Stads- en txewesteiijk Nieuws. S. A. MAAS. BINNENLAND. alg"' w"5 V«" ■a" Andrée. Als hij in Alaska aangekomen was, meent de Zweedsche meteoroloog, zou hij wel via Victoria geseind hebben of de reis daarheen gemaakt hebben. Met zijn ballon kon Andreé onmogelijk in Alaska neergekomen zijn, wel kan hij daar over het ijs of met een robbenvaarder aange land zijn. Jackson, door een medewerker van de New-York Herald ondervraagd, gelooft evenmin aan het bericht, en zegt ook dat Andrée wel zelf naar Britsch Columbia gegaan zou zijn. Overwegende redenen kunnen dat echter belet hebben. Het onwaarschijnlijkste in het bericht is wel, dat Andrée, met brieven niet tevens een telegram meegegeven zou hebben, om te Victoria naar Stocholm te verzenden. Volgens prof. Ekholm zelf pleit de waar schijnlijkheid er sterk voor dat Andrée's ballon in de richting van den Frans Jozef archipel gedreven is, en niet naar de tegen overgestelde richting. Schiedam, 8 April 1898. In ons vorig nummer wijdden wij eenige regelen aan de nagedachtenis van onzen verscheiden wethouder van financiën, den heer S. A. Maas. Zooals wij reeds in 't kort opmerkten, verliest onze gemeente in hem een onzer beste burgers, die al zijn talent, zijne buiten gewone werkkracht en onvermoeide toe wijding iri dienst stelde van de hem toe vertrouwde belangen. Vooral verdient het vermelding, dat de heer Maas, in moeilijke omstandigheden tot het dagelijksch bestuur dezer gemeente geroepen, niet alleen met zijn ambtgenooten in dat bestuur beslist heeft samengewerkt, om het beheer onzer stad op andere grondslagen, die aan beter inzicht omtrent haren nooden en belangen het aanzijn dankten, te vestigen maar ook in het financieel beheer een zuivering en omkeer heeft gebracht, die zijn naam voor immer aan een der meest besproken feiten uit de nieuwere geschiedenis onzer stad doet verbinden. De buitengewone werkzaamheid van onzen verscheiden wethouder van financiën behoort zeker voor immer in dankbaar aandenken te blijven, omdat zij na een toestand aan 't licht te hebben gebracht, die men zich in onzen goede vaderstad niet had kunnen denken, getracht heelt door een welberaden verstandig beheer de nadeelige gevolgen van dien toestand zooveel mogelijk ter zijde te stellen. De Sch. Crt. geeft van den betreurden overledene de volgende levensbijzonderheden: Simon Adrianus Maas werd geboren te Schiedam op den 31 Maart 1841 en had dus voor enkele dagen juist den leeftijd van 57 jaren bereikt. Zijne ouders, dr. Adrianus Maas en Elisabeth Maria Cornelia Rijnbende, behoorden tot die geslachten, wier namen in Schiedam een goeden klank en historische beteekenis hebben. Nadat de thans verscheidene hier ter stede zijne eerste opleiding had ontvangen, volgde hij aan de Polytechnische School té Delft eenige jaren het onderwijs, waarna hij ter voltooing zijner studiën naar Duitsch land vertrok, waar hij zich in het bijzonder op de papierfabricatie toelegde. In ons land teruggekeerd, vestigde deh eer Maas zich te Heelsum bij Renkurn als papierfabrikant. Slechts enkele jaren bleef hij echter deze industrie uitoefenen spoedig vertrok hij naar Rotterdam, waar hij als hoold optrad der papierhandelaarsfirma Maas en Reese. Ook uit deze zaak trok hij zich terug en vestigde zich in 1880 binnen deze gemeente, alwaar hij als procuratiehouder werd opgenomen in de distillateurszaak van zijnen oom, nu wijlen den heer M. Rijnbende, handelende onder de firma Simon Rijnbende Zonen". Na den dood van den heer M. Rijnbende zette de heer Maas de zaken van dezen op eigen naam voort. Wat de openbare ambten betreft, die de overledene bekleedde, het volgende. Sedert 18 Juni 1891 was hij lid van den gemeen teraad den 5den September 1893 werd hij tot wethouder en ambtenaar van den bur- gelijken stand gekozen. De werkzaamheden, I verbonden aan het beheer der gemeente- financiën, waren in het bijzonder aan hem toevertrouwd. In verschillende raadscommis- siën trad hij als voorzitter op. In Mei 1895 werd hij gekozen als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Van het begin van 1880 tot einde 1894 was hij lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Voorts was hij lid van de Kamer van Koophandel van 26 Februari 1889 tot 16 December 1896, toen hij voor eene herbe noemjng bedankte. Het vice-presidentschap der Kamer werd hem opgedragen. Van verschillende handelsvereenigingen was de heer Maas bestuurder, en lid van diverse commissiën op het gebied van onderwijs, philanthropie, kunst enz, terwijl hij in vele dier vereenigingen met de waar digheid van voorzitter was bekleed, wij noemen slechts het departement van het Nut, ae Spaarbank, Toonkunst, Volksonder wijs en Handenarbeid. Den 13n dezer zal de Symphonie-Ver- eeniging alhier eene uitvoering geven met solisten. Naar wij vernemen, zal op dat concert optreden mej. Mathilde Parmentier uit Ber lijn, die aldaar hare opleiding als zangeres heeft gehad bij mevrouw Amalia Joachim- Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche zaken is, op verzoek van den benoemde ingetrokken de beschikking waar bij den heer J. J. Kraamer, alhier, werd be noemd tot amanuensis aan de rijksland bouwschool te Wageningen. Het gevolg voor de reis zal bestaan uit de hofdames baronesse van Ittersum en gravin van Limburg Stirum generaal graaf Dumonceau ridder Huyssen van Katendijke, kamerheer, en jhr. van der Staal, adjudant. De Min. van Waterstaat, handel en Nij verheid verleend, daartoe gemachtigd bij Kon. besl. behoudens ieders recht, aan de Maatschappij »Zeebad Scheveningen", te Scheveningen, concessie voor den aanleg en de expl. van een wandelhoofd te Scheve ningen, onder de bij deze beschikking ge voegde voorwaarden. Het nieuwe stadskwartier, volgens de voorwaarden van B. en W. te Rotterdam te stichten, zal niet komen aan de Maashaven, doch op de westelijke punt van het Noorder eiland aan de Koningshaven en Maaskade. Het nieuwe stadsgedeelte zal door een ge- regelden stoombootdienst verbinding hebben met den Linker- en Rechter-Maasoever. De aanlegplaats is reeds gereed en omgeven door een fraaie hardsteene balustrade, vanwaar men een riant uitzicht heeft op ds Maas met hare drukke scheepvaartbeweging De 25-jarige C. K., wonende op den Honingerdijk no. 155/4 te Rotterdam, die gisteren-ochtend met den zandtrein, die over de Ceintuurbaan loopt, was meegereden om een paar commissies te verrichten, in de keet van de polderwerkers aan de Rotte, wilde, toen de trein terugstoomde, weer op een wagen springen. Toen kreeg hij echter een klap, waardoor zijn linkerbeen werd verbrijzeld. Hij is naar het Ziekenhuis ge bracht. Het adres dat in de gemeente Vlaardingen heeft gecirculeerd en waarin aan B. en W, wol dt verzocht het afsteken van voetzoekers, klakkebossen en al dergelijk gevaarlijk vuurwerk op het kroningsfeest te verbieden is van ongeveer 500 handteekeningen voor zien, bij B, en W. ingediend. Te Delft is aanbesteed, het éénjarig on derhoud der kazerne en verdere militaire gebouwen aldaar, onder beheer der genie. Laagste inschrijver was de heer D. Huur man, voor f 6880. De feestcommissie van het Delftsch Stu dentenkorps heeft zich door den verjaardag van H. K. H. de prinses Von Wied op 5 Juli a.s. genoodzaakt gezien, de feesten ter eere van het 50-jarig bestaan van het corps een week uit te stellen, zoodat zij nu zullen plaats hebben van 11—18 Juli a.s. Omtrent de buitenlandsche reis van Hare Majesteiten, waarvan wij gisteren met een enkel woord melding maakten, wordt nog het volgende gemeld Te Parijs zullen Hare Majesteiten eenige musea en merkwaardigheden bezoeken. Te Cannes hopen Hare Majesteiten H. K. H. de hertogin van Albany te ontmoeten. Na een oponthoud in enkele plaatsen van noordelijk Italië zijn Hare Majesteiten voor nemens een langer verblijf te maken in Zwitserland en in de eerste helft van Juni in het vaderland terug te keeren. Hare Majesteiten zullen alsdan het paleis te Soest- dijk betrekken. Naar men verneemt, is de uitwerking van het plan van den minister van Water staat om de bezoldigingen der commiezen der posterijen en van die der telegrafie te regelen volgens een zeker aantal dienstjaren, reeds vrij ver gevorderd en zou een maat regel in dien geest binnen niet te lang tijdsverloop te gemoet gezien kunnen worden. Uit Londen wordt aan de N. R. Crt. ge meld, dat de Nederlandsche Kamer van Koophandel aldaar eergistermiddag heeft besloten, het plan voor een nieuwe interna tionale verbinding, dat de vorige week in de N. R. Ct. werd ontvouwd, aanhangig te maken. Zij heeft een commissie van vijf leden benoemd, bestaande uit den voorsteller den heer Van Lessen, en voorts de heeren Rozenraad, Van den Rergh, Boissevain en den secretaris van de Kamer, ter. einde het plan te onderzoeken en er een rapportover uit te brengen. De gedelegeerden der Nederlandsche regeering naar het internationaal congres van hygiëne en demographie te Madrid, de heeren J. F. W. Corirad, lid der Tweede Kamer en dr. W. P. Ruysch, hebben gisteren ochtend per Hollandsche spoor de reis naar Spanje's hoofdstad aanvaard. Zij, die aanspraak meenen te kunnen maken op de medaille, ter herinnering aan den löüsten geboortedag van wijlen den Duitsche keizer Wilhelm I, door den Duit- schen Keizer ingesteld, kunnen, voor zoover zij te Rotterdam, Dordrecht, Scheveningen of in de buitenhavens der Maas wonen, zich met de noodige gegevens wenden tot den Duitschen consul te Rotterdam. De Zaak-Israëls. De heer jhr. mr. Rochussen, lid van den Raad van State, oud-minister van Buitenl. Zaken en oud-gezant te Berlijn, schrijft in het Haagsche Dagblad naar aanleiding van het gebeurde met den heer Israüls o. a. het volgende Het gezantschap vertegenwoordigt zijn Staat, maar men vergete het niet bij een vreemde, bevriende Mogendheid. Wenscht deze, dat een bepaald persoon niet langer deel uitmake van het gezantschap, of op- houde tot het gezantschap in een door den titel voor het publiek aangeduide verhouding te staan, dan is het genoeg, dat de wensch te kennen gegeven worde, om de vervulling tot plicht te maken. Discussie over den goeden of onvoldoenden grond van het verzoek komt daarbij niet te pas; een reden behoeft zelfs niet te worden gegeven. Dat is de algemeen gevolgde en inderdaad noodzakelijke regel van het inter nationaal verkeer; door zich daartegen te verzetten, zou men zich, in de schatting van iedere derde Mogendheid, op niet aan genamen wijze in het ongelijk stellen. Van pressie kan er in een dergelijk geval nooit sprake zijnevenmin derhalve van een »z. akke" houding, door het hoofd van het betrokken gezantschap aangenomen. De verwijten, uit dien hooide tegen Ilr. Ms. gezant te Parijs gericht, missen inderdaad allen grond. Over de nieuwe infanterie-uniform schrijft men aan het Vad Vrij algemeen is men ingenomen met de nieuwe kortejas, die goed staat en zeer practisch is. Evenveel afkeuring vindt echter dé overjas, waarvan men den wanstaltigen vorm en de dikke knoopen dagelijks hoort laken. Ook de zg. kepie zal op den duur wel niet voldoen. Van dat alles draagt echter niet de com missie die het nieuwe costuum voorstelde, J de schuld. Hoe vreemd het ook klinkt, deze commissie was, reeds bij het ontval, van haar opdracht, door den vorigen i®'"'" ter zoo ongeveer voorgeschreven wat zij voorstellen moest In den Amsterdamschen gemeente""1! vroeg de heer Hovy aan B.urgem. en welke de vermeerderde lasten voor de meente zouden zijn, indien het wetsont^e' op den leerplicht aangenomen werd. voorzitter antwoordde, dat een juist woord een uitvoerige berekening ei»c waartoe eenige tijd noodig is. Echter staat geen bezwaar om aan het vert"e van den heer Hovy te voldoen. Men meldt uit Leeuwarderadeel De gevangenneming van den gemee"te ia"1 ontvanger G. wekt in onze gemeente meen groote beweging. Niemand had kunnen denken, dat zijne administratie e kas niet in orde waren. De ontdekking d® valschheid, om het tekort van pl. m. t te dekken; geschiedde toevallig. De burg" meester, een der wethouders en de sec"e taris, die de gemeente waren opgen waren te Stiens gekomen, waar de ontva®gê woont. Er was nu, meenden zij, weder eens ee"J geschikte gelegenheid, om de boeken en k" op te nemen. Terwijl men er mede z0' beginnen, was de ontvanger aan het gegaan, om den eersten cijferpost, van de vorige verificatie, te veranderen, dat het tekort niet kon worden ontdek Een van de drie aanwezigen had het ed'te al spoedig bemerkt en de ontvanger, i® nauw gebracht, bekende terstond. De burgemeester legde de hand op en verklaarde als hulpofficier van just'11 den ontvanger als zijn gevangene. werd onder bewaking in zijne woning steld en 's avonds naar het huis van waring overgebracht. De man heelt vrouw en kinderen en algemeen geacht in de gemeente. Het schijnt, dat hij reeds lang achter"' was geraakt, zich telkens met de kas heÊ gered en dit door valsche boekingen bee verborgen. Ook omtrent den gemeente-ontvang®" Ferwerderadeel liepen kwade geruchten. $et> onderzoek ingesteld naar de administr®1^ van dien ambtenaar, heeft echter d'el1" naam in eere hersteld. Het foutieve in het register van ontvaCfF is wel niet te verklaren, maar dit he"" va" ai' e" e" d«" id"" De' geenerlei invloed gehad op de financiën den ontvanger. Immers alle aanslagbiljetten van het geloopen dienstjaar zijn namens Burg- VVeth. opgevraagd en gecontroleerd, daaruit is gebleken dat de kohieren van tioofdelijken omslag geheel overeenstet® met de gecontroleerde kwitantiën der Jastingschuldigen. Uitgezonderd een som van f3100, *e'\ in de administratie van den geniee®1^ ontvanger geen tekort ondekt. Het oi^e' zoek is nog niet geheel afgeloopen, i®"9^ ver genoeg om te constateeren, dat e een teveel dan een tekort aanwezig i3- Mr. P. J. Troelstra herhaalt in den Demnu de heer Henkema de overko"3 van Paulus Van Dijk zal bekostigen, beschuldiging tegen Van Dijk en de onscb" van de gebroeders Hogerhuis. Mr. Troelstra zegt ten slotte, dat zoo Dijk thans de aanklacht wegens laster teg hem achterwege laat, deze het laatste teS tant van twijfel, dat bij dezen of genen ®"e mocht bestaan, zal doen verdwijnen. Het aantal weefgetouwen, thans in t king in de fabriek van den heer. H. He^ man Jr. te Almeloo, bedraagt 430. 'e arbeiders zijn weder in dienst genom^' zoodat nu nog een veertigtal niet plaatst zijn. Uit Oldenzaal wordt aan de Tijd geschreven i Pl Als een bewijs, dat de weverijen hier stede goede zaken maken en haar goed«"e

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 2