Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaars. Vrijdag 6 Januari 1899. No. 6289. bureau ^ofersfraaf 50. De Bloem des Geluks. I F euillet o n. O PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per oost door eeneei Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 - 0.05 PBÏJS DER AD VERTENTI N: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den feestdag van H.H. DRIE KONINGEN zal de meuwe Schie- damtche Courant V r ij d a g-a vond ft iet verschijnen. OFFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek lo. van de firma A. J. Beukers om vergunning tot uitbreiding harer branderij aan de Nieuwe Haven no. 241, kadaster sectie M, no. 227, door plaatsiDg daarin van een stoomwerktuig van 5 paardenkracht e i ketel met een verwarmingsoppervlak van 9.50 M2, ter vervanging van het be staande stoomwerktuig met ketel 2o. van M. van der Moezel, om ver gunning tot oprichting van een brood- en neschuitbakkerij, in het pand aan de Ronijnenbuurt no. 16, kadaster sectie H, no. 317. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 19den Januari a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Januari 1899. Burqemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÊDE. ALGEMEEN OVERZICHT. 5 Januari '99. De strafkamer van het Hot van Cassatie te Parijs heeft Esterhazy gedagvaard om den 12n voor haar te verschijnen. Zondag is, volgens het Journal des Débats het telegram aan den president van het Hot van appèl in Cayenne verzonden, waarbij dezen magistraat een rogatoire commissie in zake Dreyfus gegeven wordt. Men denkt, dat hij Vrijdag of Zaterdag Dreyfus op het Duivelseiland bezoeken zal en daarna den zin van Dreyfus' verklaringen die, naar de Débats verzekert, betrekking moeten hebben op de zoogenaamde beken tenis aan Lebrun Renaud over zal seinen. Gyn (gravin de Martel) en de uitgever Flammarion zijn 5000 fr. schadeloosstelling veroordeeld er: het boek Journal d' un grinchu mag voortaan slechts verkocht worden nadat het geïncrimineerde gedeelte is geschrapt. In Frankrijk of liever te Parijs is onder den invloed der Dreyfus-agitatie en wat daarvan de uitvloeisels zijn een nieuwe bond opgericht: la ligure de lapatrie frangaise. Deze vereeniging van het Fransche Vader land, zooals haar naam aanduidt, heeft ten doel een dam op te werpen tegen het drijven der zoogenaamde «intellectuels", die zich met grooten hartstocht op de «affaire" hebben geworpen. Zij willen strijdvoeren tegen een agitatie welke de belangen van het Vaderland en het leger bedreigt en trachten kalmte te brengen in de gemoe deren. Ook wii zij een einde maken aan de voorstelling, dat zij die tot geestelijken arbeid zijn geroepen, op zoo heftige wijze partij zouden moeten kiezen als door de intellectuels" geschiedt. Voorts is het haar doel te vereenigen te verzoenen den sekte geest te weren en in die richting werk zaam te zijn door woord en geschrift. Het voorloopig bestuur wordt gevormd door Francois Coppée Jules Lemaitre, Macsel Dubois en eenige andere heeren, Voorts zijn tot de Vereeniging toegetreden twee en twintig leden van de Academie francaise, o. a. Abbert de Mun, Henri Lavedan, Fer- nand Brunetière, Paul Bourget, Henry Hous- saye, André Theuriet, Albert Vandal, Albert Sorel, Victor Cherbuli en anderen. Ook de professoren der Sorbonne zijn ruim ver tegenwoordigd. De heer Brunetière verklaarde, dat het hem en velen zijner vrienden begon te vervelen telkens te hooren, dat de mannen van studie en intellect zich aan eene zijde scharen. Zonder stelling te kiezen in de zaak-Dreyfus, welker oplossing door het hoogste gerechtshof moet worden gegeven, nemen zij zich voor een waarschuwend woord te doen richten voor hen die door de hitte van den strijd verblind zijn er niet meer de gevaren weten te onderscheiden, welke de campagne tegen het leger, waarbij zij zich ondanks zich zeiven hebben aange sloten, oplevert. Ten slotte zeide de heer Brunetière nog het volgende Wij zullen ons niet met het geding-Dreyfus zelf bezig houden, bereid als wij zijn ons te onderwerpen aan het arrest van het Hof van Cassatie. Wij be strijden voorts de anti-semitische en natio nalistische theoriën. Wij zijn geen Ligue des Patriotes, maar een bond van vader landers (Ligue de Patriotes). Evenwel kun nen anti-semieten en partijgangers van Dérou- lède in onzen bond worden opgenomen. De Parijsche correspondent van de Köln. Zeit. toont zich eenigszins gebelgd op den Franschen gezant Barrère te Rome, die ter gelegenheid van de Nieuwjaarsreceptie in zijn toespraak tot de Fransche kolonie zich een toespeling veroorloofde op het Italiaansch-Fransch wapenverdrag «Geen hart", zeide hij, met eenige rhetorische overdrijving, dat niet feller klopt bij de herinnering aan den tijd toen het bloed van Franschen en Italianen op de slagvelden, waar het jonge Italië is ontstaan, vreedzaam Eene Kerstvertelling. Naar het Duitsch van Helene Busch. Vrij vertaald door J. W. Heinink. 10) Vriendelijk toonde Walther zich bereid om aan het verzoek der kinderen te voldoen, en in een oogenblik zaten allen om de tafel. De vlammen uit den haard wierpen spelende lichtjes op de verlangende gezicht jes van de lieve kleinen. Greta had het hoofd afgewend en steunde het met de handen. Warm rustte Walthers blik op haar, terwijl hij begon te vertellen «Daar was eenmaal een jonge reiziger. Hij trok eenzaam door de wereld, van land tot land, van oord tot oord om de bloem des geluks te zoeken. Aan zijne wieg had de feeënkoningin gestaan, als geboortege- schenk hem de belofte doende, dat hij de wonderbloem, d e altijddurende vreugde geeft, altijddurende geur verspreidt, vinden zou. Op deze belone vertrouwend, dwaal den zijne blikken overal om en rond. om onder de veeikieurige bloemen de echte, de rechte uit te zoeken. «Maar ach, hoe vaak zag hij zich bedro gen 1 Wel groette en lokte hem menige lraaie bloem, hier vlamde hem een kost baar gesierde tulp tegen; daar ve. niet de keizerskroon haar veib adend hoofd. Doch als hij ze vol verwachting naderde, zag hij dat ijdele schijn hem had verblind, en hij wendde zich af van haar geurlooze pracht. Betooverende tiyacinthengeur boe de hem, maar ook in dezen schoonen bloem kelk zag hij niet, wat hem het voorspelde, verlangde geluk beloofde. Eindelijk naderde hij de zomerkoningin, de honderdbladerige roos- In fiere pracht boog zjj het konink lijke hoofd, maar als hij ze aan het hart wilde drukken, verwondden hem de scherpe doornen, en uit den rozekelk weer klonk een spotlach om de onvoorzichtigheid en het ongeluk 1 «Zoo gingen de jaren voorbij, hij vond ze niet, de gedroomde, de beloofde, de warm verbelde bloem. Reeds begon zijn geloot aan een eindelijke vervulling van zijne ver wachting te wankelen. Reeds verbleekte de toovergians, die voor zjjn geestesoog de bloem des geluks omstraalde: daar wandeHe hij eenmaal in (Tónen wintertijd door een stil dennenwoud. En z'é, u;t het groene mos, onder beschutting van denne- takken ontsproten en opgegroeid, groette hem eene blanke bioem -» eene sneeuw- rcos. Zij ha; t bagon te kloppen, want een zacht licht omscheen het roosje en u t haar kelkje schitterde eene ster, de ster der hoop. die hem scheen te zeggen, dat hij het doel van zijn vei ngen had bereikt. En hij boog zich neder tot de bieeke bloem en vertelde haar van zijn vurige verwachting, ver telde haar, hoe hij gezocht had door stad en land, en hoe gelukkig hij was, haar e a- delijk gevonden te hebben hier in de stille eenzaamheid. «En nu, dierbare bloem des geluks" sprak hij, «laat mijn smeeken u behagen kom met nnj mede, blijf bij mij en wees het licht mijner oogen, de vreugde mijns harten De verteller, die ten slotte met vreemd bewogen stem had gesproken, zweeg. Greta hield nog altijd het gelaat afgewend en in de handen verborgen, daarom wist zij samenvloeide." Wellicht, merkt de corres pondent op, heeft Barrère gehandeld krach tens opdracht, teneinde een net pedantje te leveren bij de bekende speech van den Engelschen gezant, sir Monson, te Parijs. Zal nu ook de Italiaansche regeering bij die der Fransche Republiek aandringen op de terugroeping van Barrère, ten einde den bondgenoot te Berlijn niet te ontstemmen Of zou men te Rome mis schien stilzwijgend met de Frankfurter Zeitung erkennen, dat de Triple-Alliantie reeds zóo sterke scheuren vertoont, dat een dergelijke maatregel veilig achterwege kan blijven. De Westminster Gazette spreekt het - bericht der aanstaande verloving van prins George van Griekenland met prinses Vic toria van Wales nadrukkelijk tegen. Het streven om de betrekkingen tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten een meer vriendschappelijk karakter te doen aannemen, neeft naar het Frankf. Jour nal vermeldt in Amerika een maandschrift het licht doen zien or.der den titel van The American German Review. De Köln. Zeit. begroet deze uitgave met veel ingenomen heid, maar zou wenschen dat het maand schrift nu ook verscheen in de talen van beide belanghebbende volken. Het vredesverdrag tusschen Spanje en de Vereenigde Staten is bij den Senaat te Washington ingediend, welke het verzonden heeft naar zijne commissie voor de buiten* landsche zaken. Op de Filippijnen wordt de positie van den Amerikaanschen generaal Miller met den dag neteliger. Vooral in en om llo Ilo is de toestand zeer ernstig. De voorstad Molo wemelt aldus werd eergisteren uit Manila geseind van welbewapende in boorlingen, terwijl er op het eiland Negros vijftien uren van Ho Ilo verwijderd meer dan 17000 wachten op het bevei om ter hulp te komen. Terwijl dus de Spaansche niet, dat Walthers blik met innige liefde op haar gevestigd was. De kinderen zaten ademloos van ver wachting met gloeiende wangen te luisteren. Eindelijk nam Arthur zacht de hand van zijnen vriend en vroeg: «En hoe ging het verder? Ging de sneeuwroos met den wan delaar mede, oom Walther?" Deze streek zuchtend met de hand langs het voorhoofd zijn gezicht was bleek geworden. De vlammen knetterden en von kelden, alsof zij ook mee wilden vertellen de geschiedenis van de bloem des geluks. Een lichte vonk vloog op den zoom van Greta's kleed.,.. Zij bleet zwijgen. Toen sprak Walther zacht: «Wat het sneeuwroosje den armen wandelaar ge antwoord heeft Ik weet het niet, mijn kind Snel stond hij op en ging heen, zij hoorden nog slechts de wegstervende voet stappen. Misschien ware hij niet zoo spoedig heen gegaan, had hij de tranen gezien, die uit Greta's oogen nederdruppelden. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1