en vrouw nabij het Goddeloos tolhek woon achtig, ontstond brand, terwijl de bewoners vermoedelijk te bed lagen. De betrekkelijk kleine woning was weldra in de vlammen opgegaan, met alles wat zich daarin bevond Hoewel de buren spoedig bij den brand waren en aan het blusschingswerk togen, konden zij toch niet beletten dat de bewoners, voormeld echtpaar, in de vlammen omkwa men, Alleen een schaap heett wen nog kunnen redden. De overblijfselen der beide oudjes zijn zoo spoedig mogelijk gekist. Er wordt vermoed, dat de brand door den bliksem is ontstaan. Nader wordt medegedeeld dat de door den bliksem getroffen molenaar Plat te Beerta niet overleden, maar dat zijn toe stand integendeel zeer bevredigend is. Te Groningen zal dit jaar de historische 28 Augustus de gedenkdag van Gronin- gens's ontzet in 1672 tegeljjk met de inhuldigingsfeesten op 7 September gevierd worden. Gisteren hebben de afd. Enschedé van «Patrimonium" en het R. K. Katoenbewer- kersgilde antwoord ontvangen op het door deze vereenigingen gericht schrijving aan de stakers en uitgeslotenen der firma Hede- man en den Wevers- en Spinnersbond te Amelo. Laastgenoemden deelen daarin mede, dat zij het raadzaam en wenschelijk achten, dat nogmaals eene gecombineerde vergade ring worde belegd. Deze zal wellicht nog deze week gehouden worden. Woensdag-voormiddag, toen de sneltrein van Zutfen het station te Hengelo (O-) was binnengekomen, reed de trein, die van Dldenzaal kwam, te ver door, zoodat hij tegen den sneltrein botste. Ongelukken hadden niet plaats. Alleen een weinig materiëele schade werd aangericht. De aanieg van de tramlijn Beek—Lies houtNunen—Eindhoven is zoo goed als verzekerd. De week hebben de verschillende opmetingen plaats gehad. Van Beek naar Sluis 6 der Zuid Willemsvaart (gem. Donk) zal een zijlijntje worden aangelegd voor goederenvervoer. Reeds in het najaar hoopt men de lijn in exploitatie te kunnen brengen. Het groot aantal coöperatieve boterfabri'eken in de verschillende dorpen aan deze nieuwe verbinding gelegen, zullen dan op gemak kelijke en voordeelige wijze haar boter naar de met iedere week in belangrijkheid toe nemende botermijn te Eindhoven kunnen verzenden. Door den hevigen W. en N. W. storm, welke Donderdag-nacht ook vergezeld ging van een paar zware onweersbuien met hagelslag, is het water in den nieuwen Maasmond zoo hoog opgejaagd, dat alle buitendijks gelegen landerijen zijn onderge- loopen. Op het veer van Herpt op Bern wordt thans van djjk tot dijk gevaren. Naar aanleiding van het bericht, dat in een Stoomlucifersfabriek te Breda een 25- jarig werkman door phosphornecrose is aangetast; zoodat een groot gedeelte van zijn onderzoek moest worden weggenomen, herinnert de Arnh. Ct. er aan dat in de zitting der Tweede Kamer van 22 Dec. 4897 door den heer Pyttersen tot den minister van Waterstaat de vraag werd gericht of de Regeering bedacht was op het treffen van voorziening omtrent het verwerken van witten phosphor in lucifersfabrieken. De minister antwoordde, dat een onderzoek wordt ingesteld, ten eind te kunnen nagaan in hoeverre maatregelen zullen zijn te nemen. Zoolang dit onderzoek niet is afgeloopen en de gevraagde adviezen niet zijn ingekomen kan z. i. moeilijk een beslissing te dezer zake worde genomen. De N. Arnh. Ct. dringt er nu met alle kracht op aan dat te dezer zaken eindeljjk eens een beslissing worde genomen. In eene te Tilburg gehouden vergadering van fabrikanten, die voornemens zijn op de in 1900 te Parijs te houden tentoonstelling te exposeeren, is het voorstel der commissie, om collectief te exposeeren, in beginsel aangenomen. De commissie zal echter verdere plannen uitwerken en meer fabrikanten tot deelne ming uitnoodigen. De moord te Leur. De heer Hohmann, arts te Leur, verzoekt ons, naar aanleiding van het bericht, voor komende in ons nummer van 17 Februari, over den moord te Leur, mede te deelen, dat het onjuist is, dat de moeder van den beklaagde een verklaring van den dokter heeft weten te verkrijgen om zich aan de instructie te onttrekken. Genoemde arts heeft omtrent haar ge zondheidstoestand een verklaring afgegeven, het aan de prudentie van den rechter overlatende haar naar Breda te laten komen of niet. Zij heeft geen verklaring gehad, dat zij door ziekte zou verhinderd zijn voor den rechter te verschijnen, (N. R. Ct.) Met 7 tegen 2 stemmen heeft de gemeen teraad van Strijen besloten, ten behoeve van de lijn Blaaksche dijk—Strijen aan de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij een jaarlijksch subsidie van 200 te verJeenen gedurende tien jaren, aanvangende met de exploitaitie, op voorwaarde, dat de lijn niet door, maar tot aan het dorp gelegd zal worden, en dat er 's Zondags geene andere dan posttreinen zullen rijden. De reizigers van den sneltrein van Ant werpen naar Amsterdam werden eergisteren even voorbij Dordrecht opgeschrikt doordat een uitstekend voorwerp van een voorbij- gaanden goederentrein tegen de wagens sloeg. De kast van den voorsten bagage wagen werd geheel weggeslagen, ruiten van coupés werden verbrijzeld en het postrijtui werd erg beschadigd. GEMENGD NIEUWS. Een kassier te Assen moest iemand f 10 uitbetalen. In plaats van een rolletje kwartjes gaf hij bij vergissing een rolletje gouden tientjes. Korten tijd daarna werd de verkissing bemerkt en werd de te veel betaalde f 390 teruggebracht. In zake het overlijden van een kindje van 9 dagen van een bewoner der Laurierstraat te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt, terwijl, terwijl het lijkje in overleg met den Officier van Justitie in het Binnen-Gasthuis vergezeld en vandaar onder geleide vaneen rechercheur naar het schouwlokaal in het Wilhelmina Gasthuis is overgebracht. Onlangs werd te Uffelte op eene verkooping eene «floddermuts" verkocht voor niet min der dan f24 Een flodermuts is, dit tot naricht van stadsche dames, een rijkelijk van kant voorziene muts, die over het oorijzer gedragen wordt. Onder het oorijzer worden nog twee mutsen gedragen, van eenvoudiger snit en zonder kant. Woensdag-avond werd de toren van de Hervormde kerk te Wolsum door den blik sem getroffen. De uitslaande brand liet zich weldra dreigend aanzien. Eenige moe dige mannen beklommen met levensgevaar te midden van den storm den toren en, bijgestaan door anderen, werden ze na groote inspanning het vuur meester en bewaarden alzoo het dorp voor eene vreeseljjke ramp. Eergisternacht werd door twee als vrou wen gekleede personen ingebroken bij de wed. Van der Ven wonende op de Hoeve, langs den weg van Uden naar Zeeland. De inbrekers eischten onder bedreigingen het geld, dat zij in huis had. Na aan dien eisch te hebben voldaan, vluchtte de vrouw naar een buurman, die de politie ging waarschu wen. Toen de politie verscheen, waren de inbrekers verdwenen. Schipper J. H., die met zijn schip even buiten Venloo in de Maas lag, had gisteren het ongeluk van een vrij hoogen fortmuur te vallen, en kwam met zijn rug zoodanig op de steenea terecht, dat hij met gebroken ruggegraat tiaar het ziekenhuis werd ver voerd. Zijn toestand is hopeloos. In de mijn Vereinigte Carolinènglück te Hamm nabij Bochum had gistermorgen vroeg een geweldige mijnontploffing plaats, die verscheidene offers maakte. Des middags te 5 uur waren reeds 58 lijken geborgen Vijf mijnwerkers worden nog vermist. Ruim veertig arbeiders bekwamen verwondingen en velen hunner zijn in hopeloozen toestand in het ziekenhuis «Bergmannsheil" opge nomen. In de wouden van het Saksische Ertsge bergte heeft de storm van de laatste dagen groote schade aangericht. Alleen op het gebied van den groothertog van Toscane wordt de schade op 600.000 mark geschat. Het Fransche transatlantische stoomschip Flachat, van Marseille naar Colon, heeft schipbreurk geleden op de Rocas Anaga. De kapitein, de tweede officier en elf man zijn gered38 van de bemanning en 49 passagiers zijn verongelukt. Muizen houden van muziek en dit feit bracht een Amerikaan op de gedachte, een muizenval met muziek te vervaardigen. Dit lokt de knaagdieren en om de harmonische tonen van nabij te kunnen hooren, sluipen zij in de val, die men den volgenden morgen dan met «aandachtig luisterende toehoor ders" vindt. Laatste Berichten. Met ingang van 1 Maart a.s. is eervol ontslag verleend aan Mej. M. M. W. de Koning, klerk ten telegraafkantore alhier. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames H. A. Beffers en C. A. Verboon, beiden van hier. Onze voormalige stadgenoot, de heer Bakkes te Berlijn, is benoemd tot «Konink lijke Domzanger" aldaar. Thans is het Dom koor weer compleet en gaat aanstaanden zomer eene tournee maken door Rusland (S. C.) Te Pernis is met gebroken kluiverboom binnengevallen de sloep Willem Cornells (gemerkt PR. 42), schipper E. Meybonn. De averij werd door heftige stortzeeën ter hoogte van 't Zand veroorzaakt en noodzaak te den schipper met weinig vangst binnen te zeilen. De vrijzinnige vereeniging «Deventer" en de kiesvereeniging «Waarheid en Recht" te Deventer hebben besloten de candidatuur van den heer Van Delden bij de herstemming te steunen. In het proces Zola voor het Assisen hof te Parijs gevoerd, is heden het getuigen verhoor afgeloopen. De meest gezaghebbende bladen zijn het er over eens, dat de verdedigers van Zola échec hebben geleden zoowel op het terrein Dreyfus als op het terrein Ester- hazy. Posterijen en Telegrafie. De directeur van het postkantoor en de directeur van het rijkstelegraafkantoor te Rotterdam maken bekend, dat met ingang van 21 dezer, de uren van openstelling op werkdagen van het bij post- en telegraafkan toor te Katendrecht zullen gewijzigd worden in 8£ v.—3£ n. en 7 n. -8 n. Land- en Tuin bon w. Landbouw-credie t. In de Donderdag-middag gehouden verga dering van het Ned. Landbouwcomité werd de volgende motie van den heer Armand Sassen, (directeur der Rijkspostspaarbank) met 23 tegen 6 stemmen aangenomen «Wanner er met betrekking tot het land bouw-crediet aan staatshulp op dezeofger.e wijze te verleenen, behoefte mogen blijken, J dan is die hulp niet verwerpelijk maar i"* tegendeel aanbevelingswaardig te achten- De heer Sassen meende, dat het m®' aanging a priori het beginsel van Staatshulp te veroordeelen. In België heeft de rijkspostspaarbank reeds sedert jaren de landbouwbanken ge' holpen, zonder dat het haar een cent heet' gekost, terwijl in vele bijzonderheden ge' treden werd omtrent het in België teö aanzien van het landbouwcrediet gevolgd stelsel. Ir. Frankrijk wordt aan de particulier spaarbanken toegestaan geld te leenen aa" landbouwbanken. Vervolgens machtigde het Nederl. Land bouwcomité zijn bestuur om het tot stand komen te bevorderen van districtscomités voor het landbouwcrediet, zich uitstrekkende (naar dat het in elk bijzonder geval wen schelijk zal blijken) tol een geheel provincie» tot een deel daarvan of tot gedeelten van meer dan een provincie. Naar den wensch van den Groothertog van Luxemburg heeft de firma Soupert Notting, rozenkweekers te Luxemburg, een mooie oranjegele roos, waarvan ons een al beelding gezonden werd, welke door den heer J. P. Soupert geteekend en als plaat in die Gartenwelt opgenomen is, gewijd aan en gedoopt naar Koningin Wilhelmina- (N. R. Ct Burgeriijke Stand. Geboren: 17 Febr. Hendrik Christiaan, zoon van J. P. H. Jansen en M. A. Beukerst Hoogstraat. Johanna Maria, dochter van A- J. Oosthof en H. J. Kluijtmans, Rotterdamsche dijk. 18. Adriana Ariaantje, dochter van B. van Zwienen en J. Cornelisse, Hoofdstraat- Berlijn, j (Slotk.) j Parijs. Hamb. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 19 Feb. 1898. Spiritus f 121/af 123/v Spoeling f 1.80. Moutwijn: Makelaars Not. f 7i/4. Brandersbond - 63/s Stemming Beter. I Kogge - t Spiritus in loco Feb. 43.40 43.20 Meel 12 Merk. 1. md. 6260 6260 12 Feb. 62.10 61-90 Rogge, loop. md. 17 40 17.25 Maart 17.60 17.5° Spirit, p. Feb. 22.50 22-59 Maart/April 21.75 21-'* New-York. Maïs 381/*. 377/8. Amsterdam. 18 Feb. Rogge cp lev. lager; per Maai* f 137per Mei f 133, 134, 135, 134p®f Oct. 1125, 126. 19 Feb. Rogge op lev. weinig veranderd! per Maart f 137 per Mei 134, 133 Per Juli f130; per Oct. f126. Rijnhoogte Keulen ('s more. 11 uuf) 18 Feb. 3.07 M. 19 Feb. 3.72 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05£ Disc. 3 pCt. Parijs -47.75 2 Antwerp. - 47.67i 3 Beursbericht Tan Amsterdam- Per Telefoon. 2t/s pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handeimij i> Warschau—Weenen Atchison Alg. Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 19 Feb- 87 85'/s 201/» 1041/* 35»/i« 138V» 90l/« 61'/* 12 12 88 12'/* 35 2 6'/» 2 V* |18 Feb. 19 Feb- 17 Feb. 18 Feb.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6