Debat. gen te Haarlem in te voeren, ondervond in eigen za ken, bij de aanbesteding van 2 villa's te Wijk-aan- Zee, dat het verschil niet veel grooter was. Ook dan wanneer het werk iets duurder mocht worden, is zeker de invoering dezer maatregelen in het belang van den werkman alleszins gerechivaardigd. Dat de invoering van dien maatregel gunstig werkt op den arbeid en de arbeiders, staalde spr. met het voorbeeld yan de gas fabriek te Zutfen, waar de 8-urige arbeidsdag tot allen tevredenheid was ingevoerd. De omstandigheid dat men hier in Schiedam om trent de invoering dezer maatregelen van gemeente wege is teleurgesteld, deed spr. opmerken, dat ook vooral mannen van de praktijk in de gemeenteraden moeten gekozen worden aan mannen van invloed en schoonklinkenden naam hebben wij niet genoeg, het geen spr. bewees met de uitlatingen mede te deelen van een professor die aantoonden, dat hij van de een voudigste zaken der praktijk niets begreep. Hier mo gen zeker allen met ons zeggen Heer behoed ons voor dergelijke wijsheden 5 want zij zijn de ondergang der arbeiderswereld. Spr. besloot zijne verhandeling over dit onderwerp met de opmerking dat het noodig is voortdurend aan deze zaak te arbeiden. Daarop tot de bespreking der vakvereenigingeü over gaande, merkte spr. allereerst op, dat het juist deze vereenigingen zijn, die de kracht van den Bond uitmaken. Men wordt zeker lid van den Bond om zijue positie te verbeteren, zijne rechten te handhaven of te her stellen, maar daartoe behooren allen die een vak uit oefenen, zich bij de betrokken vakvereenigingen aan te sluiten, want het hoofdbestuur kan niet van alle voorkomende kwestiën kennis nemendaarvoor zijn de bestuurders der vakvereenigingen. Spr. bewees verder wat een heerlijke kracht ter verbetering er in de vakvereenigingen schuilt. Te Am sterdam, waar spr. reeds zoovele verschillende zaken heeft medegemaakt, leerde men vooral in de dagen van strijd de kracht der vakvereenigingen kernen. Ook in de kwestie van minimum-loon en maximum-arbeidstijd toonen zij hunne krachtwanneer de huismoeder klaagt, dat zij niet rond kan komen en de man getuigt dat hij niet meer kan verdienen, dat hij te lang werkt, maar het doen moet om iets thuis te brengen, dan behoort over dezen toestand niet op de straat gemord, maar in de vakvereeniging gesproken te worden de vakvereeniging is de sociale werkplaats der arbeiders, daar behooren de zaken het werk en de loonkwestie betreffende, besprdken te worden. Dat de vakvereenigingen uiet alleen zijn ter ver- beteriug van de maatschappelijke maar ook van de zedelijke positie en daardoor kracht geven voor de toekomst, staafde spr. met het voorbeeld van de staking der metaalwerkers in Engeland. Wel is die strijd verloren, maar zeker zouden de werklieden hem niet zoo hebben kunnen voeren en zoo lmg volhouden als zij uiet georganiseerd waren en is de zaak op socaal gebied verleren, op politiek terrein zal zij voortgang hebben. Deze strijd is dan ook niet zonder beteekenis zij heeft de heerlijke kracht der organisatie in de vakvereenigingen geleerd, ook daardoor omdat de patroons overwonneu doordat zij zich in navolging van de arbeiders vereenigd haddeu. In de vakvereenigingen geldt bet een voor allen en allen voor een. Spr. hoopt' dan ook dat zijn woord tot aansluiting bij de vakver eenigingen niet onvruchtbaar blijve. Het verheugt hem, dat er hier in Schiedam zulk eea heerlijk protest is opgegaan tegen de bewering dat de encycliek Reru?n Novarum niet voor Nederland zou geschreven zijnhij onderschrijft dat protest van den eerw. adviseur. Hoe, die ency cliek die deu Staatsman, den werkgever en den werknemer den weg wijstdie als het wet boek van den arbeid is gewordeü, de basis waarop het program der katholieke Staatspartij is gebouwd, zou niet voor Nederland geschreven zijn Wij die weten hoe in elk stuk dat v;;n Rome uitgaat, elk woord gewikt en gewogen wordt, houden ons overtuigd, dat wanneer de H. Vader Nederland had willen uit zonderen, hij boveu zijn encycliek zou geschreven hebben, dat zij niet voor Nederland bestemd was. Spreker besloot met een herhaalde krachtige opwek king tot aansluising bij de vakvereenigingendaar moeten de arbeiders door liefde onderling verbonden zijn 5 zij moeten elkander liefde toedragen en elkaar steunen. Maar daar ook zullen zij leeren de liefde tot God, Christus en Zijae Kerk, de liefde ook tot Vaderland en Koningin Maar daar behooren ook alle persoonlijk heden en kleingeestigheÜ n te wijken, en al strijdende voor hunne rechten en hunne plichten betrachtend, moeten de leden niet afbreken maar opbonwen. Dan zal Christus ons de gerechtigheid brengen en de God van Israël zal ons ter over winnings, ter victorie voeren daverend applaus loonen en lange arbeidsduur het drankmisbruik het meest in de hand werken. In Engeland, waar de loonen hoog zijn, bedraagt het] drankgebruik 3.89° 0 tegen 5° (l in België, waar de loonen het laagst zijn 5 daar wordt jaarlijks niet minder dan 580 milloen francs aan sterken drank geofferd. De lange ardeids- duur maakt den werkman onverschillig en doet hem de enkele minuten die hem overblijven in de kroeg doorbrengen 5 daarentegen leert de ervaring dat bij verkorte arbeidstijd het drankmisbruik afneemt. De vrees voor beunhazerij behoefde hier niet te gelden 5 de werkman zal in zijn vrijen tijd in zijn woning wel wat prutswerk kunnen verrichten, maar om een groot weik te maken, zal hem de mimte en de middelen ontbreken. Voor haastwerk zon de patroon bij maximum-ar beidstijd percentsgewijze meer loon moeten betalen, zoo dat b. v. voor het eerste uur 10, voor het tweede 20, voor het derde - O0 0 extra loon wordt betaaldde be doeling is echter, dat bij verkorte arbeidstijd de werkman in bijv. 10 uur zooveel verdient, het voor hem, zijn, vrouw en kinderen voldoende is. De vraag omtrent de positie van patroons die hoo- ger loon willen geven tegenover onwi lige andere pa troons beantwoordde spr. met de mededeeling dat doir samenwerking van patroons en werklieden in het typo- grafenvak te Amsterdam de onwillige patroons tot rede zijn gebracht, zoodat er slechts 3 op de 200 het stan- daardloon nog niet ingevoerd hebbtn in zuik een geval zil samenwerking van patroons en arbeiders altijd het beste resultaat hebben. De president dankte den spreker voor zijne schoone woorden en hoopte dat zij vrucht zouden dragen voor de vereeniging der werklieden en de aansluiting bij de vakvereenigingen zouden bevorderen daartoe zouden de besturen van-de houtbewerkers, de kalk en steen bewerkers en de smeden na afloop der vergadering ge legenheid geven. Spr. bracht allen dank voer de op komst ec hoopte dat het gesprokene vrucht zou dra gen tot aller heilhij vertrouwde aller tolk te zijn, wanneer hij ten slotte den heer Pastoors hartelijk dank en hulde bracht. Van de gelegenheid tot inschrijving bij de vakver eenigingen werd na afloop der vergadering vrij druk gebruik gemaakt. Van de gelegenheid tot debat welke daarna gegeven werd, werd het eerst gebruik gemaakt door de heereu W. M. Kloppers en J. N. Elgers, wier opmerkingen heiden leidden tot dezelfde vraag welke houding moeten de vakvereenigingen aannemen, indien de gemeenteraden, in navolging ook de patroons, weigeren de bepaling van minimum-loon en maximum-arbeidstijd in te voeren. De president, de heer C. J. Willeman, had medé den spreker een paar vragen te doen; zij wareö of de invoering van de bedoelde bepalingen en daardoor het verkrijgen van meer vrijen tijd niet er toe zou leiden, dat de werklieden zich het gebruik van sterken drank eigen maken en of de kortere werktijd niet het beun hazen in de hand zou werken, waardoor de patroons benadeeld worde en hepen verder omtrent de positie van patroons die honger loon willen geven tegenover andere, onwillige patroons. De heer Pastoors, het eerst de heer er Kloppers en Elgers beantwoordend, betoogde, dat wanneer de ge meentebesturen en patroons weigerde, bedoelde maat regelen in te voeren, de werklieden, indien hun geen anderen weg overblijft, het werk kannen nederleggen; maar om dit uiterste verweermiddel toe te passen, dien strijd aan te binden, moeten zij van goede wapens, voldoende ammunitie voorzien zijnde hoofden der beweging zijn verantwoordelijk voor de gezinnen die achter staanzonder voldoeude krijgskas kan geen oorlog worden gevoerd; daarvoor moeten de werklieden zi.ch organiseeren het wordt terecht gezegd, dat het Vereeenigingsleven duur is, maar die 1 of 2 centen .moeten er af om den werkman voor den kwaden tijd te wapenenin de arbeidersbeweging moeten de ar beiders solidair zijn en tot groote offers bereid. Wat de opmerking van den heer Elgers betreft, dat er langen tijd over heen zullen gaan voor er hier een werk man in den gemeenteraad komt, merkt spr. op dat dit niet het eerste vereischte is, maar het wel noodig is, praotische mannen, die den arbeider een goed hart toedragen, in den Raad te brengen. Den heer Willeman antwoordde, hij dat juist lage Staatspensioneering. Gisteren-avond had in »Musis Sacrum" de aangekondigde vergadering plaats ten doel hebbende het stichten van een plaat selijk comité ter verkrijging van Staatspen sioneering van den ouden werkman. De heer Van der Goes (de heer van Helsdingen was niet te vergadering) ver klaarde, dat, hoewel deze vergadering niet kon genoemd worden eene eigenlijke voortzetting van de vorige, daar de debatter van dien avond te kennen had gegeven niet op deze vergadering te zullen verschijnen, achtte het echter voor het practische doel n.l. het stichten eerier plaatselijke commis sies, nuttig nogmaals de zaak te bespreken. Men had spr. de vorige maal bij de behandeling van dit onderwerp verweten oppervlakkig te zijn. Bij een zaak van zoo groot wicht, die zóo diep in de maatschap pelijke toestanden ingrijpt, achtte hij het echter ondoenlijk in eeriige uren die zaak grondig te bespreken. Het was ook slechts het doel de belangstelling daartoe op te wekken, en het stichten van een plaatselijk comité voor te bereiden. Nog wenschte spr. te wijzen op een abuis in de overigens zeer juiste verslagen der.vorige vergadering in de beide Schied. dagbladen. Waar spr. de vorige maal de werischelijkheid besprak de tegenwoordige maatschappij te verbeteren, in casu wat het lot van den ouden werkman betreft, daar had hij onder de middelen daartoe niet gesteld het socialistisch program, maar de wensch der commissie die ijvert voor de Staatspensioneering. De sociaal-democratie heeft met deze zaak niets gemeen. Het comité te 's-Gra- venhage bestaat uit personen van verschillend politiek gevoelen, die het echter in dit op zicht broederlijk eens zijn. Het doel is dan ook niet de pensioneering van een zekere klasse van arbeiders, van deze of gene richting, doch dat doel is de pensioneering van alle oude arbeiders. Komt hier ter plaatse dan ook een comité tot stand, dan zal den leden niet worden afgevraagd zijt ge liberaal, katholiek enz., maar wel aan vaardt ge het program der commissie en zijt ge bereid in dien geest propaganda te maken voor de Staatspensioneering van den ouden werkman. Daar is slechts ééne politieke richting, zegt spr., die ons streven in dien geest niet kan aannemen, n.l. de anarchisten. Hun bezwaar iswanneer de Staat pensioen verleent, dan is men ook afhankelijk van den Staat. Spr. was het met deze opvatting der anarchisten niet eens en toonde aan, dat waar gepensioneerde amb tenaren en militairen, die zich toch zeker ook niet zoo geheel afhankelijk betoonen van den Staat van wien zij pensioen ont vangen, dit met de arbeiders evenmin het geval behoeft te zijn. Verder schetste spr. het beeld van den ouden arbeider, die in het huisgezin zijner kinderen zijn laatste levensdagen slijt, hoe aie man moet gevoelen, dat het genade brood dat hij eet, aan de kinderen des gezins wordt onthouden. Is zulk een positie dan onafhankelijk te noemen Neen, die vrees voor afhankelijkheid van den Staat is slechts een schrikbeeld wordt de werkman op zijn ouden dag door den Staat gepensioneerd, i behoeft hij dus niet meer van de liefdadig heid van anderen at te hangen, dan eerst zal hij zich recht onafhankelijk gevoelen. Het verdere deel van sprekers rede was een overziclit van statistieke gegevens, welke moesten bewijzen den ongunsugen toestand van den werkenden stand tegenover de gegoeden ten opzichte der sterfte. Deze cijfer-groepeeringen ook maar eerugszins te volgen, zou ons te ver voeren. Var. de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door J. Gudde. Hoofdzaak van zijn niet zeer duidelijk vertoog was de vraag waarom van Helsdingen niet hier was. De lieer T. van Es vroeg eenige inlich tingen omtrent eeriige der genoemde statis tieken en vroeg welke de werkkring was van het hoofdcomité te Amsterdam, en die der plaatselijke comité's. De heer N. Tak wilde weten of de door spr.'genoemde cijfers berustten op oificieele gegevens dan wel op mogelijke partij-cijters. De heer Arn. Beukers vioeg met welk doel spr. al die cijfers hier had genoemd, daar er toch z. weinig of geen verband bestond tussctien de numerieke sterfte onder arbei ders en arbeidersgezinnen en het pensionee ren door den Staat van oude werklieden. De heer Van der Goes beantwoordde achtereenvolgens de verschillende opmer kingen de reden waarom Van Helsdingen niet tegenwoordig was, schreef hij toe aan de drukke dagen welke hij achter den rug had, met de verkiezing te Botterdam anderdeels omdat juist hij die de voort gezette vergadering had uitgelokt, niet aan wezig zou zijn. Verder besprak hij nogmaalshet doel enden werkkring der plaatselijke comité's en van het hoofdcomité te Amsterdam, ver klaarde verder dat de statistieken welke hij had aangehaald, berustten op oificieele ge gevens, en gaf vervolgens te kennen, dat al bestond er tusschen deze cijfers en de pen sioen-kwestie ook al geeu direct verband, tiet toch zoovele bewijzen waren, die dui (lelijk toonden, dat het lot van den arbeider uit maatschappelijk oogpunt verbetering eischte. Daarna werd de vergadering gesloten, ter wijl aan belanghebbenden gelegenheid weid gegeven zich onder elkander te verstaan tot tiet vormen van een vooiioopig comité, om zoodoende tot het vormen van een delinitief plaatselijk comité te geraken. Gisteren-middag is op de Hoogstraat al hier tegenover het VVeezenpad net paard van den heer Hofman te Vlaardingen ge vallen. Nadat het van den wagen was los gemaakt en geheel van het tuig bevrijd, poogde men een uurlang tevergeefs het dier op de been te biengen. Daarna werd het op een handwagen gelegd en naar de werf van den paarden- slachter B. Verkaik gebracht, waar het met een takel op de been werd geholpen. Toen het weer stond, bleek het beest geheel klaar te zijn en kon, voor den wagen ge spannen, de reis naar Vlaardingen voort zetten. Gisteren-avond is door de politie alhier aangehouden de 15-jarige P. L. S., wonende alhier, verdacht van diefstal van stukken lood van panden te dezer stede. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente werd heden toegewezen de leve ring van bouwmaterialen, de vorige week aanbesteed, en wel perceel I, keien, aan H. J, Bosman te Rotter dam voor f7531.72; perceel II, trottoirbanden, aan de Maatschappij tot vervaardi ging van bouwmaterialen, voor heen de Erven H. Trip te Rot terdam voor833.20 perceel III, vlakke waalstraat- klinkers, aan Willem de Haan te Dodewaart voor3357.90 perceel IV, getrokken waalstraat- klinkers, aan den zelfden voor - 639.60 perceel V, waalhardgrauw, aan den zelfden voorH6. perceel VI, eikenhout, aan J. C. van der Voort te Udenhout voor -1477.26; perceel VII, eikenribhout, aan M. van der Voort te Udenhout voor - 677.51 perceel VIII, iperihout, aan L. F. Mol te Breda voor600. perceel IX, dennenhout, aan F. W. van der Eist Co. alhier voor827. perceel X grenenhout aan den zelfden voorf 582-"" perceel XI, vurenhout, aan den zelfden voor- 498.$' perceel XII, ijzeren voorwerpen, aan Post Co. alhier voor -1073-9 Ter gelegenheid van den verjaardag Z. M. Wilhelm II, Duitsch keizer en kon'"" van Pruisen, wappert heden de vaderlands^' driekleur van den woning van den b"e' A. J. M. Zoetmulder, consulair agent van ke' Duitsche rijk te dezer stede. Reeds heden-ochtend werd het stoffe'Ü overschot van den heer P. van Vlaarding""1 hoofd der eerste kostelooze schuol, op algemeene begraafplaats ter aarde bestel'' In dettigen lijkstoet, waarin verschillen^; onderwijzers die met den overledene ïr. fp| trekking stonden, als dragers de iijkwage(l volgden, werd het stoffelijk hulsel van de"! man, die circa 40 jaar als onderwijzer onze gemeente werkzaam was, ter laatst rustplaats geleid. De wethouder van onderwijs,de heer J. W J. Van Harwegeii Den Breems, wacht'" met den gemeente-secretaris, den heer S. A' Vernéde, de heeren dr. C. J.Vmkesteijn, voOf' zitter,en tnr. D. Lodder,secretaris der Plaats"' lijke Commissie van Toezicht op iiet Jag"' onderwijs, en de heer A. H. E. Tijl, hoof' der openbare Jongensschool, den stoet °P de begraafplaats op, waar hij omstreed 10^ ure aankwam. De heeren C. Kerdel, plaatsvervangend hoofd der eerste kostelooze school, en d" heer A. VV. Vaandrager, hootd der tweed" kostelooze school, gingen met de famiti®' leden achter de lijkbaar, waarna volgde" de leerlingen der Hoogste klasse, meisje' en jongens, der school, waarvan de ove"' ledeue hoofd was; de eerstgaauden dezer leef' hngen droegen een viertal fraaie kranse"> resp. door de kinderen van den betreurde" ouder wijzer, het personeel van de herhaling"' en dagschool, -de leerlingen dier zelfd" scholen, leerlingen en oud-leerlingen va" den algemeen geachten onderwijzer vereerd' Op verlangen der familie werd bij he' graf met gesproken. Nadat de lijkkist i" de groeve was beaard, dankte een de" zoons van den overledene, diep bewoge'b voor de hartelijke belangstelling ten op' zichte van zijn on verge tely ken vader be toond. Heden-ochtend is alhier met militair® eerbewijzen op de R. K. begraafplaats te" aarde besteld het stoffelijk overschot va" 0. Hekker, oud Indisch miiitau. Twee tamboers der dd. Schutterij ginge" den stoet voorat, waarin de leden van d" Vereeniging »Het Vaderland getrouw" al" dragers den lijkwagen met het stoffelijk hulsel van hun medelid begeleidden. Heden-ochtend 11 ure is de 28-jarig® Dirk Hoppe, wonende aan het Broersveldf in de branderij van den heer J. van Noortwijk aan de Kinderbuurt alhier op de stelhngtrap uitgegleden, waarbij hij een kit heet wate" over het rechterbeen kreeg. Hoppe was niet meer in staat zijn wefk voort te zetten en moest zich naar hui" begeven om zich onder geneeskundige be' handeling te stellen. Ook boven het café De Unie, aan de Gerrit-Verboonstraat is een sterk licht geveo' de lamp aangebracht, door de Meteooi" maatschappij geleverd, die twee helde' brandende gloei branders bevat, waarvan he1 licht door een reflector over de omgeving wordt verspreid. Tot betere verlichting van de Gerrit- Vei" boonstraat bewijst deze lamp goeden dienst' De bekende zaak van den kolenhandels»" Jan Korpel zal 15 Febr. aanst. voor d® arrondissementsrechtbank te Rotterdam i" hooger beroep behandeld worden, waarb'J weder al de getuigen worden opgeroepe"'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2