Stads- en Gewestelijk Nieuws. BINNENLAND. Klokkenluiden. PERSOVERZICHT. Verder vinden wij omtrent den heer Filipe Buencamino, die de portefeuille van Land bouw en Handel op zich heeft genomen, vermeld, dat hij in het laatste kabinet mi nister van openbare werken was. Aan de Times wordt uit Ottawa gemeld dat daar angst bestaat vanwege de onder handelingen tusschen Engeland en Amerika. Sommige bladen, vreezen dat de belangen van het Canadeesehe volk daardoor worden bedreigd, en verklaren dat Canada dat niet mag gedoogen. In een gesprek van den correspondent van de Times met Lord Herschell zeide deze evenwel dat er te Washington niets was beklonken. Herschell verzocht de Canadeezen eerst den afloop van de onderhandelingen af te wachten. De overdracht der souvereiniteit op Cuba heeft gisteren plaats gehadde Spaansche vlag is eergisteren-middag vervangen door de Amerikaansche. De vorm van de over dracht van de souvereiniteit bestond uit een eenvoudige wisseling van woorden in een salon van het paleis. De forten en oor logsschepen deden voor en na de plechtig heid saluutschoten hooren en na de plech tigheid hief de menigte op het voorplein een hoera aan. De Daily Telegraph heeft het volgende telegram uit New-York ontvangen. Een te Vancouver aangekomen Engelsche stoom boot brengt het bericht mede, dat een luitenant en 13 Fransche matrozen door de inboorlingen der Nieuwe Hebriden ver moord zijn. Schiedam, 2 Januari 1899. Voorraad granen hier ter stede. 31 December 1898. 205 Last Rogge 269 gedroogde Gerst. 143 ligt gedroogde Gerst 128 d Tarwe. 36 Maïs. 58 Lijnzaad. 31 December 1897. 42 Last gedroogde Rogge. 413 ligt gedroogde Rogge. 185 gedroogde Gerst. 191 ligt gedroogde Gerst. 172 Lijnzaad. 35 Erwten. Zaterdag-avond half zes geraakten paard en wagen van den veehouder Reij in de Nieuwe Haven. Het paard werd spoedig weer op 't droge gebracht, doch de wagen liet men tot het volgend jaar zitten. Zaterdag-nacht is op verzoek van den kastelein uit een café in de Groenelaan verwijderd, een persoon die een spoelbak met flesschen had stukgeslagen ter waarde van f7 a f 8. Voor't overige hadden, beha lve dat volgelingen van Bachus op straat wat rumoer maakten en enkelen zelfs kennis maakten met 't politiebureau, verder geen ongeregeldheden plaats op oudejaars-avond en nieuwjaarsdag. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen '108 schepen, waarvan 1 zeilschip. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 101 vocif Vlaardingen 1, Schiedam 1 en Dordrecht 1. In hetzelfde tijdperk van 1897 kwamen binnen 87 schepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 86 voor Schiedam 1. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 103, metende 475.122 netto register ton meer dan tot op gelijken datum in 1897 Door den heer dr. W. B. van Staveren, raadslid, is bij den Rotterdamschen ge meenteraad een nota ingediend, waarin hij voornamelijk in cijfers de noodzakelijkheid aantoont, dat op den Linker Maasoever een behoorlijk ingericht ziekenhuis worde ge bouwd, in plaats van, zooals B. en W. voor stellen, op het terrein van Woudenstein, onder Kralingen. Zaterdag had te Rotterdam in stillen eenvoud de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot der drie slachtoffers van den noodlottigen brand aan de Hofdijk. Dat van de 50-jarige Johanna de Bok- Verwaaijen werd Zaterdag-morgen ten 9 ure op het R. K. kerkhof ter aarde besteld en dat van de beide zoontjes van Horsten te 11 uur op Crooswijk. Alle drie de kisten waren gedekt met kransen, van wege het college van brand meesters als blijk van deelneming gezonden Het college was door vier leden aan de groeve vertegenwoordigd. Bij het binnenkomen van trein 1001, Vrijdag-avond 11 uur, te Delft, liep de trein op een goederenwagen, die door den wiud op verkeerd spoor was geloopen. De goede renwagen werd uit de rails in het zand geworpen en de machine van trein 1001 werd nog al beschadigd. Ongelukken kwamen niet voor. Bij Koninklijk besluit is Albert van den Brandeler, te Baarn, met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijke, afstam melingen in den Nederlandschen adel ver heven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. H. M. de Koning-Moeder heeft aan het bestuur der Vereeniging »Het Buitenland" ten behoeve van en als blijk van belang stelling in die vereeniging een gift van f 300 doen toekomen- Eveneens heeft H. M. de Koningin-Moeder aan het bestuur van het »Koningin-Emma- fonds", vereeniging tot ondersteuning van hoogbejaarde behoeftigen te 's-Gravennage, als blijk van belangstelling in het streven der vereeniging, een som van 100 doen toekomen. Ook werd genoemd bestuur een dezer dagen verblijd met de kerstgave van een onbekende, L. W., grokt ƒ25, »ternavolging". Ook volgens een telegram uit Den Haag aan de Köinische Zeitüng loopt daar het gerucht ddt de Koningin-Moeder sedert eenigen tijd lijdende is aan een vrouwenziekte, die waarschijnlijk een ernstige operatie noodzakelijk zal maken- De Koningin- Moeder bevindt zich oogenschijnlijk wel zij behoeft haar kamer niet te houden. De Vereeniging van Hoofden van Scholen heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek er bij de regeering op aan te dringen om een ontwerp in te dienen tot wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten van 4 Dec. 1872 btbl. 143, in dien geest, dat daaruit in art. 1 de mazelen geschrapt worden. Jhr. mr. F. J. J. van Eijsinga, staatsraad in buitengewonen dienst, oud-voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud- raadsheer in het Gerechtshof enz, vierde Zaterdag 31 Decemder j!., onder zeer vele blijken van belangstelling, zijn 80en ver jaardag. Onderscheidene inrichtingen van liefda digheid zjjn bij die gelegenheid door hem bedacht. -De dit jaar voor de gemeente Rockanje gehouden loting voor de nationale militie is door Gedeputeerde Staten gedeeltelijk vernietigd, ofndat daarbij de alfabetische Volgorde met is in acht genomen, doordien van twee lotehngen van gelijken naam de jongste heeft geloot vóór den oudste. Naar de' M. C. verneemt is in de provincie Zeeland bij de levering van mili ciens voor de lichting 1899 in twee ge meenten het plan Coolen toegepast, en wel in 'St. Laurens dat een en Baarland dat twee militieplichtingen te leveren had. Ingevolge het besluit van de algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank heeft het hoofdbestuur dezer vereeniging zich gewend tot de burgemeesters als hoofden der gemeente-politie, met het verzoek krachtig maatregelen te willen nemen, dat de ambtenaren van politie, over welke zij zijn gesteld, zoowel in hooge als in lage rangen zich gedurende hun dienst onthouden van gebruik van alcoholhoudende dranken. Een adres van gelijken inhoud in zake de manschappen der rijks-veldtwacht en der marehaussée is gericht tot de minister van justitie en van oorlog, In het Burger Weeshuis te Scheveningen overleed Vrijdag in den ouderdom van 67 jaar de heer A. Mos Jr., vroeger reeder en zeilmaker. Hij was ook bekend doordat hij de eerste machines tot het vervaardigen van katoenen vischnetten, die men in Engeiand kende, hier wist in te voeren. Later vonden zij ook haar weg naar Goor, waar de neeren Arntzeuius Jannink en Co. de eerste fabriek om machinaal vischnetten te maken oprichtten. De Engelsche netten- fabrikanten, die veel aan Nederland leverden hadden een contract met den machinefa brikant gesloten, waarbij overeengekomen werd, dat hij geen nettenmachines aan fabrikanten in Twente zou leveren. De heeren Jannink Co. namen nu den heer A. Mos in den arm, die veel relatie in Engeland had, en hem gelukte het deze machines in bezit te krijgen. Eenige jaren jaren later werd door den heer M. Parser te Scheveningen de nog bestaande fabriek opgericht met werklieden uit Goor afkomstig. De netten-industrie te Scheveningen en Goor verheugt zich in grooten bloei. Behalve dat zij het grootste deel der Nederlandsche haringschepen van netten voorzien, zenden zij ook veel uit voor de Duitsche en Fransche haringschepen. (Vad.) Vrijdag-avond is nabij de Duinstraat te Scheveningen een jonge zeeman, die van de stoomtram der H. IJl S. sprong, onder die tram geraak. De man met gebroken been eerst naar de ziekenverpleging te Scheveningen en daarna naar het gemeente ziekenhuis overgebracht. Te Haarlem heeft gisteravond een zoon zijn vader doodgeschoten. Dit geschiedde bij ongeluk. De vader had een geladen pistool en schoot eenige malenhij vroeg toen zijn zoon of deze ook eens wilde schieten. Deze deed dit en raakte den vader in het hoofd. De verslagene heet Timmermans, was een zeer knap man, werkzaam bij de firma Beynes en woonde in de Wauwermanstraat, Te Amsterdam wordt thans eene mutos- coop (levende fotografiën) vertoond, betrek king hebbende op het dagelijksch leven van Z. H. Paus Leo XIII, Het zijn er in 't geheel negen. Het eerste beeld geeft een optocht te zien van monniken naar het Va- ticaan. Deze plaat is zeer duidelijk en mag als een der beste worden beschouwd. Verder zijn er twee, waarbij Z. H. zijn zegen geeft en verder Z. H. in een rijtuig, in een draag stoel en in andere omgeving. Ofschoon de droge lucht van Italië een goede af werking van de fotsgrafie in den weg stond, zijn ze over 't algemeen goed geslaagd. Van Men schrijft uit Friesland aan de N. R. Ct. In de laatste jaren was de aloude ge woonte in den zuidoosthoek dezer provincie om van Kerstmis tot en met den Nieuw jaarsdag steeds de dorpsklok te luiden, het zoogenaamde Sint-Thomasluiden, afgenomen. Dit jaar is men echter weer met dit luiden in dorpen begonnen, waar aan dit gebruik in eenige jaren niet de hand gehouden was, tot groot genoegen van vele ingezetenen. Op den duur wordt dat aanhoudend gebimbam wel vervelendvooral wanneer de jonge lieden slechts over één klok hebben te beschikken. Het luiden van twee klokken tegelijk wordt bij de boerenknechts en bij vele in gezetenen als een groote kunst beschouwd. Die kunst schijnt zelfs van ouder op kind over te gaanin sommige dorpen heeft men families, die als sbeste luiders" bekend staan. Komt zoo iemand onder het klok huis, dadelijk worden hem de klokketouwen afgestaan en met een zeker air begint hij zijn aantrekkende kunstOp de maat brengt hij de beide klokken in beweging spoedig trekt hij enkel met éen vinger, zonder het tempo te rekken en met de meeste aandacht zijr, de omstanders getuigen van des luiders kunstvaardigheid in dezen. En, mag men de ingezetenen gelooven, zelfs verafwonenden weten te vertellen, dat zij aan het luiden der klokken kunnen hooren, dat een lid der luidersfamilie aan het touw staat. Zoowel jonge meisjes als jonge mannen doen aan dit St. Thomasluiden mede zij beschouwen het als een uitpanr.ing en meenen, ais inwoners van het dorp X of Z, verplicht te zijn de oude gewoonte in eere te houden, evenals hun ouders deden. een milden gever, die onbekend wenscht te blijven, mocht de zeereerw. heer Van Zanten, pastoor van de parochie van St Willibrordus buiten de Veste (Amsteldijk) te Amsterdam de kapitale som van f 40;0U0 ontvangen, als nieuwjaarsgave voor den bouw van een bijzondere katho lieke jongensschool in genoemde parochie, waardoor in een reeds lang gevoelde be hoefte zal voorzien worden. Toen Zaterdag-morgen half tien de Alk mcu#r Pacquet van Amsterdam vertrok passeerde zij rakelings een der booten van Ruiters, welke kolen lag te laden. Het ijze ren beslag van het barghout der laatste was los en hechtte aan het openstaande venster der machinekamer var. de Alkmaar Pacquet. Over de gansche lengte werd het losgerukt, en wond zich om het kamrad en den ronsel der machine, zoodat stoppen onvermijdelijk was. De machinist ontkwam aan een groot gevaar. Het duurde geruimen tijd eer het ijzer uit de machine verwijderd was, zoodat de passagiers eerst lang na tienen hunne reis konden voortzetten. De correspondent van het R. f\. te 's Hertogenbosch schrijft In aansluiting aan het bericht over de lverstmisrust kan ik meedeelen, dat nu door de meeste manufacturiers en hen, die aanverwante zaken hebben, besloten is, te beginnen met 15 Januari, volledige Zondags rust in te voeren. Bijna allen, vooral de grootere magazijnen, traden toe. Over eenige dagen worden de namen bekend gemaakt in de hoop dat vóór dien tijd de nog ontbrekende zullen toetreden. Zaterdag-avond had bij het vullen van de gastram te Maastricht eene ontploffing plaats, waardoor de tram uit elkander sprong. Geen persoonlijke ongelukken hadden plaats. De slag was zoo hevig, dat de ruiten der naburige huizen verbrijzeld werden. Te Kruiningen is Dinsdag-nacht ingebro ken in het stationsgebouw. Met een valschen sleutel of looper zijn de deuren van het bureau van den chef opengemaakt. De meeste laden en kasten waren doorzocht, en de ongeveer /0 kilo zware condonkast was weggenomenzij werd teruggevonden op het perron. Geld hebben de dieven niet kunnen vin den, doch wel eene verzameling oude mun ten, een hoed en een paar handschoenen. Men vermoedt, dat het dezelfde personen zijn, die dien nacht in de consistoriekamer der Hervormde kerk te lerseke hebben in gebroken. De afdeeling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren van de Vereeniging van hoofden van scholen in Nederland, heeft besloten bij het hoofdbestuur er op aan te dringen, dat zij zich tot de regeering wenden om te be werken, dat de onderwijzers op 60-jarigen leeftijd pensioen kunnen verkrijgen. Op Zuid-Beveland bestaat niet ieder zal het wetten een bond van stroopers, die onderling de boete betalen, wanneer een hunner wordt veroordeeld. Men zegt, dat zelfs onbezoldigde rijksveldwachters lid daarvan zijn.(Middelb. Ct) Subsidieaanbijzondere scholen De Nieuwe IJselbode schrijft onder het opschrift »ls dat billijk het volgende Op den eersten Januari a.s., uiterlijk op 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2