Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste J aars;. Zondag 22 Januari 1899. i\o. 6302. bureau 3Öofersfraaf 50. TWEEDE BLAD. i PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam Der 3 maandenf 1.50 Franco per oost door geheei Nederland 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regels1ƒ0.60 Elke gewone regel meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. JffllCIEELE BERICHTEN. Aan de 3e OPENBARE KOSTELOOZE OHOOL te Schiedam, (Hoofd de heer w- Brouwer), wordt gevraagd een Ondier wijzer. Be jaarwedde van f500 wordt verhoogd met 1100 voor de hoofdakte, en met f 50 voor de akte handteekenen. Bovendien kan zij wegens diensttijd 4 maal (°m de 2 jaar) telkens met 150.— worden verhoogd. Sollicitatiestukken franco in te zer.den aan den Burgemeester vóór 1 Februari a.s. Vervolg Binnenland. Roomschen en het Vloeken. Aan een eerste schrijven van dr. Kuijper in De Heraut over zijn verblijf in Amerika ontleenen wij dit treilend staaltje »Tegen het vloeken als vloeken d. w. z. 'egen het door God verboden misbruiken Van Zijn heiligen Naam, kwam te onzent alleen de fijne op, en dan nog meest alleen »de heel fijne. Als leden van het onge organiseerde anfi-vloekverbond deden zich te ons land, welbezien, alleen de steile Gereformeerden kennen, en althans onze Boomsche landgenooten deden aan dezen socialen kruistocht tegen de zonde der loslippigheid niet mee. »Niet dat de Roomschen meer of erger Roeken dan de aandeelhouders in de «groote Brotestantsche partij" maar al vloeken ze teet erger dan «gewoonweg," bij de propa ganda tegen het vloeken lieten ze zich hier te lande toch nimmer inlijven. Maar nu steekt ge den Atlantischen Oceaan over, ge zet te New-York voet aan wal, en fijdt met een trolley-car van New-York naar ■tet aan New-York aangebouwde Brooklyn, en uitstappende stuit ge op een zee van teannen in een plechtigen optocht onder ^Uivende banieren een stroom van ouden van jongen, die, door reporters juist ge teld, bleek uit niet minder dan elf duizend teannen te zijn saamgesteld. «Ge vraagt wat dat is, wat die optocht oeduidt, en wat in die door den wind ge rimpelde vaandels te lezen staat, en nu hoort ge tot uw verbazing, dat die optocht tegen het vloeken is, en dat wel, niet tegen hot vloeken als onfatsoenlijk voor fatsoen lijke lippen, maar als hoon aan 's Heeren heiligen Naam. Het is een optocht, zoo zegt een minzame politieagent u, van de kleden den Heiligen ISaam." »Dus, zoo concludeert ge, zit Brooklyn stijf in de steile Gereformeerden, want teannen die, aldus publiekelijk tegen het boeken optreden dat moeten Calvinisten zijn. «Maar mets er van. «Uw wegwijzer zegt het, en het Crucifix |}at ginds vooruit wordt gedragen bevestigt hot u.die sleden van den Heiligen Naam" rijn.geen «fijnen".maar Roomschen. «De Roomschen gaan te Brooklyn in den strijd tegen het vloeken voorop, en het zijn Diet de fijnen, maar de Roomschen die door °Penlijk protest het ellendige vloeken willen hitroeien. «Na dien eersten verrassenden indruk stelt ge u al verder op de hoogte van der Boomschen bedrijf in Amerika, en ge ont haart, hoe ze hun kracht zochten in het dichten van een vrije universiteit, hoe ze Veel yveriger dan de Protestanten voor de Christelijke school tegenover de Staatsschool partij kozen, ja, hoe ze ook het «leeken- element", op kerkelijk gebied tot invloed poogden te brengen, zóó zelfs dat de ver houding tot Rome meer dan eens gespannen werd. En zoo wordt ge telkens meer in uw overtuiging bevestigd dat, wie naar wat in Nederland Roomsch heet al wat Roornsch is, dacht te kunnen afmeten, althans in Amerika buiten den waard heeft gerekend." Met alle waardeering van dr. Kuipers schrijven is reeds verzet aangeteekend tegen zijn bewering stegen het vloeken kwam ten onzent alleen de fijne op onze Room- sche landgenooten deden aan dezen socialen kruistocht tegen de zonde van loslippigheid niet mee." Ook in ons land bestaan wel degelijk katholieke corporatiën welks leden zich ten doel stellen de zonde van vloeken door gebed en eigen voorbeeld te bestrijden. Bij ons rustig volk wordt zeker langs dezen weg tot bestrijding van dit afschuwelijk misbruik meer bereikt dan door propaganda- optochten naar Amerikaaanschen trant wordt verkregen. „Een Paus uit Nederland" Aan het vindingrijk vernuft van een wakker weekblad onder den evenaar is het te danken, dat een groot deel der katholieke Nederlanders het voorrecht heeft den toe- komstigen Paus van aangezicht tot aangezicht te kennen. Onlangs toch kon men in het Ned.-Indisch blad Het Centrum het volgende lezen Wat weldra zegt smen" een ware geschiedenis zal zijn, is de hooge waardig heid van Paus, die voor mgr. Sehaepman, ons iid van de Tweede Kamer, schijnt te zijn weggelegd. Wij gelooven het niet, maar het wordt toch beweerd. Nu 't zou wel kunnen. Dat hij zeer hoog bij de hooge buitenlandsche prelaten staat aangeschreven, dat hij een slim politicus is en in dit bij uitstek gere formeerd land zoo net en goed wist door te zeilen tusschen alle politieke fracties, dat hij toch, niettegenstaande alle parlemen taire oorlogen en onaangenaamheden, wel en hoffelijk met iedereen is, dat alles is ook in het buitenland bekend en zoo iemand heelt men noodig op den Heiligen Stoel, om Petrus naar waarde te vertegenwoor digen. Wij zouden een slechtere keuze kunnen doen voorj diens sleutelbewaarder. Wij gelooven althans niet, dat mgr. Sehaepman, eenmaal paus zijnde, fanatiek zou wordendat ligt niet in 's mans ge aardheid en meenen wij zelfs, dat het èn voor Nederland èn voor onze jeugdige Koningin een zonderlinge speling van het toeval is, als binnen een niet te verwijderd tijdperk deze éminente Nederlander de hoogste kerkelijke waardigheid verkreeg. Wij hopen het althans èn voor hem èn voor ons allen. Priester of niet, ais goed katho liek blijft hij toch Nederlander, en dat zegt veel. Maar wij blijven bij ons woord hierboven Met zegt hetdoch wij gelooven het nog maar ten halve." De Protestant, orgaan van de Evang. Maatschappij, voegt er bij Dat zou dan de 2de Paus uit Nederland zijn. Tot dusverre was de eenige Adriaan VI, uit Utrecht, de opvoeder van Karei V. Hij was slechts 2 jaren paus (1522—24) en had, braaf en eenvoudig als hij was, van deze hooge waardigheid weinig genoegen" Het kath. Nederlandsche Centrum zegt van dit alles Wanneer onze lezers eerst goed bekomen zijn van hun verbazing en hun pleizier over bovenstaand citaat, dan gelieven zij nog even wat aandacht over te houden voor een enkele opmerking, die ons uit de pen moet. Namelijk, dat naar onze stellige overtui ging, niemand over deze «Kaffeeklatsch" van Goudsche pijp rookende domineé's zóó hartelijk en uitbundig kan gelachen hebben als.dr. Sehaepman zeil Men begint te vermoeden, dat eenige zeer gevaarlijke mcordenaars-dieven stroop tochten ondernemen door ons land. Naar aanleiding van de overeenkomst der omstan- digneden, waaronder de misdrijven plaats hadden, vraagt men zich af, ol de moor denaars van Berkel, behalve de inbraak te Overschie, ook niet den moord te Amersfoort op hun geweten hebben. Men weet, dat daar einde November een alleenwonend rentenier vermoord en bestolen in zijn huis werd gevonden, terwijl de c'aders nog onbekend zijn. Is dit vermoeden juist, dan heeft men hier met een komplotje, waarschijnlijk van slechts enkele misdadigers te doen, die allerwegen in ons land de particuliere veiligheid in gevaar brengen, en wier aanhouding dus ten hoogste gewenscht is. Door den aanhoudenden westenwind en de vele regens stuwt het boezemwater in Friesland geducht op, zoodat landerijen ondergeloopen zijn, die jaren achtereen droog bleven. Aan weerszijden van den spoorweg tusschen de stations Oude Schoot en Wolvega staat, zoover het oog reikt, alles blank. Vermoord in het buitenland. Woensdag had te Beek, bij Nijmegen waar zijn familie sinds eenigen tijd is gevestigd, de plechtige uitvaart plaats voor den heer Fr. Van Baer, die in den avond van 30 December vóór zijn hotel te Napels door een drietal straatroovers is overvallen en dermate verwond, dat hij acht dagen later is overleden. De heer Van Baer vertoefde nog slechts een paar dagen te Napels, waar hij uit het H. Land was aangekomen. Alleen roofzucht was de drijfveer van dezen afschuwelijken moordaanslag. De verwonde, die door verscheiden dolk steken was getroffen, heeft niet meer de kracht gehad zich op te richten en zijn hotel binnen te gaan. Enkele passen van het gebouw verwijderd, op een der aan zienlijkste en drukste punten der stad, werd hij gevonden, badend in zijn bloed. In allerijl werden hem toen de HH. Sacra menten toegediend daar er gevaar bestond, dat hij elk oogenblik kon sterven. Toch heeft hy nog acht dagen geleefd, acht dagen van ondragelijke pijnen, zoo als hij door een met potlood geschreven briefje aan zijn familie heeft doen weten. Door een hoogst pijnlyke en gevaarlijke operatie heeft men tevergeefs getracht den braven man in het leven te behouden. Gedurende de acht dagen, die hij op het bed van smarte heeft doorgebracht, werd hij bezocht door de aanzienlyksten der stad, onder welke ook een landgenoote, de markiezin A. Viglia. Dank aan de be moeiingen van den hertog De Guardia Lombordo en den markies De Bugnano, die beiden met hem de reis naar het H. Land hadden gemaakt en bijzonder met hem bevriend waren, is de versiagene met buitengewone zorg behandeld. Dat zijn begrafenis heeft plaats gehad in de kerk van het hospitaal Dei Perigrini- zelve, en dat de bisschop bij de uitvaart tegenwoordig was, bewijst wel hoe hoog de heer Van Baer stond aangeschreven in de stad, waar hij op zoo noodlottige wijze aan zijn einde is gekomen. (Gelderl.) In de laatst gehouden gemeenteraadsver gadering te Helmond werd aanvraag gedaan tot het bouwen van drie honderd arbeiders woningen. Wel een bewijs, dat Helmond'a industrie ftmk vooruitgaat en de stad zich hoe langer hoe meer uitbreidt. Een raadselachtige verdwijning. Uit Oostendam, gemeente Ridderkerk, meldt men aan de Dordtr. Crt. dat men Woensdag begonnen is met dreggen naar den sinds 28 Dec. spoorloos verdwenen koopman L. S. v. d. Giessen. Zes diena ren der politie dregden tot des avonds zonder eenig gevolg. Het plan bestond het werk eergisteren te hervatten, met grooter werktuigen. Ook eenige particulieren zijn ermede begonnen. De D. C. deelt voorts de resultaten mede van een onderzoek, door de redactie opnieuw ingesteld. Wij ontleenen er het volgende aan De omstandigheden maken het zeer moeilijk, geloof te hechten aan een ongeluk. De meening wint hoe langer zoo meer veld, dat hier een misdaad in het spel moet wezen. Zoowel Jan Van Wijk als zijn vrouw zijn Zaterdag voor de justitie te Dordrecht verhoord, zonder resultaat evenwel, voor zoover wij weten. Van Wijk moet zich na dit verhoor tegenover dorpsgenooten in dezen zin hebben uitgelaten Mijn vrouw heeft goed gepraat, en ik ook. Alles kwam overeen. Toch moeten er wel enkele punten zijn, die een oplossing verdienen. Van Wijk heeft tegenover de rijks politie «bezworen", dat hij den bewusten 28n December niet buiten geweest is, nog veel minder met een boot. Maar mj is op den avond van dien dag wel dege y uit geweest met de boot van zijn uur man, schipper Barendregt, die y we meer leende. Nabij den Domnie-polder halverwege de oosterdamsche haven is hy gezien NIEUWE OURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5