Onze Kinderen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De moord te Berkel. Delcassé verzekert dat er in het zooge naamde allergeheimste dossier geen enkele brief van den veroordeelde aan een vreem den souverein, en geen brief van een vreem den souverein is te vinden. De oud-minister-president Méline ant woordend op het verwijt, dat hij de her ziening niet heeft uitgelokt, zeide onder donderende toejuichingen van centrum en rechterzijde, zich gelukkig te achten, dat hij de revisie niet had uitgelokt. Hij had de wet geëerbiedigd en doen eerbiedigen, heette het verdermaar hij erkende, dat de toestand later veranderd was. »Als er een onschuldige is," eindigde hij, laten ze dan' zijn onschuld openbaar maken." De Kamer besloot met 480 tegen 51 stemmen om over te gaan tot de orde van den dag, zonder meer. De strafkamer van het Hof van Cassatie verhoorde gisteren de generaals Mercier, De Boisdefïre, Gonse en den oud-minister van buitenlandsche zaken Hanotaux. Van twaalf uur tot twee uur werd het z. g. geheim dossier onderzocht. De volgende week zal Esterhazy voor de Strafkamer verschijnen. Zij heeft hem daar toe door den heer Hamard, onderchef van den veiligheidsdienst, doen dagvaarden. De Deensche regeering had een straf vervolging ingesteld tegen een firma uit Leeds, die Hollandsche boter voor Deensche verkocht. De firma bekende en werd ver oordeeld tot tien pond boete en twintig guineas kosten, en bovendien nog tot an dere boeten en kosten, want de aanklacht omvatte verschillende schendingen van de Merchandise Marks Act. De zitting van den Zweedschen Rijksdag is Woensdag geopend. De troonrede behelst de gewone formule over de betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden en spreekt in sympathieke woorden over het voorstel van den Tsaar. Maar daaraan wordt toegevoegd, dat Zweden zijn kleine strijd macht moet behouden en uitbreiden. De Egyptische Staatscourant bevatte eer gisteren een besluit onderteekend door Ba- choepasja, den Egyptischen minister van buitenlandsche zaken en lord Curner, rege lende de bestuursinrichting van Soedan, waar onder begrepen wordt alle grondgebied lig gende ten zuiden van den 22sten graad noorderbreedte, dat sedert 4882 nooit door Egyptische troepen ontruimd of heroverd is of nog heroverd mocht worden door de verbonden Engelsche en Egyptische regee ringen. De Engelsche en de Egyptische vlag zullen door geheel Soedan naast elkaar waaien. Met het militaire en civiele opper gezag zal een gouverneur-generaal bekleed wordendeze zal onder goedkeuring van Engeland, door den khedive benoemd wor den. De Egyptische wetten en rechtsple ging en de gemengde rechtbanken zullen niet van toepassing zijn in Soedan, dat onder de krijgswet blijft. Geen consuls zullen er toegelaten worden zonder goed keuring van Engeland. De slavenhandel is boden en de Brusselsche overeenkomst, akt'iuie den invoer en den aanmaak van vuurwapenen, munitie en sterkedrank, wordt er ingevoerd. Alle Londensche bladen behandelen de convent,e, gesloten tusschen Lord Cromer en de Egyptische regeering, tot regeling van het bestuur over Soedan. De Times vindt haar bevredigend, en juicht o. a. de bepaling toe, dat de gemengde rechtbanken van Egypte geen jurisdictie in Soedan zullen hebben, behalve in Soeakim. Daarentegen herinnert de Times aan het slot, dat Lord Salisbury Frankrijk te kennen heeft gegeven, dat Engeland krachtens recht van verovering in Soedan een ander bestuur zou invoeren dan in Egypte, maar de nieuwe conventie sluit mede Egyptische plaatsen als Wadi Haifa en Soeakim in. Te Soeakim echter zal de Egyptische vlag wapperen. Ook zal opgemerkt worden, dat de conventie Ue verovering of herovering van nieuwe gewesten door een gemeenschappelijk op treden van Engeland en Egypte bezuiden Chartoem beoogt. De conventie moge bevre digend zijn voor de vrijheid en den voorspoed van het Soedaneesche volk, maar zij zal waarschijnlijk de Egyptische kwestie in ver scherpten vorm op den voorgrond brengen. De Transvaalsche regeering blijkt gebrek aan geld te hebben. Wellicht ontbreekt het haar voor alle gebeurlijkheden aan den »zenuw van den oorlog." Zij zou daarom gaarne een leening sluiten. Reeds heelt zij daarvoor eenige aanbiedingen ontvangen, die ze thans overweegt. De Londensche Times verneemt uit Johannesburg, dat de South Africean Lague voorshands heeft afgezien van het houden van vergaderingen. Volgens de Daily Mail heeft de officier van justitie Krause in de zaak Webb-Dodd verklaard, dat de Engelsche vice-consul geweigerd heeft, aan een oproe ping om als getuige te verschijnen, te vol doen. Krause had den staatsprocureur hierover geraadpleegddeze zeide dat de diplomatieke voorrechten waarop Evans zich beriep, hier niet van toepassing waren, maar toch zou Krause niet aanbevelen om Evans deswege in hechtenis te nemen maar liever de bevelen der Transvaalsche regee ring afwachten. De zaak werd daarop ver daagd. Het is niet waarschijnlijk, zegt de Globe, dat het tegenwoordig Congres der V. S. een wet zal aannemen betreffende het Nicaragua- kanaal, die de goedkeuring van Senaat en Kamer beide zal wegdragen. Vertegenwoordigers der Nieuwe Panama kanaalmaatschappij moeten verklaard hebben, dat het Panama-kanaal in elk geval met of zonder de hulp der V. S. zal gegraven wor den. De Figaro bevat onder dit opschrift een artikeltje van Cornely In de vorige week, zegt de schrijver, is door den rechter een bende deugnieten veroordeeld, bekend onder den naam van ïde bende van Neuilly". Wegens poging tot moord zijn er zestien, onder wie twee meisjes, gevonnist. En weer zijn drie ellendige schurken de woning van een arme vrouw in de rue Pierre Leroux binnendrongen en hebben haar vermoord. Het viel mij op, dat de leeftijd dezer jonge misdadigers afwisselde tusschen 17 en 20 jaar. Daaruit bleek, dat zij allen nog op moeders schoot zaten, toen de regeering der derde republiek de kruisbeelden van de schoolmuren liet nemen, om ze op kruiwagens te vervoeren naar de rommel kamers, waar alle schoolmateriaal, dat in on- gebruik geraakt, is, wordt bewaard. De be dorven jeugd van heden is dus opgevoed in een sfeer, waarin alles werd geduld, behalve God, de Schepper der zedenwet. Toen het onderwijs in de Fransche scholen ontkerstend werd, schreef ik heele reeksen artikelen, om aan te toonen, dat men dooi den godsdienst uit de school te verbannen de jeugd haar reine zeden ontnemen en onmenschelijke misdadigers kweeken zou. Ik voorspelde, dat we een tijd zouden be leven, waarin men zich verplicht zou zien de kinderen te dooden als jonge wolven, en dat de toekomstige geslachten getuigen ervan zouden wezen, hoe in tegenwoordig heid van schoolmeesters en kinderen op een openbaar plein het hoofd zou worden afgeslagen van knapen, die ondanks hunne prille jeugd reeds monsters waren in boos heid. Toen ik dat voorspelde, heeft men er om gelachen. Nu erken ik, dat het daartoe nog niet gekomen is. Maar in elk geval zijn we toch al zoover, dat de banken der beschuldigden veel gelijken op schoolbanken. Dit is nog maar een begin, de rest zal wel volgen. Schiedam, 21 Januari 1899. Kiezerslijsten. Wij herinneren er onze lezers aan, dat men om op de kiezerslijsten voor dit jaar gebracht te worden, zoo men'Jin eenige Rijksbelasting is aangeslagen, dien aan slag vóór 1 Februari a. s. moet hebhen voldaan. Zoo men na den ln Februari be taalt moet het bewijs van betaling vóór 1 Maart a. s. ter Gemeente-Secretarie over gelegd worden. Voor hen, die op grond van genoten pen sioen of op grond van het vereischte examen of het bezit van eene inlage in de Rijks postspaarbank van f50.of eene inschrij ving op het Grootboek van f100.op de kiezerslijst voor 1898 voorkomen, is her nieuwde aangifte onnoodig; ook de op die lijst voorkomende huurkiezers behoe ven geene nieuwe aangifte te doen; wél, indien zij in den Joop van 1898 zijn verhuisd, in dat ge val moeten zij zich voor 15 Februari a. s. ter Gemeente-Secretarie aanmelden. Loonkiezers, die in 1898 op de kiezers lijst voorkwamen, hebben het hun dezer dagen gezonden biljet in te vullen en vóór 15 Februari a. s. terug te zenden. Zij die nog geen kiezer zijnde, als huur- kiezer (op grond van bewoning van een huis of vaartuig), loonkiezer (op grond van dienst betrekking), op grond van genoten pensioen, of op grond van het vereischte examen of het bezit van eene inlage in de Rijkspost spaarbank van f50.— of eene inschrijving op het Grootboek van f 100.aanspraak meenen te hebben om op de kiezerslijst voor dit jaar geplaatst te worden, moeten zich allen vóór 15 Februari a. s. ter Gemeente-Secretarie aanmelden. Wanneer men na 15 Februari a. s. daar van aangifte doet, komt men te laat en is men voor een geheel jaar van het kiesrecht verstoken. De dag der eerstvolgende raadszitting is nog niet bepaaldhet bericht in een vorig nummer dat die zitting Dinsdag a. s. zou worden gehouden, was onjuist. In de branderij van den heer Windhorst aan den Noordvestsingel, werd heden-morgen bij ongeluk een kit heet water omgestooten met het gevolg dat de meesterknecht H. F. Lohstroh en de brandersknecht J. Smit den inhoud over de voeten kregen, en aan deze lichaamsdeelen brandwonden bekwamen. Eerstgenoemde werd in de branderij ver bonden, terwijl Smit naar zijne woning werd vervoerd. De firma A. M. v. Dusseldorp Co., te Vlaardingen, herdacht Woensdag den dag, waarop vóór 25 jaren haar stoommeelmolen de Maas in werking werd gebracht. Zij had al hare agenten aan een gemeenschap- pelijken maaltijd genoodigd. Met eene toe spraak werd aan de firmanten door de agenten aangeboden het portret, in eiken lijst, van wijlen den heer A. M. van Dus seldorp, den grondlegger der fabriek, be nevens een zilveren Ceras-beeld ter hoogte van 50 cM. Het beeld omvat met den linkerarm een korenschoof, draagt in de rechterarm een sikkel, en rust op een zilveren socle> die gedragen wordt door een zwart marme ren voetstuk. Het voetstuk wordt omgeven door vier schilden, waarvan dat aan de voorzijde prijkt met een afbeelding der fabrieksgebouwen in niellé gravure en dat aan de keerzijde bevat de volgende inscriptie »Ter herinnering aan het 25-jarig bestaan der Stoommeelfabriek de Maas van de firma A. M. van Dusseldorp Co. te Vlaardingen". Bij deze geschenken was gevoegd eene gecalligrafeerde oorkonde, vermeldende de namen der deelnemers. Gok het kantoorpersoneel, de chef en de magazijnmeester, waren aan den disch aangezeten. De officieele opening van de nieuwe vischmarkt te Hoek-van-Holland is thans bepaald op Dinsdag 24 Januari. In haar ochtendblad meldde de Tel. gisteren, dat te Amsterdam in een bankin stelling een jonge man De Klerk genaamd is gearresteerd, die trachtte effecten, afkom stig van den moord te Berkel, te gelde te maken. Thans kan zij de toedracht van deze arrestatie mededeelen In den namiddag vervoegde zich Donderdag ten kantore van Gebrs. Levie, Nederlandsch Effecten- en Wisselkantoor,jKalverstraat 121, een jonge man, die effecten, ongeveer ter waarde van f 600 a f 700, ten verkoop aan bood. Bij het nazien der nummers kwam men daar tot de verrassende ontdekking, dat deze behoorden tot die welke door de bladen 's morgens waren gepubliceerd als afkomstig van den Maandag-nacht gepleegden diefstal te Berkel. Natuurlijk haastte de firma zich de politie van hare ontdekking in kennis te stellen en een minuut of tien later werd het jonge mensch door twee rechercheurs gearresteerd en naar het bureau St. Pieters- hal geleid. Daar ondervraagd, vertelde hij De Klerk te heeten en te Amsterdam te wonen. Hij was op straat aangehouden door een heer, die na een kort gesprek hem vroeg, of hij geen zin zou hebben mee naar Rotterdam te gaan. Hij wist daar een zeer goede betrekking voor hem, waarmede hij zeker meer zou verdienen dan hij op 't oogenblik deed. De jonge man zeide hierop, dat dit hem on mogelijk was, daar hij zijn tegenwoordigen patroon niet in den steek wilde laten. De vreemdeling vroeg hem daarop, of hij dan geen zin zou hebben terstond een aardig sommetje te verdienen. Nu, daar had De Klerk wel ooren naar. Hij kreeg daarop een pakje effecten en deze moest hij gaan in wisselen bij Gebrs. Levie. De vreemdeling zou hem dan in »Hotel de France" wachten waar de afrekening zou volgen. Zoodra men van den jongen man eene beschrijving van het signalement van den vreemdeling gekregen had, werden twee rechercheurs naar het »Hotel de France" gezonden, doch ;de vogel bleek gevlogen. De hotelhouder verklaarde dat er 't geheel geen heer wiens uiterlijk met het signale ment overeenkwam in zijn café geweest was. Waarschijnlijk heeft de man, die blijkbaar tamelijk handig is, buiten eenige oogenblikken staan wachten en heeft toen hij zag dat zijn boodschapper in de val was geloopen het hazenpad gekozen. Denzelfden avond is door de recherche in alle hotels en slaapplaatsen hier ter stede een onderzoek naar bedoelden vreemdeling ingesteld doch zonder resultaat, zoodat ver moed wordt dat hij terstond de stad heeft verlaten. Het jonge mensch zit nog in bewaring aan de St. Pietershal, daar 'tbest kan zijn, dat men hem nog met de Rot- terdamsche politie zal confroteeren en een verhoor doen ondergaan. Daar hetgeen de jongen omtrent zijn verblijfplaats en zijn patroon heeft verteld in alle opzichten waar is gebleken te zijn, gelooft men, dat hij geheel ter goeder trouw gehandeld heeft en aan den moord geheel vreemd is. Naar de lel. nog nader verneemt, zoekt, de Rotterdamsche politie ijverig naar een persoon, die sedert eenige dagen zich uit die gemeente verwijderd heeft en wiens signalement met het opgegevene door eenige bewoners van Berkel overeenkomt. Het vermoeden, dat deze de dader-zou zijn wordt nog versterkt door het feit, dat het signalement van den vreemdeling, die alhier de effecten trachtte aan den man te brengen, precies gelijkt op dat van een zwager van dien persoon. Gisteren-namiddag werd aan de politie te Rotterdam door een buitenman medegedeeld, dat hij zekeren Udie om verschillende redenen verdacht wordt een der daders te zijn van den te Berkel op den rentenier Ripping en zijn huishoudster gepleegden moord, daar ter stede had gezien. Onmid- delijk werden daarop op last van den hoofd commissaris van politie uitgebreide maat regelen genomen om den verdachte in han den te krijgen. Dit had ten gevolge dat hjj gisteravond om half elf door de recher cheurs Israel en Touw werd gearresteerd, toen hij de woning van zijn zuster in de Fabrieksstraat verliet. De aangehoudene werd naar het centraal bureau van politie op de Kaasmarkt ge bracht en zal heden ter beschikking van de justitie te 's Gravenhage gesteld worden. Bij visitatie werd op hem niets ter zake dienende gevonden. Hij staat als een ge vaarlijk persoon bij politie en justitie bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2