GrEMEXGrD XIEUWS. 1 Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. 44V2. I 447,. 39.60 45 60 45 80 14.40 14 50 20.25 I9.37F New-York. Maïs Amsterdam. Wisselkoersen te Rotterdam. Beursbericht van Amsterdam 227, 28 27* Nadat de Britsche Minister bij ons Hof Klr Henry Howard en mevrouw Howard, de ®er hadden genoten var. de tegenwoordig- eid (jer Vorstelijke familie op 'i bal van oensdagavond, zijn de Minister en diens Sa.de, benevens de eerste gezantschap- Sec'etaris, naar aan het Dagblad werd Veizekerd, uitgenoodigd Zaterdag avond de Kasten aan het diner bij H. M. de Koningin zijn. te Door eenige groothandelaren, zoowel in "atuurboter als margarine, te Amsterdam is aan de Tweede Kamer een adres gericht, daarin adressanten in het bijzonder de Aandacht vestigen op twee bepalingen, welke Ur» bedrijf ernstig dreigen te benadeelen *In de eerste plaatshet bepaalde van art. 3 van het „Ontwerp", dat verbiedt het vervoer gelijktijdig met één zelfde vervoer middel van natuurboter en margarine. J^anneer adressanten ineen zelfde stadsge note, wellicht in een zelfde straat, ja, aan en den zelfden afnemer beide artikelen ebben af te leveren, zullen zij, wanneer zij un orders tijdig willen uitvoeren, gedwongen Worden hun vervoermiddelen te verdubbelen, personeel te vergrooten, en dientenge volge financiëele offers hebben te brengen. Waar blijft 's Ministers verklaring, dat de ndel niet mag worden belemmerd. het Het hernieuwd bericht omtrent 'fipatrieeren van den gouverneur van u iname wordt aan het Vad. van bevoegde Z'jhe tegengesproken. Aan het Dagblad wordt geschreven, dat 6 gouverneur van Curasao weldra in het va eiland zal terugkeeren. r. Henri W. A. M. Nuijens heeft thans aan de presidenten der R. K. Militaren-ver- eenigingen een schrijven gericht in verband toet zijn plan, om militie-vereenigingen op te fichten, ten einde hun zoo eerbiedwaardige en zegenrijke vereenigingen geldelijk te kunr.en steunnen. Hij noodigt de eerw. heeren uit tot eene bijeenkomst op Maandag O februari, in het gebouw der R. K. Militairen vereeniging te Breda, 's morgens om twaalf uur. Onder de bloemkransen, die op de lijk baar van professor Fruin waren neergelegd bevond zich ook een zeer fraaie (met een gekroonde W.), aangeboden door H. M. de koningin, die evenals H. M. de Konigin- oeder Emma, den ontslapen hoogleeraar t'jdens zijn leven, als bizonder vertrouwden raadsman eerde. De naam van professor Fruin zal aan de L,eidsche hoogschool op stoffelijke wijze ver bonden blijven door een wetenschappelijke stichting in het belang der vaderlandsche Seschiedvorsching. Onze Idealen. Men schrijft aan den Tijd uit Leiden Maandag-avond trad professor J. V. De Woot, hoogleeraar aan de Universiteit te A-tnsterdam voor de »R. K. Studenten-Ver eniging" te Leiden als spreker op. Nadat de praeses een hartelijk woord van Welkom tot zijn hooggeleerde en alle aan wezigen had gericht, besteeg professor De foot den katheder. Na een korte inleiding K'.ng spreker over tot de behandeling van 2lJn onderwerp»Onze Idealen". Achter eenvolgens ging hij naWat is de waarde ber idealen Wat zijn onze idealen Hoe verdedigen wij ze Het ideaal behoort tot bet rijk van het onstoffelijke, het boven de •jatuur verhevene. Spreker leidde zijn hoor ders binner. in die wereld der idealen en *°onde haar, in bloemrijke, schoone taal, als gaande verre boven al de heerlijkheden, d'e de stoffelijke wereld aan 't nauwkeurig spiedend oog kan bieden. Wie ooit genoot *au al het schoone, grootsche, verhevene, at de natuur in al haar rijkdom en pracht, ^rde en regelmaat, en ook in haar grilligste autasieën, ons voor de oogen toovert, hij an zich eenigszins een denkbeeld vormen yan de hooge waarde der idealen, daar al 'et stoffelijk schoon als nacht en schaduw °8 verdwijnt in het verblindend licht, dat 'tstraalt van die idealen-wereld. Juist ddn rÜgen zij hpn volle waarde, als wij de v®rtuiging in ons voelen opkomen, dat wij hu rijk binnentreden, indien wij willen. Vandaar die bereidwilligheid, waarmee wij bij dat streven naar het ideaal de grootste offers ons blijmoedig getroosten, grooter dan wij ooit zouden bereid zijn te brengen waar het slechts gold een stoffelijk belang. De hooge waarde der idealen is in elke ziel geschreven getuigen de woorden van zooveel groote mannen, die eerst die waarde hebben ontkend, doch later, aan den eindpaal huns levens, moesten bekennen, dat dit leven zonder idealen hen niet had bevredigd. Juist de hoogste waarde des levens ligt in 's men- schen idealen. Bij het beantwoorden van de tweede vraag»Wat zijn onze idealen 7" toonde spreker aan hoe wij, Katholieken, bij het streven naar dat hoogere doel niets missen van hetgeen anderen bezitten en waardeeren. Of worden uit natuur, kunst en weten schap voor ons niet even goed de schoonste en heerlijkste idealen geboren De natuur- zelve is voor ons een ideaalzij spreekt een idee uit, niet in nauw te ontwaren hiërcgly- phen, maar in een taal, verstaanbaar voor een ieder, Land en zee, en alles waarover het grootsche uitspansel zich ontvouwt, ver kondigen den lof van God. Kunst en wetenschap zijn evenmin veor ons gesloten ook wij hebben onze groote mannen op beider gebied hun werken spreken tot ons van onze dierbaarste en heiligste ideeën welke wij juist gerealiseerd vinden in de christelijke kunst. God kennen in Zijn Drieëenheid, in Zijn uitstorting van licht en genade, in Zijn Bruidde H. Kerk, het Geloof, de Kerk en de HH. Sacramenten, dat zijn onze idealente strijden voor deze ons zoo dierbare schatten, ook dat behoort tot onze idealen »Hoe verdedigen wij onze idealen Door ze te belijden en uit te spreken in een ongekunsteld katholiek leven de daad staat hier vooraan. Wij moeten blijk geven, onze idealen hoog te schattenwij moeten ze leeren kennen, en wel zoo volkomen moge lijk. En dan, wanneer wij ze kennen, zelfs in bijzonderheden, dan kunnen en mogen wij ze verdedigen met geestdrift en toewij ding tegen eiken aanval. Maar ook in de éénheid ligt een krachtig middel ter ver dediging. Reeds in onze jeugd moeten wij een zijn en samenwerken, om later des te hechter steun te vinden in elkander. Want éénheid is de grootste macht. Spreker eindigde met den uitroep »Hoe heerlijk is de jeugd, die nog voor zooveel idealen staat 1" Want daarin toch ligt de hoogste waarde des levens. Een daverend en geestdriftig applaus klonk door de zaal, toen professor De Groot zijn heerlijk schoone rede had geëindigd een blijk van bewondering en dank tevens. Die dankbetuiging, welke op aller lippen lag, vertolkte de praeses in hartelijke woor den op waardige wijze. Als blijk van erkentelijkheid, waardeering en hoogschat ting bood hij professsr De Groot het eere lidschap der Vereeniging aan, onder luide bijvalsbetuigingen van alle aanwezigen. De moderator, de eerw. dr. Exier, nam hierna het woord en dankte den spreker voor het goede, door hem voor de Vereeniging gedaan door het uitspreken van een rede, zoo bij uitstek schoon en leerrijk. Professor De Groot bracht dank voor de aanbieding van het eerelidmaatschap waar van de waarde voor hem zoo verhoogd wordt door de groote sympathie, welke hij voor de Vereeniging koestert. Met een genoeglijk samenzijn werd de avond besloten. Woensdag-avond is de personentrein, die 4.54 uit Zwolle naar Groningen vertrekt, ruim een uur opgehouden tengevolge van een déraillement van een goederentrein op een afstand van omstreeks tien minuten gaans ten Noorden van het station Dedems- vaart. Enkele wagens van den goederen trein zijn half omgekanteld, vier zijn ont spoord en enkele seinpalen zijn omver gereden. De reizigers in de beide treinen die om 5,27 uur te Staphorst zouden hebben moeten wisselen, moesten uitstappen om in eikaars treinen over te stappen. Daar de treinen elkaar niet voorbij konden tengevolge van de wegversperring, werden ze door de locomotiefen, die niet konden worden om gedraaid naar de naastbijzijnde stations, die zij even te voren verlaten hadden, terug geduwd, hetgeen nog al veel oponthoud gaf. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Maandag-avond had te Markelo een wreede mishandeling plaats. Zekere G. J. Stegeman bracht, na markt gehouden te hebben, zijn meisje, Johanna Stegeman, naar huis, wo nende op een half uur afstands van 't dorp. Bij huis gekomen zijnde, vroeg hij, om de volgende weer met hem uit te gaan dat zij evenwel weigerde. Daarop nam hij zijn mes en bracht haar vier diepe sneden over gezicht en hoofd toe, waardoor zij aan neus en een oor gevaarlijk werd gewond. Direct werd geneeskundige hulp bij dr. Van Uttenhove ingeroepen de toestand is tot nu bevredigend. De dader heeft bekend en is door de marechaussees naar Almelo getransportoerd In de zitting van den gemeenteraad van Maastricht van Woensdag is met 14 tegen 4 stemmen de vraag, of de aanwijzing der plaats, waar het nieuwe slachthuis zal worden gevestigd, opnieuw bij den Raad aanhangig zal worden gemaakt, ontkennend beant woord. Door dit besluit is een einde gemaakt aan eeue kwestie, die de gemoederen aldaar langen tijd in beroering gebracht heeft. Gisteren-middag zijn te Boksmeer tien jongens door het ijs gezakt. Met groote moeite werden er zeven gered, doch drie zijn verdronken. Gisteren-ochter.djis de stal van den land bouwer C., in het Groesand te Tilburg, verbrand. Zeven koeien kwamen in de vlammen om. Men gist, dat de brand door kwaadwilligen veroorzaakt is. Te Grootegast is afgebrand het boeren- plaatsje van den heer M. de Boer. Acht runderen, een veulen en 14 varkens, waar onder 11 biggen, kwamen in de vlammen om- Alleen het huisraad, een koe en een paard werden gered. Oorzaak onbekend. In een uiterst fijn gehoor verheugt zich blijkbaar een der Eerste Kamerleden, de heer van den Biesen. Over de voorloopige oefeningen sprekende, waaraan in 't laatst ongeveer de geheele militielichting deelnam zeide deze afgevaardigde Dinsdagjl. volgens de Handelingen »Kcmt men 's avonds langs een dorpsherberg, dan hoort men marcheeren halt roepen of exerceeren met geweren die er vaak niet zijn Men moet wel een zeer scherp gehoor hebben om te hooren exerceerenmet geweren die er niet zijn 1 Rblad Op den Frieschen straatweg, onder de gemeente Hoogkerk, heeft gisteren-nacht, ongeveer twaalf uur, eene brutale aanranding plaats gehad. De slager D., wonende in de Bleekerstraat, per fiets van Zuidhorn ko mende, werd daar door twee tot nu toe onbekende personen aangehouden, die een revolver afschoten met de bedreiging, dat D. alles moest afleggen, wat hij bij zich had. De slager, een stevig gebouwd man, weigerde dat te doen en het gevolg was een hevige worsteling, waarbij het den aanranders gelukte, hun slachtoffer een gulden te ontfutselen. D. wist zich evenwel los te rukken, trok zijn zakmes en merkte daarmede een der booswichten zoodanig op dpn neus, dat de politie daarin misschien een herkenningsteeken zal hebben. Vervol gens sprong D. op zijn fiets en ging er van door om van het voorgevallene aangifte te doen. De zaak is bij de marechaussee in onderzoek. Drie kinderen, twee jongens en een meisje van den landbouwer A. H., nabij Gene- muiden, waren achter hunne woning aan het spelen, toen de knaapjes van eene loopplank in eene diepe sloot vielen en door het zwakke ijs zakten. Op het hulpgeroep van het meisje kwam er spoedig hulp opdagen. Een der knaapjes was reeds dood. De arme oudeis waren elders op bezoek. De Holland Society teNew-York is bezig om 60.000 dollar bijeen te brengen om er een ruiterstandbeeld van Willem den Zwijger op te rich (en op een der mooiste plekken van de stad eri ter herinnering, dat het Hollanders waren die Nieuw- Amsterdam (New-York) stichtten. Reeds werden 7 giften ieder van 1000 d. ontvangen De Daughters of Holland Dames" werken met de Holland Society mede om het geld bijeen te brengen. De leden der Eerste Kamer zijn heden uitgenoodigd tot bijwoning van het thé dansant, dat a. s. Maandag-avond ten Hove gegeven wordt. De heer Roëll, minister van marine, is herstellende doch moet in het belang van volstrekt noodzakelijke rust nog het bed houden. Men verzekert dat tegen Oct. a. s. de verwisseling van gouverneur-generaal van Ned.-Indie kan worden verwacht. Weldra wordt een rang bevordering verwacht bij het officierenkorps der infan terie. De heer Boomgaardt, de 110-jarige, de oudste bewoner van ons land, is ernstig ongesteld. Ondertrouwd: 2 Febr. W. Hoog stad, oud 22 jaar, en C. A. M. Creteer, oud 23 jaar. G. Eijsberg, oud 30 jaar, en J. Roetman, oud 28 jaar. J. J. Rolling, oud 20 jaar, en J. M. van der Kraan, oud 19 jaar. A. Schipper, oud 35 jaar, en T. Exsteens, oud 23 jaar. J. D. Hansier, oud 26 jaar, en M. J. Kant, oud 25 jaar. Geboren: 2 Febr. Wilhelmina Theo dora, dochter van C. G. Herman en G. J. Himmisse, Roosbeek. 3. Adrianus Petrus, zoon van G. W. Bijtenhoorn en C. van Steenoven, Kreupelstraat. Overleden: 2 Febr. Maria Reij, oud 65 jaar, echtgen. van G. van Dijk, Broersveld. BEURS TE SCHIEDAM. 3 Febr. 1899. Spiritus f 17s',—lS'/g. Spoeling f 1.10. Moutwijn: Makelaars Not. f 11. Brandersbond - 10 7s- Stemming Onveranderd, Berlijn. Spiritus in loco i Meel 12 Merk. I. md. I 12 s Febr. I Kogge, loop. md. Maart (Spirit, p. Febr. Maart/April 1 Jan. Parijs. Hamb. 2 Febr 40.10 45 50 45.75 14.40 14.50 20.25 I9.37| (Z. I.) 2 Febr. 3 Febr. 2 Febr. Rogge op lev. vast per Maart f146; per Mei f140, 141 per Oct. f128. 3 Febr. Rogge op lev. weinig veranderd per Maart f147, 146; per Mei f139, 140; per Oct. f 127, 128. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur 2 Febr. M. 3 Febr. 2.69 M Per Telegraaf. Londen kort f 12.09 Disc. 3 pCt. Parijs -48.07! 3 Antwerp, t - 47.90 3£ Per Telefoon. •27j pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkye Venezuela land. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Vtchison Alg. Hyp. j Adjustment Shares Chicago Erie Oblig, Denver Rio Shaies Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie t 3 Feb. 86J/g 99V3 827s 2278 1117» 227, 927s 68 147» 343/, 27

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3