taille ei teMte uur. Meren, Laatste Berichten. Land- en Tuinbouw. Handelsberichten. Burgerlijke Stand. Wisselkoersen te Rotterdam. Beursbericht van Amsterdam. 26«/8 2 De Schoolstrijd. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage In de Haagsche afd. van den N. R. K. V. behandelde gister-middag de heer jhr. J. van Nispen tot Sevenaer, hoofdredacteur v*n De Residentiebode, de wording van den schoolstrijd, een onderwerp, dat de religieus- politieke kwestie by uitnemendheid betreft. Aanvangend met een schets van den toestand Voor 1795, toen het Bijbelsch-calvinistisch, Voor Israëlieten en Katholieken zeer onver draagzaam onderwijs was overgelaten aan den willekeur der plaatselijke autoriteiten, deelde spr. mede, hoe die toestand, ondanks de mildere Staatsregeling welke na de Revolutie ontstond, toch nog lang onvol doende bleef. Vrijheid om bijzondere scholen Ie stichten werd verworven, maar. zonder hulp uit de openbare kas en slechts bij ^amnestie", bij gunst dus der gemeente besturen. Wel werd later, toen België mede 0,n den drang en dwang van het bijzonder onderwijs zich had losgescheurd, die jam- gestie" overgebracht bij den Koning, doch M. kon die eerst verleenen op advies der Gedeputeerde Staten. Anderen. gaven Seen advies. Zelfs nadat de grondwet van '48 vrijheid van onderwijs had gewaar borgd, was nog noodig een voorstel van Groen van Prinsteren om Ged. St. te ver plichten binnen 6 weken advies op verzoeken l°t stichting van bijzondere scholen uit te brengen, zullende de Koning anders buiten haar om besluiten. Dit voorstel vond in de Kamer nog 17 tegenstemmers. Na heel wat strijd kwam de wet van ^7, die ook 6 Katholieken onder de voor- lemmers vond. Men kende toen het karak- ter der openbare school nog niet. Doch r®eds in 68 noemde Allard Pierson haar in ■®e Gids »de secte3chool van het ongeloof'. I" dit jaar verscheen ook het bekende man dement der bisschoppen dat de bijzondere School deed ontstaan. De liberalen trachtten haar te fnuiken en hun streven vond zijn, bekroning in Kappeijne's «scherpe resolutie" van '78. Maar deze schoolwet had de tegen overgestelde uitwerking; zij deed de bij zondere school steeds meer bloeien tevens Stuurde zij de financien der gemeenten in do war. Amsterdam zelf kwam op de lijst der noodlijdende gemeenten. Spr. behandelde nog de pacificatie van '89 die wel onvolledig was, maar het ware beginsel grondvestte en wees ten slotte °p den ommekeer der openbare meening ten opzichte der bijzondere school. Zelfs minister Borgesiushaar oude tegenstander, erkent haar nut en onder de Israëlieten keeren velen zich af van de openbare school, die, volgens het schoolhoofd Gerbard »eerst dan neutraal zal zijn, als zij socialistisch is". Dit alles zal eindelijk de oogen doen Opengaan, zoodat wij nietjnoeten wanhopen. De geestelijke adviseur betuigde den heer Van Nispen hartelijk dank voor diens «merkwaardige,indrukwekkende" rede, Waarvan wij hier slechts in grove trek ken een onvolledig beeld gaven. Zijn eerw. voegde eraan toe, zeker in aller jgeest te handelen, als hij den heer Van Nispen niet alleen dankte voor zijn redevoering, maar ook voor alles, wat hij te dezer stede voor de katholieke zaak gedaan heeft, hem toewenschend nog vele jaren in het katho lieke orgaan dezer stad te mogen pal staan Voor de katholieke beginselen, reeds door zjjn voorvaderen met zooveel talent ver dedigd in 's lands vergaderzaal. Een daverend applaus bezegelde deze Woorden. In een openbare vergadering van den kerkeraad der Ned. Israël. Hoofdsynagoge te Amsterdam werd na langdurig debat met overgroote meerderheid van stemmen aan genomen de volgende motie »De kerkeraad, zich niet bevoegd achtende een oordeel uit te spreken over eene circu laire van den eerw. heer Opperrabbijn, die officieel niet te zijner kennis gebracht is en naar den inhoud behoort tot een gebied, Waarop Z. E. W. niemands gezag behoeft te erkennen, maar zelf souverein beslist lettende op de] door Z. E. W. aan Bur gemeesters en Wethouders van Amsterdam schriftelijk gegeven verklaring, dat zijne bedoeling niet is geweest principieel tegen de inderdaad neutrale school op te treden gaat over tot de orde van den dag." Dr. Kuyper ziet er uitstekend uit en aan zijn stem is volstrekt niets meer te bemer ken van de hevige keelaandoening waaraan hij gedurende zijn reis heeft geleden en waarvoor hij in Amerika nog onder genees kundige behandeling is geweest. De kwaal is dan ook nu geheel geweken. ACf.) Te 's Hertogenbosch en omstreken is de waterstand dezen winter buitengewoon laag. Men herinnen zich niet, dat ooit in Januari de geheele omtrek der stad volkomen watervrij is geweest. Toch is dit thans het geval. Zoover bet oog reikt, vertoonen zich groene weilanden, alsof het lente was. De ijstent, welke zoodanig is geplaatst, dat zij des winters rondom in het ijs ligt, staat ook volkomen droog. Moet in andere winters de tramdienst van Den Bosch op de Langstraat meermalen worden gestaakt, en zijn dan ook andere verkeerswegen vrij geregeld gedurende kor ter of langer tijd door overstrooming on bruikbaar, dit jaar tot nog toe niets van dat alles, tot groot gerief en voordeel van boer en burger. Velen zijn van meening, dat de verlegging van de Maas hiervan de oorzaak is. Door de aanhoudende regens en sneeuw is de Maas in Limburg sterk gewassen en op verschillende punten buiten hare oevers getreden, zoodat de laag gelegen wei- en bouwlanden zijn ondergeloopen. Welk enorm voordeel deze natuurlijke waterweg indien hij altoos bevaarbaar was, aan Limburg zou aanbrengen, blijkt thans, nu de gemiddelde diepte groot genoeg is om doorgang te verleenen aan de grootste rivier- en kanaalschepen, en herhaaldelijk sleepbooten, 4 a 6 schepen op sleeptouw hebbende, uit België passeeren, met be stemming naar Holland. Het Hbl. meldt, dat het kasteel Rou- coulière te Vucht binnen eenige maanden te koop zal worden geboden. De tegen woordige eigenaar, de heer Van Rijcke- vorsel, gaat zich elders vestigen. Het kasteel werd voor ongeveer zestien jaren naar teekeningen van dr. Cuijpers gebouwd. Almanakken en Kalenders. De firma Butzon Bercker te Kevelaar heeft uitgegeven Maria Kevelaar Almanak voor het jaar 1899 onder redactie van den weleerw. pater Jansen, ord. pred., versierd met een fraai gekleurde titelplaat, voor stellend Onze Lieve Vrouw van Kevelaar. Deze zeer practische almanak bevat al de bijzonderheden die men in verschillende Nederlandsche almanakken gewoonlijk vindt, verder een geillustreerde beschrijving van Maria Kevelaar en zijn geschiedenis en een zeer boeiend mengelwerk. De uitgever stak hem injeen.sierlijk gewaad dat de aantrekkelijkheid van het werkje nog aanmerkelijk verhoogt. De uitgever Jos. J. v. Lindert te Cuijk a/M gaf ook voor dit jaar weder uit een Anfo nius Almanak bewerkt door eenige paters Minderbroeders met illustraties van P. van Geldorp. Ook dit is een zeer practische almanak van boeiend mengelwerk voorzien. Alleen de titelplaat, St. Antonius bevrij dende de lijdende zielen kon ons, wat voorstelling betreft, niet voldoen. Van de firma Brandsma, theehandelaren te Amsterdam, ontvingen wij een zeer schoone wandkalender. Het met goud en wit omlijste schild geeft een dichterlijk opgevat natuurtafereel te zien in impressionistische!) schilderstrant. De kalender is ontworpen door den heer F. J. Mansveld en vervaardigd door de firma S. Lankhout Co. beiden te 's Gra- venhage- Op schriftelijke aanvraag wordt door de firma aan ieder een kalender toegezonden, zoolang de voorraad strekt. De Telegraaf geeft ook dit jaar weer een zeer practische wandkalender, geillustreerd met gezichten uit verschillende steden van ons land. De Vlaardsche Ct. biedt haren lezers een eenvoudigen wandkalender met de attributen der visscherij versierd. De bij de zeemacht nieuwbenoemde offi cier van gezondheid 2e kl. J. H. Roelants (arts), wordt voor 6 maanden geplaatst aan het hospitaal der marine te Willemsoord. (S. Ct) Reuter seint uit Parijs Quesnay de Beaurepaire, president der civiele kamer van het Hof van Cassatie, heeft zijn ontslag genomen wegens verschil van gevoelen met den minister van justitie betreffende de aan het Hof van Cassatie geopende enquête. De Echo de Paris bevat een verklaring van Quesnay de Beaurepaire, waarin deze opkomt tegen de partijdigheid waarmee de revisie-piocedure gevoerd wordt. De waar heid zegt hij is verbannen. Nu ik mijn ontslag genomen heb, zal ik voortgaan krachtig te protesteeren tegen het vonnis ten gunste van Dreyfus, dat men aan het voorbereiden is. Een draadbericht uit Berlijn meldt De Keizer heeft gisteren-middag denFran- schen ambassadeur een bezoek gebracht dat een uur duurde. De minister van Binnenlandsche zaken brengt, met verwijzing naar de desbetreffende aankondigingen in de Nederlandsche Staats courant van 18/19 Decembnr 11., no. 296 ter kennis van belanghebbenden, dat de openbare verkooping van rijkswege van 19 driejarige hengsten van 's rijks hengst veulendepot te Bergen op Zoom aldaar zal plaats hebben op Woensdag 11 Januari, des voormiddags te 11 uren, en dat daags te voren de laatste monstering zal ge schieden. (Sfcf). Ten bewijze dat de verkoop der eerste jonge hengsten uit het Rijks Hengstveulen- depöt te Bergen op Zoom op Woensdag 11 Januari de aandacht trekt, dient dat alle kamers in de verschillende hotels aldaar van Dinsdag 10 op Woensdag 11 Januari reeds besproken zijn. BEURS TE SCHIEDAM. 9 Jan. 1899. Spiritus f 18—18'/3. Spoeling: f0.70. Moutwijn: Makelaars Not. f 11. Brandersbond - 10s/8Va- Stemming Vast. Geboren: 7 Jan. Margaretha, dochter van J. Holswilder en A. Suur, Houtstraat. Nicolaas, zoon van N. van der Velden en T. van Vegchelen, Singe). Johanna Wilhelmina Catharina, dochter van C. Jansson en M. ,0. Roem, Bakkershaven. 8. Pie- ternella Wilhelmina, dochter van T. Schil- peroord en P. Brussaard, Singel. Nicolaas Maria, zoon van E. Offerman en M. J. J. G. Hofland, Damlaan. Geertruida Johanna, dochter van C. J. Etman en G. de Cort, Polderstraat. Overleden:7 Jan. Catharina Cornelia van Herp, oud 66 jaar, echtgen. van A. P. van Pinxteren, Singel. 8. Karei Osephius, oud 2 maanden, Lange Nieuwstraat. te Schiedam. VerkochtZaterdag 7 Januari. Notaris H. W. M. Roelants. Een Winkel en Woonhuis met Open Grond en Erve aan de Verbrande Erven, in veiling f1400, daarvoor verkocht. Een Winkelhuis en Erve aan de Boter- straat, in veiling f700, daarvoor verkocht. Notaris H. B. E. Blaisse. De Gist en Spiritusfabriek genaamd «De Noord" met Gistpakhuis, Kantoor, Ketelhuis met gemetselde Schoorsteen en Open Grond aan de Willemskade, in veiling f 14000, daar voor verkocht. Een Pand genaamd «De Maas" ingericht tot Molen met 2 Zolders en Open Grond aan de Willemskade en hoek Spuistraat in veiling f 2200, verkocht voor f 2300. Berlijn. Parijs. Hamb. Spiritus in loco !Meel 12 Merk. 1. md. «12 Jan. Rogge, loop. md. s Feb. I Spirit, p. Jan. j Feb./Maart 6 Jan. 43. 1 7 Jan. 40.30 45.25 45.50 14.40 14.40 19.87 J- 19.25 (z. f.) 7 Jan. 431/4. 9 Jan. 40.10 45.25 45.60 14.40 14.40 19.- New-York. Maïs Amsterdam. 7 Jan. Rogge op lev. fllauw; per Maart f149. 148; per Mei f141. 9 Jan. Rogge op lev. vastper Maart f148, 149; per Mei f142. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur 7 Jan. 3.63 M. 9 Jan. 3.23 M. Per Telegraaf. Londen kort f 12.09 Disc. 4 pCt. Parijs -48.3 Antwerp. - 47.85 4 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 9 Jan. Ter veemarkt waren aangevoerd 265 vette runderen, 166 vette kalveren nuchtere kalveren, 1545 schapen of lammeren, 831 varkens, biggen, bokken. Koeien puike qual. c., Ie qual. 30 c. 2e qual. 26 c., 3e qual. 23 c.ossen le qual. 30 c., 2e qual. 26 c., 3e qual. 23 c. stieren le qual. 25 c., 2e qual. 14 c., 3e qual. c. kalveren le qual. 46 c., 2e qual. 40 c., 3e qual. 34 c., schapen le qual 22 c., '2e qual. 18 c. lammeren, le qual 26 c., 2e qual. 22 c., 3e qual. c. varkens le qual. 17^ c., 2e qual. 16Jj c., 3e qual. 15£ c., Lichte varkens voor export le. qual. 17 c., 2e qual. c. Alles per kilo. Handel in runderen en kalveren vlug Wegens den slechten prijs aan de Londen- sche markt ging er in wolvee weinig om. Varkens, welke zeer overvloedig ter markt waren, werden nogal prijshoudend door buitenlandsche kooplieden gekocht, zoodat er levendige handel was. Aardappelen, Spuische jammen f 2.75 a 3.Zeeuwsche dito fa dito blauwe f 3.a 3.25, Geldersche kralen f a dito blauwe f3.a 3.25 Overmaasche jammen f3.50 a 3.75 wadde, f2.30 a 2.50, magnus bonus f2.30 a 2.50 Brielsche kralen f3,75 a 4.poters 11.60 a 2.Flakkeesche jammen 12.70 a 3. Vlijmsche kralen f a dito roode f a Strijensche jammen t3.25 a 3.50. Geen aanvoer of vraag. Zeeuwsche eieren f5.a 5.25, Over maasche dito f5.40 a 5.80 de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f 18.a 20 per 50 kilo. Aanvoer 2 wagens. Handel flauw. ROTTERDAM, 9 Januari Buitenlandsche Granen stil Rogge per 2100 kilo75/65 ko. Helena stoomend f 162. Gerst per 2000 kilo, 60,61 ko. Zwarte Zee f 116-117. Boekweitgrutten per 2100 kilogrove Libau f 262 uit zeeboot. Maïs per 2000 kilosAmerik. mixed f 105 f 106; dito boordvrij bezorgd f 109—110 dito uit zeeboot f 104,—f106 Cinquantin f 116-120. VEEMARKT TE LONDEN, 9 Jan. Op de Veemarkt waren aangevoerd1500 Runderen, 11000 Schapen, Kalveren en Varkens. Men noteertRunderen 2/6 a 4/6, Schapen 3/2 a 5/8, Kalveren a Varkens a Per Telefoon. 27s pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp. Adjustment Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Maaridsche loten Turksche Prolongatie 9 Jan. 867a 841/g 23V8 103 26? 981/4 78i/8 19 19»/, 937» 68 wis 328/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3