De influenza heerscht in Amerika op verontrustende wijze. Zij is van een zeer ernstigen aard en, gaat dikwerf gepaard of wordt gevolgd door longontsteking. Onder de zieken is o. m. admiraal Sampson. Te Chicago, waar de vorige week eenige duizenden lijders waren, telt men er thans nog eenige honderden. Een ambtelijk telegram van generaal Rios te Manilla meldt, dat berichten van Galabac bevestigen, dat alle Spanjaar- op dat eiland vermoord zijn behalve de vrouwen, die men zal trachten tegen een losprijs te bevrijden. Aan de Times wordt uit Havana gemeld, dat Maximo Gomez, de aanvoerder van de opstandelingen, weigert de wapens neer te leggen, zoolang Noord-Amerika niet formeel de onafhankelijkheid van Cuba heeft erkend. Maar men zegt, dat Gomez daarin alleen staat en dat hij zijn invloed kwijt is. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 Januari 1899. Jubilee—Visser. In ons vorig nummer meldden wij, dat het zilveren jubilee van den heer G. Visser Bz. bij de dd. Schutterij alhier niet onop gemerkt zou voorbijgaan. Reeds gisteren avond is de waarheid van deze mededeeling gebleken. In het gewone repetitielokaal van de stafmuziek der dd. Schutterij in den St. Joris-Doele waren dien avond de staf muziek en het kader vereenigd. Toen omstreeks 9 ure de majoor-commandant binnentrad, werd hij met fanfares ontvangen, waarna de geachte jubilaris door den heer F. van Waas, eerste luitenant-adjudant, werd toegesproken. In welgekozen bewoordingen wenschte hij den majoor geluk met zijn zilveren feest en bood hem namens de beide genoemde corporatiën als huldeblijken een tweetal kunstvoorwerpen, die zeker de gedachtenis aan dit heugelijk jubilee zullen vereeuwigen. Blijkbaar ontroerd dankte de majoor met eenige hartelijke woorden voor de verrassende hulde hem bereid. Daarna nam de heer Van Waas opnieuw het woord, den jubileerenden majoor mede deelend, dat de heer Bart Verhallen, kapel meester der Schutterij, ter eere van zijn jubilee een «jubileum-marsch" had getoonzet, die straks zou worden uitgevoerd. De uit voering van dit verdienstelijk toonwerk beviel den majoor dermate, dat op zijn verzoek de marsch in den loop van den avond nog werd herhaald. De feestelijke bijeenkomst, door de opwek kende tonen der stafmuziek opgeluisterd, werd besloten met de uitvoering der Volks liederen en een hartelijk woord van majoor Visser, die muziek en kader aanspoorde trouw de repetitiën en oefeningen bij te wonen in het welbegrepen belang van Land en Koningin. De majoor deelde nog mede, dat hij in den loop der volgende week de beide bedoelde corporatiën der Schutterij met de betrokken familiën een feestavond in de zaal der Officieren-Vereenigiag zou bereiden. Staatspensioneering Op uitnoodiging van de plaatselijke ver- eeniging voor Staatspensioneering, hield gisterenavond in «Musis" voor eene vrij goed bezette zaal de heer W. H. Vliegen te Rotterdam,eene lezing over dat onderwerp De heer Joh. Plooij Jz. opende de bijeen komst met de aanwezigen een gelukkig Nieuwjaar toe te roepen waarbij hij tevens de hoop uitsprak, dat 't vraagstuk der pensioneering tot een goed einde mocht ge bracht worden. Daarna nam de heer Vliegen het woord. Spr. begon met te zeggen, dat er in den tijd waarin wij leven veel moois is en veel leelijks. Het mooie zijn de mooie woorden sociale rechtvaardigheid in het land dat het geluk heeft een regeering te bezitten van sociale rechtvaardigheid. Maar die mooie woorden maken hoe langer hoe minder indruk men wil daden zien, en een van die daden is het pensioneeren van den ouden arbeider. Vraagt men iemand of hij het niet goed vindt dat de oude werkman wordt gepensioneerd Iedereen vindt dat mooi, maar 't blijft bij woorden. Op een adres van verschillende werklieden-vereenigingen is indertijd de zaak in de Kamer ter sprake gebracht en werd de bekende com missie benoemd welke over de zaak rapport zou uitbrengen. Men is echter tot geen resultaat kunnen komen. Tegen de wijze waarop de commissie deze zaak heeft trachten te regelen, het deels door patroon deels door arbeider bijdragen in 't pensioen, brengt spr. ver schillende bezwaren te berde. Ie omdat net bepalen der premie voor den arbeider wordt gebaseerd op zijn loon, wat niet vaststaat maar door den patroon naar willekeur wordt geregeld. Een tweede bezwaar is dat alleen arbeiders die 50 weken achtereen bij den patroon hebben gewerkt, pensioen zouden kunnen bekomen. Nu zijn er een massa werklieden, zooals veldarbeiders, die slechts gedurende 3 of 4 maanden van het jaar bij hun patroon werken, de werklieden in de bouwvakken, die inden winterwerkeloos worden ook zouden kleine ambachtslieden op deze wijze buiten de regeling vallen. Alleen voor fabrieksarbeiders zou het stelsel opgaan. Als voorbeeld van eene dusdanige pensioneering haalt spr. Duitschland aan, waar de premie voor patroon en arbeider elk '18 cent bedraagt het hoogste pensioen per week slechts f 2.23, ende uitkeering eerst op 70-jarigen leeftijd geschiedt. Deze premie acht spr. voor den arbeider te bezwaarlijk. Een derde griet is de ongunstige verhouding met betrekking tot de premie van industrieele arbeiders tegen over veldarbeiders en der gelijke. Met cijfers toonde spr. dit aan. Alleen van pensioneering door den Staat verwacht spr. heil. Hij toont aan, dat met 60 millioen per jaar noodig is om de arbei ders een pensioen van Staatswege te verschaffen volgens de berekening der commissie. Er waren in ons land op31 Dec. 1895 380.000 inwoners ouder dan 60 jaar. Trekt men van dit getal af hen die tot de bezittende klasse behooren, dan komt men tot een totaal van 90 a 100.000 arbeiders boven de 60 jaren. Tegen een pensioen van f4 a 5 per week, zou een som van 22^ a 5 millioen gulden toereikend zijn. Hoe dat geld te vindenDoor bezuiniging op onze militaire uitgaven, waarvan spr. de ongun stige verhouding tegenover andere Staten in 't licht stelt. Ons leger bijv. naar Zwitsersch model ingericht zou bij meerdere sterkte toch nog eene bezuiniging geven van 12 a 13 millioen gulden. Ook zou armenzorg minder uitgaven vorderen en kon men eene percentsgewijze belasting heffen op de erfenissen. Tegen een pensioenregeling op zulk een wijze zou als argument aan te voeren zijn, dat de arbeiders, onder de bedeelden zouden gerangschikt moeten worden,omdat zijjtothet pensioen niets bijdroegen. Maar zegt spr. zou men dan een oud-minister bijv. en zooveel anderen die ook niets daartoe bij dragen ook onder de bedeelden rekenen. Hij wijst voorts ook nog op Denemarken, waar eene regeling is, wel-is-waar wat betreft de grootte der pensioenen nog lang niet volkomen, maar toch eene regeling op goe den grondslag, en is men eenmaal zoover dan volgt het andere allengs ook, Ten slotte wekte hij in een peroratie de aanwezigen op mede te werken om dit schoone doel «pensioneering van den ouden werkman" te bereiken. Een viertal aanwezigen maakte daarna gebruik van de gelegenheid tot debat, waar na de voorzitier met een woord van dank aan spreker en de aanwezigen de vergadering sloot. Door de politie werd in een logement alhier aangehouden zekere J. A. de M. gesignaleerd in het Algem.-Politieblad als veroordeeld tot 3 boete subs 1 dag hech tenis. Hij is naar 't Huis van Bewaring overgebracht. Gisteren-morgen maakte de politie te Rotterdam proces-verbaal op tegen een Schiedammer wegens dierenmishandeling. Als bestuurder van een gistwagen reed hij op de Oosterkade met een paard, waarvan de schoft onder het tuig geheel ontveld was. Op last der politie werd dat paard uitgespannen en de wagen zoolang onder toezicht gehouden, tot er uit Schiedam een ander, niet verwond paard gehaald was. BINNENLAND. Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin aan de onlangs opgerichte «Neder- landsche Vereeniging ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit" de som van f 500 geschonken. Gala-bal ten Hove. Omtrent het gala-bal eergisteren-avond ten Hove door H. M. de Koningin ter ge legenheid van Nieuwjaar gegeven, wordt nader nog het volgende gemeld De gasten behoorden grootendeels tot de kringen der diplomatieke, van de vertegen woordigende en hooge staatscolleges, van de rechterlijke ,macht, van den gemeente raad de zeemacht, het leger en de schutterij De Marine en het Indische leger waren dit jaar bijzonder ruim door officieren verte genwoordigd. Hare Majesteit de Koningin deed te 8^ uur met H. M. de Koningin-Moeder en gevolg hare intrede in de diplomatenkamer, waar de autoriteiten, daartoe volgens hof gebruik bevoegd, aan de Vorstinne werden voorgesteld. Hare Majesteiten verschenen te 9£ uur in de groote danszaal, waarop onmiddellijk de eerste wals aanving. De Koningin heeft aan twee quadrilles deelgenomende eerste dar.ste H. M. met ridder de Struve, gezant van Rusland, deken van het diplomatieke corps, en de tweede met baron du Tour van Beliinchaven, opper- coremoniemeester. De dansmuziek in de groote danszaal werd uitgevoerd door de koninklijke militaire kapel. De kapel der dienstdoende schutterij voerde in de kleine zaal concertmuziek uit. De gasten werden in de gelegenheid ge steld zich aan twee buffetten, een in de galerijzaal en een in het blauwe salon, van ververschingen te voorzien. Precies te 12 uren verlieten H.M. M.M. het bal en tegen 1 uur vertrokken de laatste bezoekers uit het Paleis. Er waren ook onderscheiden ingezetenen uit anuere steden des lands, met name verschillende burgemeesters uit deze en naburige provinciën, op deze partij genoodigd. De Minister van Justitie heeft aan de rechterlijke ambtenaren doen weten, dat vooralsnog in het Rijkskrankzinnigengesticht te Grave geene patiënten zullen opgenomen worden, dan nadat zij eerst in het Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik zijn ge observeerd, opdat beoordeeld kunne worden of de aard hunner krankzinnigheid de op neming in het gesticht te Grave gedoogt. Polis en Plakzegel. In De Mentor deelt de heer G. S. Van Krieken GBzn. het volgende mede Indien de voor voldaan teekening voor de uitbetaling der in een behoorlijke geze gelde polis vermelde uitkeeringssom op die polis zelve geschiedt, is dan het gebruik van een plakzegel noodzakelijk Onlangs deed zich bij mij boven ver melde vraag voor. Daar de deskundigen het daarover niet eens waren een ont vanger der registratie en domeinen meende de vraag beslist bevestigend te moeten be antwoorden geloof ik dat het nuttig zou zijn, een miuisterieele beschikking uit te lokken. In antwoord verklaarde de minister van Financiën dat quitantiën voor de uitbetaling door een verzekering-maatschappij aan den verzekerde van de verzekerde som, inge volge art. 7 No 3 der Zegelwet, op de gezegelde polissen mogen worden gesteld. Naar aanleiding van het in ons Eerste Blad van gisteren opgenomen bericht over een adres aan de Tweede Kamer, waarin wordt aangedrongen op inkrimping van de bemoeiingen van de staat met het incasseeren van wissels, kunnen wij nader mededeelen dat inderdaad een dergelijk adres bij de kassiers hier ter stede heeft gecirculeerd, doch reeds ongeveer een maand geleden, en met den uitslag, dat geen dier kassiers zich geneigd heeft betoond op het verlangen in te gaan van hun Friesche vakgenooten, van wie het adres afkomstig was. (N. n. et.) Onder de adressen waarover in een der laatste vergaderingen der Tweede Kamer verslag is uitgebracht, behoorde een doof elf ingezetenen van Woudsend «leden van verschillende politieke partijen en kerkge nootschappen", ingediend tot oprichting van een pensioenfonds. Zij wenschen zulk een fonds «om ieder boven den leeftijd van 60 jaar, een pensioen te verstrekken van f 400 per jaar en tot een dekking der kosten, alsmede tot beperking van het privaat bezit, jaarlijks van ieder een belasting te heffen, gelijk aan het 50-duizendste deel van het quadraat van den grondslag van hun inkomen, enz." Heel duidelijk is dit zeker niet Naar de Tel. verneemt, hebben B. en W. van 's-Gravenhage reeds stappen gedaan om uitvoering te geven aan de door den gemeenteraad aangenomen motie-Kolkman tot het instellen van een onderzoek naar de beweerde schending van de neutraliteit op een der openbare lagere scholen te 's-Gravenhage. Zij hebben den hoofdredac teur van de Residentiebode, die de feiten meedeelde, gehoord om nadere toelichting te verkrijgen- Nog deze week zal het eigen lijke onderzoek aanvangen onder leiding van den wethouder van onderwijs. Aangezien over 1898 de aanwas der be volking van 's Gravenhage niet zoo groot en niet zoo geregeld was als in vorige jaren en het aantal sterfgevallen in het afgeloopen jaar dat der geboorte overtrof, zal de totale vermeerdering van zielen, ook tengevolge van vestiging in die gemeente, een lager cijfer aanwijzen dan ten vorige jare. Bedroeg op 31 December 1897 het aantal zielen 196,000, na de wisseling in den loop van dit jaar zal het vermoedelijk op uit. Dec. j,l. geklommen zijn tot plm. 199,000. Maandag zijn in Den Haag zakkenrolleis geducht bezig geweest Reeds is gemeld, dat bij de politie aangifte werd gedaan van de vermissing van een aangeteekenden brief, inhoudende f200. Een andere heer kwam by de politie klagen, dat men hem in de onmiddelijke omgeving van het post kantoor eenjaangeteekende brief, inhoudende f 100, had ontvreemd. Voorts werd aan gifte gedaan dat men iemand in of bij het gebouw van de Nederlandsche Bank een couvert f 175 had ontfutseld. De gastram Den HaagLoosduinen no. 1 heeft de geheele maand December zonder de geringste stoornis den geregelden dienst volbracht en een kleine twee duizend kilo meters afgelegd. De gastram was steeds op tijd en vervoerde Tweeden Kerstdag in zes ritten heen en terug, 200 betalende passa giers. Per kilometer gebruikte de tram 510 liter gas, dat is berekend tegen den Haag- schen gasprijs van 6 cent, een gasverbruik van 3 cent per kilometer. Gastram no. 1 loopt nu onafgebroken sedert 14 Nov. en gedurende dien tijd is van reserve wagen no. 2 geen gebruik gemaakt. Het N. v. IV. zegt te kunnen mededeelen, dat de heer mr. J. G, Schölvink hoogst waarschijnlijk den langsten tijd wethouder van Amsterdam is geweest, daar hij ernstig in aanmerking komt voor het burgemeester schap eener groote gemeente in 't Zuiden van ons land, dat eerlang vacant komt. De Martini-toren te Groningen heeft, naar de Prov. Gr. Ct. meedeelt, het nieuwe jaar ingeleid met een aardigheid, die eigen lijk een weinig beneden de deftigheid is van zulk een potentaat. Velen, die op de ge bruikelijke wijze den overgang van 't oude in 't nieuwe vierden en met spanning den klokslag van twaalf afwachtten hoorden den toren met de door langdurige oefening ver kregen virtuositeit het bejaarde lied van Benoit spelen en maakten zich gereed om de slagen te tellen. Maar zij bleven uit, de oude Martini speelde wel maar sloeg eerst twaalf om één uur. Voor een enkele maal was hij niet op de hoogte van zjjn tijd. Niet onvermakelijk is het dat de IV. Gr. Cl. Zaterdag in zijn Oudejaarsbespiegeling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2