H. Offer- opdragen. Wij zuilen neerknie len aan de voeten des H. Vaders en hem vragen over Frankrijk zijn zegenende hand uit te strekken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 17 Januari 1899. Door de politie werd heden-morgen een jongen aangehouden, die verdacht wordt zinken afvoerpijpen te hebben ontvreemd. De Afd. Schiedam van het Alg. Nederl. Werkliedenverbond hield eergister-namiddag in het Volkshuis alhier eene huishoudelijke vergadering. Aan de orde was het vast stellen van het punt voor de alg. jaarver gadering, alsmede het verslag van den afgevaardigde die te Rotterdam de verga dering in zake de gebr. Hogerhuis had bijgewoond, aan welken afgevaardigde mede was opgedragen eene vergadering over diezelfde aangelegenheid bij te wonen die 10 Jan. alhier gehouden is tot stichting van een plaatselijk comité. De vergadering besloot dat zij wilde mede werken om tot eene revisie van het vonnis te geraken door een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te steunen, doch dat zij niet meer wilde medewerken tot he' houden van openbare meetings, daar hier ter ;stede al zulk een meeting had plaat3 gehad en de zaak als bekend genoeg mag worden beschouwd. Als punt op de agenda werd geplaatst hetzelfde onderwerp dat het vorig jaar daarop was geplaatst en toen werd aange houden, omdat binnen korten tijd het advies der staatscommissie in zake pensioneering van den ouden en invalieden werkman te wachten was. De afgevaardigden voor de alg. jaarver gadering zullen in de eerstvolgende huis houdelijke vergadering benoemd worden. In de tweede week van Februari zal de heer D. de Klerk, lid van de Tweede Kamer, zooals wij reeds meldden, voor de afd. optreden als spreker over het pensioen- vraagstuk. Cf.) Door het zangkoor In Honorem Dei in de kerk van O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans worden in studie ge nomen twee toonzettingen van Don Lorenzo Perosi, een Mis voor driestemmig mannen koor en een le Deum Laudamus voor gemengd koor. Beiden zullen indenaanst. Paaschtijd worden uitgevoerd. De Staatscourant bevat twee benoemingen van oud-stadgenooten. De heer J. Elzinga, vroeger adjunct inspecteur der dir. bel. invoerr. en acc. is als inspecteur dier zelfde middelen verplaatst van Hansweert naar Lobith. De heer S. C. L. Reigersberg, vroeger alhier, is erkend en toegelaten als vice- consul van GrootBrittannië en Ierland te IJmuiden. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 3 uur, is er ingebroken in eene water- en vuurstokerij op het holje Vreden- oord, aan de Slaakkade te Rotterdam. Door een raam open te schuiven verschaften de inbrekers zich toegang, waarna zij in net benedenhuis kasten openbraken en een bedrag van ongeveer f 12 aan kleingeld stalen. Daarna gingen zij naar boven, waar de bewoners lagen te slapende broek van den man lag voor het bed, en uit den zak van dat kleedingstuk stalen zjj de ontvangst van den avond, omstreeks f3 in twee-en-een-half-centstukken. Langs den zelfden weg waarop zij binnenkwamen zochten zij een heenkomen. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de stoom-meelfabriek «de Maas" te Vlaardingen werd Zaterdag het geheele personeel, zoo van het kantoor als van de verschillende werkplaatsen, in het café «de Maas" onthaald, waarna aan ieder een spaarbankboekje werd uitgereikt, waarop een som gelds stond ingeschreven, welke som verschilde naar den tijd dien ieder aan de fabriek was werkzaam geweest, in ver band met het weekloon. Voor enkelen, die langen tijd aan de fabriek waren werkzaam geweest, was dit een aanzienlijk bedrag, f300, f400 en meer. Bovendien ontvingen allen nog een tienguldenstuk. Het totaal der geschonken sommen bedraagt bijna 11.000 gulden. Verder ontvingen allen de belofte, dat wanneer zij over een jaar het boekje met onverminderd bedrag vertoonen, het door de patroons zal worden vermeerderd. (S. Ct.) Een oude vrouw reeds jaren door de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Vlaardingen onderhouden, en dezer dagen overleden, had in haar keldertje verstopt een som van f 4800, benevens enkele zil veren en gouden sieraden en daarbij nog 20 paar nieuwe pantoffels De lijn Schiedam—Hoek v. Holland is een station rijker geworden. Sedert Zondag stopt de trein aan de halte «Nieuwlandsche Polder", bij de ge bouwen van de stoomtrawlvisscherij-maat- schappij «Hoek v. Holland", op eenige minuten afstand van het station van den zelfden naam. Aan den Raad van administratie der Hol- landsche Spoor is door de Kamer van Koop handel te Delft verzocht verbetering aan te brengen aan het tweede perron van het station aldaar, daar de heerschende tocht het verblijf voor reizigers onmogelijk maakt. Naar aanleiding van het adres der üeift- sche Patroonsvereeniging aan den Gemeente raad, houdende het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat bij aanbestedingen van gemeentewerken, steeds zoo min mogelijk publiek wordt besteed en dat, wanneer zich gevallen voordoen, waarbij openbare aan besteding onvermijdelijk is, althans niet dan bij hooge uitzondering aan niet Delvenaars het werk worde gegund, en het adres van den Ned. R. K. Volksbond er. een 4-tal gilden, voor het geval daarop een gunstige beschikking mocht worden genomen, tot het vaststellen van een loonstandaard, adviseeren Burgem. en Weth. dat zij zich met de strekking van de adressen niet kunnen ver eenigen en het in net leven roepen van een toestand, als waarop door de adressanten wordt aangedrongen, niet bevorderlijk ach ten voor de belangen van de gemeente. De zoo noodige concurrentie toch zou tot zeer geringe afmetingen worden teruggebiacht. Uit de B. en W ten dienste staande ge gevens blijkt, dat juist die mededinging van vreemden heilzaam heeft gewerkt. En wat betreft het verzoek der verschil lende gilden en van den R. K. Volksbond, betreffende de invoering van een loonstan daard, deelen B. en W. mede, dat in de bestekken, 3, 4, 5 en 6 van de onderhouds werken voor het jaar 1899 voor net eerst bij wijze van proefneming, bepalingen be treffende de uit te betalen loonen zijn op genomen. Van het welslagen dezer proef willen B. en W. het antwoord op de vraag, of ,op dien weg zal worden voortgegaan, doen afhangen. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Ne- derland en Oranje" en de katholieke kies vereeniging «Recht en Plicht", te Delft die voor de verkiezing van twee leden van den gemeenteraad ieder één candidaat stelden, hebben besloten elkanders candidaten weder- keerig te steunen. Tegenover de candidaturen van de heeren L. den Hoed en J. C. Ohfiers staan die van den heer J. Nienhuis, gesteld door de liberale kiesvereeniging Burgerplicht, en die van den heer Mels Meyers, gesteld door Bur gerplicht en de radicale kiesvereeniging Maat schappelijke Hervorming en gesteund door de leden der Patroonsvereeniging en der Deut sche aideeling van de Soc.-Dem. Arbeiders partij. De Kamer van Koophandel te Delft heeft een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Veth en Van der Chijs, om te dienen van advies aangaande het ontwerp- boterwet. Tot voorzitter der Kamer is gekozen de heer J. Den Braanker, tot vice-voorzitter de heer H. C. W. Van Schaik. BINNENLAND. H.M. de Koningin-Moeder maakte in den laatsten tijd wandelingen in de omstreken van de residentie j.l. Zaterdagmiddag in het Haagsche Bosch, waartoe H.M. haar rijtuig aan de Boschbrug verliet. Bij beschikking van den minister van W., H. en N. zijn benoemd tot buitenge woon opzichter A. J. D. Wever te Harder wijk bij het maken van tramweghavens aan het ZijpeJ. P. de Vries te Zierikzee bij de werken voor het inrichten tot door vaart van de tweede opening van de brug in de Postweg over het kanaal door Zuid- beveland J. P. C. Meeuwse te Middelburg bij de werken voor het verruimen en op diepte houden van de buitenhavens van het kanaal door Zuidbeveland, en J. Jong bloed te 's-Gravenhage bij het vernieuwen van de Hoeksterpoortbrug te Leeuwarden. De Minister van Justitie heeft toegestemd in het verzoek van dr. Co wan, dat kapitein Vemer door een tweetal verpleegsters in het huis van bewaring zal worden geob serveerd. Door dezen maatregel is, zegt de Haagsche courant, een belangrijke stap in de goede richting gedaan bjj het waarnemen van beklaagde door geneesheeren, en worden zoodoende de omstandigheden ietwat meer in overeenstemming gebracht met die in een gesticht. De commissie van voorbereiding omtrent de bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerpen op de vaderlijke macht enz. hield gisteren zitting. Bakkersbeweging te 's-Gravenhage. Zondag-middag had te 's-Gravenhage in het lokaal Klein Casino, aan het Hoogezand, de vergadering van bakkersgezellen plaats ter bespreking van de voorstellen, in de vorige week gedaan naar aanleiding van het opnieuw gerezen geschil tusschen de directie van de Brood- en Meelfabriek en de gezellen van die fabriek. Ook nu werd weder op scherpe wijze door de verschillende sprekers de houding gelaakt van den directeur. Hem werd o. a. verweten, dat hij een negental depóthou ders vande broodfabriek De Vereeniging met geld heeft weten over te halen tot depóthouders van zijn fabriek, waardoor De Vereeniging bijna genoodzaakt zou zijn geworden gezellen te ontslaan, wat echter is voorkomen door voor alle gezellen in die fabriek het loon te verminderen, zoo dat nu ten minste geen gezellen geheel broodeloos zijn. Wat nu de te behandelen voorstellen betreft, was men over het algemeen geneigd zoowel om de zaak by de Kamer van Arbeid aanhangig te maken waar op een tweetal leden (gezellen) van die Kamer aandrongen, als tot krachtige aan sporing van het publiek om de fabriek van den heer E. te boycotten. In dien geest werd dan ook ten slotte een motie aangenomen. Zondag in den vroegen morgen kwam een bewoner aan de overzijde van den Zijlsingel nabij de Schryversbrug te Leiden tot de ontdekking, dat de voordeur open stond, welke toegang geeft tot het kantoor van de daartegenover gelegen Schelpkalk branderij van de firma Van Houten Zillesen. Nadat de boven het kantoor wonende boekhouder der firma was ge waarschuwd bleek na onderzoek dat uit het kantoor was verdwenen de brandkast, waarin de firma gewoon was hare boeken te bewaren. Gelukkig bevond zich in de kast een niet zeer belangrijk bedrag aan geldswaarde plm. slechts f 15. Men vermoedt dat de kast is vervoerd met een schuitje door de Singelgrachten. Eene belooning van f 100 is gesteld op de aanwijzing welke tot ont dekking van de daders kan leiden. Van dezen is tot dusverre geen spoor ontdekt. Men meldt uit Velsen aan de Haarl. Ct. Een treurig voorval heeft hier plaats ge grepen of hier aan misdaad of ongeluk ge dacht moet worden ligt in 't duister. Zekere Van Eyk, bediende aan de papierfabriek der firma Van Gelder Zonen, had brieven naar den laatsten trein gebracht Vrijdag avond en is niet aan de fabriek teruggekomen. Aan de spoorbrug, die hij moest passeeren» heeft men een groote plas bloed ontdekt, bene vens een paar voorwerpen den vermiste toebehoorende. Aan het politie personeel ta Amsterdam zal een bronzen draagkruis worden uitge reikt, in den vorm van die voor 20 en meer jaren militairen dienst. Het opschrift herinnert aan de dagen van 4-9 September 1898. De uitreiking van dit kruis aan ruim 800 politie-agenten zal plaats hebben Don derdag 19 dezer op de Beurs, door de 8 leden der commissie voor het huldeblijk aan de politie. De burgemeester, die als hoofd der politie een exemplaar in goud ontvangt/heeft toe zegging gedaan de plechtige uitreiking, welke reeds te 9 u 30 aanvangt, te zullen bijwonen. De mutoscoop met voorstellingen betref fende den Paus, die te Amsterdam ver toond wordt, heeft heden een onverdacht testimonium gekregen. Dr. Schaepman heef t de beelden bekeken en vond ze treffend juist. Hij herkende vele personen uit de omgeving van den heiligen Vader. Hbl Over het geval Bouwmeester zegt Het Vaderland «Volgens een lezing, van goed onderrichte zijde, die ons ter oore kwam, was het glas waaruit B. pleegt te drinken en waaruit hij te voren melk had gebruikt, uit zijn kamer gehaald om het eens goed om te spoelen en neergezet in een andere kamer. Een vrouw, die daar een tafel van de daaromheen gespelde doeken ontdeed, had voor het gemak de spelden in het glas gelegd De requisiteur had dit niet gemerkt en het schoon glas met wijn gevuld, En zoo kwam het in B's handen" De Zutph. Ct. gelooft, dat men bij het drinken geen spelden uit een glas wijn zal binnenkrijgen. «Zelfs al kantelt men het glas haastig om, zegt het blad dan nog blijven de spelden op den bodem liggen, schuiven hoogstens een klein eindje langs den wand van het schuingehouden glas voort, maar bereiken den mond niet. «De verklaring daarvan is vooreerst hierin gelegen dat de spelden soortelijk zwaarder zijn, maar vooral daarin dat de vloeistof de cohesi tusschen de spelden bevordert zoodat zij als het ware met bundeltjes aan elkaar kleven en daardoor in mindere mate bewegelijk zijn dan iedere speld afzonderlijk" In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Amsterdam de Spuistraat bij de Ros- manjnsteeg in rep en roer gebracht door een moordaanslag van eenige bezoekers, van een verdacht huis op een anderen bezoeker Deze werd door twee revolverkogels in het hoofd getroffen. Hjj is naar het Binnen gasthuis overgebracht. De politie wist de daders in handen fe krijgen, nadat zij het huis binnengedrongen was. {Hbl). De burgemeester van Marken heeft, wegens lasterlijke aantijging in de Monnikendammer Courant, tegen hem en tegen den aldaar gedetacheerden rijksveldwachter uit Amster dam, proces-verbaal opgemaakt tegen den gemeete-geneesheer P.H. van Beuzekom.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2