besloten worden, welke schepen Amerikaansche havens zullen be zoeken. Het zenden van het Amerikaansche oor logsschip Maine naar Havana blijkt een idee van president Mc. Kin ley geweest te zijn zonder dat hij er zijn Kabinet over geraadpleegd heeft. Na dien heelt het Kabinet echter dien stap goedgekeurd zelfs verluidt, dat het geneigd is, een tweeden oorlogsbodem naar Havana te zenden misschien om kracht te zetten bij een nieuwe nota, die de Amerikaansche regeering aan de Spaansche regeering schijnt te willen richten. In elk geval blijkt het, dat het presidentschap van Mc. Kinley in de Staten populair is, want hij ontvangt honderden telegrammen van gelukwensching met het zenden van het oorlogsschip en de jingo- pers jubelt. Woensdag-middag bevond zich weder een groote menigte in de buurt ran het gebouw der Belgische Kamer. Men verwachtte zeker weer ongeregeldhedenmen is echter teleurgesteld. Er is niets gebeurd 1 De werkstaking in het machinebouwvak in Engeland schijnt nu werkelijk ten einde te zijn. Volgens de limes mag men uit de hou ding door de werklieden in het machinevak eergisteren op verscheidene vergaderingen aangenomen, opmaken, dat zij met groote meerderheid de voorwaarden van de patroons zullen aannemen, en Maandag weer aan het werk zullen gaan. Onder het volk te Portsmouth heerschte gisteren groote verontwaardiging, omdat de admiraliteit dien dag vier aanvoerders der trade-unionisten op staanden voet heeft ontslagen en weggejaagd, die Zaterdag aan den ingang van het tuighuis een demonstratie tegen het stelsel van stukwerk geleid en dit stelsel met den naam van blanke sla vernij hadden bestempeld. Wat er ook moge gebeuren te Peking, schrijft de Daily News, Rusland en Enge land schijnen thans in Constantinopel hand aan hand te werken. De Czaar schjjnt de candidatuur van prins George niet alleen ernstig, maar met hardnekkigheid te willen doordrijven. Lord Salisbury steunt het Russische voorstel, want de heer Curzon heeft in zijn laatste rede verklaard, dat »de laatste candidaat de beste was." Laten wij hopen, dat deze niet voorbestemd is, om even spoedig te verdwijnen als zijn voorgangers. Toen onlangs het stoffelijk overschot van prins Alexander van Battenberg naar het voor hem, door Bulgarije bestemde graf werd overgebracht, was het diplomatieke corps bij de plechtigheid niet aanwezig, Doch van de gebouwen der vreemde agent schappen woei de vlag hafstok. Slechts de Russischen vertegenwoordiger had dit laatste saluut aan een ridderlijk prins nagelaten. Geheel anders is de houding van den Russischen keizer tegenover vorst Ferdinand, al blijkt die houding dan nog slechts uit uiterlijkheden. Er wordt n.l. uit Sofia ge seind, dat de vorst, de vorstin en prins Boris tegen het einde van Februari een bezoek zullen brengen aan St. Petersburg Een polietike beteekenis heeft dit bezoek niet, wordt er beweerd. Doch het verschil springt toch sterk in het oog, waar de Russische vertegenwoordiger te Sofia de uiterlijke beleefdheid tegenover wijlen prins Alexander niet in acht meende te moeten nemen I Omtrent de bewegingen der Engelsche vloot in de Chineesche wateren wordt het volgende medegedeeld Adrimaal Bueler bevindt zich met de Centurion en vijf andere schepen bij de eilanden Chu-Sae. Admiraal Fitz Gerald is te Chemulpo met zeven schepen. Men vermoedt, dat de Ipho- genie van Port Arthur naar Chemulpo ver trokken is. Het schip Humbert is belast met de ap- proviar.deeren der vloot. Pique is te Shang hai, doch zal waarschijnlijk ook naar de Chu-San eilanden vertrekken. De Daily Mail verzekert, dat de Engel sche oorlogsschepen zich in de haven van Hongkong bevinden. De moeilijkheden omtrent Kiaotischau moeten geheel uit den weg zijn geruimd. Duitschland krijgt beslist deze havenstad voor den tijd van 99 jaar. Aan de Times wordt geseind, dat de Russische zaakgelastigde te Peking de Chi neesche regeering heelt verzocht de voor waarden, welke Engeland eischt voor het sluiten eener leening, te verwerpen. Dinsdag zou Rusland aan het TsungLi Yamen een leening aanbieden onder dezelfde voor waarden. De Fransche zaakgelastigde moet, volgens hetzelfde bericht, zijn Russchische collega ondersteunen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 Januari 1898. Ned. R. K. Yolksbond, afd. Schiedam. Minimum-loon en maximum-arbeidstijd. NIEUWE SCHIEDAMSOHE COURANT De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond hield gisteren-avond in de zaal der Officieren- Vereeniging eene openbare vergadering, toegankelijk voor alle R. K. patroons en werklieden, waarin de heer C. W. J. Pastoors, algemeen president van den Bond, als spreker optrad. De president, de heer C. J. Willeman, de vergade ring openend, bracht een woord van hulde san den heer Pastoors, die zich bereid had verklaard, hier het woord te voeren, en bracht dank voor de groote opkomst. Het bestuur had gemeend per aanplakbiljet patroons en werklieden tot het bijwonen dezer verga dering uit te nooden en het zag zich niet teleurgesteld. Het doel dezer vergadering is, zooveel mogelijk propa ganda te maken voor de aansluiting bij de vakvereni gingen, die de kracht en den steun uitmaken van den Bond. Daartoe zon de heer Pastoors eene voordracht houden over minimum-loon en maximum arbeidstijd en het nut der vereeuiging van werklieden bespreken. De heer Pastoors, daarna onder applaus den katheder bestijgend, verklaarde dat het hem een eer en een voorrecht was, hier te kunnen optreden, wijl het hem gelegenheid geeft te spreken over het groote brandende vraagstuk, de arbeidskwestie. Het is hem een genoegen te kunnen optreden voor medeleden - voor leden van den Bond, die de encycliek Rerttrn Nova- run tot basis heeft waar hij aanvankelijk dacht in eene vergadering toegankelijk voor alle partijen en richtingen te zullen spreken hij zal dan ook de vrijheid nemen, die in eene katholieke verga dering past, eene eere-saluut brengen aan Hem, die de Patroon van werkgevers en werklieden mag geuoemd worden, den H. Jozef, den voedstervader van Christus, den timmerman van Nazareth, de koninklijke werkman, die de eer had den Godmentch als leerliag in zijne werkplaats te zien, die in het zweet zijns aanschijn! het brood heeft verdiend voor den Heiland der Wereld en Zijne Moeder, de Allerh. Maagd Maria, Hem onzen groet, ons saluut. Spreker zal dan behandelen minimnm-loon en maxi mum-arbeidstijd, een onderwerp, eene zaak bereikbaar voor de werklieden in tegenstelling met zooveel an dere, die nog in de verre toekomst liggenhij zal dit onderwerp niet te langdurig bespreken, om ook op verzoek van den voorzitter nog een enkel woord tot zijn gehoor te richten tot aanmoediging van de aan sluiting bij de vakvereenigingen. Minimnm-loon en maximum-arbeidstijddat is het hart der kwestie, maar velen zien in die bepalingen een schrikbeeld in het voile daglicht geplaatst, blijken zij eehter niet zoo schrikwekkend te zijn, maar integendeel zeer bevorderlijk voor de rnst en sta biliteit der maatschappij, die een levensbehoefte zijn ook voor den werkman. De geschiedenis leert ons, dat er geen hervorming bereikt wordt zonder strijd. Velen huldigen echter het laat-maar-waaien-stelsel; en willen zich slechts eenige moeite geven wanneer zij er direct zelf voordeel bij hebben zonder strijd of moeite wordt echter niets ver kregen; de publieke opninie moet voor de zaak bewerkt worden; in elke gemeente moet bij het bestuur worden aangeklopt. Spreker bestrijdt de uitspraak van de be trokken gemeente-commissie te Delft,dat minimum-loon en maximum-arbeidsduur noch in het belang der gemeente is, noch in dat der arbeiders ishet is ook in het belang der gemeenten, dat er goed verdiend wordt en het werk op zekeren tijd een einde neemt, Spr. kan het den patroons niet kwalijk nemen, dat zij met de invoering van deze maatregel wachten tot de gemeente begintwant de patroons hebben veelal met de concurrentie te strijden. Maar de sociologen en inspecteurs van den arbeid zijn het daarover eens, dat minimum-loon en maximum-arbeidsduur is in het be lang van de patroons, het werk en de werklieden. In den breede zette spr. dit in het vervolg zijner rede uiteen vooral op grond van de ervaring door een iabrieksinspecteur opgedaan in een fabriek waar vroeger 141/ï, nu II uur gearbeid wordt; d e ervaring leert dat de arbeiders beter gevoed, beter betaald en minder ver moeid, meer lust hebben in den arbeid de werkman ver moeid, baloorig, zoekt daarentegen veelal zijn troost in de herberg. Het zoogenaamde vrije arbeidscontract be hoort hoe eer hoe beter te verdwijnen; iminers de arbeider is niet vrij zijn arbeidskracht te verkoopen wanneer hij wilhij kan niet wachten, Te lange arbeidsduur zoowel als te laag loon is tegen het alge meen belaag; daarentegen wordt het algemeen belaug gebaat door een verkorten arbeidsduur, die een krachtigen vierden stand in het leven zal roepen en den alge- meenen bloei bevorderen. Spr. zette hier uiteen, hoe de kwestie van minimum loon en maximum-arbeidsduur ook in het buitenland overal aan de orde is. In Oostenrijk en Zwitserland is reeds een 11-urige arbeidsdag ingevoerd. (In Zwitser land duurt de arbeidsdag 12 uren voor het verkeerswezen.) In Noord-Amerika bestaat de 8-urige arbeidsdag. In België zijn krachtige pogingen tot invoering van mini mum-loon en maximum-arbeidstijd aangewend, wsarbjj de heer Arthur Verhagen, president van den Volksbond, groeten ijver heeft ontwikkeld. In 1897 waren die bepalingen dan ook reeds in 8 van de 9 provinciën, in 51 gemeenten hoven 8000 zielen ingevoerden eene com missie uit den gemeenteraad van Brussel kon in 1897 getuigen, dat de invoering van den maatregel in geen eukele provincie nadeelige gevolgen had; slechts in 1 van de 51 gemeenten had zij eene verhooging der uitgaven ten gevolge. In '95 kwam de zaak ook in ons vaderland aan de orde, de heer Gerritsen bracht haar in Maart '95 in, de Kamer. Wel werd zijn voorstel met 2 stem men meerderheid verworpen, maar sedert werd toch aan het departement van Justitie en dat van Water staat de 11-urige arbeidsdag ingevoerd. Nu rijst echter de vraag of bij het invoeren van minimnm-loon en maximum-arbeidstijd, de bouwwer ken niet duurder xnllen worden. Spr. betoogt, dat de kosten slechts met een zeer klein percentage zullen stijgen en staaft dit met voorbeelden, daarbij uitgaan de van de stelling, dat van de aannemingasom onge veer 80% arbeidsloon wordt betaald. Te Amsterdam, waar voor een jaar de proef werd geaomen en inge schreven werd op twee bestekken, een mèt en een zonder de bepalingen, bleek de raming van 3 /O te hoog; de kosten stegen slechts l'/,o'/oi zoodat de ge meenteraad besloot het proetjsar af te breken eo de bepalingen defiuitief in te voeren te'a-Gravenhoge be droeg de verhooging slechts 1% en de burgemeester van Hurlem, dia er niet in mocht slagen de bepalin-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1