binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Openbare Onderwijzers. Do invloed van den godsdienst op den zelfmoord. haar bestaan van een vrij en souverein volk begon, een plicht vervult, door uit drukkelijk de goddelijke autoriteit van Jezus Christus over de maatschappij te erkennen, en door Hem te danken voor al de weldaden die zij van Hem ontvangen mocht. Dezen plicht vervult zij door nevensgaande wet. Art. 2. Ten bewijze van haar dankbaar heid, als symbool der nationale erkentelijk heid en om de nagedachtenis te vereeuwigen aan deze daad van het Congres, waardoor het meest krachtige en diepe gevoel der Columbiaansche natie wordt geproclameerd, zal er een monument worden opgericht, dat in overleg met de kerkelijke overheid zal geplaatst worden in de kathedraal van Bogota. Art, 3. Een afschrift der nevensgaande wet zal aan den pauselijken vertegenwoor diger worden overhandigd en een ander zal worden gezonden aan Z. H. Paus Leo XIII, door middel van den zaakgelastigde der Columbiaansche republiek bij den H. Stoel, ten teeken van de gehechtheid der Columbianen aan den Plaatsbekleder van Jezus Chrtstus. Art. 4 Het Congres verklaart, dat de som, welke voor de uitvoering dezer wet benoodigd is, zal worden uitgetrokken op het budget der eerstvolgende zitting. loopenzij is heden weer naar Amsterdam teruggebracht. Schiedam, 12 Januari 1899. Overzicht van de handelsbeweging te dezer stede In het afgeloopen jaar 1898. Granen. Gerst 10.925 last Rogge 4.200 Lijnzaad 400 Mais 125 Tarwe 150 15.800 lasT Gerst 8.360 last Rogge 6.050 Mais 11.000 Tarwe 590 Hoogbejaarden in Schiedam. Dat men in Schiedam gemakkelijk oud wordt, bewijzen veel hoogbejaarde inge zetenen, die nog redelijk wel den last des levens torsen. Heden viert een dezer hoogbejaarden, de wed. N. van der Knaap geb. Koevermans, haar 9osten verjaardag. De oude vrouw, hoewel bedlegerig, wijl hare beenen den' dienst weigeren, is nog goed gezond. En kele leden van het koorgezelschap Cantemus Domino der O. L. Vrouw Visitatiekerk brachten haar heden een belangstellend bezoekzij troffen haar nog in welstand ook wat de geestvermogens betreftzeer goed wist zij zich nog den tijd te herinneren, toen zij haar man hielp windmaken en ook buiten het orgel aan de koorleden eenige diensten bewees. Het klokje op de R. K. begraafplaats dat zij zoolang heeft geluid en thans nog in haar plaats door hare pleegdochter ge luid wordt, zal dus, naar 's menschen ziens wijze, voor haar vooreerst nog niet behoeven te luiden. Nog eenige andere negentigjarigen ver beiden met haar de twintigste eeuw, die ook Schiedams nestor, de bijna honderdjarige J. van de Water, nog wel hoopt te beleven. gedurende dit winterseizoen eene uitvoering met hare tegenwoordigheid vereeren. De heer Harold Bauer, uit Parijs (piano) had veel succes. Omtrent het nieuwe afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van het ontwerp be treffende de revisie in strafzaken verneemt men, dat daarbij ook ter sprake zijn ge bracht eenige bedenkingen, die de minister van justitie tegen het voorstel had en waar aan de voorstellers in hun antwoord, door wlJziging van het ontwerp en ter bevorde ring van het gemeen overleg hopen tege moet te komen. De echtgenoote van den Oostenrijksch- Hongaarschen gezant bij ons Hof, die sinds eenigen tijd door de mazelen werd aange tast en begon te herstellen, verkeert thans in een toestand, welke bezorgdheid wekt. Niet minder dan 97 van de 143 schepen, die het vorige jaar van Petersburg naar ons land vertrokken, waren voor Rotterdam bestemd, voorts 20 voor Amsterdam, 17 voor Dordrecht, 6 voor Zaandam, eindelijk 1 voor Schiedam, Groningen en Vlissin- gen elk. De vaart van Petersburg op Nederland toonde over het vorige jaar een ffinken voor uitgang aar,. zet alleen het gansche berichtje op nog losser schreef. En de opzet mist voldoe"' den ondergrond, om een zoo stellige e" scherpe conclusie te wettigen. «Maar al ware de opzet juist wat gehe«' lennHe^eV,alt - dan iS de Slotsom tiOg wonderlijk. Kloosters, liefdegestichten en«' yn geen fabrieken of werkplaatsen in de"1 Ark ar Tet- ffunnen dus niet onder de Arbeidswet vallen. Of men zou ook wees- huizen bl.ndengestichten, naaikransen, lief dadigheids vereemgingen onder de arbeids inspectie moeten stellen. *ïlLer wo[d.en twee zaken verward, die gansch ongelijksoortig zijn, en waarvan ee" bijkomende omstandigheid (verkoop of niet) het wezen met wijzigt." Granen per Zeeschip aangevoerd 15.800 last Granen per Binnenschip van elders 26.000 Te zamen 41.800 last 26.000 last Van de met Graaffbeladen schepen, losten 10 stoomschepen slechts gedeeltelijk hier. Van de per Zeeschip aangevoerde hoe veelheid is 2300 last in het afgeloopen jaar, tegen 3200 last in 1897 alhier gelost ge worden en voor andere plaatsen bestemd. De aanvoer der verschillende graansoorten voor Schiedam bestemd, geschiedde als volgt Gerst per Zeeschip 9800 last Binnenschip van elders 8360 Te zamen 18160 last Rogge per Zeeschip 3700 last Binnenschip van elders 6050 Te zamen 9750 last Mais per Zeeschip niets Binnenschip van elders 11000 last H out Met houtlading kwamen in 1898 uit zee binnen 17 schepen, en losten daarvan 4 stoomschepen slechts gedeelte lading hier. De aanvoer per zeeschip bedroeg in het afgeloopen jaar ongeveer 17.500 Ms netto tegen 27330 M3 netto in 1897. Van de per Zeeschip aangevoerde hoe veelheid, werd ongeveer 10 voor elders bestemd hier overgeladen tegen 42 in 1897, dat voor niet hier wonende importeurs werd gelost en hier gedeeltelijk opgevlot. Steenkolen. Van Gas- en Stoomkolen werden hier in 1898, 6 ladingen uit zee aangevoerd, te zamen hier lossend netto M3 7775 (ca. 5100 tons kolen), terwijl in 1897 alhier werden aangebracht 10 ladingen netto M3 14.872. Van de hier aangevoerde hoeveelheid steenkolen uit zee, werd ongeveer 241 /s °/o tegen 35 in 1897 voor andere plaatsan in het binnenland bestemd alhier overge laden. Baas boven baas I Naar aanleiding van ons bericht over een vroegtijdig lam te Joure, verzekert men ons, dat reeds vier weken geleden in een land aan de Hoekplankjes onder Delftshaven lammeren werden gezien. Onder de Israëlieten te Rotterdam worden pogingen in het werk gesteld om hand- teekeningen te verkrijgen op een aan den gemeenteraad te zenden verzoekschrift. De strekking van dit adres is, een afzonderlijke Joodsche keuken te vestigen in het op Woudenstein te bouwen stadziekenhuis, opdat Joodsche zieken daar kunnen ver pleegd worden zonder overtreding van de spijswette Ingeval de gemeente "daarvoor eene bijdragen vordert van de betrokkenen zouden dezen tot het bjjeen brengen van eene niet al te groote som gelds wel ge neigd zijn. In eene ter bespreking van de verkiezingen voor den gemeenteraad gehouden vergade ring heeft de Deftsche afdeeling der Sociaal democratische Arbeiderspartij besloten, de door de radicale kiesvereniging Maatschap pelijke Hervorming gestelde candidatuur van den heer Mels Meyers, voorzitter der Delftsche Patroonsvereeniging, te steunen. Door de mannen en vrouwen Toynbee- commissiën te Delft, is besloten de lessen voor meisjes en vrouwen te laten aanvangen op 14 Januari a s. Voorloopig worden cursussen gegeven in de Fransche, Duitsche en Engelsche talen en de vrouwelijke handwerken. De leiding der lessen berust bij de dames mevr. Van der Burg-Schmidt en mejfn. Lacomblé en Leopold. Een openbaar onderwijzer te Arnhem, die in September weigerde zijn medewer king te verleenen aan de schoolfeesten ter eere van de Koningin, is deswege door Burgemeester en Wethouders niet voor gedragen voor de gebruikelijke tractements- verhooging. Hij zal nu uit de weerstandskas van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers schadeloos en aldus door de ge meenschap in de gelegenheid worden gesteld om eventueel later zijn verzet vol te houden. De Arnhemsche Courant verzekerde dezer dagen ter geruststelling van velen die het streven van voornoemden Bond bedenkelijk achten dat het aantal sociaal-democraten onder de openbare onderwijzers over het geheele land nog geen honderd bedraagt. De Arnhemsche schat het getal socialis tische onderwijzers zeker te gering. Waar wij er in een plaats als Schiedam reeds meerdere kennen, ze zelfs openbaar als leiders of sprekers in vergaderingen zien optreden, moet het getal over 't geheele land, getuige ook tal van andere feiten, wel grooter zijn dan door genoemd liberaal orgaan wordt verzekerd. Bij Kon. besluit zijn tot gedelegeerden van Nederland bij de in de maand Mei a.s. te St. Petersburg te houden internationale tuinbouwtentoonstelling, benoemd Ernst H. Krelage te Haarlem en J. P. R. Galesloot te Amsterdam. Door de politie werd gisteren aihjer aan gehouden een minderjarig meisje, dat de ouderlijke woning te Amsterdam was ont- Bij Kon. besluit is gehandhaafd de be slissing van den directeur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Rot terdam waarbij is afgewezen het verzoek om viijdom van personeele belasting voor het Herstellingsoord Villa Elisabeth" te 'sGravenhage. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder woonden gisteren-avond, van den aanvang af, het Concert-Diligentia bij. Dit is de eerste maal, dat Hare Majesteiten Arbeids-inspectie in kloosters Een inzender in het Sociaal Weekblad schrijft in het jongste nummer «Dezer dagen werd mij als een feit medegedeeld dat in een groot katholiek gesticht hier te lande, waar de meisjes bijna uilsluitend borduurwerk verrichten een meisje van ruim 20 jaar wegens ern' stige oogontsteking behandeld moet worden in een geneeskundige inrichting een andere heeft een harer oogen verloren en een glazen oog gekregen. Beide gevallen zijn waarschijnlijk een gevolg van overwerken hij Kunstlicht. Ofschoon de overste thans voorzichtiger is geworden, valt het te be treuren, dat een eventueel te benoemen rabrieks-inspectrice met het recht zal hebben deze gestichten te bezoeken; de vervaar digde artikelen immers worden gewoonlijk verkocht, dus de bepalingen de Arbeidswet zouden ook hier toegepast moeten worden. Naar aanleiding hiervan zegt de Maasb »Zulk een beschuldiging is ernsti". Ze verdiende beter gestaafd te zijn dan" met een onbepaald: «werd mij als een feit medegedeeld". Zoo heeft ze den schijn van een praatje. Te meer omdat in kloos ters - en zulk een is blijkbaar bedoeld te oordeelen naar de vermelding van »<ie' overste" maar ook in R. K. liefdege stichten bijna zonder uitzondering de re"e] geldtVroeg naar bed, vroeg op. «Meestal gaat men in zulke inrichtingen u Ur®" t,e' ruste- 's Zomers dus bij dag licht. En 's winters in ieder geval rio°- op een uur, dat het minder verklaarbaar maakt, hoe men zich de oogen kan over werken bij kunstlicht. «Zelfs net aangebrachte woordje «waar schijnlijk" kan hier weinig redden. Het In De Gids van 1 Januari j|. heeft professor Siegenbeek van Heukelom onder 'et opschrift: «De zelfmoord als peilschaal van het maatschappelijk geluk" een artikel geschreven, waarin hij o. a. aan de hand er statistiek voor de zooveelste maal het bewijs levert, dat de godsdienst van grooten invloed is op den izelfmoordtax" der ver schillende volkeren, en dat het percentage in de statistiek der zelfmoorden bovenmate gunstig is voor Katholieke bevolkingen in tegenstelling met Protestantsche. «In het algemeen - zegt de hoogleeraar - hee.t een overzicht van den zelfmoordtax der Katholieke en Protestantsche Staten van Europa als resultaat gegeven, dat in de zuiver Protestantsche Staten de tax is 190 in de gemengde 96, in de zuiver «Katho lieke 08 per milhoen inwoners." De hoogleeraar schildert in het bijzonder den toestand van Zwitserland als zeer leer rijk. In Zwitserland leeft een Duitsche en een Fransche bevolking dooreen en wel zoo, dat men van Duitsche en Fransche kantons kan spreken. Onder beiden zijn Katholieke en Protestantsche kantons te vinden zoodat men hier te midden van eenzeltden «raad van oeschaving den invloed van den gods dienst bij twee rassen uitnemend goed kan nagaan. Wat wijst nu de statistiek uit Onder de Fransche kantons geven de Katholieken een tax van 83, de Protestanten d. i. ruim 440% meer. Onder de Duitsche kantons geven de Katholieken een tax van 57, de Protes tanten van 293, d. i. ruim 410% meer. «Het onderscheid in godsdienst aldus de boogleeraar geeft dus buiten kijf een groot verschil ten voordeele van het Katholicisme." Bij een twist op den Loosduinschen Weg bij 's-Gravenhage tusschen twee jongens van ongeveer acht jaar, heeft de een den ander een steek met een mes of ander scherp voorwerp toegebracht. De punt drong door de kleederen in de zijde van het kind en maakte daar een vrij gevaarlijke wonde, die veel bloedverlies tengevolge had. De toestand van den knaap, die naar zijne woning in het Westeinde werd ge bracht, is niet zonder zorg. Een R.-K. Ziekenbus. Men schrijft ons uit Den Haag: In onze afdeeling van den N. R. K. V. en zij is daarmede de eerste jg gister-avond, als onderafdeeling van het bloeiende uitkeerings- en ondersteunings fonds, een ziekenbus opgericht, die genees kundige hulp, medicijnen, verloskundige hulp enz. geeft. Het reglement is inderdaad uit muntend samengesteld en voorziet in vele gevallen. Dank zij ook de vele voordeelen, welke de bus verstrekt, is iedere reden, om' in neutrale bussen te blijven, vervallen, zelfs voor weduwen en weesjes. Ook dezen toch, hoewel niet kunnende toetreden tot den iV.j R. K. V. kunnen lid worden van de Ziekenbus. Verplichtend is het lidmaatschap van man èn vrouw, doch wanneer de man uit den aard zijner betrekking in een ander fonds moet wezen, kan hij toch zijn vrouw als lid van dit R. K. fonds doen inschrijven. Ook kan de vrouw lid blijven, wier man als lid van den N. R. K. V. is geroijeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2