Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaar£. Dinsdag 24 Januari 1899. ISureau ^ofersftraaf 50. Ida's Candidate!!. No. 6303. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheei Nederiand - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIË N: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer 1-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. 23 Januari '99. Minder warm dan om de landstreken aan den Nijl maakt men zich thans te Parijs 0tïl Frankrijks visscherijrechten op New foundland. Men schijnt uit ofücieele kringen ®ens informatiën te hebben ingewonnen bij de visschers van Normandië en Bretagne. fn deze hebben verklaard, dat het met de v'sscherij op de zoogenaamde french shore ^ar> New-Foundland allertreurigst gesteldis. 6 stokvisschen en de haringen, zeggen zij, uten de visschers ginds in den steek en de Seheele strijd tusschen Engeland emFrankrijk 0rïl dit kustgedeelte is volgens kapitein Degnard, die New-Foundland door en door "ent, geen schot kruid waard. Nog in 't vorig jaar hebben drie reeders u't Granville, die een schip voor de visch- 'angst op french shore hebben uitgerust, baarbij 8000 franken verloren. Het is dui delijk dat Engeland zulke getuigenissen gaarne hoort, want zij verminderen de ""aarde der billijkheidshalve te schenken schadevergoeding aanzienlijk. Alleen het feit dat op New-Foundland Frankrijks beste en om zoo te spreken eenig practische "uatrozenschool gelegen is, zou de regeering fe Parijs kunnen doen volharden in een Weigering om aan Engelands eischen toe te Seven, indien de Figaro niet het Weinig geruststellende bericht had ontvan gen, dat het Engelsche reserve-eskader geenszins is ontbonden, zooals gemeld was, "aaar dat over drie of vier weken de man- Schappen, aan wie thans verlof geschonken 'si weer in volledig aantal de oorlogsbodems zUllen bevolken. Het bulletin aan het de- Partement op den Quai d' Orsay spreekt wel n'et meer van het onmiddellijk gevaar, maar 'bidt toch voortdurend»Het dreighet uit h«t Westen." Esterhazy heeft te Parijs zijn intrek Gnomen in het gesticht der eerw. broeders Van den H. Joannes de Deo, Rue Oudinot 19. Feuilleton. 5) De vroede vaderen van het stadje waren reeds weer in de »Gouden sleutels" terug gekeerd spoedig kwam ook de genees heer, dronk zijn glas leeg, betaalde en ging ^eer. Alleen de professor was niet terug gekomen, maar liep regelrecht naar het gymnasium. De geschiedenis verspreidde zich als een °°pend vuurtje door de stad en geen der even waagde het voor den avond naar huis erug te keeren. r, "ij de boosdoeners was niet alleen Alfred yP'egel maar ook de broeder van den jongen ^dvocaat Keil,Kuno. In de onderhandeling Ver de kwestie werd nu alle hoop gesteld P deze omstandigheden en men besloot °°r alles twee personen als bemiddelaars te Hij heeft verklaard daar voorloopig in de stipste afzondering te willen leven en zal niemand ontvangen en aan niemand, wie het ook zij, eenige mededeeling doen. "Volgens de Independance beige is het Belgische ministerie verdeeld over de kies- kwestie. De Smet en Nijssens zouden eenigszins ooren hebben naar de evenredige vertegenwoordiging. Daarentegen zijn Woeste, Schollaert en Van den Peereboom daar ten sterkste tegen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de vredesconferentie daar ter stede waarschijn lijk zal gehouden worden. Een draadbericht uit Cairo meldt, dat het besluit is geteekend, waarbij lord Kit chener benoemd wordt tot gouverneur- generaal van Soedan. Op de Samao-eilanden is een opstand uitgebroken tengevolge van oneenigheid onder de Unie beschermende mogendheden (Duitschland, Engeland en de Vereenigde Staten) over de koningskeuze. Na een hevigen en bloedigen strijd tusschen de candidaten wier namen zijn Mataafa, Tanu en Tamases, besloten nl. de consuls Mataafa, wiens plun derende en brandstichtende horden de overhand hadden behouden, zoolang als vorst te erkennen, totdat zij van hun regeeringen andere instructies hadden ont vangen. Nu schijnt het, dat de Duitsche consul en de voorzitter van de gemeenteraad der stad Apia dr. Raffel, van den aanvang of jegens Mataafa, voor wien het grootste ge deelte der bevolking sympathie gevoelt, gunstig gezind geweest te zijn en den Amerikaanschen opperechter Chambers, die Mataafa ongeschikt had verklaard en daar entegen Tanu, den zoon van den overleden koning Malietoa protegeerde, voor straf naar huis heeft gezonden om zelf de opperrech- tehjke functiën uit te oefenen. Dat mochten uatuurlijkerwijze de beide andere consuls niet dulden. Zij herstelden den oppersten rechter in zijn waardigheid, terwijl Mataafa winnen juffrouw Spiegel en mijnheer Keil, die immers alle avonden in de sociëteit den rector ontmoette, zooals Kuno al dikwijls met veel ophef verteld had. Het groepje werd nu verdeeld. Drie, waaronder Kuno Keil stelden zich voor het gebouw opzij wisten dat de advocaat het gebouw om twaalf uur verlietdrie anderen, waaronder Alfred lagen in de nabijheid van het huis van den bankier op den loer, om juffrouw Agnes op te passen, terwijl de overblijvende den dienst tusschen de beide posten waarnam en zich tevens op de hoogte moest stellen van wat er op school gebeurde. Mijnheer Keil werd ter rechter tijd om singeld, maar toonde zich allesbehalve ge neigd als bemiddelaar op te treden, vooral ook omdat hij zeer slecht op de misdadigers te spreken was vanwege hunne plagerijen met Ida. loen echter een der jongens zich liet ontvallen dat juffrouw Spiegel reeds voor de zaak gewonnen was, en dat wan neer hij bij den bankier en den rector een verzoenend woord wilde spreken, ook de jonge dame haar invloed zou doen gelden, toen raakte mijnheer Keil beslui teloos, zeide toen»wij zullen zien" en zich niet liet zien en er dus in het door Duitschland, Engeland en Amerika beschermde koninkrijk Samoa een soort anarchie heerscht, waarvan feitelijk de Duitsche consul de schuld zou dragen. Deze moet immers reeds aanstonds gewei gerd hebben, met zijn Britsche en Ameri- kaansche collega's samen te werken tot beteugeling van den opstand en openlijk partij hebben getrokken voor Mataafa. Zoo althans luidt het bericht uit Was hington. De drie mogendheden hebben nu naar de Samoa-groep oorlogschepen gezon den, ten einde den opstandelingen ontzag in te jboezemen. Nadere berichten zullen wellicht beter dan de tijdingen uit Was hington een duidelijk beeld van den toe stand geven. Het zal allicht nog eenigen tijd duren voordat die inkomen. Het meest nabij gelegen telegraafstation van de Samoa- eilanden is Auckland op Nieuw-Zeeland. Intusschen twijfelt de Köln. Zeit. niet of de betrokken mogendheden zullen het op dit afgelegen plekje gronds spoedig en gemakkelijk eens worden. Nadere berichten uit Samoa bevestigen, dat Engelsche en Amerikaansche matrozen den 3n het gemeentehuis weer bezetten in weerwil van het protest van dr. Raffel. De Samoanen, die het gebouw bewaakten, trokken terug. De Duitsche couranten zien in het ge beurde een nieuw bewijs dat de toestand op Samoa ondragelijk isde National Zei- tung wijst in 't bijzonder op de geringe belangen van de Engelschen en Ameri kanen op die eilanden vergeleken bij die van de Duitschers. Volgens den N- Y. Herald zal waarschijn lijk het verdrag der mogendheden omtrent Samoa herzien worden en zullen zoo mogelijk de eilanden onder de mededingende mogend heden verdeeld worden. Aan de te New-York verschijnende World wordt uit Washington gemeld, dat volgens een telegram, door generaal Otis uit Manila legde ten slotte eene formeele belofte af. Minder succes hadden de andere drie, want juffrouw Agnes liet zich niet zien. Tegen een uur werd dus de wacht daar ingetrokken en een enkele schildwacht achtergelaten, die om het uur zou worden afgelost. Tegen drie uur kwam Kuno in wilde vaart aangehold met het bericht, dat juf- trouw Spiegel zich naar het station begeven had en met Alfred aan de spits trok het groepje eveneens daar heen. De jonge dame was echter in 't begin evenzoo weinig als de advocaat geneigd, op hun verzoek in te gaan, totdat dezelfde troef werd uitgespeeld die bij hem den doorslag had gegeven. Eene gemeenschap pelijke opdracht! Zij offerde er aanstonds hare wandeling voor op en kerde naar de stad terug. Was zij hem werkelijk genegen? Steeds weer opnieuw legde zij zich zelf deze vraag voor. Hij was sedert eenige weken zeer attent voor haar geweest, ofschoon hij haar, nog student zijnde, steeds had veronacht zaamd wanneer hij met de vacanties thuis was. Zij behoorde tot die ongelukkige meisjes die eer atstooten dan aantrekken gezonden, Millers expeditie op het eiland Guimara, drie mijlen van Ilo Ho aan land is gegaan zonder tegenstand te ontmoeten. Het scheen gewenscht de expeditie naar Manila terug te zenden zonder ergens aan wal te gaanmen vreesde dat de inboor lingen van Luzon dan zouden denken, dat de Fillippinos te Ilo Ilo de Amerikanen tot wijken hadden gedwongen. De Senaat der Vereenigde Staten van Noord Amerika heeft de Nicaragua-kanaal- wet aangenomen. Thans zal het Huis van afgevaardigden er over moeten beslissen. Volgens een particulier telegram uit Londen is er een eigenaardige beweging van Amerikaansche Indianen naar Mexico aan den gang. Tien duizenden trekken er daarheen. Zij verklaren, dat zij de Ameri kaansche tergerijen en vervolgingen, die in strijd zijn met de Indianen-wetten moei zijn en Mexicaansche burgers willen worden. Die Indianen zijn, naar men zegt, beschaafd, hetgeen ook hieruit blijkt, dat zij twee duizend rijwielen en tweehonderdvijttig ossewagens hebben gekocht om ze naar Mexico over te brengen. Jamaica is door een hevige aardbeving, die tien minuten aanhield, getroffen. Dit is de sterkste aardschok geweest sinds jaren. De aangerichte schade is nog niet bekend. Volgens bericht uit Montevideo aan de Times heeft de Senaat ^beslist, dat Cuestas den 15den Februari hetjgezag neer moet leggen opdat er een tijdsver loop van twee weken is tusschen die daad en de verkiezing van een nieuwen president. Men gelooft, dat de kansen voor de verkiezing van Cuestas verminderd zijn De stand van zaken is onzeker. Uit Ottawa wordt aan de Times gemeld, dat te Halifax tweeduizend personen van de Russische sekte van de Doechobor-tsen en m wier nabijheid men immer een gevoel heeft als zou men telkens gevaar loopen zich aan neus, kin of ellebogen te stooten, en die, ontmoedigd door de veronachtza ming der mannenwereld, om den mond dien bitteren trek vertoonen, die het gezicht iets strengs, iets ouds geven. Zoo was zij 28 jaar geworden en nog had zich geen vrijer laten zien. Zij die wel genegen zouden zijn geweest den millionair tot schoonvader te hebben, wilden zich echter niet aan een blauwtje wagen, en zoo verging het eene jaartje na het andere. Bij haar thuiskomst vond zij mijnheer Keil in levendig gesprek met haar'vader. Hij had er zijn spijt over uitgedrukt dat zijn broeder onder de schuldigen behoorde en bood namens de familie zijne verontschul digingen aan. Mevrouw Spiegel, die hem het eerst ontvangen had, was daarover in ver legenheid geraakt, want zij had over het ge beurde hartelijk gelachen en nam het op voor hetgeen het waseen jongensstreek, die noch van ruwheid, noch van slechtheid getuigde. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1