Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau ^ofersteaaf 50. 22ste Jaarg. Vrijdag 20 Januari 1899. No. 0300. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco Der oost door eeheei Neaeriand *2.— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels1.1... /"0.60 Elke gewone regel meer 1-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 19 Januari '99. De behandeling van het revisieverzoek in zake Dreyfus door het Hof van Cassatie houdt door het invallen van het incident Quesnay de Beaurepaire en de terug komst van den majoor Esterhazy de aan dacht der geheele beschaafde wereld in toenemende mate gespannen. De Fransche senator Girault heeft tot het bureau van den Senaat het verzoek STicht, de regeering in het algemeen en minister van justitie in het bijzonder t' interpelleeren over het feit adat tegen 'ioesnay de Beaurepaire, die, door zijn hedekte aantijgingen getracht heeft, wan trouw^ te wekken tegen het Hot van Cassatie, waarvan hij deel uitmaakte, geen Vervolging is ingesteld". Esterhazy is gisteren-avond elf uur twintig "ainuten te Parijs aangekomen. Hij weigerde elk onderhoud. Er had geen enkel bijzonder Voorval plaats. Een redacteur van de Gaulois is bij mr. Cabanes geweest. Esterhazy's advocaat, o.a. ona hem te vragen, of men niet moet Veezen adat zekere leden van het Hof den Majoor een strik zouden spannen," Cabanes glimlachte. Het zal Esterhazy gemakkelijk Vallen, verzekerde hij, te bewijzen, dat hij u't vriendschap voor kolonel Sandher en ten bate van den generalen staf partij getrokken heeft van zijn relaties met Schwartzkoppen. Waarom Mercier dan gezegd heeft, dat hij niets wist van Ester hazy's opdracht? O, hoogst eenvoudig. Mercier kende als minister van oorlog alleen de vaste agenten", die bezoldigd worden, "iet de gelegenheidsagenten, zooals Ester hazy. De bekende Ligue de la Patrie geeft heden haar eerste conference. Deze zal gehouden worden door Jules Lemaitre. Terwijl eenerzijds nieuwe vereenigingen en Personen, ook uit arbeiderskringen, zich bij de Ligue aansluiten, protesteeren ander- zijds afdeelingen en leden var. den Bond van stokers en machinisten tegen het schrijven van hulde door het bestuur van dien Bond aan Francois Coppée gericht. Het was eergisteren vier jaar geleden, dat de heer Felix Faure, na het opzien barend aftreden van Casimir-Perier werd gekozen tot president der Fransche repu bliek, Hij heeft dus meer dan de helft van 2yn ambtstijd achter den rug. Zijn opvolger die den 17 Januari 1902 in functie moet treden, moet een maand van te voren worden gekozen door de Kamers in vereenigde sitting. De Kamer waarmede de Republiek thans begiftigd is, blijft tot 31 Mei 1902 ®n neemt dus nog deel aan de presidents verkiezing. De Senaat wordt in 1900 voor 'en derde deel vernieuwd en zal dus ge wijzigd aan het Nationaal Congres deel nemen. Het zal te bezien staan of president Taure zijn tijd zal uitdienen, met de meeste Presidenten sedert 1870 was dit niet het geval. Onder de bekende omstandigheden moet zeker ook een presidentscrisis niet onmogelijk worden geacht. Zelts wanneer in België de vesting der conservatieve ongerechtigheid, zooals de abbé Daens zich verleden Zondag te Brugge uitdrukte eenmaal zal zijn platgeschoten, m.a.w. indien de anti-regeeringsgezinde coalittie tot stand komt en het volgend jaar bij de Kamerverkiezingen, over de ge heele lijn zegeviert dan nog zal zij naar de Bien Public opmerkt, in de; Kamer niet beschikken over een voldoend aantal stem men ten einde een grondwetsherziening te kunnen doordrijven en het algemeen stem recht te kunnen invoeren. Men zal zich dan nog minstens twee jaren tot de andere helft der Kamer aan de beurt van aftreden komt moeten vergenoegen met eenvou te regeeren in anti-clericalen geest. Daar uit blijkt tevens dat het eerste en onmid dellijk doel der liberalen, radicalen, socia listen en daensisten niet zoozeer is het alge meen stemrecht of de evenredige vertegen woordiging als wel de omverwerping der bestaande katholieke regeering. Intusschen gaan de socialisten steeds vei der met het stellen van eischen aan hun liberale bondgenooten inspe. Een redacteur van het Journal de Bruxelles, die dezer dagen een intervieuw had met Demblin, vernam tot zijn niet geringe verbazing, van dezen dat er, zoodra de Bond tot stand zal zijn gekomen, eigenlijk geen doctrinair-hberalen meer zullen bestaan. Voor een samengaan bij de gemeenteraads eu Kamerverkiezingen zei Demblon, eischt de socialistische werkliedenpartij van de liberalen dat zij zich uitspreken voor het algemeen en enkelvoudig stemrecht, voor progessieve belastingen, voor een minimum bon en de evenredige vertegenwoordiging. En hij die met zulke hervormingen instemt, kan zich toch waarlijk niet meer voor doctrinair uitgeven, voegde Demblon er meesmuilend bij. Verder verzekerde de socialistische leider, dat, wat de verkiezingen voor de Kamer betreft, de socialisten in elk geval niet van zins zijn ook maar een enkele hunner candidaten voor de liberalen op te offeren. De katholieke Universiteit te Dublin be hoort reeds lang tot de hartewenschen van de Iersche Katholieken. Tot nu toe vruchte loos. Maar thans nemen de Engelsche Katholieken deze zaak ernstig ter harte onder leiding van kardinaal Vaughan, aarts bisschop van Westminster, die een groote petitie-beweging op touw zet. Bij de opening van het Parlement, 7 Februari, zal aan den premier, lord Salisbury, een ver zoekschrift worden overhandigd, dat met zooveel mogelijk katholieke handteekeningen uit Engeland zelf is voorzien. Men gaat nu meer uit op de stichting van een Iersche Universiteit, waaraan het onderwijs ook in de theologie, voor Katho lieken aannemelijk wordt, dan wel juist op de vestiging van een katholieke hooge- school in den vollen zin des woords. Nu het in Transvaal weder troebelwater is, komt plotseling de befaamde Cecil Rhodes weder opduiken. Rhodes is in Enge land aangekomen, waar hij slechts kort denkt te blijven omdat hij wenscht deel te nemen aan de verkiezingen in de Kaap kolonie in April. Rhodes is, zei een zijner vrienden, tegen de tusschenkomst van Engeland in Trans vaalsche aangelegenheden hij heeft er zelfs nooit aan gedacht de Engelsche Vlag over de Zuid Afrikaansche republiek te doen waaien zelfs al was de beweging van drie jaar geleden geslaagd Want Engeland zou dan gedwongen zijn, een vast leger in de Republiek op de been te houden, wat zeer zeker tegenkanting zou vinden van de zijde der Uitlanders die geen Britten zijn. De aanwezigheid van Engelsche troepen zou gemakkelijk tot internationale verwikkelin gen aanleiding kunnen gever, en zeker onder de Boeren een geest van verzet levendig houden. Het was dus vermoedelijk maar voor de grap, dat Cecil Rhodes begin 1896 den (mislukten) strooptocht tegen Transvaal organiseerde 1 <tads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 19 Januari 1899. Aanbesteding van Bouwmaterialen. Heden namiddag ten twee ure werd door Burgemeester en Wethouders dezer ge meente ten raadhuize aanbesteed de levering van bouwmaterialen ten behoeve der gemeentewerken alhier voor 1899 en wel in 15 perceelen. De uitslag was als volgt 1. Keien (65000 stuks.) H. J. Bouman te Rotterdam voor f 4638.—E. Janssen Edoupart te Luik f4711.J. B. Petit le Breda f5002.40; E. van der Wal te Rotterdam f 5108.526L. Gotfin te Luik f5394.02; en F. BoJron te Mook f5816. 2. Hardsteen en trottoirbanden (400 meter recht en 26 stuk cirkelvormig.) J. van der Most alhier fl.93 per M. en f175.per Ms voor gebogen stukken; Maatschappij tot vervaardiging en levering van bouwmaterialen voorheen de Erven H. Trip te Rotterdam voor f 1.999 per M. en f 2,34 a 2.60 voor de gebogen stukken L. Goifin te Luik f2.094 per M. en f2.69 a 2 99 voor de gebogen stukken J. B. Petit te Breda a f2,14 per M. -3. VlakkeWaalstraatklinkers 60000 stuks.) W. de Haas te Dodewaart f 15.70 per MilleL. Peteis te Lobith f 18.95 per Mille; Gebr, Burgers te Weert f 15.99 per MilleGebr. van Hasselt te Kampen 116.15 per Mille, Heut Co. te Gorinchem f 16.75 per Mille; E, van Holt te Arnhem f 16.85 per Mille. 4. GetrokkenWaalstraatklin- k e r s (230.000 stuks.) W. de Haas te Dode waart f15.70 per Mille; Gebr. Burgers te Weurt 115.94 per Mille L. Peters te Lobith f 16. - per MilleE. van Holst te Arnhem f 16.34 per MilleHeuf Co. Gorinchem f 16.50. 5. Waalhardgrauw (8000 stuks) L, Peters te Lobith f 14.55 per Mille; W. de Haas te Dadewaart f 14.70 per Mille; Heuf Co. te Gorinchem f 14.75 per Mille E. van Holst te Arnhem f 14.85 per Mille Gebr. Burgers te Weurt f 15.— per Mille. 6. Metselplavei (10.000 stuks.) R. M. Jongeburger te Gouda f8.50 per Mille. 7. Meskant bezaagd Rijnsch Eikenhout. (395 stuks, verschillende grootte) F. W. van der Eist Co alhier f9.68; J. C. van der Voort te Udenhout f 994.57 K. van der Torren te Waddings veen 111,75. 8. Eikenribhout. (140 stuks wezelsch eiken ribhout.) J. van Baal te Beek voor f 641.40M. van der Voort te Udenhout voor f 664. J. C. van der Voort te Uden hout voor f 726.87 F. W. van der Eist Co. alhier voor f787.— en J. H. Velzen te Boxtel voor f884. 9. Iepenhout. (395 stuks, verschil lende grootte.) J. Bastiaanse te Ginneken voor 1393.40; L. F. Mol te Breda voor f 399.J. C. van der Voort te Udenhout voor 1436.06; en C. Blijlevens te Made voor f 479. 10. Dennenhout. (650 stuks Den nenhouten damplanken voorzien van messing en groef.) K. van der Torren te Waddinx- veen voor f 858.50en F. W. van der Eist Co. alhier voor f828. 11. Beslagen eikenpalen. (7 stuks verschillende grootte.) G. J. Nijweide te Winterswijk voor f211.49C. de Bie te Ginneken voor f219.40; A. van der Sanden te Udenhout voor f254.— J. C. van der Voort te Udenhout voor f 265.61 H. F. van der Eerden te Bokstel voor f 279. L. F. Mol te 3reda voor f 289. en J. H. Velzen te Boxtel voor f335. - 12. Greenenhout. (1160 stuks, ver schillende grootte.) K. van der Torren te Waddinxveen voor f827.en F. W. van der Etst Co. alhier voor f857. 13. Vurenhout. (275 stuks delen, verschillende grootte.) K. van der Torren Waddinxveen voor f339.— en F. W. van der Eist Co. alhier voor f355. 14 Gietijzerenvooorwerpen (10 stuks gegoten ijzeren meerpalen en 24 stuks gegoten ijzeren straatsyphons met beweegbaren rooster.) J. Timmer Zn. te Amsterdam voor f604.— Pennen Bau- duin te Dordrecht voor f710.J. C. J. Utjens te Utrecht voor f759.42; en Post Co. alhier voor f772.90. 15. IJzeren boombeschermers. (50 stuks) G. J. Vincent Co. alhier voor f 225,en Post Co. alhier voor f243.75 De gunning is nog aangehouden en zal later worden medegedeeld. Gevonden Voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politie een zwart omslagdoekje, een zijden das, een bruin garen handschoen, een schroef met slinger, een schaar, een stopmes, een koperen horlogeketting, een stuk zinken schoorsteenpijp, een gouden oorknop met rood steentje, een envelop met brief en spoorboekje, een huissleutel, een vrouwenzak met een ledige portemonnaie en een lede ren muilkorf. b. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen gouden ring met zwarten steen, bij Hersbach, Broers veld, gang van Been 4, het lemoen van een wagen bij Scheffers, Vellevestsingel 13, een ijzeren schoorsteenkap, bij v. d- Poel, 2e Tuinsingel 20, een vrouwenzak met een rozenkrans in étui enz. bij van Dijk, Laan ons Genoegen 16, een huissleutel bij v. d. Lee, Hendrina- straat 50, een kruiwagen bij Kroon Lelie straat 8, een parapluie bij v. d. Tempel Schie 92. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1