Bertillon. Het is volstrekt zeker dat men niet zal kunnen bewijzen dat een ander persoon dan de eerste veroordeelde het borderel heeft kunnen schrijven. (Langdurige beweging.) Labori vraagt hem of hij dit bewijs kan leveren. Bertillon antwoordt, dat hij dit bewijs kan leveren met het vloeiboek van den eersten veroordeelde. Laat mij de overtuigingsstuk ken geven, die tijdens het proces van 1894 te zijnen huize in beslag zijn genomen en ik zal het bewijs leveren. Labori legt den getuige een klein plan voor, een hoekje van Dreyfus' vloeiboek voorstellende. Daarop gaat hij voortWat kunt gij intusschen zeggen van de zaak Esterhazy Getuige verklaart niet bij deze zaak be trokken geweest te zijn. Ik zal u slechts over de andere zaak kunnen spreken.'Maar als gij mij de stukken geeft, welke ik vraag, zal ik met mijn schema het volstrekte bewijs kunnen leveren. Dit zal misschien een beetje lang zijn. Het zou ten minste twee zittin gen in beslag nemen. Labori antwoordtZoover als wij nu zijn, maakt dit niets uit. (Gelach.) Nieuw gelach weerklinkt als de verdediger spreekt van het arsenaal, de geweren, schietschijven, grachten enz., die op het schema geteekend zijn. Nadat Bertillon gehoord was, werd de zitting om 5 ure verdaagd. Zola verliet het paleis om tien minuten over zessen. Zijn rijtuig ging over den Pont Neuf, waar een overgroote menigte stond samengepakt. Op het oogenblik dat hij buiten kwam, weerklonken een geweldig geschreeuw en gefluit. Een eigen rijtuig waar men dacht, dat Zola in zat, werd met gejouw ontvangen. Er zijn 10 menschen opgepakt, die weigerden door te loopen en agenten beleedigden. Bij zijn aankomst in de rue de Bruxelles werd Zola ontvangen met het geroep van »Weg met Zola 1 Te water met hem 1 Er werden daar nog twee personen in hechtenis genomen. Overigens herhaalden zich de manifes- tatiën van den vorigen dag ter eere van de ambtenaren en de officieren. De socialisten riepenLeve de Republiek 1 Esterhazy werd zeer toegejuicht. De minister van justitie heeft Zaterdag ochtend aan den minister van oorlog de processen-verbaal overhandigd over hetgeen den vorigen dag in het paleis van justitie is voorgevallen met den advocaat Courot aan het einde van de zitting. Generaal Billot zal een aanklacht indienen tegen Courot wegens beleediging van het legef. Men zegt, dat Picquart moet besloten hebben om aan Henry zijn getuigen te zenden. In de Fransche Kamer kwam Zaterdag weer de zaak-Dreyfus te sprake. Roche vroeg de regeeriag te mogen interpelleeren over de betrekkingen van den minister van oorlog met Mathieu Dreyfus. De minister Billot verzoekt de interpellatie uit te stellen tot na het proces tegen Zola. Maar ik voeg er bij, zegt hij, nooit tot de tamilie Dreyfus in betrekking te hebben gestaan De minister herhaalt, dat Dreyfus schuldig is en recht vaardig en wettig is veroordeeld. Indien gij van het qewijsde wild terug komenkunt gij een ander minister van oorlog zoeken. Roche protesteert tegen hen, die van de tribune af de schuld van den verrader be tuigen en tegelijk tot de familie Dreyfus in betrekking staan. Besloten werd met 478 tegen 72 stemmen de interpellatie uit te stellen tot na Zola's proces. Beauregard en Castellin hebben dergelijke interpellaties ingediend als Roche, die ge durende het incident tijdens het protest van den minister tot de orde geroepen werd. In den Zaterdag te Christiania gehouden Staatsraad heeft het Noorsche ministerie zijn ontslag aangeboden. De Kamer van afgevaardigden in Italië heeft Zaterdag het ontwerp betreffende het geven van waarborgen door de banken bjj de uitgiften welke door haar geschieden, goedgekeurd. De Chineesche regeering heeft aan de Britsche het recht verleend, den Burna- spoorweg te verlengen door Janan. Zij heeft ook beloofd een geldsom te betalen als schadeloosstelling gevraagd ten behoeve van een Franschman die in Tongkin door roovers werd opgelicht, twee-en-een half jaar geleden Heyking heeft voor de Duitsche regeering vergunning gekregen, een spoorweg naar Ki-sjou te bouwen als compensatie voor den moord op den Duitschen schildwacht. Volgens bericht uit Washington beeft het incident ontstaan door den brief van den gewezen Spaanschen gezant Dupuy de Lome nog geen einde genomen. Het blijkt dat Mc. Kinley niet tevreden is gesteld door het ontslag-Dupuy de Lome en het aanbod van de Spaansche regeering, nml. dat de Spaan- sche regeering de door Dupuy de Lome in diens brief gebezigde beleedigende taal ver loochenen zal. De President schijnt deze houding aan te nemen tegenover Spanje, omdat de gezant der Unie te Madrid ge rapporteerd heeft dat de Spaansche re geering aan Dupuy de Lome zijn ontslag gegeven heeft, zonder zich te bekommeren om den eisch der Amerikaansche regee ring dat Dupuy de Lome uitdrukkelijk te ruggeroepen zou worden. In sommige krin gen te Washington vermoedt men, dat de Spaansche regeering de desbetreffende de pêche der Amerikaansche willekeurig achter heeft gehouden. De jingo's in de Unie blijven zeer verstoord. Velen hunner blijven aan dringen dat de regeering der Unie aan Dupuy de Lome zijn paspoort zal zenden anderen dat hij verbannen worde. De wrijving wordt verergerd door een onverkwikkelijk voorval te Havana. De Spaansche douanebeambten aldaar hebben het jacht, de Buccaneer geënterd, toebe- hoorend aan Hearst, den eigenaar van het JSew-York Journal, dien Dupuy de Lome beschuldigden het perskanalje te Havana voor het meerendeel te bezoldigen. Hearst erkent de havens op Cuba te hebben willen bezoeken om door de Spanjaarden op het eiland bedreven gruwelen te beschrijven maar de douanebeambten te Havana be boetten hem voor 500 dollar wegens schending van het douane-reglement. Hearst betaalde pas toen de Spaansche overheid dreigde op de Buccaneer beslag te legggen. De re geering der Unie trekt zich de zaak van Hearst aan, naar aanleiding der door hem bij haar ingediende klacht. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 Februari 1898. Tot het verkrijgen van een vaandel voor de afdeeling Houtbewerkers van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Schiedam, gaf de Dillettantenclub met medewerking van het Harmonie-orkest »St. Ambrosius", Zondag avond eene uitvoering in de Officierenzaal, die geheel bezet was. De voorzitter van het Vaandel-comité, de heer T. Kuil, opende na de komst van den eerw. adviseur de bijeenkomst met een toespraak waarin hij het doel der uitvoering uiteenzette en namens de Dilettantenclub verzekerde, dat zij bereid is ook voor andere vakafdeelingen der Schiedamsche Bondsaf- deeling werkzaam te zijn. Nadat »St. Ambrosius" een paar nummers ten gehoore had gebracht, werd opgevoerd het beroemd drama van Frangois Coppeé, Het Onze Vader, uit den tijd derParijsche Commune in 1871, naar het Fransch in drie bedrijven door A. W. uitgewerkt. Tot af wisseling werd daarna gegeven De Dorps barbier, kluchtige vaudeville met zang in éen bedrijf. De opvoering werd besloten met het stukje Metamorphosen of de Lion- sche Kermisreizigers, komische scène met zang. De dilettanten hadden het gewenschte succes, ook wat het financieel resultaat van hun pogen betreft, dat een aardige bijdrage tot de kosten van het vaandel moet vormen» J Heden-middag 1| ure is een schoorsteen brand ontdekt bij H. den Brinker aan de Èmmastraat alhier. De brand werd door een politieagent met water gebluscht. In een Vrijdag-avond in de achterzaal van 7ivoli te Rotterdam, onder voorzitter schap van den heer A. Schuurman, gehouden buitengewone vergadering van de Handels- vereeniging Rotterdam deelde de voorzitter mede, dat men als resultaat van de be moeiingen van het bestuur in zake ver vroegde winkelsluiting verkregen heeft, dat ongeveer 500 a 600 winkeliers en andere firma's, als blijk van instemming met het hooge doel, hunne handteekening geplaatst hebben op de lijsten. Bovendien ontving het bestuur van verschillende zijden mede werking, hetgeen op hoogen prijs gesteld wordt. Bij acclamatie werd besloten, dat zij die hun namen op de lijst hadden geplaatst, met ingang van 1 Maart, definitief des avonds te 9 uren de winkels zullen sluiten. Zaterdag-middag bezochten de heer F. B. s'Jacob, burgemeester van Rotterdam, en een groot aantal marine-autoriteiten de directie der N. A. S. M. en de consul van de Yereenigde Staten met hun dames het pantserschip hriesland, gebouwd door de Maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw te Feijenoord. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 122 schepen, waarvan 7 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 119, voor Schie dam 3. In hetzelfde tijdperk van 1897 kwamen binnen 98 schepen, waarvan 10 zeilschepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 95, Schiedam 1, Vlaardingen 1 en Maassluis 1. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 80, metende 79.597 netto regis ter ton, meer dan tot op gelijken datum in 1897. Schipbreuk van de «Veendam." Een Reuter-telegram uit New-York meldde Zaterdag Het Nederlandsche stoomschip Veendam uit Rotterdam heeft in volle zee op een wrak of wrakstuk gestooten. Het schip is gezonken. Het stoomschip St. Louis redde alle opvarenden. Nader seinde men aan de Tel. nog, dat het stoomschip St. Louis te New-York is aangekomen, aan boord hebbende alle pas sagiers en de geheele bemanning van het op 7 Februari gezonken stoomschip Veendam. Uit Rotterdam wordt verder nog aan de Tel. gemeld Volgens een nader ontvangen telegrafisch bericht is het stoomschip Veendam der Holland-Amerika-lijn in den avond van den 6en Februari 11. op het bewuste wrak in den Atlantische Oceaan gestooten, 3 dagen nadat men Lizard gepasseerd was. In den vroegen morgen van den 7 Februari zijn de opvarenden overgegaan op de St. Louis, waaruit men dus kan afleiden, dat zij ruimschoots den tijd gehad hebben een goed heenkomen te zoeken. Lit de ontvangen telegrammen wordt afgeleid, dat de Veendam, die stuurlast had, over het wrak is heengeschoven, dat daar door het achterschip is lek gestooten, en daarna op de waterdichte schotten is blijven drijven. Ook de schoefas moet gebroken zijn. Schip en lading zijn door assurantie gedekt, grootendeels in Engeland. Een klein gedeelte is voor eigen risico der maatschappij. Omtrent het gezonken stoomschip meldt de N. R. Ct. het volgende Het stoomschip Veendam (vroeger Baltic) van de Holland-Amerika-lijn, groot 2767 netto register ton, werd in 1871 te Belfast bij Harland en Wolff van ijzer gebouwd. Volgens een bij de directie ontvangen telegram had het ongeluk op 7 Februari plaats. Het stoomschip vertrok den 3en Febrnari van Rotterdam met 9 kajuits- en 121 tusschendekspassagiers. ■i Op 4 Februari was het schip Kaap Liz9'1 gepasseerd. Het is voor verreweg het grootste d«e in Engeland verzekerd. Het stoomschip St. Louis van de Amen"11 line vertrok 5 Februari van Southamp1"11 naar New-York. Door burgemeester en wethouders v9" Delft is benoemd tot directeur van da" handelscursus aldaar de heer K. ter La»0' hoofd eener school. Hij is tevens belas' met het onderwijs in de handels-aardrijk' kunde en de beginselen der Duitsche e° Nederlandsche talen. Het Hbl. ontving gisteren het volgend® telegram uit Medan Hevige regens hebben een overstroom'11'' veroorzaakt te Namoe Soeroe. De adsiste9' Van Dam, een tandil en een bediende zU" verdronken. De redactie teekent hierbij het volgend® aan Namoe Soeroe is een particuliere tabak' onderneming, groot 2000 bouws, in de regl' dentie Oostkust van Sumatra, afd. en Deli, landschap Semembah. Men schrijft ons uit Den Haag Gisteren had in onze afd. van den N.R.K- de periodieke bestuursverkiezing plaats' welke een onverwacht resultaat had v9" de aftredenden werd nog niemand herkoz®"' wel een voorgoed afgestemd, terwijl ee(> nieuw lid terstond er in kwam. Aan de beurt van aftreden waren d* heeren C. N. Berkhout, A. Th. J. Bo°i' mans, A. v. d. Lans en L. C. G. H- Zwager. Nieuwe candidaten waren de heeren. J. A. v. d. Berghe, M. W. C. Korp®'1 L. W. Teunisse en S. Zwart. Uitgebracht werden 237 stemmen onwaarde 2, blanco 1, geldig 234, volstrek10 meerderheid alzoo 118. De stemmen w&etl aldus verdeeld Korpel 119, Zwart 115, Boogmans v. d. Berghe 112, Teunisse 108, Berkhotl 103, de Zwager 93, v. d. Lans 83. Gekozen werd alzoo alleen de heer °r pel; herstemming moet plaats hebben tuS' schen de 6 op hem volgende candid»1®"' terwijl de heer v. d. Lans, die vanaf d* oprichting zitting had, niet herkozen 65 BINNENLAND. Het Personeel. In zake de ontheffingen volgens art. 1 der Wet op de Personeele Belasting i is het volgende beslist Wanneer iemand verhuist naar ee"® gemeente, waar het aantal opcenten groote' is dan in de gemeente, welke hij verlak' kan de belasting, naar de nieuwe woning berekend, in hoofdsom lager, doch in hoof0, som en opcenten hooger zijn dan zijD aanslag. In zoodanig geval zou ontheffing moge'^ zijn, de wet toch betreft enkel de Rijksb®' lasting. Maar de strekking van art. 65 1 is, waar vermindering van belasting m<>0t worden gezocht, deze reeds dadelijk te do«° werken, en daarmede zou ontheffing moeilij^ zijn over te brengen, als de belasting, het ook door de opcenten, het volgend ja9' niet lager, doch hooger zal zijn. Zijn echter tot het verleenen van ontheffing termen gevonden, dan heeft verschil opcenten verder geen beteekenis. De of centen volgen, uit hun aard, in alles d® hoofdsom, en daarom kan in de ontheffing geen grooter of kleiner bedrag aan opcent®" worden begrepen dan geëvenredigd is a90 het bedrag der hoofdsom. De in hoofdsom berekende ontheffing wordt dus ongeacht het aantal opcente® in de nieuwe woonplaats verhoogd m®1 Zooveel ten honderd als het aantal opcente® van den aanslag bedraagt. Naar het Vad. meldt, zal de «Ned brood*' koek en banketbakkersbond" een adres a9" de Tweede Kamer richten tegen de coö' peratie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2