(xEMEJVUD ME U VVS. Laatste Berichten. 40 60 40.60 Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Beursbericht, yan Amsterdam. 27 37» Kerknieuws. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. moet men voorzichtig zijn. Een voorstel tot pensioneering van het personeel aan ge meentelijke kweekscholen is in voorbereiding. De Minister verdedigt leerplicht als middel om het recht van het kind te handhaven. Van dezen Minister is geen afschaffing van de drankwet te verwachten. De wet zal echter verbeterd worden. Voornemens tot wijziging van de regeling der gemeente financiën nopens de progressie kunnen alleen beoogen eenige uitbreiding der thans beperkte progressie. Hoofdstuk Binnenlandsche zaken wordt hierna aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging van het overgangsrecht van onroerende goederen, nagelaten door niet ingezetenen wordt, nadat o. a. de heer Fransen van de Putte heeft ge protesteerd tegen de geringschatting door den Minister van de bezwaren van de Neder landers in Indië, aangenomen met 38 tegen 4 stemmen. Bij hoofdstuk Financiën besprak de heer Rink de muntkwestie betoogde het nadeel van den dubbelen standaard en meende, dat het bimetallisme niet de voordeelen had opgeleverd welke men er van voorspeld had. De heer Bultman opperde eenige be zwaren tegen de schatting in het personeel van buitenplaatsen en arbeiderswoningen ten platte lande. De heer Geertsema erkende, dat de inrichting van het kadaster in de laatste jaren veel verbeterd is dank de bemoeiingen van de ijverig hoofdambtenaren er: de jeug dige landmeters. Hij hoopte dat hun positie zal verbeterd worden. De heer Van Nispen achtte den aan genomen rentevoet van 4 voor de ver mogensbelasting te hoog; hij zou tot 37S kunnen verminderd worden hij sloot zich overigens bij de vorige sprekers aan. De heer Van Lier besprak het over gangsrechten op effecten en rentegevende schuldvorderingen. De heer Melvill van Lijnden sloot zich aan bij de heeren Geertsema en Van Lier omtrent de bewijskracht van de kadas trale plannen. De Minister van Financiën, de heer P i e r- s o n, de verschillende sprekers beantwoor dende, verklaarde een juiste schatting voor het personeel te zullen bevorderen, de ver diensten der landmeters voor de verbetering van het kadaster erkennend, verklaarde de Minister dat hunne positie reeds het vorig jaar verbeterd is en ook dit jaar weereen geldelijk offer is gebracht De vermelding van de cijfers der grondslagen bij de per- soneele belasting kan overwogen worden. Ten opzichte van het overgangsrecht op effecten en rentegevende schuldvorderingen wijst de Minister op de moeilijkheid ver bonden aan eene nauwkeurige berekening welk deel van het vermogen door bepaalde schuld wordt gedrukt. Na enkele replieken wordt Hoofdstuk Financiën aangenomen evenals onvoorziene uitgaven. Heden (Zaterdag) voortzetting der beraad slagingen. Op het request der Handelssocieteit te Utrecht aan den minister van financiën over gebrek aan pasmunt is bericht ont vangen, dat in het gebrek aan centsstukken zal worden voorzien. De groote en eenige collectie prenten en teekeningen in het Haagsche Gemeente- Museum in den prentenstandaard en daar buiten tentoongesteld, trekt in die mate de aandacht, dat het gewoon bezoek dagelijks meer dan verdubbeld is. Gelijk men weet, zijn in ruim 100 nommers weergegeven de eerepoorten, vuurwerken en illuminaties, welke in 2 eeuwen van 4689 - 4879, in Den Haag bij nationale feesten hebben dienst gedaan, een onderwerp dat met recht in dezen tijd van versierings plannen actueel mag heeten. De heer Beekman, uit Schiedam, hield Woensdag-avond te Giesendam voor een zeer talrijk publiek een lezing over de afdamming en droogmaking der Zuiderzee. De keurige uiteenzetting, verduidelijkt door verschillende kaarten, werd met onverdeelde aandacht gevolgd en bij het einde luide toegejuicht. Van de gelegenheid tot debat of het stellen van vragen werd geen ge bruik gemaakt. Door de vergadering werd besloten, als blijk van instemming met het gesprokene, hier een afdeeling van den Zuiderzeehond op te richten. Van zijn Sassenheimschen correspondent ontving het Letdsch Dagbl. eergisteren het bericht, dat onder toezicht der justitie Woens dag de opgraving heett plaats gehad van het lijk van vrouw M Van Kampen, overleden in 't laatst van December 4897. Tot staving der identiteit van het lijk waren opgeroepen, om bij de opening der kist tegenwoordig te zijn eenige vrouwen, die indertijd de overledene hadden afgelegd, en de timmerman, die de kist had gesloten. Bij die opening kostte het evenwel niet de geringste moeite het lijk terstond als dat van vrouw Van Kampen te herkennen, dewijl tot ieders verbazing, uiterst weinig veran dering had plaats gehad, hetgeen, volgens deskundigen, het vermoeden van vergiftiging door arsenicum nog meer versterkt. De justitie vindt tot dusverre nog geen termen aan vrouw van Diest te Lisse haar vrijheid te ontnemen. De betrekking tot Van Kampen, waarvan in een vorig bericht sprake was, schijnt alleen daarin te bestaan, dat zij vele jaren geleden met hem verkeering heeft gehad. In allen eenvoud is op de Israëlistische begraafplaats te Overveen op het graf van wijlen den heer A. C. Wertheim, een graf steen geplaatst. Het is een vlakke, hard- steenen zerk met kop, waarin behalve ge boorte- en sterfte-datum van den overledene deze woorden zijn gebeiteld. Hij was een man in woord en daad, in alles, En vrouwelijk teeder was zijn liefd'rijk hart. De steen, die zich kenmerkt door eenvou dige doch sierlijke afwerking, is vervaardigd in het atelier van den heer P. A. Monshouwer, firma Teixeira de Mattos Zoon. Naar uit Amsterdam aan de N, R. Ct. gemeld wordt, heeft zich in de woning van den heer S. aan den Willemparkweg aldaar het volgende voorgedaan Mevrouw S. had zich bij een val van een paar treden der trap bezeerd, en verzocht haren echtgenoot te onderzoeken in welke mate zij gekwetst was. Toen deze nu met de hand de pijnlijke plek aanraakte en zijn vrouw daarop een kermend geluid maakte en zich blijkbaar aan de zachte massagekuur van haren echtgenoot wilde onttrekken, sprong de hond, een groote Newfoundlander, in de waan dat zijn meeste res kwalijk bejegend werd, op den heer S. toe, zette zijn vervaarlijke muil in diens arm en sleurde hem vau zijn vrouw, die flauw van schrik viel. De heer S. had de te tegenwoordigheid van geest het woedende dier met bovenma tige krachtinspanning bij zijn muil beet te pakken, en ofschoon het bloed hem uit de wonden van den arm stroomde, den hond onder de knie te houden, tot er hulp kwam opdagen. Een der huisgenooten haalde spoedig een pistool uit de lessenaar des heeren S. en schoot den hond dood. Alkmaar krijgt geen nieuw station. Door de directie de Hollandsche Spoor is wel een aangrenzend perceel aangekocht, doch die aankoop zal strekken tot vergrooting van het stations-emplacement, een gevolg van de nieuwe lijn Alkmaar—-Hoorn. Zondag 5 dagen geleden, kreeg een kind in Vreeland de mazelen, het was het eerste dat in die gemeente werd aangetast en thans komt die ziekte, zooals men dat noemt, huis aan huis voor de bewaarschool is reeds gesloten, de groote school verwacht men, dat volgen zal. De ziekte heeft tot nu toe een goedaardig karakter en bleef tot de kinderen beperkt. Door een der ambtenaren van het post kantoor Zaltbommel werd tusschen eene geldzending van het hulpkantoor te Waar denburg, een valsch bankbiljet van 125 ondekt. Door den directeur is het in handen gesteld van den heer directeur-generaal der posterijen. Door den brievengaarder was de valschheid bij aanneming voor verzending niet bemerkt Bij den brand te Dreumel is al het vee (tien koeien, twee paarden en 30 varkens) in de vlammen omgekomen. Wat de ramp voor den bewoner C. Hoog straten nog erger maakt, is dat hij niet verzekerd is. Te Woensdrecht (N. B.) is de hofstede van den heer P. Bastiaansen totaal afgebrand. In de verwarring werd het jongste kind vergeten, maar men heeft dit later nog met levensgevaar gered. Huis, graanschuur en stal, benevens de geheele inboedel zijn verbrand; de schade wordt door assurantie gedekt. Men is bezig om den 450 jaar ouden boom, die een sieraad van de Groote Markt te Breda was, te rooien. Verscheidene boeren en boerinnen hadden er 's zomers een ver koelend en frisch plekje onder. De van den moord beschuligde F. heeft zich, naar uit Leur bericht wordt, in de gevangenis getracht op te hangen. Voorts vernemen wij, dat hij aan een der maré chaussees verklaard heeft, zich liever te dooden dan te bekennen. ((7. D.) Een brikettenvenster te Amsterdam, die in een café aan de Egelantierstraat een hartversterking nam, en daar op de loterij- lijst zag, dat op zijn nummer, 45494, een prijs van duizend gulden gevallen was, toonde zich over dit feit zoo verheugd, dat hij onmiddelijk den inhoud van zijn kar op straat uitstortte. De briketten waren weldra door vele gretige handen opgeraapt. Nu wordt het heelemaal geen winter meer eergisteren zag men een vlucht van 400 a 450 ooievaars in noordelijke richting trekken Smokkelaarslist. Het Hbld. van Antwerpen schiijtt: Dinsdag werd de ge meente Bouchaute op de Zeeuwsche grens tn rep en roer gesteld. Een troep van zestig Hollandsche beesten moest over de grens gebracht worden, maar de douaniers hadden lont geroken en hielden een oog in 't zeil. Eensklaps komt een persoon druipend van bloed uit eene herberg op de straat gesprongen, roepende Moord Moord Hij vluchtte zoo rap hij kon, en ieder liep er achter of sprong in da herberg om naar den moordenaar te zoeken. De douaniers liepen ook toe om den moordenaar te hel pen vatten. Intussehen, want alles was eer. behendige list, dreven de smokkelaars den troep koeien door het dorp en verspreidden, zich langs verschillende wegen. Vooraleer men de list beet had, waren de beesten verdwenen en de zoogezegde moorden aar ook. In de fabriek van Krans, in de rue de Flandre te Parijs, is eergister-ochtend brand ontstaan. Verscheiden andere huizen zijn aangetast, en een heel blok is een prooi der vlammen geworden De Kamer van Landbouw voor Silezië heeft zich in een request aan de Pruisischen minister van Landbouw aangesloten bij het verzoek van verschillende andere Kamers en agrarische vereenigingen om de Hollandsche grenzen voor den invoer van vee gesloten te houden, wegens de ziekte die nog altijd in Nederland onder het vee heerscht. Te Memel wordt eerstdaags een begin gemaakt met den bouw van een leprozen- gasthuis, zoodat men reeds in het voorjaar van 4899 zieken zal kunnen opnemen. Het gebouw wordt voor 46 verpleegden ingericht, en zal ongeveer 72.000 mark kosten. De stoomtram die heden-middag ten 2 ure van hier moest vertrekken, ondervond oponthoud doordat de bout van het ram toestel was gebroken. Eerst ten 2| ure kon die tram van hier vertrekken, nadat inmiddels de tram die op den wissel stond te wachten, naar hier was gekomen om de passagiers op te nemen. Omtrent het overlijden van den heer Van Dijk verneemt de S. O., dat hij na met moeite den trein gehaald te hebben, in den wagen door een hoestbui werd over vallen en ten slotte neerviel. Toen zijne medepassagiers hem wilden opnemen, ont- Berlijn. Rogge Hamb. 28 Jan. 29 Jan. (Slotk.)!^"3 inloco jMeel 42 Merk. 1. md. 64MO 60.80 P.nrrs 12 Feb" 6150 6110 Rogge, loop. md. 47 50 47 50 Feb. 47.75 47.75 (Spirit, p. Jan./Feb. 20.50 20.50 i Maart/April 20.— 20. 28 Jan. 29 Jan. New-York. Maïs 36% 367/s Amsterdam. 28 Jan. Rogge op lev. hooger per Maart f433, 434 per Mei f429, 430, 434, 430; per Juli f427, 428; per Oct. f424, 422. 29 Jan. Rogge cp lev. traag; per Maart f433; per Mei f 430; per Juli f427; per Oct. f 424. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 44 uur) 28 Jan. 91 M. 29 Jan. 93 M. Londen kort f 42.05^ Disc. 3 pCt. Parijs -47.80 2 Antwerp. -47.70 3 s Per Telefoon. •2l/} pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 4884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hjp. Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri 4e Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche i Prolongatie 29 Jan. 89 Vj 201/4 1041/g 2513/ig 36i/4 89s 4 59-78 137a 13Vs 88 637/8 433/4 waarden zij tot hun schrik dat Van Dijk reeds was overleden. Aan het station te Vlaardingen werd de dood geconstateerd. Ais een bijzonderheid wordt ons ge meld, dat bij J. van Haasteren aan den Rotterdamschen dijk sedert Donderdag reeds een kip met een koppel kuikens is. Ambon. Volgens telegrafisch bericht uit Batavia heeft er te Ambon wederom een aardbeving en eene zeebeving plaats gehad. Zaterdag 1 Jan. kwamen te Curasao aan met de Prins Willem III van den K. W- 1. M. acht zusters van de congregatie der Onbevlekte Ontvangenis te Roosendaal. Zij zijn gekomen en vooral met het oog op de nieuw gestichte meisjesscholen te Scharloo de onderwijskrachten der eerw. zusters te versterken. De reis van Holland naar Curapao was zeer voorspoedig, en de overtocht van Amsterdam naar Suriname werd in zestien dagen volbracht. Den daaropvolgenden Donderdag hebben de eerw. zusters, twaalf in getal en be stemd voor de nieuwe stichting in de parochie van Pieiermaai, haar nieuw huis te Scharloo betrokken. De inzegening van het Zustershuis en van de daarbij behoorende kapel had dienzelfJen dag in allen eenvoud plaats. Ondertrouwd: 27 Jan. S. Turfboer, oud 53 jaar, en E. de Croes, oud 42 jaar. Geboren 28 Jan. Wilhelmus Laurentius, zoon van L. Leenderts en M. W. van der Klink, Yerbrande Erven. Overleden; 27 Jan. Johanna Christina Lecluse, oud 40 jaar en 3 maanden, Pol derstraat. Johan Hendrik van der Vlies, oud 7 maanden, Nieuwe Haven. BEURS TE SCHIEDAM, 29 Jan. 4898 Rogge, Dorpatf 450 6/w. v. z. Spiritus f 44% t 42Y4- Spoeling f 4.80 Moutwijn: Makelaars Not. f7V4. Brandersbond - 6l/sOs- Stemming Vast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6