De Londensche diefstal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. overgebracht. BINNENLAND. Duitsohland Noord-Amerika's welwilende houding in de Kiau-tsjou-kwestie reeds deswege. De jongste berichten te Auckland (Nieuw- Zeeland) uit Samoa ontvangen, melden nog weinig of geen verbetering in den toestand. De inboorlingen verstoren onophoudelijk de orde, en de overheidspersonen zijn nog even oneenig als te voren. De opperrechter ver volgt den voorzitter en den gemeenteraad wegens machtsmisbruik. Berichten uit China maken melding van een aanstaande paleis-omwenteling. De Keizerin-Weduwe heeft een troonopvolger aangewezen. De Keizer wordt nog altijd streng bewaakt en afgesloten gehouden van de buitenwereld. Aan het Hof is op het oogenblik dfe in vloed van Kaag YI overheerschend. Hij heeft zijn anti-Europeesche gezindheid op de Keizerin-Weduwe overgebracht, en deze regeert thans geheel den Raad van State en het Tsung li Yamen. Maria Louise van Bulgarije, f Omtrent het overlijden van prinses Maria Louise van Bulgarije wordt uit Sofia gemeld, dat de Vorstin Maandag-avond reeds in stervensgevaar verkeerde, terwijl de bevol king met haar toestand niet bekend was. Dinsdag-ochtend in de vroegte toen bij de hooge lijderes het bewustzijn was terugge keerd, ontving zij de laatste HH. Sacra menten en nam daarna afscheid van haar kinderen. Prins Ferdinand week geen oogenblik van het sterfbed. Omtrent de begrafenis is nog niets bepaald. Esterhazy. Esterhazy is dan opnieuw hier te lande. De Libre Parole meldt dat hij, zoodra de Re geering zich had vereenigd met een voor de Crimineele Kamer blijkbaar compromi- teerend rapport van den eersten president Mazeau, tot dezen het verzoek richtte, gehoord te worden niet meer doof de verdachte rechters alleen, maar in veree- nigde zitting van alle Kamers. Waarschijn lijk zal hij het antwoord op dit verzoek nu in de Rotte-stad afwachten. Omtrent Ester hazy's laatste verhoor voor de Kamer van Strafzaken wordt het volgende medegedeeld Toen men den commandant voor de derde maal ondervroeg in zake het borderel, antwoordde hij den president Loew ongeveer in dezer voege: »Ik weiger beslist op deze en dergelijke vragen van het Hof te antwoorden. Ik ben van oordeel dat, met het oog op het verlies van haar prestige, waardoor de Kamer is getroffen, en op de verdenking, waaraan zij blootstaat, het mij niet mogelijk is, langer voor haar te getuigen. »De maatregel, door de Regeering te uwen opzichte genomen, mijne heeren, verplicht mij tot stilzwijgen en tot het bewaren van mijn antwoorden voor de Vereenigde Kamers. Dezen alleen zullen mij de noodige waarborgen van onpartijdig heid bieden". De heer Loew en verscheiden magistraten waren over deze houding en die woorden van den commandant niet weinig veront waardigd. Maar Esterhazy verliet doodkalm de zaal en begaf zich naar de crimineele griffie, om daar aan het adres derzelfde rechters, die hij zooeven vernederd had, een verzoekschrift te deponeeren tot ver nietiging der bevoegdheid van rechter Ber- tulus, die met de instructie tegen hem belast is in de vervolging, uitgaande van Christiaan Esterhazy. De commandant motiveert zijn verzoek door aan Bertulus partijdigheid toe te schrijven wegens persoonlijke vijandschap tegen hem. De Star deelt mede, dat een der kas siers van de Parr's bank bekend heeft de dader te zijn van den beroemd geworden diefstal der 60,000 minus 40.000 die teruggezonden werden. De geëmployeerde moet aan het tobben zijn geraakt toen hem, zooals hij verwacht had, geen verhoogmg van salaris werd toegestaan, en men vermoedt, dat de man in een toestand van ontoerekenbaarheid den diefstal begaan heeft. Een onderzoek naar zijn geestvermogens wordt tenminste in gesteld. Schiedam, 3 Febiuari 1899. Van den boekhandelaar A. L. A. van Pinxteren ontvingen wij ter kennisneming zijn ex libris. Dit boekmerkteeken stelt voor een Pinksterbloem op een schild omstrengeld door een lint waarop de woorden crescat, floreatzij groeie en bloeie De Rotterdamsche gemeenteraad verleen de in zijn zitting van Donderdag eervol ontslag aan den heer dr. Guldenarm, als le heelmeester van het Ziekenhuis en aan den heer YVernmens Bunning, als directeur van het Museum voor Land en Volkenkunde Naar aanleiding van dat ontslag wenscht de heer Boot, alvorens tot de benoeming van een nieuwen directeur werd overgegaan, uitgemaakt te zien, of het wenscheiijker was dat museum uit te breiden, dan wel op te heffen. Het resultaat was, dat een amendement van de heeren Boot en Ebeling werd aangenomen, om B. en W. uit te noodigen den Raad in deze voor te lichten. Uit het debat bleek nog, dat het plan bestaat om, wanneer het gerechtsgebouw aan het Haagscheveer vrij komt, dit voor museum in aanmerking te doen komen. Aan de afd. vRotterdam-Schiedam" en omstreken van de Holl. Maatsch. van Landbouw, werd f 300 subsidie toegestaan voor haar aanstaande tentoonstelling. In zake den bouw van een meisjesschool voor m. u. 1. gold het de vraag, of men voor deze school een fraaien dan wel een eenvoudigen gevel kiezen zou. De Raad besloot in den laatsten zin. Voorts besloot de Raad in den zin van het voorstel van B. en W. betreffende de benoeming van een adjunct havenmeester, nadat ook overeenkomstig het preadvies van B. en W. was besloten omtrent de motie Visser c. s. om het aanwijzen van ligplaatsen voor schepen te onttrekken aan de havenpolitie en op te dragen aan een commercieel beambte, in welken geest ook de K. v. K. had geadviseerd. B. en W. achtten dit echter nog niet rijp voor een beslissing, Een amendement van de heeren Den Held c. s., om de benoeming en het ontslag van den havenmeester te stellen in har.den van den Raad inplaats van in die van B. en W., werd met 31 tegen G stemmen verworpen. Ongeval met een heistelling. Een ontzettende schrik was het gisteren in den laten middag, op den Nieuwen 3innenweg nabij de Gouvernestraat, te Rot terdam toen eenige werklieden bezig waren om eene heistelling van drie hooge palen te verzetten, waarbij een der beenen ha perde, de stelling het evenwicht verloor en met donderend geraas en gekraak in de richting der Gouvernestraat omlaag stortte. De voorbijgangers wisten zoo spoedig niet in welke richting zij vluchten zouden, toen het hooge gevaarte stond te wankelen. Er zijn dan ook helaas verschillende per sonen min of meer zwaar gekwetst ge worden. In de eerste plaats kreeg de 16 jarige M. v. d. W. schilder van beroep, een ge weldigen slag van een der vallende heipalen in de lenden, zoodat hij ineenzakte den behanger A. A. v. E. werd het linkerbeen stuk geslagen. Beiden werden op advies van een ge neesheer per raderbaar naar het Ziekenhuis Voorts werden nog door de vallende palen getroffen een 20-jarige molenaars knecht en een 61 jarige werkman, terwijl ook nog twee kinderen van 5 en 7 jaren verwondingen bekwamen aan hoofd armen en beenen. Ook een paard gespannen voor een ge- meentekar, die juist passeerde, werd door een heipaal getroffen en wel zoodanig, dat het dier om het uil zijn lijden te verlossen, afgemaakt is moeten worden. In het café de Poort van Cleef van den heer Martinot aan den Nieuwen Binnenweg werden de gewonden binnengedragen. Aldaar werd de eerste hulp verleend door den heer Maitinot die een verband legde. Door den rechter van instructie, mr. A. O. H. Tellegen en den inspecteur van politie, den heer D. P. Blonk, werd tot laat in den avond een onderzoek ingesteld. De eigenaar van de heistelling en de werk lieden werden in verhoor genomen. In een uitvoerige memorie aan den raad hebben B. W. van Delft voorgesteld, om in beginsel te besluiten tot de oprichting van gemeentewege eerier gecombineerde bad- nrichting, nl. voiksbadhuis en badinrichting voor meerbetalenden tevens, en als eerste gevolg daarvan te aanvaarden het aanbod der spaarbank van het departement Delft der maatschappij tot Nut van 't Algemeen eerier rentelooze leening tot een maximum van f30,000 ten behoeve van een volks badhuis. Te Delft brak gisterenavond te 8 uur een hevige brand uit in de stalhouderij van den heer de Wolff, aan de Phoenixstraat- Niettegenstaande de brand snel om zich heen greep, zijn de paarden en rijtuigen gered kunnen worden, doch de geheele fourage is vernietigd, terwijl het perceel geheel uitbrandde. De oorzaak is nog on bekend. Uit Delft meldt men Hedenochtend is een der rijtuigen van den omnibus-diepst De LierDelft door de gladheid van den weg omgeslagen. Een der vele passagiers geraakte in het water, doch werd door zijne medereizigers op het droge gebracht. Een andere reiziger bekwam ernstige verwondingen. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 2 Februari. Bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting van Buiten la ndsche Zaken, klaagde de heer R a h u s e n over het weg laten van de arbitrage-clausule bij het sluiten van internationale overeenkom sten. Vele in het laatste jaar gesloten over eenkomsten waren toch zijns inziens bij zonder voor arbitrage geschikt en hij drong dan ook aan op meer bevordering van het arbitrage stelsel. De heer Brantzen v. d. Zijp betuigt zijn dank voor de overlegging van het Oranjeboek en hoopt dat de Regeering zal voortgaan met het verstrekken van di plomatieke bescheiden. Hij verzoekt den Minister te trachten eene verandering te krijgen van het tractaat ten aanzien van het Sue z-k anaal, dat thans voor ons geheel waardeloos is door de reserve, die Engeland maakt, welk land het »j'y suis j'y reste" in toepassing brengt. Voorts vraagt spreker onder meer of er tijdens denjorig- sten oorlog te Manila een Nederlandsch consul was om de belangen van onze land- genooten te behartigen, Ook drong hij aan op spoedige grensregeling in N. Guinea. Bij dit laaste verzoek sloot de heer Van Asch van Wijck zich aan. Hierbij zou zijn inziens met vrucht het arbritragestelsel kunnen worden toegepast. De Minister van Buiten). Zaken de heer De Beaufort deelt in hoofdzaak de denkbeelden van den heer Rahusen omtrent het arbitragestelsel en ook hij meent dat om te komen tot aigeheele ontwapening, eerst het arbitrage stelsel meer algemeen moet worden toegepast en een internatio naal arbitragehof dient te worden ingesteld. Echter is 't gemakkelijker voor Kamerleden over deze zaak te spreken, dan voor de Regeering om haar in toepassing te brengen. De in het laatste jaar gesloten overeen komsten leenden zich zijns inziens niet voor toepassing van het arbitragestelsel. De Minister verklaart dat tijdens den staat van beleg onze consul te Manilla met verlof hier te lande was. Evenwel is doof Duitschland bescherming aangeboden aan onze landgenooten en andere nationaliteiten die geen schepen daar hadden. De Minister verzekert ten aanzien der zaak van het Suez Kanaal dat in 89 d® toenmalige Nederl. Regeering diligent <s geweest door de verklaring uit te lokken, dat de voordeel en van de reserve door Engeland gemaakt, ook voor de andere mogendheden zouden gelden die de conven tie sloten. Dat in de tegenwoordige om* standigheden aanleiding zou zijn voor de Nederl. Regeering nu op de zaak terug te komen, betwijfelt hij. Naar de territoriale toestanden watNieuw- Guir.ea betreft wordt een onderzoek'ingesteld, waarvan de uitslag moet worden afgewacht. Aan de kwestie over de aanwezigheid van Mahomedaansche jongelingen uit Indie te Konstantinopel om aldaar in Mahome daansche leerstellingen te worden opgevoed waarvan later bij terugkeer ongewenschte invloed in Indië werd gevreesd wordtin de dagbladen, volgens den Minister te groote beteekenis gehecht. Aan den heer Van der Zijp, die te leurgesteld was door 's ministers antwoord, verklaart de minister nader dat hij het verkeerd achtte tijdens den oorlog een schip naar Manilla te zenden. Hoofstuk III (Buitenl. Zaken aangeno men. Bij de beraadslagingen over Hoofstuk IV (Justitie drong de heer v. d. D o e s d e W i 11 e b o i s aan op opneming van com missarissen van politie in het Rijkspensioenfonds. Opneming van burge meesters in dat fonds acht hij echter verkeerd. De heer Van Zinnicq Bergman" drong aan op hooger beroep in alle straf zaken ook ten aanzien van kleine over tredingen op voorschotten aan deurwaar ders, voor deurwaarders, voor kosten in strafzaken, en op billijke regeling van af- standsgelden aan getuigen. De heer Vlielander Hein bepleitte uitvoerig de opheffing van het monopolie van het notariaat zonder schorsing van notarirele examens. De heer R e n g e r s drong aan op ver mindering van den maximum duur van celstraf, althans op verzachting. De heer De Jong wenscht een andere wijze van uitbetaling van de uitgaanskassen der gevangenen. De heer Van Lier betuigde zijn waar deering voor het beleid van den minister en diens stelsel van herziening der wet boeken hij wenschte dat het notariaat door den candidaat-notaris bij afwezigheid of ongesteldheid van den notaris mocht worden waargenomen. De minister van Jnstitie. de heer C o r t van der Linden, betuigde zijn dank voor de welwillendheid des sprekers. Bij de voorbereiding van de herziening der wet op het notariaat die bij den Raad van State is zal ook op de wenken van den Van Lier betrekkelijk het goederen huwelijks- lecht worden gelet. Tegen te algemeene invoering van het appel in strafzaken heeft hij bezwaar. De Minister erkende, dat het gemis van pensioen voor de commissarissen van politie tot moeielijkheden aanleiding kan geven. Voorziening ten deze is noodig maar zij zal lang duren, want het betreft een zaak die ook bij binnenlandsche zaken en financiën thuis behoort. Ten opzichte der celstraf is de minister het eens, dat deze voor sommige individuen verkeerde en uiteenloopende gevolgen heeft Doch men moet de celstraf meer indivi- dualiseeren ook door het geven van meer dere faciliteiten aan die het verdienen. Ten aanzien van de betaling der uitgaanskassen wil de minister overwegen of wetswijziging goed is, maar zij heeft haar bedenkelijke zijden zonder man die weder vrij man ge worden is, De beraadslaging werd gesloten en hoofd stuk Justitie goedgekeurd zonder hoofdelijk stemming. Heden Vrijdag 11 ure Binnenlandsche zaken. Gisteren werden ten Hove aan den maaltijd als gasten genoodigd kolonel De Bock. adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, commandant van het regiment grenadiei'3 en jagers kolonel Wüpperman, commandant van het 3e regiment huzaren mr. J. A- baron de Vos van Steenwijk, referendaris bij het Kabinet der Koninginmr. R. baron van Zuylen van Nijevelt, kamerjonker van H. M. de Koningin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2