Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Woensdag 25 Januari 1899. xxveaxx *§èoter$traat 50. No. 6304. J)FFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. aLREMEEN overzicht. Stads- en Re westelijk Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco Der post door sreheei Nederiand - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 !IH»:Jin» i'üHii'i' iim i'H'iH' mi -m PRIJS DER ADVKRTKNTÏËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge- zetenen Dat het kohier van de Personeele belas- tlng no. 10 dezer gemeente, over het 'J'enstjaar 1898, door den heer directeur directe belastingen te Rotterdam op den Olsten Jan. 1899 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen, tei' invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een 'eder verplicht is, zijnen aanslag op den bij ae wet bepaalden voet te voldoen alsmede aat heden de termijn van zes weken in gaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar "et behoort, den 24sten Januari 1899. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. 24 Januari '99. Ministerieele crisis in België. De ministerieele crisis die België thans beleeft, komt niet onverwachts. Het was sinds lang bekend, dat er oneenigheid be stond zoowel tusschen de ministers onder rug als tusschen de ministers en den honing, evenzeer />ver de kiesrechtkwestie a's over de regeling van den militairen dienstplicht. Gisteren is de verwachte crisis tot uitbarsting gekomen. De heeren De Smet de Nayer, minister-president, en Nijssens, minister van industrie en arbeid- wezen hebben gisteren-ochtend den koning bun ontslag ingediend, omdat koning Leopold sijn verlangen heeft te kennen gegeven, dat bet Kabinet een kieswet zou indienen, daarin het beginsel van de scrutin unino- minale, enkelvoudig kiesrecht, wordt ge huldigd. Men weet, dat de huidige kieswet als correctief op het algemeen stemrecht bet meervoudig kiesrecht huldigt en dat vooral de socialisten reeds sedert lang op bet enkelvoudig kiesrecht aandringen. Zij huldigen het Engelsche stelselone man °ne vote, terwijl de conservatieven als tegenwicht voor de overheersching van de onderste lagen der maatschappij, wisten te verkrijgen, dat aan het bekleeden van sommige functiën twee of meer stemmen ■Werden toegekend. De aftredende ministers werden gisteren door den koning ontvangen. Als hun plaats vervangers worden genoemd de heeren Helleputte en De Broequeville. Minister Van- denpeereboom zou dan het hoofd van het Kabinet worden. Komt deze combinatie tot stand, dan zal zeker het katholiek karakter van het Kabinet nog versterkt worden. Helleputte, oud-professor, is als een degelijk Katholiek bekend.Intusschen blijft de oneenig heid in den boezem der katholieke partij een bedenkelijk verschijnsel. De Katholieken, hoewel nu nog over een groote meerder heid beschikkenden, zullen al hur. krachten moeten samentrekken tegen de liberalen en socialisten, die bij den eerstvolgenden stembusstrijd ais een aaneengesloten partij zuilen optrekken om nhet regeeringskasteel" te veroveren. Fasjoda-zaak in de Fransche Kamer. De Fransche Kamer wijdde gisteren bij uitzondering hare aandacht niet aan »1' af faire" maar aan de Fasjoda-zaak. Destour- nelles vroeg inlichtingen over deze zaak en over de betrekkingen met Engeland. De Kamer, zeide hij, heeft een vaderlandslie vende behoedzaamheid aan den dag gelegd, maar het land heeft er recht op, den toestand te kennen De spreker nam vervolgens Engeland duchtig onderhanden, omdat dit geen recht heeft Jaten wedervaren aan een coutii.entale mogendheid. Hij erkende intus- schen dat Frankrijk een reeks van fouten had begaan met name in het Egyptische vraagstuk en bij de expeditie van Marchand. Destournelles zeideWij moeten ons voorbereid houden op iedere gebeurlijkheid. Hij verklaarde zich voor een eervol vergelijk ot altnans voor een toestand die groote zekerheid aanbiedt voor de beide landen. Ook itibot sprak ten gunste van een vergelijk. Hij verzekerde, dat Engeland niet de aanmatiging kan hebben een protectoraat over Egypte in te voeren zonder daarbij de toestemming te hebben van heel Europa. De politiek van Frankrijk is eene politiek van vrede, maar, zeide Ribot, wij moeten sterk zijn en geëerbiedigd. De minister van buitenlandsche zaken, Delcassé, verklaarde dat zijn politiek geleid was in de richting der behartiging van de algemeene belangen van Frankrijk. Spreken de over het vraagstuk der ontwapening zeide Delcassé dat reeds bij voorbaat de sympathie van Frankrijk aan de voorstellen van den Tsaar verzekerd was. Frankrijk wist dat men het niets vragen zou, geschikt het in eeniger.ei opzicht te verkleinen. De minister heeft het Fasjoda-geval opgelost in een verzoeningsgezinden geest. Het was hem niet onbekend dat de Engelsche flotielje na de inneming van Chartoem den Nijl weer moest opvaren, maar hij heeft een botsing willen vermijden. Er was, verklaarde Delcassé verder, niets onvriendschappelijks gelegen in de expeditie van Marchand. Wij hadden het recht, zeide hij, ons bezit naar den Nijl toe uit te breiden, geljjk Enge land. Door het verlaten van Fasjoda is er aan de eer van Frankrijk volstrekt geen afbreuk gedaan, maar wèl had de minister het ware gevoel van vaderlandsliefde noodig, om zulk een besluit te kunnen nemen. In de wereld zijn er tegenwoordig ingrijpende veranderingen in staat van voorbereiding en daarom eindigde de minister is er behoefte aan een wijze en wèloverlegde politiek, welke onze krachten niet verspilt. De vergadering ging daarna uiteen. Het Hof van Cassatie verhoorde gisteren Esterhazy. Omtrent den loop van dit ver hoor is njg niets gebleken. De Fransche pers laat zich begrijpelijker wijze vrij scherp uit over het te Cairo gesloten Soedan-tractaat. »Nu Soedan onder Britsch bestuur is gesteld, zal ook Egypte wel spoedig hetzelfde lot moeten ondergaan, meent de Temps. De ontruimingscomedio is ten einde, Engeland legt de hand op het Nijldal en zal dit behouden. Het was te voorzien. Heldere koppen hebben reeds lang begrepen, dat de Britsche beloften van '84 tot '90 herhaaldelijk afgelegd, doode letters waren geworden. Aan het fait aecompli is niets te veranderen. Op Frankrijk rust «hans de plicht elders (waar? In New- Foundiand? In China schadeloosstelling te zoeken. De Times bemerkt, dat de Parijsche bladen indien zij de zaak maar eens konden bekijken met practischen blik, zooals de Duitsche pers dat doet zonder de bril van vooroordeel en parti pris tegen Engeland, zich bij het Soedan-tractaat o zoo gemak kelijk zouden kunnen neerleggen. Indien Engeland zijn aandeel verlangt in het bestuur over Soedan, dan ontneemt het Egypte niets wat het totdusver bezeten heeft. Het schenkt veeleer den Khedive deelgenoot schap in streken, welke deze zonder de hulp van Engeland nooit zou veroverd heb ben. Dat John Buil zich voor de suzerei- niteit van den Sultan warm zou maken, is zegt de Times toch al te dwaas, daar Abdoel Hamid door zijn invloed den opstand van de Derwisjen eer aangestookt dan tegengewerkt heeft. Wat betreft de sfeer der gemengde rechtbanken, deze is van af het oogenblik dat zij in werking traden, beperkt geworden tot de grens van Assoean, zoodat reeds daardoor de uitbrei ding van haar jurisdictie over Soedan te voren was uitgesloten. Dat men te Londen achter de regeling der verschillende kwesties in Afrika wat schot gaat zetten, blijkt uit het feit dat Vrijdag onmiddellijk na de zitting van den ministerraad de heer Chamberlain een lang durig onderhoud had met den gouver neur van Kaapland, sir Alfred Milner en den bekenden Cecd Rhodes. Hoogst waar schijnlijk zal het gesprek geloopen hebben over een te sluiten staatsleening ten bate van den aanleg der spoorlijn van Boelawayo naar het Tanganikameer, waardoor de ver binding tusschen Kaapstad en Kaïro opnieuw een aanzienlijke schrede vooruitgaat. De Daily Chronicle verneemt uit Parijs dat de Britsche gezant aldaar, sir Monson in zijn onderhoud met den Franschen minister van Buitenlandsche zaken Delcassé, dezen de grondslagen voor onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland blootgelegd heeft. Het program van den gezant moet de hoofdlijnen aangeven van een Britsch-Fransch verdrag van groote beteekenis. De Engelsche staatslieden blijven steeds veel van politieke after-dinners houden. Aan een feestmaal van de kamer van koophandel te Birmingham heeft de hertog van Devonshire o. a. het volgende gesproken. Door de flinke wijze waarop wij inder tijd onze rechten gehandhaafd, en onze macht getoond hebben, zijn wij in nadere betrekking gekomen met Duitschland, Italië en zelfs Rusland. Ten aanzien van Frankrijk ben ik van meening, dat de korte crisis, welke nu geëindigd is, meer dan waar schijnlijk wèl dan niet de lucht zal zuiveren. Chamberlain verklaarde met deze gevoe lens van harte in te stemmmen. Koning Oscar van Zweden en Noorwegen heeft de vorige week onder minder gun stige omstandigheden zijn zeventigsten ver jaardag gevierd, daar hij sinds eenigen tijd ongesteld is. De toestand van den koning gaat echter goed vooruit, maar hij moet nog eenigen tijd rust nemen. In verband daarmede is op verlangen des konings den kroonprins voorhands de afdoening der re- geeringszaken opgedragen. De Spaansche minister-president Sagasta verklaarde, dat Aguinaldo als voorwaarde voor de invrijheidstelling der Spaansche ge vangenen van Spanje de officieele erkenning van de republiek der Filippijnen eischt. Aguinaldo heeft ook een erkenning van de republiek bij het Vaticaan aangevraagd. Een telegram uit Laboean meldt, dat inboorlingen van Palawan den Spaanschen gouverneur en de officieren hebben ver moord. Zij namen de vrouwen en kinderen gevangen, maar lieten later toe, dat deze aan boord van een Engelsche stoomboot naar Sandahan werden gebracht. Volgens een telegram uit Washington aan de Koln. Ztg. zal op de te Berlijn te houden conferentie in de Samoa-kwestie Amerika van een mede protectoraat afzien en Duitsch land op vriendschappelijke wijze tegemoet komen. Schiedam, 24 Januari 1899. Voor de Zwartjes van Afrika ontvingen wij door bemiddeling var. den boekhandelaar A. L. A. van Pinxsteren f 5. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal Dinsdag aanst., nam. 2 uren, eene openbare verga dering houden ter behandeling van de vol gende onderwerpen 1. Vaststelling van de notulen der laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeiing der ingekomen stukkeni 3. Ontwerpbesluiten tot verhooging van en toevoeging aan de gemeentebegrootingen voor 1898 en 1899. 4. Adres van P. M. A. Verhage om eervol ontslag als onderwijzer. 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes, (hoofd mej. Kimmijzer). Op de voordracht zijn geplaatstl.Mej. J. G. Meijeringb, te Twelio 2. Mej. M. Rademaker, te Rotterdam 3. Mej. M. J. Lorentz, te Nijmegen. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver hooging op grond van art. 2b der Verordening (Gein. blad no. 7 van 1896), der jaarwedden van de leeraars bij H. en M. onderwijs

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1