Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Weergevonden. 22ste Jaar«;. Zaterdag 14 Januari 1899. No. 6295. bureau ISofer straat 50. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco Der dost door geheel Nederland Afzonderiiike Nummers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DFR ADVKRTENTÏ ft N: Van 16 regeisf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 0FFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. ïöriclitingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven kennis aan de ingezetenen, dat op jjederi aan J. Bax en zijne rechtverkrijgen den vergunning verleend is tot oprichting een slachterij in het pand aan het ^roersveld no. 117s, kadaster sectie B, n°- 1580. Schiedam, den 12den Januari 1898. burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, F eu iliet o n. 2) Nochtans haastte hij zich om boven te komen. Toen hij op de tweede verdieping kwam, versperde een buurvrouw hem den weg »Niet zoo haastig, Séverin..., niet zoo haastig...., er is een ongeluk gebeurd «Een ongeluk... wat? waar? bij wien?" «Bij uhet kind is gevaarlijk ziek." Welk kind Paul, mijn kleine Paul Kom, buurvrouw, dit is niet mogelijk? Van mor gen nog was..." «Helaas, een toeval «Welk toeval, hoe wat overreden Hebt gij ooit een tijger, door den kogel *an den jager gewond, hooren brullen Zoo ging Séverin te keer. Hij rende of liever hij vloog de trappen op, terwijl hij vreese- hjke kreten slaakte. De bliksem is niet vlugger dan hij het op dit oogenbhk was. Hij was reeds naar bin nen geloopen, en daar aanschouwde hij een tooneel om hem krankzinnig te maken het kind in zijn klein, ijzeren bed gelegen, zijn aangebeden kind, witter dan de blankste lelie, hield de oogen gesloten, zijn lippen waren kleurloos, de moeder zat verslagen op een stoel, het hoofd in de handen en weende bitter, terwijl een vreemdeling, een jonge dokter uit de buurt, dien men in allerhaast geroepen had, bij het bedje stond. Deze trad op den vader toe, nam hem bij den arm en zei op medelijdenden toon «Mijnheer, raap al uw moed bijeen. Uw kind heeft al spelende vergif ingenomen en opgegeten. Langzamerhand zal het hart ophouden met kloppen. «Ik heb geen hoop meer." «Geen hoop meer!" herhaalde de onge lukkige vader, met gebroken stem. «Geen hoop meer!" Zijn droefheid bracht hem in vertwijfe ling en als krankzinnig van smart riep hij uit «Gij beiden, gij hebt mijn kind gedood ongelukkigen 1" Het was alsof hij krankzinnig was geworden, en hij, tot nu toe altijd zoo goed, zoo eerlijk en braaf, hij vloog op, en met een vreeselijke beweging wees hij den Jongen dokter de deur en snauwde hem toe «Pak je weg, ik raad het je, en dadelijk Terwijl hij dit zei, was de dokter reeds de deur uitgesneld, terwijl de woesteling op zijn vrouw toesprong, haar sloeg en op den grond wierp. Zij slaakte een kreet, waarop hij haar los liet, maar in steeds grooter wordende woede nam hij de meubels, die onder zijn bereik kwamen, verbrijzelde ze, gooide ze wild door het vertrek op elkaar, ging er op stampen, raapte ze weer op, smeet ze in de lucht, en gedurende dit vreeselijk leven en geraas riep en weende hij luid. Eindelijk buiten adem, hield hij ophij beefde toen hij uit zijn open ge- stooten handen bloed zag vloeien. «Och," zuchtte hij, «kwam de dood mij maar uit mijn ellende verlossen!" Hij ging de deur uit. Waarheen? Was hij krankzinnig geworden. II. Hij is weggegaan, ver weg, ver van Parijs, die vervloekte stad, waar hij al zijn geluk verloren heeft. Hij heeft zijn toevlucht in Schiedam, den 13en Januari 1899. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. ALGEMEEN O VEEZICHT. 13 Januari '99. De Dreyfus-zaak in de Fransche Kamer. De Fransche Kamer heeft gisteren weder eene stormachtige zitting gehouden. In den aanvang der zitting, ontvouwde de voorzitter Paul Deschanel de verzoenende rol van den voorzitter, die zich overal moet doen gevoelen en de menschen tot elkander moet brengen, Frankrijk heeft het leger lief, maar de gerechtigheid ook. Deschanel een fabriek in het Noorden gezocht en daar werk gekregen. Een maand ging aldus voorbij. Hij is nog steeds zonderling en ontroostbaar zijn wan: gen zijn ingevallen, zijn oogen staan flauw, zijn haren zijn vergrijsd. Van morgen heeft zijn patroon hem laten roepen en hem gezegd«Séverin gij zijt een uitmuntend werkman, ik ben over je werk goed tevreden, ik wil je salaris ver dubbelen." «Dat is niet noodig," antwooordde Séve rin, terwijl hij in lachen uitbarstte «niet noodig mijnheer, want ik ga vertrekken." «Ga je vertrekken Waarom «Waarom Dat is mijn zaak." En hij is vertrokken en niet meer terug gekeerd. Ziedaar wat dat verschrikkelijk drama van den besten man ter wereld gemaakt heeft Nu op weg door de wijde wereld, gaat hij met gebogen hoofd voortde oogen met tranen gevuld, bekent hij aan de onmete lijkheid der natuur zijn verdriet en de kna gingen van zijn geweten. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAM COURANT taxiën de artt. 11, 12 ea 13 der kieswet. Noodigt de mannelijke ingezetenen. die den 15den e' 8. den lee.tijd van 25 jaar hebben bereikt, uit om wanneer zij ia een andere gemeente over het *°ile laatstverloopen dienstjaar in een der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, (wat de grondbelasting "streft in een andere gemeente of in meer gemeenten k zamen tot een bedrag van ten minste ƒ1. -), daar- door overlegging van de gekwiteerde aanslagbil- l'tten voor 15 Februari a. a. ter gemeente-secretarie 16 doen blijken; 2o. wanneer zij ala mede-eigenaar of wegens eene 'tverdeelde nalatenschap, aandeel van miDStens ƒ1. uebben in aanslagen in de grondbelasting, zonder dat hnn naam bij den aanslag is vermeld, daarvan over- eenkomstig het model, dat ter secretarie verkrijgbaar 's. en onder overlegging der gevorderde bewijsstukken •"ede voor 15 Februari a. s. ter gemeente-secretarie ^'•gifte te doen 3o. wanneer zij aanspraak meenen te kunnen maken op de kiezerslijst geplaatst te worden krachtens *"lur van een huis of gedeelte van een huis, krachtens '■gendom, vruchtgebruik of huur van een vaartuig, *egens inkomsten nit dienstbetrekking of als inwonen de zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, *Bgens pensioen, wegens inschrijving van ten minste /100. - in de grootboeken der Nationale Schuld of Van ten minste ƒ50. in de rijkspostspaarbank, of °®dat zij hebben voldaan aan de eiscben van bekwaam- heid door of krachtens de wet gesteld voor de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van een be- trekking of de uitoefening van een bedrijf of beroep, daarvan, mede overeenkomstig een der ter gemeente secretarie verkrijgbare modellen, voor zooveel noodig voor 15 Februari a. s. aldaar aangifte te doen. Voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst dezer gemeente voorkomen, is hernieuwe aangifte onnoodigindien de plaatsing op de kiezerlijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari als nog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 2o. genot van pensioen 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijks postspaarbank 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwe aangifte wel noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hezelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen 5 of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Van de bepalingen der kieswet, die op het boven staande betrekking hebben, luidt Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover lij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart vol daan hebben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de per- soneele belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 {Staatsblad no. 72)of bindien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden lo. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 3lsten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen of gedeelten van huizen, voor elk waarvan, met of zonder bij behooren den grond of lokalen en bijzebouweD, niet ter be woning bestemd, ie werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel (ƒ1.75) of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van ten miuste 24 kubieke Meter 2o. dat zij op den 3] sten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar bij dezelfde per soon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in bet bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet ge voegde tabel(/"450. - of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pen sioen van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor ben, die in beide gevallen verkceren. zoo noodig, ter bereiking van het vereisehte bedrag, het inkomen en het pensioen wor den samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar deu eigsndom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4o, dat zij hebben voldaan aan de eisehen van bekwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Artikel 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet ben, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belas tingen gelut voor haren mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eencr onverdeelde nalatenschap ge'den ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij deu aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gnlden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Kijks-opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbelasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aan gifte. Bij de berekening van den werkelijken huurprijs wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhnnr door deeling met 50. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1 b2o„ eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet ge voegde tabelenkel vrije kost op het bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking (vrije woning of inwoning ƒ87.50vrije kost en inwouing 300.) Indien het inkomen, bedoeld in art. 1 b, 2o., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaaricon is genoteu en dit loon wegens ziekte of verwonding ge durende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is outvangen, wordt bet geacht tot bet normale bedrag te zijn genoten. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten geboord, bepaald en wanneer verandering vsn omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan inde Staatscourant, met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Artikel 3. Van de uitoefening van het kiesreeht zijn uitge sloten zij wien het kiesrecht ontzegd is bij eene onher roepelijk geworden rechterlijke uitspraak; zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uit spraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren zij die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijten onderstand van eene in- stellliug van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten. Artikel 6 Voor de bevoegdheid tot bet kiezeu van leden der Provinciale Staten gelden dezelfde regelen, als die welke in artt. 1 5 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Tweede Kamer der Sraten-Geue- raal zijn gesteld, met dien verstande, dat men boven dien ingezeten der provincie moet zijn. Artikel 7. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde regelen, als die welke in de artt. i 5 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn gesteld, met dieu verstande, dat men bovendien ingezetenen der gemeenten inoet zijn, eD dat zij, die niet vallen onder art. i a, ovei bet volle laatstverlojpen dienstjaar in de gemeente moeten zijn aangeslagen in eene plaatselijke directe belasting tot ten minste het bedrag, voor de gemeente of het ge deelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld in de tweede kolom der sub. art. 1 b, lo., bedoelde t bel en bun aanslag in die belasting op den lsten Maart ten volle moeten hebben voldaau. (ƒ1.75).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1