Dagblad voor Schiedam en Omstreken. eerste blad. Arm Italië 21ste J aars. Zondas 6 Februari 1898. No. 6014. bureau ISofersfraaf 50. De houten borden. c3 officieele berichten. Kennisgeving. F euilleto n. algemeen overzicht. NIEUWE PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1-50 Franco per oost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers ,im-n PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer "0,1° Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. He burgemeester van Schiedam, gezien art. 45 dei wet van den 26stcn Mei staatsblad no. 82), betrekkelijk de g'ondbelasting brengt ter kennis van de daarbij belang ebbenden, dat de staat, aanwijzende de "korr sten van de metingen en de krachtens arL 14 der aangehaalde wet vastgestelde ^hattingen van gebouwde en ongebouwde f'&^ndommen, binnen deze gemeente ge- ®§en, gedurende dertig dagen ter inzage °P de secretarie is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar "et behoort, den 5den Februari 1898. De burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. Het heeft lange jaren als een axioma, a's een stelling, die geen bewijs noodig had, gegolden, dat het in het nieuwbakken ko- b'nkrijk Italië alles «pais en vree" en bo ertje tot op den böom was dat toen een maal maar aan het «wanbeheer" des Pausen en dat van meerdere Italiaansche vorsten een einde was gemaakt, en Italië één was geworden, de gulden eeuw voor dat konink- riJk was aangebroken. Op dat aambeeld is z°olang gehamerd, die uitspraak is zoo 'kwijls van de daken verkondigd, dat de gbe-gemeent' is geëindigd, hier en elders, l^et alles te gelooven, wat men goedvond ln liberale bladen over de toestanden in Italië te schrijven. Sedert eenigen tijd gaan er in het kamp liberale dagbladschrijvers evenwel andere stemmen op. De ellende, waaraan Italië ten prooi is, is te klaarblijkelijk, springt al te Een karakterschets uit de eerste helft der 18e éeuw. 2) hii^kf661 m9ner sending is groot, zuchtte ^enscht. .maar nog grooter sij" de ver- den w steeneni waarover de wielen van on2PK/,gen moeten heenrollen. Zal ik met Poei.S beenderen te Seifen komen' Zijn h 6 6en 'an(^ cbt Ertsgebergte bilden ewoners zÜn voorzeker nog ware Na kvvam vu6r °P Yan. v'er-en-twintig uren aan, het 'PPermann In het bergvlek Seifen ^atl toerTbe "kt" tkanS driemaal spoediger i°SpectA'fSChuwelljk gebergteschold de r> nadat hij in de eenige herberg zeer in het oog, dan dat men het zou dur ver. bestaan er langer over te zwijgen. Wij willen voor onze lezers ditmaal eenige volzinnen overschrijven uit een artikel, ge titeld «Landbouwtoestanden in Italië," voor komende in het Sociaal Weekblad van Zaterdag 8 Januari jl., en geschreven uit Rome, door iemand die zich C. de Vr. R teekent. Wij lezen De plaats, die de industrie in Engeland inneemt, komt hier (in Italië) aan den landbouw toe en hij wordt behandeld als een bleekzuchtig, ziekelijk stiefkind, naar hetwelk de moeder nauwelijks omzietdat zij 't noodige brood onthoudt om flink en sterk te worden en haar op zijne beurt tot steun te zijn dat zij overlaat aan de handen van verzorgers, die hun broodje halen uit zijn armzalig bestaan. Demoeder, de Staat, heeft mooiere kinderen om er mee te pronken. Zij, die mooiere kinderen, krijgen blinkende sabeltjes in de hand, en haneveeren op den hoed. Zij moeten op de wacht staan, omdat andere kereltjes ze wel eens dreigend aanzien zij moeten voor deelige vriendschappen sluiten, een goed figuur slaan. En voor dit alles is geld noodig uit de beurs van moederen als het er niet is, dan moet het gemaakt, geslagen uit de kinderen die geboren zijn, maar niet getogen, tot zooveel groots en goeds »De spade in plaats van 't zwaard is 't een droombeeld of kan 't een werkelijk heid worden Eerlijke rijkdom in plaats van armoede met een glimmend etiquetje, onontbeerlijk voor 't koningswapen gezonde arbeid gewaardeerd en beloond, in plaats van demoraliseerend nietsdoen, des duivels oorkussen. Zouden dit alles maar wenschen zijn Tot zoover de zinsneden uit het Sociaal Weekblad, die wij zouden overschrijven Hoe treurig, diep treurig is het beeld, dat van den landbouw in Italië ons hier geteekend wordt! Welk eene ellende moet er heerschen in dat schoone land, te voren zoo van het plaatsje was afgestapt. Zooals de wegen, zoo zijn de menschen, zoo zijn de herbergen. Beschimmeld roggebrood, on smakelijke worst, dik, troebel bier, zie daar alles 1 Ach mocht Serenissimus de grootheid mijner opoffering ter oore komen Spoedig wierp zich Wippermann in den glans, dat wil zeggen in zijne gala-hofklee- ding, met al de bespottelijke aanhangselen van dien tijd. Hierdoor hoopte hij eene groote en gegronde verbazing bij de een voudige bergbewoners gaande te maken, en zich in groot aanzien te brengen: Nadat hij de herberg verlaten, en tusschen ver van elkander gelegene huizen en hutten eenigen tijd gewandeld had, ontmoette hij iemand, dien men wel den tegenvoeter van den fraai gesmukten hoveling kon noemen. Het was een jor.g mensch, met een woest uitzicht, om wiens hoofd lange bossen haar door elkander verward afhingen zijn gebulte hoed stond op een oor. Zijne kleeding be stond in eenen korten blauwen rok, rood vest, zeemlederen broek en groote kuras siers laarzen, die tot boven de knie kwamen, en waaraan een paar overgroote sporen rammelden. In de met eenen dikken scherm- handschoen gewapende hand droeg de jonge gezegend boven vele streken 1 Het droombeeld van de Italiaansche «vrijheidsmannen is niet verwezenlijktItalië zou rijk en geëerd worden, het zou tot de groote staten van Europa behooren, het zou tooner., was het maar eenmaal van de dwingelandij en knevelarij zijner «tirannen" bevrijd, zelf zijn eigen weg te kunnen gaan, zelf tot roem en aanzien te komen, het zou.... maar waar zouden wij eindigen, wilden we dat droom beeld eens naschetsen. Een droombeeld ja, dat is het, wat de overweldigers aan het misleide volk hebben voorgeteekend. Italië kan niet tot eer en grootheid en aanzien komen, want Italië heeft zwaar gezondigd, toen het zich ver greep aan het erfdeel van bint Petrus toen het Paus Pius IX, en in hem het Pausdom, beroofde van zijne wereldlijke macht, die macht door God gewild, door God gegrond vest, opdat de plaatsbekleder van Christus vrij,' volkomen vrij zoude zijn van iedere aardsche macht, opdat de Paus, gebeel rnafhankelijk zijne geestelijke rechtsmacht zou kunnen uitoefenen overal zijne kinderen, al zijne onderhoorigen. «Die van den Paus eet, sterft er aan." Hoe zien we deze uitspraak in geheel de we reldhistorie bevestigd, en hoe schittert hare waarheid weer helder in dezen tijd, in deze eeuw, die den Paus van zijn wereldlijk ge bied zag beroofd. Italië is verarmd, eer tijds vruchtbare streken zijn woestenijen gelijk, het land is op den weg, die naar totalen ondergang voert; maar de Paus, de zwakke, de beroofde, de gevangene, is hoog in aanzien bij de geheele wereld. Zijne kinderen beminnen hem met eene innige liefde, zij offeren gaarne van het hunne voor den algemeenen Vader ontzien en geacht wordt de H. Vader door hen, die buiten de Kerk staan, door zijne tegenstanders, door zijne vijanden. Arm ItaliëGij zult niet weder tot aan zien komen, voorenaleer gij hebt goed ge maakt, wat gij misdreeft! Want Gods molentje maalt langzaam, maar fijn en, als de Italiaan zegt; Onze Lieve-Heer betaalt niet alle Zaterdagen, maar als Hij het doet, doet Hij het goed. 5 Februari '98. De Badensche Kamer heeft na een debat van drie dagen, met 29 tegen 28 stemmen de bekende motie aangenomen, waarin der Regeering wordt verzocht uit de geschied - boeken ten dienste van hel onderwijs te bannen de chauvinistische ontboezemingen en ook de beschrijving van oorlogsdaden, waarbij de haat tegen de Franschen wordt onderhouden en de vernietiging van den vijand als hoogste levensdoel wordt voorgesteld. De voor Italië zoo zwaai wichtige financieele kwestie was gisteren het onderwerp eener ernstige bespreking in de Kamer van afge vaardigden. De minister van financiën verklaarde, dat men de financieele kwestie beter in haar geheel zal kunnen onderzoeken bij de be raadslaging over de begrooting, de regeering heeft het vaste voornemen een voorstel tot vermindering van belasting te doen, welk verlies van inkomsten gecompenseerd zal worden zoowel door andere inkomsten als door bezuinigingen. De regeering wil echter wachten tot de financieele toestand van den loopenden dienst duidelijk is geworden, daar haar eerste plicht is, de begrooting in even wicht te houden. De minister verwierp de beweringen van Giolitti en bestreed diens denkbeeld om een progressieve inkomstenbelasting in te voeren. Met groote meerderheid nam de Kamer eene motie aan, waarmede de regeering genoegen had genomen, behelzende, dat de Kamer, overtuigd van de noodzakelijkheid om een vermindering van de rechten op graan en meel toe te staan, overgaat tot de behandeling der artikelen. De minister deelde in den loop der Kamerzitting nog mede, dat de regeering man eene karwats, waarmede hij de lucht zweepte. Deze held had met wijd uitge strekte beenen op de stoep post gevat, welke Wippermann voorbij moest, omdat de straatweg te morsig was. Welnu zeide Wippermann met vonke lende oogen, toen hij dicht bij het levend standbeeld kwam, en dit geene beweging maakte, om uit den weg te gaan. Welnu? hernam de andere, terwijl hij eene dikke wolk tabaksrook uit eene lange pijp haalde en ze den hoveling in het aangezicht blies. Weten wij, wie wij voor ons hebben sprak Wippermann, terwijl hij den hoogge- laarsde met eenen verpletterenden blik aan staarde. Och, ik ben in het geheel niet nieuwsgierig om zulks te weten, antwoordde de jonge man met een spottenden glimlach. Een vlegel zijt gij, stotterde Wipper mann; een gek, een ezel! Dat, en niets anders had ik juist vermoed, antwoordde de muzenzoon, en hij lachte overluid. Met rollende oogen zag Wippermann om zich henen. Maar hier waren geene Zwitsers, hier was geene wacht, geen gedienstige hoflakei, die den onbeschoften lacher kon aanpakken. Desniettemin beproefde Wippermann het uiterste. Meer dan ooit een hooge borst zettende, sprak hij met nadruk In den naam van Serenissimus, in wiens allerhoogste zending ik mij hier bevind, ga uit den weg, of men zal toonen, dat de overheid het zipard niet tevergeefs draagt. Hier maakte~ de rechterhand van Wipper mann een ondubbelzinnige beweging naar het porceleinen gevest van zijnen hofdegen. Maar deze hand werd nog sneller terug getrokken, toen hij zag, dat zijne tegenpartij de karwats in de hoogte hief. In elk geval zou Wippermann, die, zoo als alle grootspre kers, een vreesachtig gemoed bezat, de voorzichtigste partij gekozen en toegegeven hebben, hadde niet een onverwacht voorval hem deze groote vernedering bespaard. Onder den uitroep Ei 1 ziedaar ons Truitjeijlde de student zoo snel zijne hooge stijve laarzen hem zulks veroorloofden naar een meisje, hetwelk uit een nabijstaand huis kwam en een zijpad insloeg. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1