geering heeft de Egyptische kennis gegeven dat ze 215 pond verlangt voor de kosten van vervoer naar Soedan. Generaal Otis heeft volgens de ISlew-York Herald, aan zijn regeering geseind, dat de Amerikaansche vertegenwoordigers een onderhoud gehad hebben met de vertegen woordigers van de regeering der Filippino's. De laatste moeten meer geneigd zijn ge weest om te erkennen, dat de Vereenigde fetaten recht hadden om mee te spreken in het regelen der Phillipijnsche kwestie. Stads- en (Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 30 Januari 1899. Ned. It. K. Volksbond, afd. Schiedam. Zangvereeniging „St. Cecilia". Het welgevulde programma dat door de Zangvereeniging «St. Cecilia" onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond gister-avond in de Zaal der Officieren-Vereeniging zou worden uitgevoerd, had daar een groot publiek doen samenkomen de groote ruimte was geheel bezet. Allereerst liet de ijverige dirigent, de heer J. F. lM. Smits, zijn wakkere schare een lustigen marsch blazen, waarna het doek omhoog ging, err we voordracht no. 1 kregen »Üe Nationale Garde" een aardig stukje dan no. 2 «De man der uitvindingen" en no. 3 «De filosofische Billardmarkeur",alle welke nummers goed werden gespeeld. Het eerste deel werd besloten met «de Wijnproef" humoristisch kwartet._ Zoowel wat zang als actie betreft was alles uit stekend. De executanten hadden hunne rollen blijkbaar goed bestudeerd het liep als van een leien dakje. Na de pauze, kwam het glanspunt van den avond de operette «Incognito". Deze operette, ofschoon reeds enkele malen hier opgevoerd, valt blijkbaar ai- tijd nog bij het publiek in den smaak. Het is dan ook een stuk, waarvan de han deling gemakkelijk is te volgen, terwijl daarenboven zoowel aan solisten als aan koor gelegenheid wordt gegeven hunne krachten te toonen. Zonder uitzondering kan van de solisten gezegd worden, dat zij zich naar behooren van hunne taak hebben gekweten ook de koren waren goed alleen de tenorpartij klonk af en toe wel wat zwak. Aan costumes en grimeering was veel zorg besteed. Heel leuk gearrangeerd was ook de optocht. De heer Veugelers dirigeerde en bij den heer Verbruggen uit Rotterdam was de begeleiding in goede handen. Het orkest gaf behalve »Donauwellen" van Ivanovici gedurende de pauze dezelfde stukken als die 's morgens in de vergadering van den Volksbond waren uitgevoerd. Er heerschte onder 't publiek eene pret tige stemming en herhaaldelijk werd leven dig geapplaudiseerd. Kortom zij die dezen feestavond hebben georganiseerd, hebben eer van hun werk, en verdienen onzen dank. Dat zij ons spoe dig nog eens weer zoo'n gezellig avondje bezorgen! Donderdag 2 Februari a. s., feestdag van O. L. Vrouw Lichtmis, zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de O. L Vrouw-Visitatiekerk aan de Nieuwe Haven in gebruik werd genomen. Vele bejaarde stadgenooten hebben van dien gedenk waardigen dag zeker nog bij zondere herinneringen behouden, vooral de heeren H. Rammers, koster, en P. S.Enge- ring, lid van het koorgezelschap Cantemus Domino in genoemde kerk, die reeds in de noodkerk (Oud Vieescbhal) hunne mede werking tot de kerkelijke diensten ver leenden Hoewel er van eenige viering geen sprake is, zal deze kerkopening zeker door de parochianen in de kerkdiensten op a. s. Donderdag dankbaar worden herdacht. Zaterdag-avond omstreeks 7 uur geraakte Gerrit Thijssen, opperman wonende Broers- veld, terwijl hij voor een paar wagens wilde uitwijken, aan de Hooikade te water. Hij werd gered door der. sluiswachter van Wieringen, die zich daartoe te water begaf. De graanmeter M. van der Pas uit de Breedstraat, had heden-morgen het ongeluk, terwijl hij zich naar het stoomschip C.A. Bade wilde begeven, aan de Buitenhaven te water te raken. Hij werd nog tijdig door zijne makkers gered. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen '112 schepen, waarvan 3 zeilschepen en 1 zeelichter Hier van waren bestemd voor Rotterdam 111, voor Schiedam 1. In hetzelfde tijdperk van 1898 kwamen binnen 100 schepen., waarvan 4 zeilschepen en 1 zeelichter allen waren bestemd voor Rotterdam. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 5, metende 160,31 netto register ton minder dan tot op gelijken datum in 1898 In zake de herziening van de verordening op het kadegeld te Rotterdam in verband met het voorstel tot aanstelling van een adjunct-havenmeester is thans ook in druk verschenen het advies der Kamer van Koop handel en Fabrieken. Waar de toestanden in de laatste 20 jaren zoo aanzienlijk gewijzigd zijn, acht de Kamer het hoogst wenschelijk dat tot her^ ziening dier verordening wordt overgegaan en naast den havenmeester en den directeur der handelsinrichtingen een persoon wordt aangesteld, in wiens hand vereenigd wordt al wat nu de commercieele exploitatie der verschillende inrichtingen in de gemeente betreft, de beslissing omtrent de vraag waar aan de schepen een ligplaats zal worden aangewezen, bet gebruik van havens en van kaden, van open en overdekte ruimte lot tijdelijken opslag van kranen en tippen enz., zooals het geval zou zijn indien de haven- en handelsinnchtiiigen niet door de gemeente waren aangelegd maar aan een groote particuliere Maatschappij toebehoor den, zooais in Engeland veelal het geval is. Daarnaast zou voor den havenmeester blijven zijn eigenlijke taak der politie te water, het afgeven van havenloodsen, de zorg dat de schepen op de aangewezen plaats komen te liggen enz., een werkkring die omvangrijk genoeg is om daaraan geen andere bezigheden toe te voegen, die niet baarbij behooren. Donderdag avond zal mevr. Waszklewicz Van Schillgaarde, presidente van den Nederlandschen Vrouwenbond ter Interna tionale Ontwapening, in een openbare ver gadering var. de Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw te Rotterdam het plan van Stead's „Kruisvaart voor den Vrede" uiteenzetten. Dien avond zal er ook gelegenheid zijn tot onderteekening van het desbetreffende adres. De moord te Berkel. De bij den moord te Berkel genoemde Kraaijenbrink was vroeger de schrik der Zuid-Hollandsche eilanden. Eenige jaren geleden waren inbraak en diefstal aldaar aan de orde van den dag, en bestond daar zuik een vrees voor Kraaijenbrink, dat meermalen van gepleegde diefstallen geen aangifte werd gedaan. Toen de landbouwer Piek, te Hekelingen, des nachts werd doodgeschoten, werd K. algemeen voor den dader gehouden, er. of. schoon telkens zware verdenking tegen hem bestond, moest hij wegens gebrek aan bewijs weder vrijgelaten worden. Zat Kraaijenbrink in de gevangenis dan was het overal rustig, doch nauwelijks was hij ontslagen of het stelen begon opnieuw.J Aan de pjlitie te. Oud-Beierland weid eens geboodschapt, dat Kraayenbrink iri den Hoekschenwaard was gezien. Onmiddel lijk werd de Rijks- en gemeentepolitie in het geheele eiland daarvan in kennis gesteld. Het gevolg was, dat K. des nachts op de Provinciale brug, bij Barendrecht weid aangehouden men vond toen in zijn bezit ruim 1U0 kippen, welke later bleken te Klaaswaal gestolen ;ijn. Na het einde van zijn straftijd is van hem niets meer gehoord, totdat zijn naam nu weder werd genoemd in verband met den dubbelen moord te Berkel. (A7. v. d. D.) Als een treurige bijzonderheid deelt men uit Berkel nog het volgende mee Op den avond van den gruwehjken dub belen moord op Ripping en zijn bejaarde huishoudster waren enkele personen ten huize van een dorpsgenoot bijeen, om met kaartspel den tijd aangenaam tepasseeren. Ongeveer 9 uur kwam een van het dienst personeel binnen, zeggende, zooeven door twee personen naar de woning van Ripping te zijn gevraagd. Dit kwam den gastheer verdacht voor: »zoo laat in den avond be zoek te ontvangen zal Ripping zeker niet aangenaam zijn, zeide hij. Hij maakte zich over zijn dorpsgenoot eenigszins ongerust en stelde zijn medespelers voor, om naar Ripping's woning te gaan zien of alles in den haak was. Doch zijn medespelers staken den draak met zijn bezorgdheid, gekscherend zeggend «het zullen een paar vrijers van Rippings's oude huishoudster zijn". Hij liet nu zijn plan om uit te gaan varen, en speelde door. Men kan zich de ontsteltenis van den gastheer en zijn vrienden voorstellen, toen zij den volgenden morgen vernamen, dat Ripping en diens huishoudster vermoord waren. Zaterdag werd de baan voor de leden van de Delftsche IJsclub geopend. Het ijs" vermaak was echter van korten duur, want nadat eene dame én drie kinderen doof het ijs waren gezakt, werd de baan weder gesloten. Zaterdagochtend had er aan boord van het te Maassluis in de haven gestationneerde Zweedsche bergingsvaartuig Helois een ongeluk plaats. Bij het schoonschipmaken in het volkslogies vond de scheepsjongen in een der slaapkooien een revolver, toebehoo- rend aan een der matrozen. Spelend haalde hij eenige malen den trekker over en gaf daarna het wapen aan een stoker die het in de richting van den jongen hield en het aftrok, met het noodlottig gevolg dat de jongen door een kogel getroffen werd en enkele uren later aan de gevolgen overleed. BINNENLAND. Omtrent het gebeurde met het rijtuig waarmede H. M. de Koningin-Moeder naar Oranje-Nassau-Oord reed, deelt het (J. D- mede Het ongeval nabij den Keienberg betrof het losloopen van den wielband van het achterwiel van het rijtuig. Twee wielrijders, die het rijtuig volgden, waarschuwden den koetsier. Ware het defect niet zoo spoedig opge merkt, dan was een ongeluk zeker niet uitgebleven. H. M. is hier inderdaad aan een ernstig gevaar ontsnapt. Even verder doorgereden, zou het rijtuig onvermijdelijk zijn omgeslagen. Heden, Maandag 30 Januari, wordt H. D. fl. mevrouw de prinses Elisabeth van Waldeck en Pyrmont in de residentie verwacht. H. D. H. zal als gast van H. M. de Koningin intrek nemen in het koninklijk paleis. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Ned. Indtë, van 28 dezer, wordt de gouvernementskoffie-oogst op Java voor dit jaar geraamd op 198,000 pikols Stct De N. Surin. Cl. meldt, dat de gouverneur van Suriname, mr. Tonckens, in dit jaar, na het indienen van de begrooting (een begrooting zonder subsidie) naar Nederland zal terug- keeren. De gewone audiënties van de ministers van Justitie, van Oorlog en van Waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. Op het zevende internationaal congres voor drankbestrijding, dat dit jaar van 4 tot 8 April te Parijs zal worden gehouden zal een belangrijk deel gewijd zijn aan het onderwijs in verband met den strijd tegen het alcoholisme. Van ons land zullen op dit congres als sprekers optreden de heeren Th. W. van der Woude, te Amsterdam, redacteur van het tijdschrift voor drankbestrijding »üe Weg wijzer" en J. Don, te Rotterdam, algemeen secretaris van de onderwijzerspropaganda- club voor drankbestrijding. Indertijd vermaakte de heer J. Borski aan de gemeente Amsterdam een kapitaal van f 500.000 met de bepaling, dat dit be drag zou worden aangewend tot uitbreiding der Gasthuizen, en dat daarvoor f 100.000 speciaal zou dienen voor de inrichting van een afzonderlijke afdeeling voor ooglijders. Bovendien bepaalde het testament, dat zijn echtgenoote tot haar dood van dit kapitaal het vruchtgebruik zou genieten. Nu is onlangs mevrouw de wed. J. Borski Sillem overleden, zoodat ganoemd kapitaal thans aan de gemeente is gekomen. Zoodra de juiste bepalingen van dit testament bekend zijn, zal dus aan Amsterdam's Gasthuizen een belangrijke uitbreiding kun nen worden gegeven. Naar de Tel verneemt, heeft de heer Haas bekend, dat hij graaf Spaur te Ben- nebroek met waardelooze effecten heeft De gewone maandelijksche vergadering der afd. Schiedam had gisteren ten half een ure plaats in dé Officieren-Vereeniging. Nadat de voorzitter, de heer C. J. Willeman de samenkomst met gebed had geopend, deelde hij mede dat door de verkiezing van den heer H. Rebers het Bestuur weder voltallig was geworden en verder hoe de functiën van 't Bestuur thans waren verdeeld, hetgeen wij reeds vroeger hebben vermeld. Tot het nieuwgekozen lid richtte hij eenige opwekkende woor den. Ban zou in deze vergadering de verkiezing van drie verificateurs plaats hebben, waarvoor de briefjes werden rondgedeeld. Be heer Leenderts herriep daarna zijne aanklacht tegen dc verkiezing op 27 November 1898, aangezien het door hem aangevoerde door geen voldoende be wijzen was gestaafd. Be Voorzitter verklaarde, dat door deze herroeping alle praatjes over deze kwestie den kop ingedrukt waren, eu noemde het flink, wanneer iemand openlijk durfde herroepen als het bleek dat hij zich vergist had. eryolgens werd een lijst van nieuwe ledeu voor gelezen. Be eerw. adviseur nam daarna het woord. Naar aanleiding van deze lijst van nieuwe leden, wenschte hij in herinnering te brengen de woorden van den H. Paulusdat allen die in de renbaan loopen, wel loopen, maar niet allen een prijs behalen. Zoo is het ook met den R. K. Volksbond, alle leden loopen, d. w. z. zij streven naar het doelmaar ofschoon de Volksbond reeds vele jaren bestaat, kan men nog niet zeggen dat men tot het doel gekomen is. Alle leden moeten echter de handen aaneensluiten en voortgaan op den ingeslagen weg, dan is het zeker dat men tot resultaten zal komen. Allen die lid worden, moeten dit voor oogen houden. Allen moeten persoonlijkheden op zijde zetten, zich niet laten leiden door antipathiën en sympathieën. Wanneer dat ge beurt, wordt de Volksbond een kweekplaats van twee dracht en vijandschap. Terwijl tweedraeht alleen in staat is, den Volksbond te vernietigen, kan daaren tegen eendracht hem tot steeds grooteren bloei brengen. Be Voorzitter deed daarna eenige mededeelingen ie. Over het busje „Hulp iu nood", dat tea doel heeft, onvermogende leden het betalen der contributie voor het lidmaatschap van den Bond gemakkelijk te maken. Gewoonlijk wordt hiervoor geco.lecteerd bij het uitgaan van vergaderingen en uitvoeringen, maar dit brengt te weinig op, zoodat het fonds er niet ruim bijzit. Zoo heeft o. a. de collecte bij de 3 laatste feestvergaderingen f 1.59' opgebracht. Hij wekte de leden op dit nuttige fonds krachtiger te steunen. 2e. In den loop der week zijn bij de kiezers bil jetten ter invulling bezorgd. Baar nu misschien voor sommigen die invulling moeilijkheden oplevert, heeft het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging, zich tot het verschaffen van inlichtingen bereid verklaard, en wel Woensdag, Donderdag en Vrijdag der volgende week van at 's avonds half acht uur. 3e. Bat het jaarboekje a 10 ets. bij de Bestuurs leden verkrijgbaar is. 4e. Bat Woensdag over acht dagen eene vergadering van t Houtbewerkersg 1de zal gehouden worden, tot welks bijwoning hij de leden aanspoort. 5e. Dat de Volksbamer in grooter formaat is verschenen. Hij wekt allen op het blad te steunen. Dan nog een verzoek nl. om de commissarissen van orde hun toch reeds zoo moeilijke taak te helpen verlichten, door zich naar hunne weuscheu te schikken. Eindigende wierp spr. nog een terugblik op de verloopeu feestavonden die door geen wanklank zijn gestoord, en brak daarna nog een lans voor de vak vereen igingen die kern van den Bond. Zoo ook weidde de heer Van Hees nog in eene korte rede over het nut vau deze vereen igingen uit. Be Harmonieafdeeling voerde ter opluistering ver schillende stukkeu uit als: Washington Post, Honey- MoonOuverture Peveil du Priniemps, Santa-Lucia Wals, Court-Avant, Marsch, wat een krachtier applaus uitlokte. 11 Bij opening der stembriefjes bleek dat tot verifica teurs waren benoemd de heeren Van Slobbe, Schoof en Verhoeve. Daarna werd de vergadering met gebed gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2