Stads- en Gewestelijk Nieuws. 110 zeil- 50.826 1889. 69 stoom- 126.693 75 zeil- 43.416 1890. 52 stoom- 90.137 83 zeil- 51.114 1891. 63 stoom- 127.649 77 zeil- d 38.857 1892. 48 stoom- 3> 106.458 40 zeil- 18.375 1893. 58 stoom- y> 150.738 42 zeil- 20.305 1894. 46 stoom 133.872 34 zeil- 17.934 1895. 57 stoom- 142.228 26 zeil- 12.586 1896. 57 stoom- 94.508 24 zeil- 8973 1897. 50 stoom- 77.452 29 zeil- 11.685 Schiedam, 29 Januari 1898. Overzicht van de handelsbeweging te dezer stede in het afgeloopen jaar 1897, en vergeleken met 1896. Granen. 1897. 1895. Granen aangevoerd per Zeeschip 12.000 last. 17.500 last. van eiders per Lichter 29 300 25.300 Te zamen 41.300 42.800 Van de per zeeschip aangevoerde hoeyeelheid was 3200 last in het afgeloopen jaar, tegen 2500 last in 1895, voor andere plaatsen bestemd. Ge aanvoer der verschillende graansoorten voor Schiedam bestemd, geschiedde als volgt 1897. 1896. Gerst per Zeeschip 6.100 last. 13.000 last. Lichter van elders 10.200 4.700 Te zamen 16.300 17.700 Kogge per Zeeschip 2.700 last. 2.000 last. Lichter van elders 7.400 9.800 Te zamen 10,100 11.800 Mais per Zeeschip niets. niets. Lichter van elders 11.700 last. 10.800 last. Hout. De aanvoer van hout per Zeeschip alhier aangevoerd bedroeg in het aigeloopen jaar 27.330 M3 netto tegen 20.433 M3 netto in 1896. Van de per Zeeschip aangevoerde hoeveel heid was ongeveer 42% alhier gelost ge worden voor niet hier wonende importeurs, en waarvan een gedeelte hier werd opgevlot. Steenkolen. Van Gas- en Stoomkolen werden hier in 1897, 10 ladingen uit zee aangevoerd te zamen hier lossend netto 14.872 M3, terwijl in 1896 alhier werden aangebracht netto 15.731 M3. Een vermindering dus van netto 859 M3. Van de hier aangevoerde hoeveelheid Steenkolen uit zee werd ongeveer 35% tegen 21% in 1896, voor andere plaatsen in het binnenland bestemd alhier overge laden. Te Scheepvaartbeweging. Schiedam uit zee aangekomen Schepen in 1888. 68 stoom-met een inh, 126.930 M3netto. 3) y> 3> 3) f> 3> X» 3) 3) t> j 3) y> 3) De Muziekschool. De openbare les der Muziekschool van »Toonkunst" was gisterenavond weer een duidelijk bewijs van de levenskracht, van het succes, dat deze school immer heeft, 't Was een avond vol afwisseling, en daar door, al duurde het ook wat lang, toch niet vervelend. Zang, Piano en Viool, zoo ver- eenigd als afzonderlijk, hielden ons bezig in verschillende voordrachten, waarvan eenige zeer zeker een afzonderlijke vermelding waardig zijn. De stukjes der lagere klassen voldeden uiterst goed, vooral het tweestem mige Lente van Wouters Jr., dat een bewijs gaf, hoe degelijk er gerepeteerd en gestu deerd was. Van die goede opleiding door de leeraren gegeven, gaven verder vooral ook de Viool-klassen blijk degelijke studie en bescheiden spel, vooral van de 2e Viool klasse, trokken zeer de aandacht der aan wezigen. En dan de Zang-Solo-klasse. Zeker, de verschillende bestaande muziekscholen be nijden ons deze afdeeling, welke zoo schoone resultaten geeft en steeds zulk een goed figuur maakt op de uitvoeringen. Ook gis terenavond weder, we behoeven dunk ons op de bijzonderheden niet te wijzen, maar de zoo schoone vertolking van het j liedje De groene krans van Verhulst deed eon storm van applaus opgaan in de zaal, en evenzeer viel het bekende Le saistu? van Massenet in den smaak, dat zoo juist werd voorgedragen, al hadden we ook wat meer kracht gewenscht, welk gebrek vooral aan het -volgende stukje, de overbekende Cavatine van den Page uit de »Hugenooteri" wel wat afbreuk deed. i Intusschen, de uitvoering is zeker ten i volle geslaagd, evenals de gezellige dans, die klein en groot nog lang vereenigd hield en de Burgemeester, die der commissie na afloop geluk wenschte met het succes en dankte voor het gegeven genot, had zeker alle reden te spreken van de voort varendheid en ijver der commissieleden en van de goede zorgen van het lesgevend personeel der Muziekschool. De heer W. A. Beukers sprak als voor zitter een enkel woord tot de ouders, de medewerkende kinderen en andere leerlingen der school, de onderwijzers en de belang stellenden, die tot achter toe de zaal vulden. Nog nimmer zoo sprak de heer Beukers had hij zooveel belangstellling gezien bij deze jaarlijksche openbare les, en dat was hem een reden tot blijdschap, omdat hij er in zag een steun voor de Muziekschool en wij zeggen het hem dringend na dat die belangstelling ook na de les mocht blijken en blijven, door een toesnellenden stroom van nieuwe leerlingen. Het Bestuur had gemeend, het leergeld te moeten ver lagen, waardoor van dien kant aan alle bezwaar was tegemoetgekomenmaar dan verwachtte het Bestuur ook, dat het leer lingen-getal minstens zou verdubbelen en er nog velen zouden toestroomen om van deze zoo nuttige inrichting te profiteeren. We hebben bij dit welsprekend woord niets te voegen dan den wensch, dat het spoedig zoo mag zijn; en we kunnen alle ouders, die terecht meenden dat muzikale kennis voor hunne kinderen ook een eisch van opvoeding is, niet genoeg op het hart drukken, van onze bloeiende muziekschool gebruik te maken, en alvast eens te infor- meeren naar het les-programma bij de bestuursleden of de heeren onderwijzers eerw. fathers Looman en Bongle. Hun reis was allereerst naar Rozendaal, van waar zij na een kort oponthoud over Duitsch- land naar Triest vertrokken. Den 3n December vertrokken de missiona rissen per stoomschip Imperator van Triest naar Brindisi. Nauwelijks waren zij in de Adiiatische zee, toen een storm opstak, zoo hevig, dat zelfs zeelieden, die reeds 27 jaren die reis hadden gemaakt, verklaarden de zee nooit zoo onstuimig te hebben ge zien. De reis, waarmede anders slechts 25 uren zijn gemoeid, werd nu tot 55 uren gerekt. Na hun vertrek uit Brindisi hadden zij voortdurend kalme zee, zoodat zij alle dagen de H. Mis in de kajuit konden opdragen. Op Zondag 12 December werd zelfs op het dek het H. Misoffer opgedragen. Daartoe had de scheepstimmerman een altaar op geslagen, dat met groen uit de salon werd versierd de oificieren en matrozen met den kapitein aan het hoofd woonden de plechtig heid bij een twaalftal eerw. Zusters, die mede aan boord waren, zongen onder de H. Mis eenige schoone Fransche liederen. In de Roode Zee had men nog met een weinig storm te kampen. Te Port-Said werd een bezoek aan de eerw, Capucijnen en te Aden aan Z. D. H. den Bisschop gebracht. Maandag 20 December kwamen de reizi gers te Bombay aan, waar hun zeereis eindigde. Na een bezoek aan de eerw. paters Jesuieten gingen zij nog denzelfden avond per spoor naar Rawal Pindi, een reis van van 54| uur, waar zij Donderdag 23 Decem ber 's middags 2 ure aankwamen. Hier moest rever. father Looman zijn reisgezel achterlaten, om zich 's nachts 12 ure te begeven naar zijn statie te Noushera, Br. India (N.). Toen hij aldaar in het kamp der Erigelschen die tegen de Afridi's strijden, was aangekomen, presenteerden de troepen het geweer. Hier is voorloopig father Loomans werk zaamheid als aalmoezenier onder de katho lieke Engelsche militairen. Zij het hem vergund er een rijken oogst van zielen voor de hemelsche voorraadschu ren te vergaren 1 De ambtenaar bij 's rijks belastingen E. Van Wijck te Oudewater, wordt 1 Februari verplaatst naar Schiedam. De bouw der R. K. kerk aan den Prove nierssingel bij de Schickade te Rotterdam is aan een heer J. P. W. Dessens te Gouda gegund voor f107.000. (JJ. IS.) Heden-ochtend 9£ ure is aan de Velle- vest alhier een paard gespannen voor een geladen spoeling wagen uitgegleden en ge vallen, waarbij de boom van den wagen is gebroken. Nadat de boom gelascht was, kon de voerman met zijn gespan vertrekken. De heer A. van Dijk, bleeker, die zich heden-ochtend met den trein te 101 ure naar Maassluis begaf, is tusschen Schiedam en Vlaardingen in den trein plotseling overleden. Te Vlaardingen werd bet lijk in het station gebracht. Heden-middag l'/« is de 12 jarige Betje van Vliet, wonende aan de St. Anna Zuster straat, in de Noordmolenstraat met een emmer "heet water gevallen, waarbij zij eenige brandwonden aan de armen heeft bekomen. Naar wij vernemen, zal door eenige winkeliers aan de Hoogstraat alhier ge vestigd, binnen enkele weken een gecom bineerde expositie worden gehouden van alle artikelen uit hunne magazijnen die tot versiering en verlichting bij de aanstaande feesten dienst kunnen doen. Rever. father C. Looman. Uit een particulier schrijven te dezer stede van den weleerw. father C. Looman ontvangen, werden ons welwillend de volgende mededeelingen verstrekt Den 25 Nov. droeg rever. father Looman in het Missiehuis te Mill Hill eene plechtige Hoogmis op, geassisteerd door zijn reisgenoot rever father Bongle en den eerw. heer Oosterlaan. Des middags ten 3 ure werd door rever. father Henry een solemneel Lot gecelebreerd, waarna de processie en het plechtig afscheid plaats hadden. Te 610 uur vertrokken de beide missionarissen, de De Maasbode verneemt omtrent den bouw der nieuwe kerk van O. L. Vr. van den Rozenkrans te Rotterdam, dat in het bestek zijn opgenomen de verzekering tegen on gelukken der werklieden, alsook bepalingen omtrent mimimum-loon en maximum-werk tijd. Verder zijn daarin de noodige maatrege> len voorgeschreven in het belang der vei lïgheid van de werklieden en met betrekking tot geen gemakkelijke betaling der arbeids loonen. Tevens heeft men getracht zich geschikte werklieden te verzekeren o. a. door de bepaling dat onordelijke werklieden of zij die zich schuldig maken aan vloeken of onzedige taal, op eerste aanzegging van het werk moeten worden verwijderd. De agent van politie C. L. S, die inwoont bij zijn zwagers, welke een schoenwinkel hebben op de Kruiskade bij de Crispijnlaan te Rotterdam, kon daar eergisteren-nacht maar niet in slaap komen. Toen de klok, van twee al geslagen had, hoorde hij ge raas in huis, en in de meening dat het zijn beide zwagers waren, riep hij hun nog toe- zich asjeblieft een beetje stil te houden. Maar jawel, een gerucht alsof er iets brak, hield aan. S. stond nu op, om naar zijn zwagers te gaan, doch tot zijn verbazing ziet hij, in den winkel komende, een wild vreemde man met een been en met zijn hoofd door het tuimelraam boven de winkel deur hangen, bezig om zich naar binnen te werken. Zoodra de inbreker S. zag, liet hij zich pardoes uit het raam op de straat vallen, doch de agent opende even vlug de straatdeur en sprong, nog haifgekleed, boven op hem. Hij wist hem te overmannen, en nu was 's mans lot spoedig beslisthij werd naar het politiebureau in de Witte de Withstraat overgebracht. De aangehoudene is een 45- jarige oude bekende der justitie, vroeger was hij politoerder, doch in den laatsten tijd is hij werkloos. Op het politiebureau vertelde hij brutaal weg dat hij geheel onschuldig was. Toevallig ging hij juist voorbij den winkel, toen hij in eens door S. besprongen, gegrepen en als de dader aangewezen werd en dat niettegenstaande hij den werkelijken in breker hard heeft zien wegloopen. Deze wending, die de aangehoudene aan de zaak tracht te geven om den agent, die stellig in zijn verklaring is, van de wijs te brengen zal hem, volgens de N. Rott. Ct. weinig baten, want de onder-inspecteur A. M. Rumke is, zoodra hem de inbraak ter oore kwam, de sporen, die de man met zijn been en voeten heeft achtergelaten in het stof van het tuimelraam en op de deur, gaan opmeten, en deze opmetingen doen alle leugens van den inbreker te niet. Het programma is thans vastgesteld voor het Xde lustrum van het Delftsch Studenten korps. De feesten zullen worden gehouden 's morgens en 's avonds, voorstellende Da Intocht der 300 verbonden edelen binnen Brussel in 1566". Op Woensdag 6 Juli zal het smeekschrift worden overhandigd. Voor de tweede maal zijn thans reclames ingeleverd tegen de verkiezing van een hoofdingeland in het 6e district van het hoogheemraadschap Delfland, thans door eenige kiezers te Pijnacker, op grond dat eenige, huns inziens wettige, volmachten door het stembureau zouden zijn geweigerd. Zooals men weet is de heer J. B. Nierman verkozen verklaard. Het sloepschip Willibrordus, van den heer G. Vriens te Vlaardingen, is bij onder- handschen verkoop overgegaan aan de heeren Hoogerwerf en de Neet. Het wordt klaargemaakt voor de verschvisscherij en zal bevaren worden door Izak van der Pijl. Nadere bepaling-en omtrent den accijns op gedistilleerd. Door den heer Const. Marres te Maastricht is in antwoord van de Memorie van Toe lichting, het volgende adres aan de Tweede Kamer gericht AAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL. Hoog Edel Gestrenge Heeren! Het zal mij hoop ik niet ten kwade ge duid worden dat ik naar aanleiding van het pas verschenen wetsontwerp houdende na dere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd U Hoog Ed. Gestr. ook eenige toelichtingen op dat wetsvoorstel geve, wel ke met die van Zijne Excellentie den Mi nister van Finaritiën dienen te worden vergeleken en overwogen. Oppervlakkig gezien is het wetsontwerp heel onschuldig, heel natuurlijk, zelfs schijnt het voor de moraliteit te zijn in het leven geroepen; zij echter die de wet op het gedistilleerd begrijpen, met de branderijen der derde en vierde klasse bekend zijn, zul len er met mij iets slechts, iets misdadigs in zien, waardoor wederom Maastricht in het bijzonder getroffen wordt. Het goede wat in de Memorie van Toe lichting staat, heb ik sedert vijftien jaren minstens, èn in dagbladen èn aan het Mi nisterie èn aan lederen hoogeren ambtenaar verkondigd en voorgehouden, onverantwoor delijk is het, dat men een toestand zooals den tegenwoordigen, zoolang heeft laten bestaan en ongeoorloofde praktijken zoo diep heeft laten inwortelen. Van zijne Excellentie den Minister van Finantiën kan men niet verwachten dat hij alle accijnswetten in hare finessen kent, hij is te verontschuldigen aan het ter tafel brengen van het onderhavige wetsvoorstel waardóór de branderijen der derde en vierde klasse veroordeeld worden om op 1 Juli 1899 te worden vernietigd. Sedert jaren verachtte men van van het Ministerie van Finantiën eene nieuwe wet op het gedistilleerd, men verwachte zich echtei op iets intelligents, gehoopt heeft men dat de Minister, de hoogere ambte naren eens een kijkje had doen nemen in het naburige België waar sedert 1 Januari eene nieuwe wet op het gedistilleerd in werking getreden is, of ook in Duitschland waar de wet op het gedistilleerd alle soof'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2