Dagblad voor Schiedam en Omstreken. magtilda reine. 21ste Jaarg. Dinsdag 1 Februari 1898. No. 6009. bureau jöofersfraaf 50. Feuilleton. ALOEMEEN OVERZICHT. 9) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS TAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per Dost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers 1.50 O. - 0.05 PB IJS DEE ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer[-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 31 Januari '98. De sluiting der Duitsche grenzen voor Dollandsch vee schijnt ook in de naaste toe komst nog bestendigd te zullen worden. Duitschland evenals België houdt zijne Srenzen voor den invoer onzer producten 2°o goed als gesloten. Naar de Pruisische minister van landbouw Saterdag in het Huis van afgevaardigden Verklaarde, heeft het Pruisisch ministerie onlang voorstellen gedaan aan den Bonds raad, met verzoek te besluiten, dat alle bieren, die in de quarantaine-inrichtingen °P de inenting met tuberculose reageeren, teruggestuurd moeten worden, voorts dat alle niet reageerende dieren in de openbare slachthuizen moeten worden afgemaakt, en eindelijk dat de invoer over land over Hotting beperkt wordt tot magere ossen van ten hoogste vier jaar. De toestand in Holland is nog niet van dien aard, dat men kan denken aan het heropenen van de grens. Keizer Wilhelm moet den Paus hebben doen weten, dat hij Zijne Heiligheid een bezoek zal brengen voor hij vertrekt naar bet Heilige Land. Het Berliner Tageblatt geeft openbaar- beid aan het gerucht, dat de opper-president, graaf Wilhelm von Bismarck, te Konings bergen met den opper-presidialen raad Maulbach geduelleerd heeft en Maulbach is gewond. De Fransche regeering is voornemens de sdgemeene verkiezingen uit te schrijven tegen 24 April en de herstemmingen tegen Mei. In de Kamer is door de Mahy, als rap porteur der Commissie voor de verzoek schriften, gunstig geadviseerd voor de in stelling van een nationalen feestdag ter eere Van Jeanne d' Are op den tweeden Zondag ln Mei, den verjaardag van het ontzet van Orleans. Een daartoe strekkend voorste! van Joseph Fabre bad in 1884 bij de Kamer reeds 229 stemmen verworvenin 1894 werd het door de Senaat zelfs aangenomen, r is toen in de Kamer verworpen. Sedert zijn opnieuw meer dan 100 petities van die strekking door Fransche vrouwen bij de Kamer ingekomen. Het plan om oehtendzittingen te houden was door de Fransche Kamer met 374 stemmen aangenomen, maar den eersten keer verschenen slechts 60 van die ij veraars des ochtends op het appèl! En nu zalmen het maar weer zonder ochtendzittingen doen. Heel goedspot de Figaro, want in de avondzittingen is het onnoozele overschot van 135.0000 lires op een begrooting van 3414 millioen 1 nu al veranderd in een tekort van 50 millioen wat zou er gebeuren, als de afgevaardigden nu ook des ochtends aan het ijveren gingen De voorzitter van het assisenhof van het departement der Seine, voor de eerste helft van Februari. Delagorgue, heeft bepaald, dat drie dagen beschikbaar gesteld zullen worden voor de behandeling van Zola's proces, 7, 8 en 9 Februari. Delegorgue heeft Georgis Clemenceau verlof gegeven, de zittingen bij te wonen, namens den gérant van de Aurore. Clemenceau zal bijgestaan worden door zijn broeder Albert, die advocaat is. Zaterdag-nacht heeft voor de woning van den heer Brioude te Parijs een dynamiet- aanslag plaats gehad er werd alleen stoffelijke schade veroorzaakt. Men houdt den aanslag voor een wraakoefening van persooulijken aard. Zaterdag zou in Italië de wegens de in tal van steden voorgekomen ongeregeld heden opgeroepen lichting van in 1874 geboren jongelingen onder de wapenen komen. Het garnizoen van Rome zou met vier bataljons worden versterkt, daar de socialisten en republikeinen hadden besloten tot een groote betooging op Zondag. De politie had alle vergaderingen verboden en zou ook deze betooging niet toelaten. In alle groote steden zijn dergelijke voor zorgsmaatregelen genomen. In de laatst verloopen dagen hebben in Griekenland onlusten plaats gehad. Men bericht van uit Lawia, dat Seifoellah-pacha met 2000 soldaten en 2 kanonnen naar Lazarina is gegaan om de boeren te dwingen belasting te betalen. Hieruit ontstond een gevecht en den volgenden dag begon weder de aanval. De resultaten zijn onbekend. Voor Creta is nog geen nieuwe gouverneur benoemd. De Tsaar houdt steeds vast aan de candidatuur van zijn vriend, den Griek- schen kroonprins George, welk hen door diens moeder, oud-tante van den Tsaar, nog bijzonder is aanbevolen om het door den jongsten oorlog zwaar geschokt prestige der Grieksche dynastie wat te verheffen; terwijl de koningin van Denemarken en de keizerin weduwe van Rusland ook Engeland ervoor gewonnen hebben, door middel van de prinses van Wales. De Sultan wil er echter niets van weten en dreigt zelfs, Thessalië niet te zullen ontruimen, als die candidatuur niet wordt ingetrokken Rusland heeft nu van zijn kant gedreigd, zich bij afwijzing dezer candidatuur door den Sultan geheel aan de verdere oplossing der kwestie van Creta te zullen onttrekken 1De Sultan hoopt nu steun te vinden bij keizer Wilhelm, die nog altoos ontstemd is op het Grieksche Hof wegens den lichtvaardigen oorlog van verleden jaar maar de Toss. Ztg. gelooft evenmin dat Wilhelm zijn buurman Nikolai om zoo'n bijzaak zal tegenwerken, als dat zij tusschen Rusland en Turkije tot een casus belli zou worden. De opstand aan de grens van Engelsch- Indië blijkt nog volstrekt niet bedwongen te zijn. Een telegram van generaal Westmacolt, te Calcutta ontvangen, zegt, dat de 4e brigade van de Engelsch-Indische krijgsmacht in een bergpas van het land der Afridi's in een hinderlaag is gevallen. Er werden 5 officieren en 8 minderen HET CONSULT. Integendeel, zuchtte de doctor. Gij spreekt zoo raadselachtig; inder a-ad, gij verontrust mij en maakt mij 'evens nieuwsgierig. Gij hebt reden u te verblijden. God 13 rechtvaardig. Doctor, ik bid u, verklaar u duide- uJker. T Kent gij den graat De Maugrant, ^juffrouw Wel zeker. Ziet gij hem nog al eens j. Dikwijls, doctorhij komt regelmatig l eernaal in de week hier. En dit bezoek j. eft eenige vermoedens bij de familie ^fenne opgewekt. Welke vermoedens? vroeg Bavoso Is de graaf niet vrijgezel, doctor? Maar is Ida geen achttien jaren oud O ja; doch een titel doet vele hin derpalen te boven komen, antwoordde de gouvernante. Meent gij dan, dat Dupenne alleen daaraan gedacht heeft? Zijne vrouw moet hem daarin toch hebben bijgestaan. En wat zegt uwe kweekelinge? Mijne kweekelinge, doctor 1 Helaas 1 als zij maar gravin wordt 1 Zij zal het niet worden 1 Zijt gij daar zeker van, mijnheer Bavoso Geheel zeker. Juffer Ida Dupenne zal nimmer gravin De Maugrant zijn. Die men schen moeten wel zeer scheelziende wezen, om zich te hebben kunnen verbeelden..- Maar keeren wij terug tot den heer Maugrant Hoe vindt gij hem Waartoe dient die vraag, mijn waarde doctor Dit zult gij aanstonds weten, mejuf frouw! WelnuIk vind hem beminnelijk, geleerd en achtenswaardiger ligt in zijne physionomie zoo iets oprechts, waardoor men op het eerste gezicht reeds zou worden uitgenoodigd hem te vragenmijnheer, wilt gij mijn vriend zijn? Dus behaagt hij u, mejuffrouw? Hij is een der geestigste en beste mannen, welke ik immer ontmoet heb zijn gezelschap is mij altijd dierbaar. Des te erger, mompelde Bavoso. Des te erger, zegt gij 1 Gij spreekt zoo raadselachtigik versta u nietgij stelt mijn geduld op eene harde proef. Hoe jammer riep de doctor eensklaps uit, als hadde hij tot zich-zeiven gesproken hoe jammer, dat hij nog maar zulk een korten tijd kan leven 1 Korten tijd kan leven 1 herhaalde het meisje. Wie kan nog maar korten tijd leven, doctor? Ik bid u, antwoord mij. Wie? wel wie anders dan de graat De Maugrant, zeide Bavoso. De arme gouvernante vouwde de handen zamen en werd bleek als de dood. Gij bemint hem dus, mejuffrouw? vroeg de doctor zuchtende. Als een vader, stamelde het meisje. Dit is niet meer dan billijkwant ook hij bemint u. En nu verhaalde de praatzieke doctor» gedood, 2 officieren en 17 manschappen gewond, terwijl er nog 17 ontbreken. De brigade was van plan om gemeen, schappelijk met andere brigades op te treden, teneinde de inboorlingen uit te weiden in de vlakte van Kajari te verjagen. Een later telegram bericht, dat de operaties toch volbracht zijn door andere brigades en bijna zonder tegenstand. Volgens draadbericht uit Bombay is te Sinnar, in het district Nasik, wegens de maatregelen tegen de pest eenr ernstig oproer losgebroken. Het gepeupel doodde een hospitaal-beambte en verbrandde het afzonderingskamp. Daarna brak 't het post kantoor at en sneed de telegraaflijnen door. De politie vuurde op de menigte en ver wondde eenige menschen. De vraag wie de nieuwe Chineesche leening zal krijgen, houdt nog altijd de aandacht der Europeesche mogendheden gespannen. Is 't Engeland of is 't Rusland Beide rijken spannen al hun krachten in om China hun geld op te dringen. Na veel onderhandelingen is eindelijk door Engeland een voorstel gedaan, om aan China 12 millioen pond voor te schieten mits op zekere voorwaarden. Die voorwaarden schijnen China eenigszins bezwarend te zijn geweestalthans de onderhandel.ngen bleven sleepende. Daarop moet Rusland te kennen hebben gegeven, dat het aan China ook 12 millioen zou willen leenen op dezelfde voorwaarden. Toen moet China gevraagd hebben of Rusland ter hulp zou springen, wanneer Engeland booze plannen mocht hebben. En het antwoord op deze vraag moet ontwij kend zijn geweest. Nu is er wel is waar beweerd, dat China het aanbod van Engeland heeft aangenomen doch deze bewering klopt niet geheel met een bericht uit Lunden aan de Kölnische Zeitung, waarin gezegd wordtsltuusschen doet Rusland nieuwe en ernstige pogingen om de Chineesche leening geplaatst te zonder een enkele bijzonderheid te verzwij gen, aan de gouvernante het vertrouwelijk gesprek hetwelk hij dienzelfden morgen met den graat gehad had. Het hartzeer van het meisje werd bij dit verhaal nog grooter. Die zoo zekere vriend, die zoo uiterst kiesche weldoener zou haar dan door den dood ontrukt worden 1 Zij leerde hare zeld zame verknochtheid jegens dien man eerst kennen, nu zij op het punt was, hem te zullen verliezen. Om hem spoedig voor al tijd vaarwel te zeggen, had zij dan in hem meer dan eenen tweeden vader moeten vinden 1 Mejuffrouw! zeide do doctor ten slotte, ik meen, dat de edelmoedigheid van den graaf ten minste eene dankbetuiging waard is. Daarom heb ik u zijn voornemen doen kennen. Ben ik onbescheiden geweest, dan hoop ik, dat gij mij uwe hulp zult verleenen in het verkrijgen van vergiffenis de graaf zal ze u niet weigeren. IK moet vertiekaen, mejuffrouw tot wederziens I (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1