Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Donderdag 5 Januari 1899. No. 6288. "33ureau "^Sofersfraaf 50. De Bloem des Geluks. OFFICIEELE BERICHTEN. Gasfabriek en Drinkwaterleiding der gemeente Schiedam. AJiHEMEEN OVERZICHT. F enillet o n. NIEUWE SCHIEDAWISGHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per oost door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 O - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regeisƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Leveranciers wordt verzocht hunne reke ningen over 1898 vóór 20 Januari e.k. in te zenden. De Directeur, JACs. MAK. loochening grooter is dan zij inderdaad zijn 4 Januari '99. Het antwoord van president Faure op de rede van den nuntius als deken van het corps diplomatique ter gelegenheid van de Nieuwjaarsreceptie eergisteren reeds vermeld wordt door de Parijsche groote bladen gunstig besproken. De verklaring dat Frankrijk gedurende het atgeloopen jaar geen enkele aanleiding heeft gegeven om zijn vredelievende gezindheid in een verdacht licht te plaatsen was, meent het Journal des Débats, noodzakelijk tegenover de met hardnekkige taaie boosaardigheid voortge zette pogingen der Engelsche pers om aan de Republiek oorlogszuchtige neigingen toe te schrijven. De Engelsche vloot is nog niet gemobiliseerd en de Londensche bladen beginnen weer het liedje te zingen van de «politiek der speldenprikken". Als dan ook de wenschen van den nuntius, mgr, Clari, en van den president der Republiek niet in vervulling gaan, kan geen eerlijk man Frankrijk daarvoor verantwoordelijk stellen. Ja, zegt de Liberté, de rede van den heer Faure was heel mooi, maar we hadden hem toch gaarne, al was 't maar een enkel woord, hooren verklaren, dat Frankrijk zich slechts dan door de liefde tot den vrede zal laten leiden, wanneer dezelfde geest ook zijn naburen bezielt. Een vredespolitiek moet berusten op onderlinge achting en wederzijdsche welwillende gezindheid. Men moet niet gaan denken, dat onze zelfver- Eene Kerstvertelling. Naar het Duitsch van Helene Busch. Vrij vertaald door J. W. Heinink. 9) De warme grijze doek lag gereed op de tafel en de veelkleurige kant gaf hem een prachtig aanzien. Ja, Greta was vroeg op gestaan, lang vóór de zon daarom was nu ook vóo'r het middaguur bijna alles gereed. En als kort daarna de jongens, van hun Uitstapje teruggekeerd, in de kinderkamer Stormden, had deze weer haar gewone aan zien, en niets verried, dat het Kerstkindje hier bezig was geweest. Maar de wolken op het voorhoofd der barones wierpen sombere schaduwen ook in dit vreedzame rijk en verdreven er de stille vreugde uit. Arme Greta kan en mag. In den Figaro van eergisteren teekende Caran d' Ache een politieke plaat waarop Engeland werd voorgesteld als een oude magere juffrouw met een geweldige helm op het hoofd en die een papier met de woorden: »HappyNew Yeargaat schieten uit een monsterkanon over het Kanaal in de richting van Frankrijk. Daaronder staan de woorden »Albion biedt zijn gelukwen- schen voor het nieuwbegonnen jaar." Dat de verhouding tusschen Parijs en Londen voor 1899 veel goeds voorspelt, zal men niet kunnen beweren. Niet ten onrechte hebben wij ejders gezegd, dat de Fasjoda- kwestie als een Damocles-zwaard Frankrijk boven het hoofd blijft hangen. Majoor Marchand heeft, voordat hij uit Fasjoda naar Abessinië vertrok, uit handen van luitenant-kolonel Jackson, den Engelschen commandant van Fasjoda, den standaard ten geschenke ontvangen van Saïd Degheiri, den aanvoerder van de Derwisjen tegen wien Marchand gevochten had voordat de Engelsche en Egytische troepen de Der wisjen bestreden. Marchand moet zeer ge troffen geweest zijn door dat bewijs van hoffelijkheid van zijn tegenstanders. De Parijsche Temps bevestigt het be richt dat de president van het hof van beroep te Cayenne Dreylus alleen over de kwestie van zij l bekentenis zal verhooren. Gegeven de verplichting om den te verhooren per soon 24 uur te voren te waarschuwen en het feit dat de vragen Zondag-avond verzonden zijn, verwacht het blad, dat de ondervra ging op het laatst Donderdag zal gebeuren. Ook het antwoord zal geseind worden. Volgens een bericht van de Daily News heeft de Fansche regeering Zola's uitlevering verzocht en heeft de rechter van Bowstreet het bevel uitgevaardigd om hem in hech tenis te nemen De Daily News blijkt haar nieuwtje over het verzoek tot uitlevering van Emile Zola Daar zit zij in de nauwelijks beginnende schemering van den winternamiddag. Zij heeft de armen over de tafel gelegd, leunt met het hoofd daarop en weent zoo droevig, als moest haar het jeugdig harte breken. Welk een diepe, onmetelijke, hulpelooze smart, zooals het jonge meisje daar zit, ge bogen, ten prooi aan het bitterst verdriet.... Verloren in droefheid, hoort zij de haas tige schreden niet, welke naderen, en wordt hevig verschrikt, toen eene hand zachtkens op haren schouder daalt en een welluidende stem vraagt »Wat is er gebeurd, Greta? Wie heeft het gewaagd, u te krenken?" Zij hief het van tranen overstroomde gezicht tot hem op»Het is niets", sta melde zij, nik...." »Ja, ja I" hield Walther vol, »er is wel iets en ik moet het weten ook! Wees nu eens heel liet, Greta en vertel mij open hartig, wat er gebeurd is." Met stokkende stem antwoordde zij »Het is zeker zeer kinderachtig, erom te schreien maar ik had mij zoozeer tegen den dierba ren Kerstavond verblijd, dien wij, zooals mij de barones beloofd had, hier alleen met de kinderen zouden vieren. En nu uit de derde hand te hebben. Het bericht luidt als volgt »Een correspondent van dit blad, die Vrijdag een onderhoud had met den heer Zola, dat wij weergegeven hebben, is door iemand die van Scotland-yard kwam, aan gesproken. Hoe de politie den man op het spoor gekomen is, kunnen wij niet zeggen maar deze had het genoegen, zijn inter viewer te interviewen. Hij, of liever zij, gat te kennen dat detectives last hebben, Zola te arresteereu. Er moet dus een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd zijn door een Engelschen magistraat, op verzoek van de Fransche regeering. »Wat de uitkomst zou zijn, indien dat toegestaan werd, daar behoeven wij niet over te spreken." Koning Leopold der Belgen heeft niet alleen de gewone Nieuwjaarsreceptie moeten afzeggen, maar hij heeft zich ook genood zaakt gezien de parlementaire diners ten hove uit te stellen. Het gezwel aan 's Konings voet wordt maar niet beter de vorst is niet in staat te loopen. Op aanradeh van zijn geneesheeren gaat Z. M. in de helft van deze maand naar het zuiden van Frankrijk. Het ongestadige weder heeft te Berlijn tengevolge, dat een groot aantal menschen er ziek zijn. De dokters hebben nog nooit zooveel te doen gehad als thans. De keizer, die aan influenza lijdt, is aan de betere hand. Het tweegevecht tusschen den Hongaar- schen minister-president Banffy en den af gevaardigde Hozanosky heeft plaats gehad. De twee kogels die afgeschoten werden troffen geen doel. De Critic beweert stellig te weten, dat de overeenkomst, eenige maanden geleden tusschen Engeland, Duitschland en Portugal gesloten, het volgende inhoudt: Duitschland krijgt het noordelijke stuk van Portugeesch Oost-Afrika tot aan de Quilimane, Engeland het stuk, zuidelijk van die rivier tot aan Ama- kondigt zij mij daar juist aan, dat de drie kleinen met haar naar graaf Hochberg zullen rijden, waar een prachtige Kerstboom opgericht en een groot kinderfeest gehou den zal worden." En gloeiend rood van ergernis vloog over Walther's gelaat. Zijn voet stampte toornig op den vloer. »En u moet natuurlijk hier alléén achterblijven »0, dat is het niet," zeide Greta »ik had mij zoo op de verraste gezichten, op de blijde oogen der kinderen verheugd, op hun lieve stemmetjes onder den Kerst boom 1" Lachend zag nu Walther op haar neer. »Nu zie mijne zelfzucht eens aan I Mijn medelijden is reeds vervlogenik lach om uwe smart, want ik hoop, dat het verzoek, hetwelk mij heden tot u voert, daardoor des te ge reeder zal worden aangenomen. Mijne moeder laat u vragen, door uwe tegenwoordigheid den Kerstavond van eene eenzame oude vrouw te veraangenamen." Een hoog rood kleurde haar gelaat, maar toch zag zij met dankbare oogen tot hem op... »Als de barones het veroorlooft..." vLaat dat maar aan mijne zorg over ik zal haar zelf vragen. Om alles ter wereld tongaland, dus ook de Delagoabaai. De haven van Lourenfo Marques en de spoor naar de Transvaalsche grens zal beheerd wor den door een Engelsch-Duitsch syndicaat. Engeland krijgt het recht met zijn vloot in alle Portugeesche havens binnen te loopen. Portugal krijgt in ruil de bescherming van de Engelsche vloot, zekere rechten tot landen in de Walvischbaai en een strook lands van Duitsch Zuidwest-Afrika. Dat is al. Maar het geld, dat Portugal krijgen zou De Critic zwijgt er over. Een draadbericht uit Lissabon meldt, dat een officieuse kennisgeving de tijding logen straft er tusschen Engeland, Duitschland en Portugal een overeenkomst is gesloten met betrekking tot Afrika en deelt mee, dat Engeland, Duitschland en andere mogend heden hun verzekering hebben herhaald, dat zij de Portugeesche koloniën in hun tegenwoordigen omvang zullen eerbiedigen. De Londensche Morning Post bevat een telegram uit Han-kou eergisteren afgezon den, waarin onrustbarende berichten uit het gebied van den bovenloop der Jang-tse-kiang (China) vermeld worden. Men zegt, dat de opstand zich uitbreidt in de provinciën Se- tsjoean, Hoe-nan en Hoe-pe. De Keizerin- Weduwe heeft de bevoegdheden van de onderkoningen, vooral in de districten aan Jang-tse verminderd. De regeeringstroepen door den onderkoning tegen de opstan delingen in Hoepe afgezonden, zijn op de vlucht gegaan ze worden nu versterkt door 3000 man en drie kanoneerbooten. De Fransche gezant te Peking heeft, wegens de mishandeling van zendelingen in de provincie Hoenan, de regeering den eisch gesteld dat de ambtenaren gestraft, en de zendelingen naar hun vroegere woon plaats teruggebracht worden. De Chineesche regeering is voornemens 5000 man tegen de opstandelingen in Se- tsjoen uit te zenden deze troepen zijn door vreemde officieren gedrild. zou ik niet willen, dat u nog eenmaal in het gevaar kwam om een hard woord te hooren. Van avond na de repetitie spreek ik er met haar over; dan is u van alle wijdloopige ophelderingen ontslagen. Daar de barones ik hoorde er gisteren bene den van spreken morgen ochtend met de andere dames toilet-proef houdt voor de levende beelden, zal u haar moeilijk vóór de afreis naar Hochberg meer kunnen ont moeten. Ik wed, dat ik hare toestemming bekom, en u behoort dan voor dezen Kerstavond aan ons, lieve Greta...." Hij vatte hare handen en het scheen, als zweefde er nog een warmer woord op zijne lippen.... doch daar werd onstuimig de deur opengeworpen, en Arthur liep jubelend op »oom" Walther toe. Toen weer naar de deur en het klonk door den gang: FritsKlara! komt eens gauw hier Oom is er weer en vertelt nu de mooie geschiedenis. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1