Aan de Riviera was reeds een huis gehuurd. Maar de kroonprins heeft dit reisplan laten varen, om politieke redenen blijft hij te Athene. Desgelijks heeft Ferdinand van Bulgarije van zijn reis naar St. Petersburg afgezien, naar het heeft wegens ziekelijk heid van zijn moeder en om dat de gezond heid van de jeudige Tsjaritsa niet al te best is. De Duitsche regeering gaat steeds voort op den weg, om met het beschermen der missionarissen in China tevens haar eigen belang te bevorderen. In Juni 1895 werd de Taotai van Yent- schau ontslagen op aandringen van den Duitschen gezant, wegens beleediging van bisschop Anzer. Onlangs is zijn opvolger ontslagen, weer op aandringen van den Duitschen gezant, wegens den moord op de missionarissen in zijn district. Bij keizerlijk besluit is nu als zijn opvolger weer benoemd de Taotai, die in 1895 ontslagen werd. Baron von Hyking vraagt de onmiddellijke vernietiging van dit besluit; geschiedt zulks niet, dan zal, zegt de Times, Duitschland hierin misschien een voorwendsel zien om nog meer Chineesch grondgebied te be zetten. Het Duitsche oorlosschip Deutschland is eergisteren te Singapore aangekomen. De Duitsche kolonie zou heden prins Heinrich feestelijk ontvangen in het clubgebouw De zaak van het verongelukken van het Amerikaansche stoomschip Maine nabij de haven te Havana blijft nog steeds een onder werp van agitatie in de Noord-Amerikaan sche Unie. Ofschoon de officieele personen te Was hington volhouden, dat niets belangrijks is ontvangen betreffende het onderzoek naar de oorzaak van het onheil dat de Maine heeft getroffen, blijven de bladen en het publiek geloof hechten aan de.mededeelingen, dat de ontploffing niet te wijten is aan een toeval. Deze mededeelingen riepen een halve paniek aan de New-Yorksche beurs te voorschijn, en hadden bijna algemeen zware dalingen ten gevolge. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 25 Februari 1898. De tentoonstelling van artikelen voor de kroningsfeesten in het »Verkoopiokaal" aan de Lange Haven alhier had gisteren-avond druk bezoek. De verlichtingsartikelen deden goeden dienst, niet alleen om te doen zien wat op dit gebied te verkrijgen is, maar ook tot opluistering der geheele ten toonstelling die nu in het volle licht des te beter voorkwam. Heden-avond is de tentoonstelling van 7 tot 10 uur voor het laatst geopend. ficeeren als werkstaking en dit in de bladen te publiceerenis deze vergadering van meening hierover hare diepe afkeuring te moeten uitspreken, daar van werkstaking geen sprake is. Zij willen alleen de door hen gestelde conditiën onderschreven zien. Slechts 25 personen deden in deze maand te Vlaardingen aangifte als loonkiezer, 1 persoon meldde zich aan als examenkiezer. Van hen die zich in 1897 hebben aange geven als huurkiezer, deed slechts 1 tenge volge van verhuizing opnieuw aangifte, terwijl zich2nieuwe huurkiezers aanmeldden. De betrekking van 2e onderhavenmeester (jaarwedde f400) is fe Vlaardingen, door het overlijden van den betrokken titularis, vacant. De reederij »de Schie" te Delft, heeft dit jaar, niettegenstaande de concurrentie, die sedert een paar jaar heerscht op de vaart Delft Rotterdam, aan de aandeel houders een dividend van 12% uitgekeerd. Men meldt aan de N. R. Gt. in dato 24 dezer uit Delft Op initiatief van den heer J. C. van Mar ken is heden een krans met de nationale kleu ren aan den heer Emile Zola te Parijs ver zonden. Morgen wordt een begeleidend adres, dat thans nog bij Delftsche ingezetenen circuleert, verzonden. BINNENLAND. Op 23 Februari heeft aan het departe ment van buitenlandsche zaken de onder- teekening plaats gehad van een verdrag tusschen Nederland en Duitschland, hou° dende uitbreiding tot de veeartsen van de overeenkomst van 11 December 1873 tus schen ovengenoemde Staten, tot regeling van de uitoefening der geneeskunst in de wederzijdsche grensgemeenten. (Stct.) Blijkens mededeeling van het departement van den Staatssecretaris der Zuid-Afrikaan- sche Republiek zal de Raad van Examina toren aldaar voortaan geene aanvragen voor eene door dien Raad te verleenen toelating tot een examen of het uitoefenen van een bepaald beroep en voor geheele of gedeelte lijke vrijstelling van zekere examens in be handeling nemen, tenzij de daarbij overge legde buitenlandsche documenten laatstelijk gelegaliseerd zijn door eenen consulairen vertegenwoordiger der Zuid-Afnkaansche Republiek. (5(c() gevangenisarbeid van wege het Departement van Justitie worde uitgeoefend: dat uitbreiding van den rijksarbeid met medewerking van andere Departementen krachtig worde doorgevoerddat eene commissie van bijstand en advies ter zake van den gevangenisarbeid, ressorteerend onder het Departement van Justitie, worde ingestelddat vervolgens vervaardiging van goedeien, ten behoeve van lieden zonder koopkracht en uitoefening van niet in- heemsche industrieën in overweging worden genomendat waar en wanneeer dienstig onderzoek in het buitenland worde ingesteld. Volgens Der Rund zal weldra een uit- leveringstractaat tusschen Nederland en Zwitserland worden gesloten. Eerstdaags zal de onderteeking plaats hebben, zoodat nog dit jaar het verdrag aan de Bondsvergadering ter ratificatie kan worden aangeboden. Het korps genie-troepen kan dit jaar naar het U. D. herinnert zijn 150-jarig bestaan herdenken tenminste zijn nu 150 jaar voorbijgegaan sedert de opricnting van het regiment mineurs en sappeurs, waarvan het tegenwoordig korps der genie in rechte lijn afstamt. De krijgsverrichtingen, waaraan door de genie-troepen in dit 150 jarig tijdvak is deelgenomen, en trouwens ook de werken des vredes, waaran zij medewerkten, zijn uitvoerig beschreven in het werk van den kapitein P. F. H. MascheckGeschiedenis van het corps Nederiandsche Mineurs en Sappeurs." De scheikundige der Zuid-Holl. Bierbrou werij te 's-Gravenhage, die in drift den brouwmeester een messteek in de borst toebracht, is uit de voorloopige hechtenis ontslagen. De toestand van den gewonde is verbeterd. door het vullen eener brandende petr" leumlamp. De man is zeker te veroordeelen, di0 volle oordeel des onderscheids een brand00 petroleumlamp bijvult, een daad zóó onv0 antwoordelijk jegens zich-zelt en de bewoners van het huis, dat er geen woof"e voor te vinden zijn. j Het is zeer de vraag of zoo iemand 01 behoorde te vallen onder art. 158 van ',e Wetboek van Strafrecht, luidende in 8 nea I »Hij, aan wiens schuld brand, on.,-- of overstrooming te wijten is, wordt bestra' »met gevangenisstraf of hechtenis van hoogste drie maanden of geldboete van ie hoogste driehonderd gulden, indien daard"" gemeen gevaar voor goederen ontstaat"' Zou het bijvullen eener brandende petl°, leumlamp niet onder dit artikel vaH0"' (R. M Gisteren ochtend is op het Centraalsta1'"11 te Utrecht de locomotief, bestemd voor tr01" 165 der Nederl. Centraal Spoorweg-W88' schappij, door onveilig sein gereden en °P derailleerwissel ontspoord. Hierdoor werd'" enkele sporen versperd. De treinen 615 resp. 6.24 v.m. naar Zwolle onder*'0" den 25 minuten vertraging. Gister-ochtend om 11 uur ontstond d"°r va" bij Naar men aan Msb. mededeelt, moet in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rot terdam, zulk een groot aantal verpleegden zijn, dat sommige gangen reeds tot zieken zalen zijn ingericht. Deze zijn natuurlijk voldoende verwarmd. Te Rotterdam is uit Engeland een hengst aangevoerd, genaamd Balmoral, die aange kocht is voor rekening van het ministerie van Landbouw in Hongarije voor de som van 16.000 (f 190.000). De kostbare vier voeter is gestald bij Ockhorst Door de American Petroleum Company te Rotterdam is aan de S.S. Mij het ver zoek gericht om petroleumreservoirs te mogen plaatsen op eenige stationsemplace- menten. Door de S. S. Mij. zal de uitvoer baarheid van dit verzoek worden nagegaan. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat de bouw van het reusachtige »Witte Huis" indezen zachten winter ongestoord voortgaat. Reeds is men bezig aan de vijfde verdieping, zoodat het halve gebouw thans boven vele andere huizen uitsteekt. In een gister-middag te Rotterdam ge houden vergadering van schippers werd de volgende motie aangenomen Gehoord hebbende, dat eenige transport ondernemers e^i bevrachters het plan hebben opgevat de houding der schippers te kwali- Ingevolge koninklijke machtiging is de heer J. P. A. Wijers erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk te Dor- drecht- (Stct.) Veertien branders te Maastricht, Tilburg, 's Hertogenbosch en Breda hebben een adres gericht aan den minister van financiën, waarin zij verzoeken, het ingediend wets voorstel tot wijziging der wet op het ge distilleerd niet ongewijzigd in behandeling te doen nemen, of wel deszelfs toepasselijk heid te willen beperken tot de na den dag van invoering der wet eventueel op te rich ten branderijen, en voorts daarin eene overgangsbepaling te willen doen opnemen, waarbij eene wettelijke regeling van het percentage in de plaats der nu genoten overmaat zal verleend worden, zooals in het adres is ontwikkeld, sn ook in België geschiedt, en waarvan de billijkheid, naar hunne overtuiging, door de betrokken in specteurs zeiven zal erkend worden. Aan den Minister van Justitie is een adres gericht door den R. K. Gildenbond te Amsterdam, en de Leo \ereeniging, te Utrecht, waarin deze, naar aanleiding van het verslag der »Commissie van onderzoek in zake de afbreuk door den arbeid in ge vangenissen, rijkswerk-inrichtingen en rijks opvoedingsgestichten aan den arbeid in de vrije Maatschappij gedaan", verzoeken de maatregelen te nemen, als door voornoemde commissie in hare eindconclusie voorge steld, nl. Dat eene centraliseerde leiding van den Men meldt aan de N. R. Ct. uit Haarlem Bij een loodgietersfirma alhier is een werkstaking uitgebroken, alleen omdat de de patroon er op stond dat de gezellen precies op tijd in de winkel zouden zijn. De laatsten hadden de gewoonte steeds 5 minuten over tijd binnen te komen en toen daarop aanmerking werd gemaakt eischlen zij per brief dat recht te behouden, zullende zij anders staken. Na weigering door den patroon werd werkelijk gestaakt! Het gevolg is geweest, dat de patroon geheel nieuw personeel heeft aangenomen er. van het oude niemand meer wordt toe gelaten. Na lange beraadslaging heeft de Amster- damsche gemeenteraad besloten het geldende tarief voor de telefoon tot ultimo December te bestendigen. Burgem. en Weth. werden uitgenoodigd inmiddels een tariefwijziging voor te stellen. De dienst in de Nieuwe Zijds-kapel in de Kal verstraat te Amsterdam moesteen week geleden gestaakt worden. De architect ovei de kerkgebouwen der Ned. Herv. Gemeente, de heer Posthumur Meijjes, had reeds op gemerkt, dat een der kolommen in het gebouw bedenkelijk ging afwijken, en toen er nu zelfs scheuren in die kolom kwamen en stukken pleister los lieten, adviseerde hij het gebouw voor den eeredienst te sluiten. Meerdere kolommeneischen voorziening, doch waaraan de verzakking feitelijk te wijten is, •s nog niet met zekerheid te zeggen. Gedu rende de werkzaamheden zal niemand in de kerk worden toegelaten, er zullen wel eenige maanden voorbijgaan voor alles weder goed in orde kan zijn gebracht. De commissie voor de kleederen-tentoon stelling te Amsterdam heeft de noodige maatregelen genomen om eene zoo volledig mogelijke verzameling van de eigenaardige weezenkleedij van ons land ten toon te stellen. onbekende oorzaak brand op den zolder de bekende uitspanning »Oud Leusden' Amersfoort. In een oogwenk stond alle® lichte laaie. De eigenaar was afwezig, wa was er in den omtrek niet te vinden en Men weet, dat de brand in de le Jan Steenstraat te Amsterdam op Zondag-avond aan 4 menschen het leven kostte en dat de oorzaak der droeve ramp veroorzaakt werd vlammen door den witid aangewakk00' deden alles in rook opgaan Slechts we'"1^ van den boedel is gered, persoonlijke ong0' lukken zijn niet te betreuren. Alles is do0f assurantie gedekt. Drinkbaar zeewater. Het zeewater drinbaar te maken, is 00" i oud vraagstuk, dat nog altijd op een f8C' tisehe oplossing wacht. De meest rationeele wijze van zuivel0 is de distillatie, het koken van het watfif en opvangen en afkoelen van den damP' Vaste en opgeloste stoffen blijven dan acht®'' Deze methode werd inderdaad reeds v°ot geringe hoeveelheden toegepast. Voor v01" krijging van groote hoeveelheden drinkwat01' achtte men echter de distillatie te duW' daar er een stookinrichting noodig is, vrij wat brandstof verslindt, nog buiten machines, welke altijd noodig zijn om d00 noodigen druk in de leiding te verkrijg0"' Thans zal Friesland echter hoogstwaa1" schijnlijk voor het eerst het vraagstuk het groot opgelost zien. De .gemeentera8" van Sneek namelijk houdt een verzoek 0011 concessie in overweging, gedaan door d0" ingenieur F. H. Eijdman te Delft totaan'0^ van een gecombineerde waterleiding voor d0 steden Harlingen, Bolsward en Sneek. De heer Eijdman had aanvankelijk p'8" de prise d'eau te nemen op Terschelling0* Vlieland, doch boringen gaven daar g0°" voldoend resultaat. Indien de onmogehjkh0' blijkt om een voldoende duinwaterleid'"^ aan te leggen, stelt de heer Eijdman voor, de benoodigde hoeveelheid drinkwat0f uit zeewater te bereiden door distillatie' Naar het schijnt, acht deze heer de kos'0" van exploitatie geen bezwaar. Voor Friesland waar genoeg water te krijgen is, doch z005 weinig goed, drinkbaar water, is deze pi-00 neming van groot balang. De kosten word0" voor deze eene onderneming op f 450,d geraamd. De gemeenteraad van Leeuwarden h00^' beslotenlo. tot aanneming van de a8" biedingen van: a. Friesche tuinbouw*01" eeniging om, ter gelegenheid van inhuldiging van de Koningin, een lindebo000 in deze gemeente te doen plantenb. d0 vereeniging Vaderland en Oranje" om 00" ij zeren hek te doen maken tot omhein'"^ van dezen boom 2o. om den boom te do0" planten op het midden van het Raadhuispl0'"' Dinsdag-middag is op een trein der Sta»ts' spoor traject Gronau-Enschedé itef 'df

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2