heeft resolutiën aangenomen, waardoor het protest van de Vereenigde Staten tegen de Fransche eischen in Sjanghai wordt gesteund. In Washington wordt erkend, dat er tusschen Engeland en Amerika losse besprekingen zijn gehouden over de verdediging van hun gemeenschappelijke handelsbelangen in China tegenover de protectionistische indringerige pogingen van andere Staten. Volgens een bericht uit Tokio aan de Times is in Japan weer een Kabinets wijziging ophanden maar zonder crisis. Graaf Ito treedt vermoedelijk weer op als de voorzitter van een liberaal Kabinet. agenten zagen een tweetal verdachte per sonen wegloopen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 9 Januari 1899. De tweede feestavond der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond was gisteren wederom door een zeer talrijk publiek bezocht. Evenals Vrijdag werden door den President eenige woorden tot de aanwezigen gericht, en het gevarieerde programma door Orkest, Tooneel en Zang vereeniging goed afgewerkt. De stemming was ook nu weder zeer opgewekt en algemeen bleek men wel voldaan over het geen door de verschillende vereenigingen gegeven werd. Staatscourant no. 5 bevat de statuten der naamlooze vennootschap »Stoomsleep- dienst Wacht am Rhein V", te Rotterdam, bewilligd bij Kon. besluit van 16 December 1898, met een kapitaal, groot f 10.000, ver deeld in 9 aandeelen van f 1000, en 2 aan- deelen van f 500, alle geplaatst. Directeur is de heer J. C. Visser alhier. Het doel der vennootschap is het aan- koopen en exploiteeren van stoomsleep- booten, met dien verstande evenwel, dat de vennootschap nimmer meer dan ééne boot te gelijk in eigendom zal hebben. Hetzelfde blad bevat wijzigingen der statuten der naamlooze vennootschap de Glasfabriek »De Schie" te Schiedam, be willigd bij Kon. besluit van 28 Novem ber 1898. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 102 schepen, waarvan 2 zeilschepen alle bestemd voor Rotterdam. In hetzelfde tijdperk van 1898 kwamen binnen 110 schepen., waarvan 4 zeilschepen en een zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 109. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 8, metende 8292 netto register ton minder dan tot op gelijken datum in 1898. In het ruim van het stoomschip Baron Gawdor, komende van Brooklyn, cargadoors de hh. Wambersie Zn., liggende in de Rijnhaven aan paal 7 te Rotterdam, waren Zaterdag-avond bootwerkers bezig om de lading graan te lossen, toen zij plotseling een menschelijk lichaamsdeel ontwaarden en wel een linkeronderbeen. Aanvankelijk werd aan een misdaad ge dacht en onder politietoezicht de lossing voortgezet, wijl men vermoedde andere over blijfselen van een menschelijk lichaam aan te treffen. De equipage gaf evenwel weldra ophel dering van deze enge vondst. Te Brooklyn was bij de inlading een stoker tusschen de stoommachine geraakt en aan splinters geslagen, waarbij het onderbeen tusschen het graan is terecht gekomen, dat, toen het ongeluk had plaats gehad, niet gevonden is kunnen worden. Zondag werd het been naar het lijkenhuis te Crooswijk overgebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben een tweetal jonge kerels door ver breking van een glasruit zich toegang ver schaft tot het winkelhuis van den boter- handel der firma A. Bluijssen Zonen aan de N. Binnenweg te Rotterdam. Uit de winkelkast werden een drietal verguld zil veren horloges ontvreemd, die als prijzen dienden voor de clientèle. Surveilieerende Esterhazy werd Zondag nog te Rotterdam gezien in gezelschap van een Engelschman op het Beursplein. Door de radicale kiesvereeniging »Maat- scnappelijke Hervorming", te Delft, worden tot candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heeren G. Knuttel en F. Marlet Tegen de candidatuur van laatstgenoemden heer, die ook op de voorloopige lijst van Burgerplicht" voorkomt, wordt bezwaar gemaakt, omdat de heer Marlet katholiek is, hoewel hij vroeger zelfs bestuurslid van Burgerplicht" is geweest. Men deelt aan de Tel. mede, dat concessie zal worden aangevraagd voor de exploitatie van een tramlijn van Delft via Pijnacker naar Zegwaard in aansluiting aan de lijn Leiden via Zoeterwoude, Stompwijk,j Zoetermeer Zegwaard, Bleiswijk Hillegersberg—Rotter dam, voor welker aanleg reeds concessie is aangevraagd door de heeren Oppenheim, bankier te 'sGravenhage en De Ridder, burgemeester van Katwijk. De werkman C. W., die onlangs 's mor gens vroeg niet op zijn werk kwam aan de flesschenfabriek te Delft en van wien toen vermoed werd dat hij verdronken was, waarom de Delftsche politie verschillende grachten afdregde, bevindt zich thans goed en wel bij zijn familie in Duitschland. BINNENLAND. Volkssanatoria. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Sanatoria voor borstlijders in Nederland heeft aar. H. M. de Koningin-Moeder zijn diepgevoeldan dank betuigd en zijne oprechte hulde aangeboden, dat het H. M. behaagd heeft het aan H. M. door het Nederlandsche volk aangeboden huldeblijk te bestemmen voor de oprichting van het eerste Nederlandsche Sanatorium op het landgoed Oranje Nassau's Oord. Het hoofdbestuur mocht daarop het vol gende antwoord ontvangen. 's-Gravenhage, 24 December 1898. Gevolg gevende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Moeder heb ik de eer het hoofdbestuur der Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor borstlijders in Nederland dank te zeg gen voor zijn schrijven van 22 December 1.1., en het hoofdbestuur te berichten, dat Hare Majesteit met groote belangstelling den arbeid der Vereeniging volgt. Het door Hare Majesteit op het landgoed Oranje Nassau's Oord op te richten Sana torium zal wel als stichting van Hare Maje steit op zich zelve staan, maar zal mede werken tot hetzelfde doel door de Vereeni ging beoogd. Het hoofdbestuur der Vereeniging zal derhalve geheel onbelemmerd kunnen voort gaan op den tot nu toe gevolgden weg, die, naar Hare Majesteit van harte hoopt, zal leiden tot het door de Vereeniging en door Hoogstdezelve eenstemmig gewenschte doel, opdat de stichting op Oranje Nassau's Oord in Nederland wel het éérste, doch stellig niet het éénige Volkssanatorium blijve, veeleer de stichting van Hare Majesteit eene aansporing moge zijn, om de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssana toria in Nederland krachtigen steun te ver- leenen. De Intendant van het Huis van H. M. de Koningin-Moeder (was get.) S. M. S. de Ranitz. Op de begrooting van 1899 van de ge meente Gilze c.a. was f150 en op die van de gemeente Veghel f 1000 uitgetrokken voor subsidie ten behoeve van vrijwilligers bij de nationale militie. Aan beide begroo tingen werd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant goedkeuring ver leend. De commissaris der Koningin heeft zich ook van deze besluiten, evenals van die vroeger genomen ten aanzien der gemeenten Heivoirt en Tilburg, bij de Koningin in hooger beroep voorzien. Uit de Staats Ct. blijkt, dat op zijn verzoek eervol ontslagen is als hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht prof. dr. H. Snellen, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. Dr. Snellen werd 17 November 1877 benoemd tot hoogleeraar. Hij was de rechterhand van den grooten Donders, wiens opvolger hij werd. De Utrechtsche universiteit verliest in hem een harer sieraden, een algemeen bemind docent. In de kleinere plaatsen, waarvan het aantal inwoners van invloed is op het be drag, dat als Rijksuitkeering aan de ge meenten wordt verleend, is thans door dien invloed van het bevolkingscijfer, vooral tegen het einde van het jaar, daar het aantal inwoners op 1 Jan. van elk jaar het gel dende cijfer aangeeft, een ongekende ijver tot het opsporen van »nieuw ingekomen bewoners" ontstaan. Daar echter in de meeste dorpen bijna zonder uitzondering dezelfde ijver wordt opgemerkt, blijft mees tal voor de betrokken gemeenten alles bij het oude en hebben alleen de gemeente veldwachters wat meer werk gekregen door het doen van opsporingen, temeer daar de vlottende bevolking gevonden wordt onder de boerenknechts en dienstboden op de landbouwdorpen. Een ding is zekerde voorschriften door den wetgever op het bijhouden van de bevolkingsregisters hebben ten plattelande ongemerkt krachtiger toe passing verkregen. Atjeli. Het JY, v. d. D. ontving Vrijdag uit Batavia het volgende telegram De vijand is teruggedrongen van kampong Tiro naar het gebergte door het 14e batal jon. Eén vijand met beaumont-geweer gedood. De bevelhebber, majoor Van der Wedden, js met de cavalerie naar Segli teruggekeerd. Het transport van den Glé Siblah naar Segli, is nabij Bentjoeë aangevallen, waarbij één vijand gedood werd. De Glé Siblah blijft bezet door eene compagnie van het 14e bataljon. Het N. v. d. D. schrijft nierbij het vol gende Uit dit telegram volgt, dat de benden, die thans nog buiten het gebied van Pedir rondzwerven, in het Zuiden daarvan een inval hebben gedaan, als het ware om eens te probeeren wat zij nu wel zouden kunnen uitrichten nadat de expeditie is vertrokken. Veel heeft het hun met gebaat, want de bezetting vau Segli is er blijkbaar snel bij geweest. We herinneren nierbij aan het onlangs aan de Java Bode ontleende artikel over het resultaat van de Pedir expeditie en waarin de schrijver, een opsomming gevende van de enkele hoofden, die nog in de buurt van Pedir rondzwerven, er de ge ruststellende verzekering bijvoegt »dat zij geen ernstig gevaar meer opleveren, tenzij onze autoriteiten weer eens aan het dom melen mochten raken, en daarop bestaat voorloopig weinig kans." De genoemde kampong Tiro aan den voet van den Glé Siblah heeft een groote vermaardheid als de plaats waar vroeger druk bezochte priesterscholen warende beroemde celama (wet- en schriftgeleerde) Teungkoe di Tiro, langen tijd de leider van het verzet in geheel Atjeh, heette eigenlijk anders, maar noemde zich naar zijn geboorte plaats (de Tengkoe, afkomstig van Tiro). Toen kolonel Van Heutsz in het begin der expeditie voor de eerste maal tot Ke- mala doordrong, is de Glé Siblah, een niet zeer hooge heuvel, die het omliggende lage land beheerscht, ook bezet geworden. De heer D. de Klerk, te Rotterdam, lid van de Tweede Kamer, zal op een rondreis van 21 tot 29 dezer in verschillende plaatsen, te beginnen met Zutphen en Brummen, en dan verder noordwaarts, als spreker optre den, met het onderwerp »Pensioneering van werklieden, in verband met het desbetreffend rapport van de staatscommissie". Kiezers en Kiesvereenigingen. »Met het nieuw ingetreden jaar komt er weer werk aan den winkel" schrijft de Nieuwe Delftsche Courant. »Werk voor sommige kiezers, werk voor de besturen onzer kiesvereenigingen. Som mige kiezers, als zij voor het tijdvak 1S99—1900 kiezer willen blijven, zullen naar den fiscus moeten om de nog verschuldigd* beiastingpenningen over het laatst verloope" dienstjaar te voldoen. Betalen zij alles nog vóór 1 Februari e. k. dan komen zij zonder eenige moeite hunnerzijds op de nieuwe kiezerslijst. Wie evenwel met betalen wacht tot Februari in het land is en dan vóór 1 Maart zijn penningen stort, komt er ook nog wel op, maar dan moet hij voor 3 Maart zijn voor voldaan geteekende quitanties aan den burgemeester zijner woonplaats toonen. t Veiligst voor hen, die kiezer wil* len worden of blijven, is dus, dat zij voor 1 Febr. maar even bij den fiscus aanloopen en »schoon schip" maken. Maar er is ook werk voor de besturen onzer kiesvereenigingen. 't Is waarlijk onder de tegenwoordige kieswet geene sinecure, het lidmaatschap van een bestuur onzer kiesvereenigingen. Daar moet, met het oog op den datum van 15 Februari heel wat gedaan worden. sEerstens hebben we de nieuwe of as pirant-kiezers. Die moeten allen, zoo zij geen census of beiastingkiezers worden, hun kiesrecht aanvragen. Maar slechts weinigen kunnen met de in te vullen for mulieren terecht. De besturen onzer kies vereenigingen zijn de aangewezen personen om dat zaakje in orde te maken. »Dan hebt ge de oude kiezers van verleden jaar. Voldoen die nog aan de voorwaarden en wonen zij nog in de gemeenten, waar zij op de lijst werden geplaatst, dan blijft hun naam op die lijst gehandhaafd. B. v. wie kiezer was wegens huur of bewoning van een vaartuig, blijft huurkiezer, zoolang hij nog in hetzelfde vaartuig gevestigd is. Anders staat het met hen, die kiesbevoegdheid hadden wegens dienstbetrekking tegen loon. Doordat hunne maatschappelijke positie dikwijls aan veel afwisseling onderhevig is' ontvangen zij, zoo zij nog in dezelfde ge meente woonachtig zijn, elk jaar vóór 8 Februari een aangiftebiljet van den burge meester. »Genoeg voorzeker om te doen uitkomen dat er, hoewel we midden in den winter zijn, werk genoeg aan den winkel is. Te veel haast voor de besturen onzer kiesver eenigingen, die, al hebben zij de wijsheid van een Salomon, en den ijver van een zeiloot, onmogelijk alles weten en alles naloopen kunnen. Zou het daarom wij geven onze meening graag voor beter - geen aanbeveling verdienen in de groote steden, wij zijn zoo vrij de stad onzer inwoning daaronder te rekenen, zoogenaamde buurtcommissies te benoemen, die, voeling houdende met het bestuur der kiesvereeni gingen, op hun beurt zorg dragen, dat zoo mogelijk allen die krachtens de wet kiezer kunnen worden, op de lijst gebracht wor den 't Gaat toch voor een bestuur van 7 of 9 leden niet aan, heel de stad af te loopen en voor alles zorg te dragen. In veel gevallen kunnen de besturen onzer kiesvereenigingen niet veel meer doen, dan enkele avonden zitting te houden en hun inlichtingen te verschaffen, die zich aan melden. Maar dat aanmelden, een ieder weet het, gaat dikwijls zoover het voeten heeft. Veel menschen zien het nog zoo niet in. dat het een noodzakelijkheid is den goeden strijd te strijden. Velen moeten als het ware met geweld «gedwongen worden in te gaan" en in de gelederen plaatste nemen. Nog eenser is veel werk Laten wij allen doen, wat onze hand te doen vindt". De Wereldtentoonstelling te Parijs. De hoofdcommissie voor de Wereldten toonstelling te Parijs, die in de afgeloopen week te 's-Gravenhage vergaderde, heeft reeds verscheidene toezeggingen en inzen dingen op het gebied van kunst en fabrieks nijverheid voor de Nederlandsche afdeeling ontvangen. In Friesland is eene commissie bezig met het bijeenverzamelen eener gecombineerde inzending van ,de Friesche nijverheid, die vergezeld zal worden door een Hinde- looper kamer. De Nederlandsche fabriek voor werktuig en spoorwegmateriaal zal inzenden eene volledige vacuum-pan installatie voor de riet- suikerfabricatie. De heeren Smulders, inge nieurs constructeurs te Rotterdam, zullen met een excavator ter expositie komen. Een combinatie van de heeren Gebr. Stork en Willem Smit Co. zullen inzenden een groep betreffende electrogène. Uit een en ander blijkt dat vooral de fabrieksnijverheid nogal plannen tot talrijke deelneming heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2