Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Yroedscliap. Grimaud, lid van het Instituut, hoogleer aar aan de Polytechnische school, verklaart om welke redenen hij het protest aan den minister van oorlog geteekend heett. Alles zegt hij, scheen hem vreemd toe in de wijze waarop de schriftkundtgen te werk gingen, die zich bedrogen, en evenzoo zeven rechters van den krijgsraad bedrogen hebben. Hij zegt dat het proces herzien moet worden. Grimaud verklaarde, dat alles zou worden aangewend om het proees-Dreyfus te herzien ondanks allerlei vermomde bedreigingen en bangmakerij.Labori vraagt den getuige welke welke bangmakerij hij bedoelt. Grimaud zegtNadat ik het protest geteekend had, liet de minister van oorlog mij officieus vragen of ik het gedaan had. Ik heb ver nomen, dat de minister van oorlog den volgenden dag aan den ministerraad het besluit van mijn ontslag heeft voorgelegd in weerwil van mijn 34-jarigen diensttijd. Later vernam ik, dat de minister van oorlog aan den generaal, directeur der school, ver zocht heeft een onderzoek tegen mij in te stellen. Ik ben een patriot, zoo goed als iemand anders, roept Grimaud uit; driekleur ik groet u, ik hoop dat gij zult wapperen over de verloren provinciën. Toejuichingen barsten los.) Beleedigingen en bedreigingen met ontslag raken mij niet, voegde Grimaud er bij, wij willen de waarheid zien, en wij zullen haar zien, wat er ook gebeure wij zijn op weg wij zullen volhouden. Havet, lid van het instituut, hoogleeraar aan het Collége de trance, heeft het borde rel met brieven van Dreyfus en Esterhazy vergeleken. Hij beroept zich op een brief van den veroordeelde om te betoogen dat eenige letters, en heele woorden in niets gelijken op die van het borderel. Zijn slot som ishet is bijna onmogelijk dat het borderel niet van Esterhazy zou zijn. De zitting wordt zonder eenig voorval gesloten. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren bij de behandeling der begrooting van oorlog een derde millioen mark beschikbaar gesteld om meer rijwielen aan te koopende com mandanten van alle legerkorpsen hadden dat verlangd. In het Hongaarsche Huis van afgevaar digden deelde de minister gisteren mede, dat hij van plan is een algeheele wijziging van de onderwijswet voor te stellen. Het Noord-Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken verklaart, dat het var. Spanje geen betuiging van leedwezen of het intrekken van de door den heer Dupuy de Lorne in zijn brief gebruikte woorden heeft gevraagd. Het verlaat zich geheel op Spanje's gevoel van welvoegeljjkheid. Het Kabinet verwacht elk oogenblik telegrammen uit Madrid, waarin aan het incident op be- vredigende wijze een eind wordt gemaakt. Het ter visie leggen der notulen is niet J gedurende 36 uren, zooals abusief werd gemeld, maar de raadsleden zullen 96 uren voor de eerstvolgende vergadering gelegen beid hebben ze in te zien. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van Politieeen R. K. kerkboekje, een para- plnie, een blauwe kinderpantoffel, een rood wollen kinderdasje, een vrouwenportret, een blauw kindersokje en een sleutel. b. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen portemonaie met f 0.80 bij de Wiest, Singel 86, een damesparapluie, zonder knop, opgevischt uit de Lange Haven bij Plooy, Lange Haven 55, een boodschap- mandje bij Vermeer, Prinsensteeg 36, een kruiwagen, opgevischt uit de Noordvest- gracht bij Oosterholt, Noordvestsingel 39, een pakje schoon waschgoed bij wed. Ver voort, Kinderbuurt 23, een trap van 9 tre den, opgevischt uit de Buitenhaven bij Go- vaarts, Nieuwsticht 14 en een gouden oor bel bij v. d. Schalk, Hendrik Gabelstraat 6. De werkende passagiers en de bemanning raakten uitgeput en het schip was zinkende, toen gelukkig de St. Louis in het gezicht kwam, de noodseinen van het stoomschip beantwoordde en spoedig de booten tot hunne redding afzond. Voor f173.000 moet de Veendam op be houden varen aan de Rotterdamsche beurs verzekerd zijn. Het stoomschip Spaarndam, is Zondag van New-York naar Rotterdam vertrokken met de geheele bemanning van het stoom schip Veendam. Ook de mail van het in den Atlantischen Oceaan gezonken stoomschip Veendam werd door de St. Louis geborgen en te New-York aangebracht. Gisteren-ochtend 9 ure moest F. V. zich aanmelden aan het Huis van Bewaring al hier tot het ondergaan van eenige dagen gevangenisstraf. Het vooruitzicht de eerste dagen op water en brood te moeten teren, schijnt den man weinig aanlokkelijk te zijn voorgekomen, zoodat hij meende eene kleine hartverster king voor den droeven tocht te moeten ge bruiken. Ongelukkig wist hij geen maat te houden, zoodat hij zoo ^kennelijk" aan het kosteloos logement kwam, dat cipier Ballast hem niet kon aannemen. De politie nam daarop den man over en gaf hem gelegenheid in het cachot aan het politiebureau eerst tot verhaal te komen om daarna toch zijn straf te ondergaan Uit Maassluis wordt gemeld De visschersvloot wordt weder met een schip vermeerderd en wel met een steam- trawler Onder directie van den heer W. van Buren zal een nieuwe steamtrawler in Enge land gebouwd (van staal) en geheel naar de eischen des tijds ingericht, de trawlvis- scherij uitoefenen. Tot gezagvoerder is be noemd schipper A. C. Spaans. De heer D. Larners, rijkscommies alhier, hoopt morgen (Donderdag) den dag te her denken, waarop hij vóór 40 jaren in 's Rijks dienst trad. Zondag is te Rotterdam een congres ge houden van machinisten en stokers, ten doel hebbende een bond op te richten. De Bond tracht te verkrijgen a. zooveel mogelijk Zondags- en nachtrust voor alle machinisten en stokers in Nederland b. het verkorten van den arbeidstijdc. een Joon standaard, waarvan het minimum voldoende is om de machinisten en stokers in staat te stellen met hun gezin behoorlijk te leven d. nationale en internationale samenwerking met gelijk gezinde vakbonden. Schiedam, 16 Februari 1898. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren was behalve de reeds genoemde stukken, nog het volgende stuk ingekomen. Van de Commissie van beheer der fondsen herkomstig van de vernietigde gilden mis sive ten geleide van hare rekening over 1897, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Tot aanvulling van hetgeen wij omtrent de behandeling van het adres der huurders van perceelen weiland in het Zuidergors, het Galgenoord en de Keilen meldden, diene dat de Voorzitter opmerkte, dat niet alle aanvragers in het vervullen hunner ver plichting nalatig zijn gebleven, wat den heer De Groot deed voorstellen althans een gun stige beslissing te nemen voor hen die aan hun verplichtingen hebben voldaan en die voor de andere aan te houden, Men weet hoe ten slotte voor allen over eenkomstig het voorstel van B. en W. werd beslist. In ons raadsverslag stond dat vertraging in de betaling der koopsom van het aan de firm?. H. J. Plant Co. verkochte gedeelte van het Balkengat was ontstaan dit moest zijn vertraging in de overdracht. De schipbreuk van de Veendam. Betreffende de redding der opvarenden en de schipbreuk van het stoomschip \eendam, behelzen de Engelsche bladen nog eenige bijzonderheden. Toen de booten van de St. Louis langs zijde van het in nood veikeerende stoomschip kwamen, was de eerste, die in de booten werd nedergelaten, een kind van zes maanden De gezagvoerder was de laatste, die het zinkende vaartuig verliet, na het vooraf te hebben doen in brand te steken. Nadat het stoomschip op het wrak had gestooten, stelden de officieren onmiddellijk beneden een onderzoek in, doch bevonden, dat de veroorzaakte beschadiging zoo groot was en er zooveel water het stoomschip binnendrong, dat aan het herstellen der beschadiging niet te denken viel. De stoom pompen werden onmiddelijk aangezet, de booten van proviand en het noodige voorzien en aanhoudend vuurpijlen afgestoken. De emigranten waren zeer verschrikt en schreeuwden en baden om hulp. De gezag voerder bracht hen spoedig tot bedaren, door hen aan te manen om aan de hand pompen te werken en het binnendringende water met putsen te helpen verwijderen. Acht uren duurde de strijd tegen het water, dat tegen alle pogingen in steeds hoogerin het schip kwam, zoodat de machinekamer half vol water geraakte. Wijkverpleging. Hoewel de agenda voor de raadszitting op gisteren niet bijzonder groot was te noemen, liep het toch uit op eene lang durige vergadering, die echter minder be langrijk was om hetgeen er in het openbaar dan wel om hetgeen er grootendeels in comité behandeld werd. In de openbare raadszitting was voor de tijdelijke sluiting vooral belangrijk de be handeling van het preadvies van B. en W. op het adres der »Vereeriiging tegen Bede larij alhier om een toelage uit de gemeente kas tot geheele of gedeeltelijke bestrijding van de kosten aan een alhier in te voeren wijkverpleging. De Vereeniging tegen Bedelarij, die ook de verpleging van on- en minvermogende zieken in hunne woningen tot hare wijd opgevatte taak van wering der bedelarij rekent, had zich te dezer zake tot den Raad gewend. Minder gelukkig dan andere Ver- eenigingen die voor dit werk van christelijke naastenliefde dames vinden, die zich ge heel belangeloos daaraan wijden het niet beneden zich achtend in de schamele woning van den arme als een nederige dienstmaagd werkzaam te zijn heeft zij het plan opgevat eene bezoldigde wijkver pleegster aan te stellen en die geheel of gedeeltelijk door de gemeente te doen be talen. Deze eigenaardige wijze van armenzorg vond reeds aanstonds weinig instemmin0* bij het Dagelijksch Bestuur dezer gemee°nte. Ir. zijn preadvies deed het reeds uitkomen, dat deze wijkverpleging niet tot de soffi cieele armenzorg'' behoort gerekend te worden, waartoe alleen het verplegen in het ziekenhuis geacht wordt te behooren maar aan het particulier initiatief moet worden overgelaten, wat door de Ver eeniging tegen Bedelarij in een nader adres werd bestreden met de opmerking dat er veel meer arme zieken buiten dan in het ziekenhuis verpleegd worden In dit nader adres verzocht de Vereeniging de behandeling van haar verzoek uit te stellen, wijl het bleek, dat het doel der wijkverpleging nog met algemeen genoeg bekend is. 8 De heer Elzevier Dom stelde voor tot dit uitstel te besluiten en de heer Van Westendorp, het advies van de vier stadsgeneesheeren, mannen van beproefde ervaring, blijkbaar nog niet afdoende achtend wade al de Schiedamsche gerieesheeren in' deze gewichtige kwestie van armenzorg uitspraak laten doen. Terecht merkte de heer N o 1 e t op; dat net advies van al deze geneesheeren hier mets ter zake doet, dat de betrokken zaak loffelijk en nuttig is, daarover zijn wij het eens; de kwestie is slechts of degemeente h'e tot haar last moet nemen. Spr. ontkent dit. De wetgever van 1853 heeft gewild, dat de armenzorg meer en meer van de schouders der gemeente afgenomen en aan het parti culier initiatief .zou worden overgelaten. Dit was aanvankelijk voor de verschillende godsdienstige gezindten wel bezwarend, maar zij hebben er zich in geschikt en de i op g°ederi 8ang- Zullen wij nu op der. aldus ingeslagen weg terugkeeren Spr. acht dit^ niet wenschelijk en stelt ook nog even in 't licht dat meer vereenigingen die -h met armenzorg belasten, dan op een subsidie aanspraak zouden kunnen maken hij meent dat deze zaak niet behoort het gemeente-domein, maar aan het partic"' lier initiaitief moet woreen overgelaten. De heer L o o p u y t merkte op, dat d® gemeente hier subsidie verleenend, dit nip voor den eersten keer doetimmers zij g"e* ook subsidie aan andere instellingen (doof' stommen, ooglijders enz.)hij acht dus nadefe overweging gewenscht. In antwoord aan den heer Mr. J a n s e die vroeg of de geneeskundige kring z"11 gehoord worden, verklaarde de heer Va" Westendorp dat het de bedoeling wa= de Schiedamsche geneesheeren individue®' advies te vragen. Tegen het vragen van dit advies ontW^* kelde de Voorzitter, die overigens ni"' tegen uitstel was als er nog niet genoeê licht was ontstoken, het bezwaar, dat stadsgeneesheeren er onaangenaam doOr zouden getroffen worden, wanneer hun advi"s door den Raad onvoldoende werd geacht. De heer VanWestendorp verklaai" de niet te bedoelen eenig wantrouwen va" het advies der stadsgeneesheeren, maar we"s er op, dat de adviezen nog al uiteen loop"" daarom zou hij meerdere voorlichting ge' wenscht achten. In verband met het feit dat sommige raadsleden die voor uitstel zijn, daarom nog niet het naderadvies kunnen begeeren, vroeg de heer De Groot, tweeledige stemming» om eene onzuivere stemming te voorkomen- Het voorstel tot uitstel werd daarop aan genomen met 11 tegen 8 stemmen er: bet voorstel tot het vragen van nader advie" met 10 tegen 9 stemmen aangenomen. Met het oog op de aanneming van laatst bedoeld voorstel verklaarde de V o o r z i 11 e f; dat het verzoek van de Ver. tegen Bedelarij nu in een volgende vergadering zou behan deld worden. Met het advies van al_onze geneeskundige" schijnt aldus nog wel eenige tijd gemoeid- Spoorwegverbinding. De Raad is gisteren wel aan het spore" geweest. Anderhalf uur reed de trein, ver moedelijk geen sneltrein, achter de geslote" deuren, over een gedeelte van den weg door den directeur der gemeentewerken begeleid en toen eindelijk de deuren va" de wachtkamer opengingen, stond daar het stoomros blazend en dampend. Welk station was bereikt? Het was moei lijk te zeggen, maar het zou weldra blijken- De Voorzitt-r heropende de vergadering en stelde voor, B. en W. te machtigen te1 het aangaan van eene overeenkomst me' de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Natuurlijk was er, nadat deze zaak zo" wijdloopig in comité behandeld was, weinig meer in het publiek te zeggen, maar de heeren achten het toch noodig hun stem tegenover het groote publiek te verklaren- Het was een vrij algemeen stemgemotiveer» waarin de nestor van den Raad voorging' De heer Elzevier Dom zal tege" het voorstel stemmen, omdat de groot" kosten zulke zwaren lasten zullen opleggen» dat zij niet opwegen tegen het gering" voordeel dat de zaak zal opleveren. De heer Brillenburg onderschrijf' geheel het woord van den heer Elzevier Dom- De heer Beukers ziet op tegen d" hooge kosten. Ook de heer heer Van den Vlies 's om die reden tegen het voorstel. De heer N o 1 e t telt de last niet licht maar hij zal er niet tegen opzien; hij er kent dat het hier een gewaagde zaak 's> maar beseft dat wij iets moeten doe"» willen wij althans de kans tot uitbreiding van handel en scheepvaart krijgen. De heer Mr. Jansen zou gaarne deze zaak in het belang van onze havenwerken zien tot stand komen, maar hij meent dn' de gemeente niet bij machte is den last te dragen, welke de uitgave van een belang' rijke som voor dit werk haar zal opleggen daarom zal hij tegen stemmen. De heer Smit meerit, dat er, mocht onZ" stad met ondergang bedreigd zijn, twe" wegen openstaanlangzaam aan de tering te sterven of ons verwerend te sneuvel""» en dan acht hij het beter te sterven met d" wapenen in de handdaarom zal hij voor stemmen. De heer Van Westendorp ziet ook in het voorstel den eenigen uitweg en si"'' zich aan bij den heer Smit: al°vechtend moeten wij zien hoever wij het kunne" K"engen. De heer L o o p u y t verzekert, dat »'s wij de spoorwegverbinding nu niet krijg""' wij ze in jaren niet zullen bereiken. De heer De Groot meent, dat "r geen behoefte is aan spoorwegverbinding' Waar er op een afstand van li 11 gaans reeds twee verbindingen tussche" Maas en Spoor zijn en de derde binne"' kort zal tot stand komen, meent hij, dat "f geen rede is voor een vierde verbinding- [De heer De Groot plaatst zich hierW"1'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2