verontzedelijking eerder toe dan afneemt en dit niettegenstaande den oorlog haar aan gedaan en van welke eerst later, willen wij hopen, de goede resultaten zullen komen, dat men de wapenen kan afleggen. De theorie is zulk een schoone zaak, ja soms zelfs on betwistbaar, doch men heeft zoo vaak ge zien welk gevaar men loopt haar onbedacht in praktijk te doen overgaan. Fidéltus. Parijs, 1—13 Jan. 1899. ALGEMEEN OVERZICHT. 14 Januari '99. De legervoorstellen vormden gisteren het onderwerp van een belangwekkend debat in den Duitschen Rijksdag. De socialisti sche partijleider Bebel hield een lange redevoering; de minister Gossler antwoordde- Hierna verklaarden vertegenwoordigers van het Centrum, de nationaal-liberalen, de Re formpartij en de vrijzinnige vereeniging, dat hunne partijen volkomen bereid zijn, de voorstellen zonder vpor ingenomenheid te onderzoeken en toe te staan datgene, dat door de nationale belangen wordt ge vorderd. De voorstellen zijn hierop verwe zen naar de begrootingscommissie. Aanst. Dinsdag wederom vergadering. Totnutoe is er over de disciplinaire maat regelen door de Pruisische regeering be raamd tegen prof Delbruck wegens zijn scherpe opmerkingen over Köllers politiek in Noord-Sleeswijk een diep stilzwijgen be waard. Al wat men te weten is gekomen, is dat meer dan de helft van het discipli nair gerecht uit hoogere regeerings dus ministerieel gezinde ambtenaren bestaat. Door de Brusselsche socialisten is in een druk bezochte vergadering met algemeene stemmen op éene na een motie aangenomen van Van der Velde, waarbij de socialisti sche partij te Brussel besluit zich in be trekking te stellen met de Christelijke Volks partij van den abbé Daens, ten einde te beraadslagen over de middelen ter verkrij ging van algemeen stemrecht en evenredige vertegen woordiging. Da strafkamer van het Hof van Cassatie heeft ter zake van de revisie van Dreyfus' zaak gisteren na kolonel Jeanne, directeur der artillerie school, majoor Care van het 3e bureau, (waarbij ook luitenant kolonel du Paty de Clam aangesteld is) majoor Lurdh en den archivaris Gribelin verhoord te hebben, eergisteren luitenant kolonel du Paty en kapitein Junck verhoord. De Siècle heeft een wel wat gewaagde grap uitgehaald. Men herinnert zich dat de Jour mede deelde dat er een totografie bestond waarop men Picquart ziet, te Karlsruhe sprekend met von Schwartzkoppen. Een eenvoudige truc stelt den handigen fotograaf in staat om twee personen die nooit met elkaar samen zijn geweest, in dc meestvnendschappelijke houding naast elkaar te stellen op één totografie. Om dit te bewijzen heeft de Sièele nu in haar Zondagsblad een aantal fotografiën gepubliceerd van personen, in vriendschap pelijke houding, die in 't gewone leven el kaar zouden mijden. Men ziet Yves Guyöt en Méline, Drumont en Reinach, Zoia. en generaal Davoust, Yvette Guilbert en Sarcey, Panizzardi en generaal de Boisdreffre, hertogin d'Uzès en Arthur Meyer op vriendschappelijke wijze samen op één fotografie. De hertogin d'Uzès zal naar gemeld wordt de Siècle gerechtelijk vervolgen en 50.000 fr. schadevergoeding vragen. De Engelsche regeering heeft besloten sir J. Pauncefote na April nog een jaar als gezant te Washington te handhaven. Dit geldt als een bewijs, dat zij de onderhan delingen van het Clayton Buiwerstractaat door de tusschenkomst van Pancefote wenscht voort ie zetten. Engeland is, naar het heet, gezind in de intrekking er van te berusten, mits Amerika de onzijdigheid van hel Nica ragua kanaal in vrede en oorlogstijd eikent. De regeering der Unie schijnt daartoe als ook tot andere concessiën bereid te zijn. Een druk bezochte vergadering van de South African League te Kaapstad heeft de verwachte motiën nopens het gedrag der Transvaalsche regeering tegenover de uitlanders aangenomen. Anderson, die presi deerde, gispte de aanwezigheid van bekende stadsraadsleden er. andere aanzienlijke inge zetenen. Hij loochende nochtans, dat de League voor de Transvaal vijandige oog merken had. De vergadering besloot den waarnemenden hoogen commissaris uit te noodigen de motie aan Chamberlain te seinen. Cecil Rhodes is tot lid van de South African League gekozen. Het bureau van de League te Johannes burg is tweemaal door de politie doorzocht en naar men zegt, niet vruchteloos. Particuliere berichten uit Hodejda gedag- teekend 26 December maken, inzake den opstand in Arabië, melding van een grooten slag. De Turksche troepen behaalden 30 November een overwinning in de districten Shanel en Yemen. De opstandelingen hadden vierduizend dooden en gewonden de troepen tweeduizend dooden en gewonden. De stel ling in Shanel werd genomen. De operaties worden voortgezet, naar men verzekert in de richting van Saada. De World, een te New-York verschijnend blad, verneemt uit Washington uit de beste bron, dat het vredesverdrag óf in aanzienlijk gewijzigden vorm aangenomen óf verworpen zal worden. Acht en dertig senatoren zou den voornemens zijn voor een amendement *te stemmen, waarbij de Vereenigde Staten de verplichting op zich nemen, zich van de Filippijnen terug te trekken, evenals zij be loofd hebben na zekeren tijd Cuba te ver laten. In den Amerikaanschen Senaat deed eer gisteren de heer Foraker wellicht dienst als spreekbuis van Mac Kinley, toen hij de splinternieuwe verklaring aflegde, dat de Vereenigde Staten, die eigenlijk het volle recht hadden om de Filippijnen blijvend te behouden, voornemens zijn den Archipel slechts zoolang te bezetten, totdat de be woners in staat zullen zijn zichzelven te besturen. De regeering van president Mac Kinley want deze drijft voorloopig de politiek op eigen gelegenheid zonder nog de toestemming der volksvertegenwoordigers te hebben verkregen heelt dus ook in het verre Oosten slechts menschlievende bedoe lingen. Maar de dag waarop de Ame rikanen zullen uitmaken dat de Fiiippinos tot zelfbestuur geschikt zijn, ligt nog in een verschiet, tenzij Uncle Sam er de voorkeur aan geeft de Tagaliers eenvoudig onder curateele te stellen zooals Engeland Egypte gedaan heeft. Er is overigens groote tegenstrijdigheid in de telegrammen uit Amerika over Foraker's rede in den Senaat, waarin hij verklaarde dat president Mac Kinley en zijne partij wei gezind zijn aan de Fillip- pijners een zelfstandige republiek te be willigen. Sommigen, meenen, dat Foraker door Mac Kinley geïnspireerd was, hetgeen anderen ontkennen. Volgens den correspon dent der Times te Pmladelphia wint de overtuiging veld dat Amerika het protectoraat over de Filippijnen handhaaft tot de rust hesteld is. Het Congres zou dan sver de toekomst van den archipel beslissen Mac Kinley heeft het verzoek van den Senaat geweigerd, om de lastgeving vandeAmeri- kaansche commissarissen voor de vredes onderhandeling te Parijs te publiceeren, aangezien dat de bekrachtiging van het vredesverdrag door Spanje in gevaar zou brengen. Eene proclamatie door Aguinaldo tot de bevolking der Filippijnen gericht heeft groote geestdrift verwekt en de legerhoofden ver sterkt in hun voornemen om den Amerikanen zoo mogelijk een vernietigenden slag te leveren, vóórdat uit Washington verdere versterkingen zijn aangekomen. Reeds heb ben, naar. te New-Yoik uit Manilla, ver nomen wordt, de Filippino's te Ilo-Uo den mond der rivier geblokkeerd en een ge deelte der Amerikaansche troepen dat Zondag trachtte te landen tot terugtrekken genoodzaakt. Bombardeeren durven de Ame rikanen de stad niet, wijl de huizen van alle Europeanen een prooi der vlammen zouden worden. De Filippijnsciie rebellen hebben er namelijk voor gezorgd deze rijkelijk te begieten met petroleum, ten einde ze zoodra de eerste Amerikaansche granaat valt, in brand te steken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 Januari 1899. In de heden-namiddag gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden tot voorzitter en vice- voorzitter herbenoemd de heeren J. J. G. Nolet en Mr. W. H. Jansenterwijl tot commissaris der Beurs werd herbenoemd de heer H. R. M. A. van Gent. Ter herdenking van den dag waarop vóór 25 jaren de heer J. Kemp lid werd van het college collectanten der O. L. Vrouw Visitatiekerk (13 Januari) zal morgen (Zon- dag) in genoemde kerk de Hoogmis ter zijner intentie worden opgedragen, terwijl later dit jubilé in een gezellig samenzijn ten zijnen huize zal worden herdacht. Gisteren herdacht de heer G. van Meurs den dag waarop hij voor 25 jaren als collectant bij de Ned. Herv. gemeente in lunctie was. Namens kerkmeesters werd hij ten zijnen huize gecomplimenteerd en hem een fraai cadeau met inscriptie aangeboden. Des avonds werd hij per vigelante naar de consistoriekamer geleid, waar een gezellige feestavond was georganiseerd. (S. Cf.) In de eergisterenavond gehouden alge meens vergadering van de kiesvereeniging «Burgerplicht" te Delft werden twee defini tieve candidaten gesteld voor het lidmaat schap van den gemeenteraad. De candidaten door de verschillende vereenigingen gesteld zijn nu als volgt: «Burgerplicht"M. Meyers en J. Nienhuis, «Recht en Plicht" J. O. Olifiers, «Nederland en Oranje" L. den Hoed, «Maatschappelijke Hervorming" en «Patroonsvereeniging"M. Meyers. In de werkplaatsen van de firma Kipp, opvolger J. W. Giltay te Delft, is een tele fooninrichting vervaardigd, welke besteld is door den sultan van Koetei en de pangerans. Zij moet dienen voor het paleis en zijn omgeving. Onder de vele vernuftig aange braehte. wijzigingen in de constructie, welke in overeenstemming zijn met de behoeften van het klimaat in Indië, trekt de aandacht een veiligheidspen, aan elk der toestellen aangebracht, die, geplaatst zijnde, als bliksemafleider dienst doet en de toestellen tijdelijk buiten werking stelt. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. Dr opbrengst der rijksmiddelen was over de maand December 1898 f 12,174,051 tegen f11,282,439 in het vorige jaar een voor uitgang dus aanwijzend van één miliioen gulden. Desondanks daalde de opbrengst der directe belastingen ongeveer 1 ton, waartegenover de invoerrechten een halve ton stegen, evenals de accijnzende in directe belastingen klommen bijna 3 ton, de posterijen een halve ton, de telegraaf 15 mille. Over het geheele jaar 1898 was de op brengst der rijksmiddelen ruim 125 miliioen, tegen ruim 122 miliioen in het voorafgaande jaarde raming werd dan ook met ruim 3 miliioen gulden overtrolfen. Méér brachten op in 1898 alle directe belastingen de grondlasten nl. bijna 2 ton, het personeel bijna één ton, dejbedrijfsbeiasting twee ton, de vermogensbelasting 20 mille, de wijnen f1500. Ook de meeste indirecte belastingen vloeiden ruimer, zoo de invoerrechten met 2 ton, de suiker mét bijna 2 miliioen, de wijn met 35 mille, het zout met 5 mille, bier en azijn met een ton, het geslacht met bijna twee ton, de belasting op gouden en zilveren werken met ruim 20 mille, de zegelrechten met 40 mille, de hypotheek rechten met 30 mille daarentegen daalde het zegel 3 mille, het gedistilleerd 1£ ton, het registratierecht met 13 mille, de suc cessierechten met ruim een half miliioen. De posterijen brachten een half miliioen meer op, de telegrafen ruim twee ton, de loodsgelden een halve ton. De toestand der rijksfinanciën ziet er dus naar deze cijfers gerekend, niet ongunstig uit. Bij eene aanschrijving van den minister van financiën van 10 Januari II., is de inwisseling van zegels en de overstempeling van gezegeld papier in veel opzichten vergemakkelijkt. Moest men zich tot heden om dergelijke inwisseling of overstempeling te bekomen bij gezegeld rekwest tot den minister wenden, waarop dan meestal eene beschikking volgde waarvoor f 0.75 aan zegelrecht moest worden voldaan, thans kan men zich recht streeks wenden tot de betrokken ontvangers, die nu bevoegd zijn om op eigen verant woordelijkheid beschreven of onbruikbare zegels en formulieren te verwisselen of over te stempelen, mits de stukken nog in hun geheel zijn, daarop geen handteekeningen voorkomen en ze niet zóódanig zijn be schreven, dat ze deel hebben kunnen uitmaken van voltooide stukken. Op verzoek van mevr. Waszklewicz— Van Schilfgaarde, presidente van den Ned. Vrouwenbond ter Intern, ontwapening, komt William Stead in Februari naar Nederland, s Namiddags zal hij in Den Haag spreken en s avonds te Amsterdam. Uitnoodigings- kaarten zullen aan belangstellenden worden gezonden. Ten behoeve van de nagelaten betrek kingen van de vier brandwachts, die bij den brand in de «Brood- en Meelfabriek", te 's Gravenhage, om het leven kwamen, is in het geheel f826.40 ingekomen. Deze som is naar billijkheid verdeeld onder de families der overledenen, die bovendien eene uitkeering kregen van f400, dank zij de verzekering van het Brandweerfoiids. Noodlottige brand te 's-Uravenliage. In twee kleine huisjes, gelegen in de «Roode Poort", in de Boekhorststraat te 's-Gravenhage, en bewoond door een ver vaardiger van vuurmakers, diens 60-jarige vrouw en een 26 jarige dochter, ontstond gisteren-morgen brand, die te feller woedde, wegens de vele brandbare stoflen, terwijl reeds een groote stapel afgewerkte vuur makers in een hoek van een der kamertjes lag. De man was niet thuis, maar toen de deur opengetrapt werd, vond men de moeder en de dochter beiden met hevige brandwonden bedekt en in hopeloozen toe stand. De moeder lag bij de verbindingsdeur tus- schen de twee huisjes en de dochter bij het raam in het woninkje, waar de brand eigenlijk ontstond, naar men zegt door het inslaan van de vlam in een pot met hars. Twee jongens die er in huis waren, maar niet tot het gezin behoorden, bekwamen lichtere brandwonden. Alle vier personen zijn naar het zieken huis vervoerd. De toestand van de oude vrouw en de dochter was gisteren-ochtend zeer be denkelijk. De brand was spoedig bedwongen. Nader meldt men nog: Geheel onvoorbereid kreeg Van Ooijen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2