Foulard-Zijde 60 cent t9r plaatse in New York over die «milling" »aankoop" in dien geest en met de hier Senoemde motieven thans zoo «veel ge sproken" wordt, blijkt niet. Maar men behoeft slechts weinig ondervinding te hebben op het gebied van internationale koloniale politiek, om te weten dat zulke Proefballons steeds dienst doen tot terrein- erkenning. Het is daarom goed, dat men deze dingen niet ongelezen laat. Jhr. F. E. Van Alphen f. Op den huize Wihnetha, te Brummen, ls in den avond van 14 Januari overleden jbr. F. E. M. Van Alphen, oud-lid van den Raad van State. In het jaar 1822 te Leiden geboren, begon hij zijn maatschappelijke loopbaan 'O 1839 als schrijver bij het departement Van Koloniën, in welke betrekking de Óverige jonge man zich spoedig derwijze onderscheidde, dat hij stap voor stap de gansche ambtelijke ladder besteeg. Door 2yn zeldzame belezenheid was hij een vraagbank voor velen, en zij die hem ge kend hebben in den tijd zijner meest in gespannen werkzaamheden bij het depar tement, zullen zich herinneren hoe hij zich in het bijzonder onderscheidde door twee gaven, voor den ambtenaar van hooge Waardeeen zeer methodische werkwijze en een buitengewoon scherp oog bij de keuze van nieuwe werkkrachten voor het ooinisterie. In de oude school opgevoed, was hij een onverdroten strijder voor de handhaving van bet gezag. Maar wat hem vooral kenmerkte Was de groote eerlijkheid, waarmede hij ®lk koloniaal vraagstuk toetste nooit aan de belangen van eenige staatspartij, maar enkel en alleen aan hetgeen hij voor moederland en koloniën het nuttigst achtte. Een Ridderfeest. Het feestmaal, eergisteravond door hoofd en andere officieren van de zeemacht en het Indische leger, ridders der Militaire Willemsorde, aan de ridders dier orde beneden den rang van officier te 's-Graven- hage wonende, aangeboden, kenmerkte zich door een kameraadschappelijken geest en recht vaderlandslievende gevoelens. Bij het dessert, wijdde kolonel Nieuwe- huyzen den eersten dronk aan H. M, de Koningin, de grootmeesteresse der orde. Spreker bracht daarbij nog in herinnering de woorden van den stichter der M, W. orde, Koning Willem I, dat de officieren hunne minderen vaderlijk moeten behandelen Want dat zij een deel van hunnen roem aan die minderen verschuldigd zijn. Op voorstel van den heer Reedijk zal de bloemenhulde den ridders vereerd, den generaal Romswinckel worden aangeboden als hulde aan den man van wien het denkbeeld tot dit ridderfestijn is uitgegaan. Maandag heeft de permanente commissie uit de reederij te Scheveninger,, eene bij eenkomst gehouden, waarin het haven- vraagstuk opnieuw is behandeld naar aan leiding van de brochure van generaal den heer Poortugaal. Een besluit omtrent hare beantwoording is nog niet genomen. Volgens bij de Javasche Bank te Amster dam ontvangen telegram, is door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie benoemd tot president der Javasche Bank de heer H. P. J, van den Berg, de broeder van mr. N. P. van den Berg directeur der Nederland- sche Bank. Mr. L. J. G. van Ogtrop, f Een van de aanzienlijkste en meest ge achte katholieke families der hoofdstad trof gisteren een zwaar verlies, Na een kortstondige ziekte overleed gisterennacht in de R. K. ziekenverpleging de heer mr. L. J. G. van Ogtrop, na voor zien te zijn geweest van de HH. Sacramenten der Stervenden. Bij de Katholieken, als raadslid zeer geacht, en meer bizonder bekend uit de kwestie met prof. Spruyt, welke hem de brochure Een afgedwongen Antwoord in de pen gaf, werd mr. v. Ogtrop met eere jgenoemd als schoolopziener, lid van verschillende examen-commissies, ook die voor notarissen, beheerder,derGasthuizen, lid van het bestuur tot zedelijke verbetering van gevangenen, enz. Bemind en gezien bij alle gezindten, was de heer Van Ogtrop geruimen tijd kanton rechter in Amsterdam, en sedert de kroning van H. M. de Koningin, ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Met oprecht leedwezen, zien wij dezen wakkeren strijder voor de goede zaak heengaan. Zijn ziel ruste in vrede 1 (C.) Naar men ons mededeelt is door het Comité ter voorbereiding van het 2de Nationaal-Oongres voor Geheel Onthouding van acholhoudende dranken besloten het congres bijeen te roepen te Amsterdam, en wel op 23 en 24 Mei e. k. Het reglement van orde bepaalt, dat bespreking van politieke, godsdienstige en sociale vraagstukken niet wordt toegelaten tenzij in rechtstreeksch verband met den strijd tegen het alcoholisme. Te Beverwijk is Zaterdag plotseling over leden de gepensioneerde luitenant kolonel van het Indische leger Daniels, oud militie commissaris voor de provincie Noord Holland. De overledene was ridder in de Militaire Willemsorde. Mevronw Waszeklewicz van Schilfgaarde, presidente van den Nederlandschen Vrouwen bond ter internationale ontwapening was eergisteren-ochtend op audiëntie bij Z. D. H mgr. den Aartsbisschop. - (Rsb.) Er worden hier te lande pogingen aan gewend om een bond van industrieelen en kooplieden op te richten. In eene vergade ring den 12 Januari II. te Utrecht gehouden deelde de heer Schoenmakers mede, dat 200 industrieelen en kooplieden in Nederland hun instemming per brief of telegram be tuigd hadden. Besloten werd door verspreiding van circulaires meer bekendheid aan de Ver- eeniging te geven en de eerstvolgende ver gadering te doen plaatsvinden te Rotterdam in 't begin van Februari. In het voorloopig bestuur werden geko zen de heeren A. Mollinck, voorzitter der Kamer van Koophandel te Bergen op Zoom tot voorzitter, Louis van Emden fabrikant te Schiedam tot vice-voorzitter en A. Schoenmakers, procuratiehouder den firma Allard te Geertruidenberg, tot secretaris. Ingezonden TMetfedeeling-en, a 20 ct. per regel. Zondag werd te Utrecht gehouden de vergadering van directeuren en beheerders van waterleidingen in Nederland, volgens be sluit der op 25 September 1898 gehouden vergadering. Door de commissie voor de redactie van het reglement en de statuten werd een concept ter tafel gebracht, hetwelk na eenige wijzigingen werd goedgekeurd, waar op alsnu de koninklijke goedkeuring zal worden gevraagd. Weer en Wind. Maandag-avond brak boven Nijmegen gedurende korten tijd een onweder los, dat gepaard ging met een kolossalen hagelslag, waarvan de groote steenen met sterk knet terend geluid tegen: de ruiten sloegen en de straten een tijd lang met een wit tapijt bedekten. Het lichten was nogal vrij hevig, maar slechts één harden donderslag heeft men waargenomen. Uit Nijmegen meldt men aan de N. R. Ct Het in den stormnacht onder Erlecom verdronken schippersgezin Van Roosmalen zou waarschijnlijk aan den dood ontkomen zijn, ware het aan boord gebleven, daar het achterste gedeelte van het schip (de kombuis) niet in de diepte weggezonken is. Het drama speelde af op zeer korten afstand van den wal. De vader van Van Roosmalen, te 's Her- tot f3.35 per Meter. Japansche, Chineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde Hennel>erg-Zijde van 35 ct. tot r 11.65 per Met. eften, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en2000 versch. kleuren, dessins enz.) Wanco en vrij van invoerrecliten in Kuis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. togenbosch woonachtig, kwam hier Zondag ochtend en heeft in het onder deze gemeente opgevischt lijkje dat van zijn 5jarig klein dochtertje herkend. De overige drenkelingen (schipper Van Roosmalen, diens vrouw, schoonzuster en andere dochtertje) waren gisteravond nog niet gevonden, althans de politie had geen bericht ontvangen. Bij den geweldigen storm van Donderdag 12 Jan j.l. had op de Zuiderzee O. N. O. voor Huizen, een treffend ongeluk plaats. Tengevolge van het buitengewoon ruwe weer sloeg het houten tjalkschip Hendrika, schipper J. Koster, lek en mocht het ondanks het aanhoudende pompen, niet gelukken het zinkende schip te behouden. De bemanning, bestaande uit den schipper met vrouw, 2 zoons en 2 dochters, besloot daarom het schip te verlaten, maar tot heden is niets omtrent hun lot bekend. Met zekerheid kan dus aangenomen worden, dat de boot waarin zij trachtten zich te redden, omgeslagen is en het zestal den dood in de golven heeft gevonden. Het schip kwam van Amsterdam en was met 60.000 kilo mais bevracht voor de firma H. Gerritsen te Amersfoort. In de Biesbosch zijn door den storm van enkele polders de waterkeeringen stuk geslagen. Drie arbeiders, die op een polder in een rieten keet woonden, hebben een akeligen nacht moeten doorstaan. Hun schamel verblijf werd door den wind en het water gedeeltelijk weggeslagen, zoodat zij, tot aan de knieën in het water op de kade staande, den morgen en de eb moesten afwachten. Ingezonden. Geachte Redactie, GEMENGD NIEUWS. Moeder en dochter van Ooyen, de slacht offers van den brand in de Roode Poort te 's-Gravenhage, zijn gisteren-ochtend op het R. K. kerkhof begraven, onder blijken van veel deelneming, vooral van medebewoners der poort. Op elke kist lag een bloemtuiltje. Laatste Berichten. De 53-jarige Jan Eikenbroek viel gisteren avond bij het overhalen van zijn patroon met een roeiboot in de Noordvestgracht. Hij wist zich zwemmende te redden, zoodat het ongeval zonder nadeelige gevolgen afliep. (S; Ct.) Heden werden op het diner ten hove als gasten genoodigd, de heer Havelaar, directeur-generaal der posterijen en tele grafie, kapitein ter zee Zegers Veeckens, adjudant van H. M. de Koningin, en echt- genoote, jhr. mr. de Brauw, rechtsgeleerd adviseur van het Huis van H. M. de Konin gin, de heer Bijleveld, directeur der zakin van weldadigheid van H. M. de Koningin. Esterhazy, die gisteren te Rotterdam terug gekomen was, is heden-namiddag half 3 van het station Beurs aldaar ver trokken, na een plaatskaart le kl. naar Parijs genomen te hebben, Ook zijn koffers zijn naar Parijs geadresseerd. Nader valt omtrent den te Berkel gepleegden moord te melden, dat vermoe delijk ontvreemd is een bedrag van f 30.000 aan effectenwelke die effecten zijn, is voor een gedeelte bekend. Omtrent de daders, waarschijnlijk een paar landloopers, verkeert men nog in het onzekere. Burgerlijke Stand, Gehuwd: 18 Jan. E. P. Meeder, oud 27 jaar, en A. C. Bakker, oud 21 jaar. J. J. Exler, oud 35 jaar, en C. M. Th. Tonino, oud 30 jaar. Geboren: 17 Jan. Helena Hendrica, dochter van L. van Duijn en J. Marcus, Rotterdamsche dijk. Steven, zoon van J. L. F. Fijten en D. H. Post, Spoorstraat. 18. Margaretha Hendrika, dochter van J. J. Holthuizen en E. Duivis, Groenelaan. Overleden: 17 Jan. Petronella Oos terman, oud 13 maanden, Lange Achterweg. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM 18 Jan. 1899. Spiritus f 177*18'/4. Spoeling: tl.20. Moutwijn Makelaars Not. f 11. Brandersbond -lO'/s- Stemming Flauw. Berlijn. Spiritus in loco IMeel 12 Merk. 1. md. 12 Jan. Rogge, loop. md. Feb. i Spirit, p. Jan. Feb./Maart Hamb. 43. 39.50 45.75 4590 14.40 li.50 19.25 18.87* (z. i.) 17 Jau. 42'/,. 39.40 45.30 45.60 14.40 14 50 18.87* 18.75 New-York. Maïs Amsterdam. 17 Jan. Rogge op lev. traagper Maart f146; per Mei f138. 18 Jan. Rogge op lev.per Maart flauw f145, 144; per Mei onveranderd f 138. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur 17 Jan. 5.67 M. 18 Jan. 6.40 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.10 Disc. 4pCt. Parijs -48.02* 3 Antwerp. - 47.85 4 Beursbericht van Amsterdam. Per Telefoon. 2Vs pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Ilandelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp. Adjustment Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e i Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche ..11 Prolongatie 18 Jan. 87 847* 237, 1037, 377, 98 "A, 797, 217, 197* 92V, 137, 327, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). In het overzicht van het verhandelde in de laatst gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel op 14 Januari 1.1. is de bedoeling van het door een der leden gesprokene ten aanzien van het Rijks Entrepot ahier n et geheel juist weergegeven. Ter voorkoming van misverstand verzoek ik u beleefdelijk daarom het volgende nog in uw [geacht blad te willen doen op nemen Door bedoeld lid werd in de Kamer gewezen op het feit dat meermalen buitenlandsche spiritus, in plaats van naar het Rijks Entrepot te worden gebracht, gedepo neerd wordt in particuliere inrichtingen - als het ware particuliere entrepots - en van daar, na eene bewerking te hebben ondergaan, als een ander product - b.v. als Schiedamsche jenever - naar het buiten land wordt geëxpedieerd. Een en ander geschiedt om het betalen van invoer recht voor de ingevoerde spiritus te ontgaan, tot nadeel echter van hen, die deze practijk niet volgen, die ook zeker niet is overeenkomstig de bestemming van het Rijks Entrepot. Reeds bij het instellen van het Rijks Entrepot alhier werd door onze Kamer ge wezen op het gevaar, dat deze feiten in de practijk zouden voorkomen. Onder dankbetuiging voor de opname dezer regelen, verblijf ik hoogachtend Uw dw. dn. T. Humalda v. Eijsinga. Secret. K. v. K. Schiedam, IS Jan. '99. 16 Jan. 17 Jan. 18 Jan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3