Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Vrijdag 27 Januari 1899 No. 6306. bureau ^ofersfraaf 50. c3 PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per oost door geheei Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van t6 regels1 1 ƒ0.60 Elke gewone regel meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 0FFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Be Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Bat het kohier der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen ezer gemeente, over het dienstjaar 1899, ^.00r den heer directeur der directe belas sen te Rotterdam op den 24sten Januari d executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invor- e!jjng is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij e wet bepaalden voet te voldoenalsmede at heden de termijn van drie maanden in- f?aat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar "et behoort, den 26sten Januari 1899. De Burgemeester voornoemd. VERSTEEG. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Bezien het verzoek van T. van Dijk om vargunning tot oprichting van een paarden- Suachterij op het perceel open grond, uit komende aan het brandpad achter de Hoofd straat, kadaster sectie L, no. 1380. Belet op de bepalingen der Hinderwet Boen te weten Bat voormeld verzoek met de bijlagen °P de secretarie der gemeente is ter visie dat op Donderdag den 9den Februari a.s., oes middags ten 12 ure, ten raadhuize ge degenheid zal worden gegeven om bezwaren Jegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeliDg of schriftelijk °e te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd- 'p hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter Zake mochten zijn ingekomen, kennis kan borden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 26sten Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. men. Dit eerste succes op den oorlog be haald, zal vergunnen tot andere te komen. Vermindering van oorlogstoerustingen en militaire uitgaven, wat onmogelijk schijnt langs directen weg, zal tot stand kunnen komen door de steeds meer beslissende werking van het scheidsgerecht. De Temps verklaart, op het bericht van verscheidene dagbladen betreffende een te verwachten bijeenkomst der keizers van Rusland en Duitschland en van den presi dent der Fransche republiek, gemachtigd te zijn tot een besliste tegenspraak. Het verhoor van Esterhazy is eergisteren door de strafkamer van het Hof van Cas satie voortgezet. Evenals den vorigen dag was Esterhazy's advocaat, mr. Cabanes, vooraf met zijn cliënt gaan spreken in het gesticht der broeders van St. Johannes de Deo. Tegen halftwaalf gingen zij samen in een rijtuig naar het paleis van justitie Esterhazy droeg een zwarte jas en een hoogen hoed en rookte een cigarette. Hij had een dikke brieventasch onder zijn arm. Cabanes staat geen Interviewer te woord. Maar de majoor zelf moet aan Gaston Méry, redacteur van de Libre Parole het volgende verteld, hebben. nik ben niet als getuige gehoord, maar als beschuldigde. Nu, ik verdedig mij. Met mijne verklaringen mogen zij doen wat zij willen; ik heb er nu genoeg van, ik zal alles zeggen." Méry voegt er bij dat het getuigenis den eersten dag door Esterhazy afgelegd, zeer belangrijk is geweest. Esterhazy heeft Parijs nog niet verlaten, maar volgens inlichtingen in de Petit Temps is het niet onmogelijk dat dit morgen of overmorgen zal gebeuren. Tegenover het gerucht, dat de enquête zou besluiten tot verwijzing van sommige leden der strafkamer naar een Raad van Magistratie zegt de Conrier du Soir onge loovig te blijven. Met evenveel wantrouwen blijven welingelichten de praatjes beschou wen, alsof de regeering zou meegaan met eenig voorstel en de strafkamer de beëin diging van den Dreyfus-enquête afhankelijk te maken. ALGEMEEN OVERZICHT. 26 Januari '99. Be Fransche pers maakt zich over 't ge heel niet druk over de circulaire van Moeraw- Jef betreffende de conferentie voor de ont wapening. Slechts de lemps wijdt daaraan een belangrijk artikel. Het avondblad slaat Weinig geloof aan de mogelijkheid, om zich °mtrent de verschillende punten te verstaan ""et uitzondering van dat over de instelling Van een facultatief internationaal scheids gerecht. Dit zou te verwezenlijken zijn door Wddoende het te willen en ieder heeft belang het te willen. Daarmede beginne Berichten uit den Congostaat te Brussel ontvangen bevestigen de mededeelingen betreffende het succes van de opstandelingen bij Jungu Kabambarre, waarvan zij zich hebben meester gemaakt. De troepen van den Congostaat trokken in goede orde terug naar Kassongo. Baron Dhanis bevindt zich thans voor Kassongo aan de Lulindi, waar hij den opstandelingen den weg hoopt te versperren en vanwaar hij als hij verster kingen zal hebben ontvangen, weer offensief tegen de opstandelingen denkt op te treden. De Duitsche keizer is Dinsdag-middag tegen 12 ure te Hannover aangekomen en heeft zich dadelijk naar het Waterloo plein begeven, waar de troepen in parade-tenue stonden opgesteld. De Keizer verzamelde de officieren om zich heen en liet toen een kabinetsorder voorlezen. In deze order her- rinnert de Keizer er aan hoe in 1870 de Hannovraansche militairen hun koning en het Duitsche vaderland trouw bijstonden en den roemrijken naam van hun voorvaderen eer aandeden. »Deze voor u en de geheele provincie Hannover zoo dierbare herinneringen", gaat de keizer voort, »die met de oplossing van het Hannovraansche leger de hoofdplaats van haar bewaringe hebben verloren, heb ik besloten weder te verlevendigen. Van nu af zullen de Pruisische troepen-afdeelingen waarin de oude Hannovraansche krijgs lieden zijn opgenomen, dragers van de overlevering der vroegere Hannovraansche regimenten zijn en van haar onderscheiding- teekenen voorzien worden. Ik wil daardoor zoowel den strijders van '70—'71 een nieuw bewijs van mijn dank geven alsook de daden erkennen, waardoor de Hannovraansche soldaten door alle tijden zich een eervollen naam verwier en. Tegelijk koester ik de hoop, dat thans alle vroegere militairen van het Hannovraansche leger de lang ontbeerde plaats wedervinden zullen waar zij in den kring hunner jongere kame raden van de trotsche herinneringen aan hun voorvaderen kunnen verhalen." Dan volgen een aantal veranderingen in de regimenten. Na de voorlezing hield de keizer een toespraak, waarin hij zeide, dat hij de geboortedag van Frederik den Groo- ten had gekozen, om de tradities van het oude Hannoversche leger weder te doen opleven. Na de parade had een feestmaaltijd plaats waarbij de keizer weder een toespraak hield. ïEen der hoofdprincipes, die ik steeds zal verdedigen," zeide de keizer, *is traditie. De keizer wenschte het 10e legercorps ge luk, dat nu met trots terugzien kan op de roemrijke dagen van het Hannovraansche leger van Krefeld, Minden en Waterloo. De Köln. Ztg. zegt over de kabinetsorder van den Keizer, dat men verkeerd doet er beschouwidgen aan vast te knoopen in ver band met vroegere politieke omstandigheden in Hannover. Den zoon van den hertog van Cumberland zou het nu mogelijk zijn gewor den in 't Duitsche leger te treden en als regent van Brunswijk op te treden en tegelijk van zijn Welfische aanspraken afstand te doen. De Köln. Ztg. meent, dat hier van geen verband met de Welten-kwestie sprake kan zijn. De Senaat der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft gisteren ineen geheime vergadering besloten den 6n Februari drie uur 's namiddags de eindbeslissing over het vredesverdrag te nemen. Ook is besloten tot dan voort te gaan met in geheime vergadering over het vredesverdrag te be raadslagen. In het Huis van Afgevaardigden heeft de republikein Johson (Indiana) een harts tochtelijk beroep op het rechtvaardigheids gevoel zijner medeleden gedaan, om aan de Filippijnen de onafhankelijkheid te ver- leenen. Hij verzette zich tegen het dwingen van een sterk vrij volk om een bestaan te aanvaarden, waarvan het atkeerig is. Uit Philadelphia wordt aan de Times geseind President Mc. Kinley is er voor de debatten over de Fillipijnsche-kwestie in den Senaat te rekken hopende daardoor nog een meerderheid van twee derden voor het vredesverdrag te krijgen, maar de mee ning wint veld, dat een buitengewone zitting in Maart zal noodig wezen. De secretaris van Aguinaldo, Aguinaldo's gemachtigde te Washington, heeft aan de Amerikaansche regeering een mededeeling gedaan die, naar men zegt de Fillippijnsche kwestie kan verergeren. De ambtelijke berichten, uit Manila ont vangen, moeten alles behalve geruststellend zijn. Generaal Otis zou gemeld hebben dat de opstandelingen op het punt stonden, handelend op te treden, en hij voegde er bij dat men onmogelijk voorzien kon, wat daarvan het gevolg zou zijn. Het 22e regiment infanterie te New-York wordt met spoed voor vertrek naar Manila in gereedheid gebracht. Een telegram van generaal Rlos uit Manila te Madrid ontvangen, bevat de tijding dat de zieke Spaansche krijgsgevangenen, militairen zoowel als burgers, door de op standelingen in vrijheid gesteld zijn. Te Port-Royalist, op 'teiland Balabac, (Filippijnen) zijn de gouverneur en 6 officieren, toen ze uit de kerk kwamen, vermoord. Uit Labuan, op Borneo, wordt thans ge seind, dat daar met een stoomboot zijn aangekomen de weduwe van den gouverneur, zijn vier kinderen en zijn lijfarts en 60 vrouwen en kinderen, een priester, 7 soldaten en 20 inboorlingen, die aan Spanje trouw zijn gebleven. De vrouwen zijn van al hare bezittingen beroofd, doch geen ander leed is haar aangedaan. Op Balabac en Palawan staan de zaken stil door ongeregeldheden. Stads- en Gewesteüjk Nieuws. Schiedam, 26 Januari 1899. Kamer van Koophandel en Fabrieken In de gisteren-namiddag ten raadhuize gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel waren met den Voorzitter, den heer J. J. B. Nolet, aanwezig de heeren Mr. Jansen, Van Gent, Houtman, Van der Pant, Lagerweij en Beukers. Afwezig waren de heeren Honnerlage Grete en Prins, de laatste met kennisgeving, die echter zijn geloofsbrief, betreffende zijne herbenoeming tot lid der Kamer had inge zonden, welke door eene commissie uit de Kamer, bestaande uit de heeren 3eukers en Houtman, werd onderzocht en in orde bevonden, zoodat op advies van der, Voor zitter met algemeene stemmen tot diens toelating werd besloten. Nadat de notulen waren gearresteerd en mededeeling was gedaan van ingekomen stukken, werden door den Voorzitter achter eenvolgens aan de orde gesteld de concept verordening betreffende de roak<^Hh "J' alsmede het door Burgemeester en Wet ou ders gevraagd advies in zake n welke beidezaken door comm.ss.en u.t de Kamer waren voorbereid. Na uitvoerige discussien vereenigde de - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1