In verband met het onderzoek der revisie kwestie in zake Dreyfus zijn gisteren voor het Hof van Cassatie gehoord Paul Meijer, de directeur der charterschool en Monnier, professor aan die inrichting. Beiden hebben aan de lemps mededeeling gedaan omtrent de getuigenissen die zij voor de strafkamer aflegden. Nu zij het origineel van het bor derel gezien hebben, bevestigen beiden in strijd met de stellige verklaring van Pellieux in het proces-Zola, dat de facsimi- I és volmaakt getrouwe afdrukken zijn. Moli- nier heeft er aan toegevoegd dat het door Du Paty de Clam aan Dreyfus gedicteerde schrijven, dat bijna woordelijk den inhoud van het borderel bevat, nergens een spoor van beving van de hand verraadt, gelijk steeds op het voetspoor van Du Paty is beweerd. Generaal Schneegans, door de Petite République en Aurore genoemd, erkent, kolonel Stoffel in algemeene bewoordingen te hebben hooren spreken van den be weerden brief van keizer Wilhelm. Men liet, naar het schijnt, dat eigenhandig schrij ven hier en daar kijken. Het gerucht loopt, dat de heerLoew,de aanvallen moede waaraan hij in den laat- sten tijd heeft bloot gestaan, voornemens is ontslag te vragen als president der cri- mineele Kamer van het Hot van Cassatie. De directeur van het tuighuis te Cher bourg heeft ambtelijk bericht ontvangen dat de koningin van Engeland den 7 Maart op haar reis naar het Zuiden aldaar zal aankomen. De Italiaansche Kamer heeft gisteren een motie van vertrouwen aangenomen die door Pelloux verlangd werd, na een beraadslaging over de verkiezingen en een verzoek om amnestie, welke de regeering eerst denkt voor te stellen als zij het oogenblik daartoe geschikt acht. De Russische bladen zijn vol lof over het voornemen van den Czaar, om uit eigen beurs een miilioen roebels uit te keeren ter ondersteuning van de plattelandsbevolking, welke door den hongersnood zooveel ge leden heeft. Volgens het hoog officieuze Journal de St. Petersbourg, vormen de verschillende punten van graaf Murawjeff's jongste circu laire (11 Januari) nog niet het definitieve program der Russische regeering inzake de algemeene ontwapening. Van de mogend heden zal het afhangen die bepalingen te schrappen welke zij onaannemelijk achten en daarvoor andere in de plaats te stellen. De uitingen der openbare meening waartoe de Peterburgsche nota's reeds nu aanleiding hebben gegeven, vormen een kostbaar ma teriaal, waaruit bij de voorbereiding tot het aanstaande congres veel nut valt te trekken. Volgens een telegram uit Havana heeft Maximo Gomez na een langdurig onderhoud met den buitengewonen commissaris der Amerikaansche regeering, Robert Porter, zich bij de eischen der Amerikanen neer gelegd, en de 3 miilioen aangenomen die hem aangeboden werden om zijn troepen te betalen en naar huis te zenden. Porter heeft, zegt men, Gomez feitelijk een ultimatum gesteld. Esterliazy's vertrek uit Parijs. De Libre Parole vermeldt de redenen waarom Esterhazy zoo plotseling weer uit Parijs is vertrokken. De onderchef van den veiligheidsdienst, de heer Hamard, kwam hem nl. Dinsdag-avond inzage geven van een brief, door den minister van Justitie Lebret gericht aan den procureur-generaal Manau. In dien brief, waarvan de Libre Parole kopie heeft kunnen nemen, verzocht de minister den magistraat, Esterhazy te waarschuwen, dat, daar diens verhoor was afgeloopen, de instructie tegen hem haar gewonen loop zou hervatten vier-en-twintig uren nadat hem deze mededeeling ge daan was. Vooreerst merkt naar aanleiding hiervan de Libre Parole op, dat de minister in dien baet onwaarheid spreekt. Het verhoor van Esterhazy was niet afgeloopen, maar de commandant-zelf weigerde verder te ge tuigen tegenover een college, dat óók door de Regeering blijkbaar niet voldoende ver trouwbaar wordt geacht. Vervolgens schendt de minister de wet, daar een enquête, zoo als die door Esterhazy den vorigen dag was geëischt tegen den rechter van instructie Bertulus, volgens de wet de schorsing der instructie ten gevolge heeft totdat het Hof uitspraak heeft gedaan. Hadde Esterhazy zich wat meer willen plooien naar het verlangen van de heeren Loew en Bard, er zou voor hem ook wel een warm grokje zijn overgeschoten, even als voor Picquart, zegt het blad. -j- De vorstin van Bulgarije. De begrafenis van vorstin Maria Louise zal Woensdag 8 Februari plaats hebben. Het lijk, dat nog in de sterfkamer ligt, zal op een praalbed tentoongesteld worden. De bladen van alle richtingen betreuren den vroegtijdigen dood van de vorstin. De meeste winkels, alle schouwburgen en de openbare lokalen te Sofia zijn gesloten. Donderdag werden in alle kerken van het vorstendom gebeden voor de overledene verricht De vertegenwoordigers der vreemde regeeringen hebben den nieuwen minister president Grescoff hun rouwbeklag gezonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 Februari 1899. Kiesvereeniging „Schiedam" Heden-avond zal in het Volkshuis alhier de belangrijke vergadering van de kiesver eeniging «Schiedam" worden gehouden, waarin de statuten- en programwijziging door het bestuur voorgesteld, zal behandeld worden. De Sch. Ct. wijdde aan dat belangrijk onderwerp een artikel, waarin zij tot het volgende besluit komt Wij voor ons gelooven, dat meer het bestuur der kiesvereeniging «Schiedam" aan die vereeniging ontwassen is dan om gekeerd.' De goede trouw van dit bestuur vooropstellend, gelooven wij niet dat het in zijn kern langer liberaal of vooruitstre vend liberaal is. Het zij verre van ons daarvan eenig verwijt te maken. Politieke ketterjagerij blijve ons vreemd, maar toch teekenen wij er verzet tegen aan dat men blijft in een verband waarin men volstrekt niet thuis is, ook al zoude daarbuiten slechts hetisolemeni wachten. Onze ruimte verbiedt ons nader hierop in te gaandat het licht van het politieke leven door de voorstellen van »Schiedam"'s bestuur in de naaste toekomst bij de liberalen hier feller zal gaan schijnen ge looven wij niet; vermoedelijk zullen zij weldra ter loutering de woestijn ingedreven worden en zullen na de vette jaren de magere komen. Of het er maar zeven zullen zijn? Yissclierij. Wij hebben hier ter stede op visscherij gebied het volgende ReederijMaatschappij Zeevisscherij sde Hoop". DirecteurA. van der Toorn. Log ger SDM 12 de Schie, schipper W. Seis logger SDM 15 de Maas, schipper J. Bal logger SDM 17 Catharina, schipper J. Ros logger SDM 16 de Rijn, schipper C. Pronk. ReederA. van der Toorn. Logger SCH 313 Jacobus, schipper J. Roeleveld logger SCH 250 L. R. Koolemans Beijnen, schip per A. de Graaf; logger SCH 167 Jan van der Toorn, schipper C. Westerduin. Bom SCH 71 Johannes, schipper J. A. Roeleveldbom SCH 164 Cornells en Margaretha, schipper W. Taalbom SCH 182 Arie Cornelis, schipper E. Groen. (S. Ct.) In het jaar 1898 vermeerderden onze reederijen nietslechts zijn er nog ReedersF. W. van der Eist Co.; schooner Quintus, kapt. P. Boeijing. In 1850 had Schiedam 4 fregatten 14 barken, 3 schooners, 1 brigantijn, 3 koffen en 1 brik. In het pakhuis van den uitdrager van Gelder aan de Noordmolenstraat ontstond gister-avond een begin van brand welke echter spoedig door eenige burgers werd gebluscht. De slangenwagen die uitgerukt was, behoefde geen dienst te doen. Heden-ochtend werd door de politie aan gehouden zekere P. Ie G., gesignaleerd in 't Algern Politieblad als veroordeeld tot 1 dag hechtenis. Hij is naar 't Huis van Bewaring overgebracht. Vanwege de hier gevestigde afdeeling van de maatschappij «Tot bevordering der Toonkunst" zal aanst. Maandag-avond, te 6 ure, weder de gewone voordrachtenavond gehouden worden, die steeds de aanneming van leerlingen voorafgaat. In het lokaal Odéon te Rotterdam trad Donderdag-avond mevrouw Wasklewics-van Schitgaarde, de bekende predikster voor den wereldvrede op. Zij zette in een mooie voordracht het plan uiteen der wereldpel grimage (de tocht van gedelegeerden uit alle volken naar St. Petersburg om den Tsaar hulde te brengen) schetste de jam meren van den oorlog, de gevaren van den gewapenden vrede en spoorde aan tot toetreding bij den Ned. Vrouwenbond voor Ontwapening. In der tijd besloot de gemeenteraad van Delft om de hoogere burgerschool slechts open te stellen voor meisjes te beginnen met de derde klasse en de meisjesschool uit te breiden, dat de twee eerste klassen van de burgerschool werden vervangen door die der meisjesschool. Aangezien nu gebleken is, dat verschillende meisjes de meisjesschool verlaten om de burgerschool in eene andere gemeente te bezoeken, stellen B. en W. den gemeenteraad voor, de bepaling, dat meisjes tot de derde klasse van de burgerschool worden ge weigerd, te doen vervallen. Tot lid van den gemeenteraad van Delft is gekozen de heer Mels Meijers (lib.) met 260 stemmen. De heer J. C. Olifiers (R.K verkreeg 240 stemmen. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 3 Februari. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting van Hoofdstuk Binnenland- sche Zaken waarschuwde de heer Van N s p e n tot Pannerden tegen de invoering van de progressie b ij degemeen te- belastingen wegens de daaraan ver bonden nadeelige gevolgen. De heer De Jong verheugde zich over 's Ministers streven naar bezuiniging. Wijzen de op den aandrang van autoriteiten en ambtenaren naar de weelderige uitvoering van rijkswerken, zou spreker den Minister desnoods willen toevoegen een ambtenaar met den titel van «bezuiniger", om aan dien drang paal en perk te stellen. De heer B e r g s m a bepleitte pensioen voor weduwen en weezen van gemeenteambtenaren, en waarborgen voor ontvangers en secretarissen tegen wille keurig ontslag. De Minister van Binnenlandsche zaken de heer Goeman Borgesius beloofde zooveel de dienst dat toelaat te bezuinigen, ook wat betreft de inrichting van rijks gebouwen. Zoodra de gemeentewet wordt herzien, zal worden nagegaan of men aan gemeente-secretarissen en ontvangers waar borgen kan geven tegen ontslag enz. Op de vraag van pensionneering van weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren, kan de minister geen toestemmend antwoord geven. Het onderzoek omtrent progressie in gemeente-belastingen is nog niet afge loopen. De algemeene beschouwingen zijn ge ëindigd. Bij de afdeeling Onderwijs wees de heer Zinnicq Bergmann allereerst op de veranderde houding van vroegere voorstanders van de neutrale school. Hij critiseerde uitvoerig de openbare school waar geen rekening wordt gehouden met het aankweeken van Christel ij ke en maatschappelijke deugden. Het spyt spreker, dat er niets aan te doen is, dat een onderwijzer tevens redacteur van een sociaal blad kan zijn. Hij had gaarne voorziening te dezen aanzien gewenscht. Slechts één middel kan baten om aan het intern gebrek, dat aan de openbare school kleeft, te ontkomen, nl. de vrije school- De heer Schimmelpenninck v. d. O ij e eveneens wijzende op den onmoge- lijken eisch van volstrekte neutraliteit van de openbare school, sluit zich aan bij het betoog van den heer Bergmann, tot in voering van de vrije school. De heer Vening Meinesz drong aan op spoedige wijziging der wet, regelende het Hooger Onderwijs vooral o. a. tot het instellen van een doctoraat voor namelijk in 't belang van jongelieden uit de Zuid-Afrikaansche Republiek. Ook drong hij aan op subsidieering van gymnasia in groote gemeenten of wetswijziging tot ver hooging van het universaal. De heer Van Asch van Wijk sloot zich aan bij den wensch tot instelling van een doctoraat in hetRoomsch-Hollandsch recht in het belang van de jongelui uit de Z. A. Republiek, bepleitte de belangen der vrije gymnasia, dankte den Minister voor zijne belangstelling voor bet bijzonder onderwijs, en betoogde de onmogelijkheid van volstrekte neutraliteit van het onderwijs (thans ook gebleken door het optreden van dr. Dunner) hij drong met klem aan op de invoering van de vrije school voor heel de natie. De heer Melvill van Lynden, waar schuwde tegen het facultatief stellen van het Grieksch aan de gymnasia voor de juristen en bepleitte betere inrichting van de klassieken aan de universiteiten. De heer Alberda van Ekenstein betoogt, dat juist de openbare school de vrije school is bij uitnemendheid voor de gansche natie. Hij hetoogde, dat het ver keerd is te beweren, dat God en godsdienst uit de openbare school geweerd worden. Indien de Kerkgenootschappen gezorgd had den bij de invoering van de schoolwet het godsdienstonderwijs verstandig te regelen, ware er geen strijd gekomen. Spr. conclu deert, dat de openbare school is de school met Bijbel en Kruis bij uitnemendheid, omdat zij Bijbel en Kruis legt in de hand bij hen bij wie zij behooren De bijzon dere school acht spr., maar het beginsel keurt hij af, nl. aankweeking van sekten en partijen in het land, dat behoefte heeft aan eenheid. Den heer Van der Biesen komt tegen den blaam op de Kerkgenootschappen gelegd. Hij betoogt, dat zij niet meer kon den doen, omdat zij wilden, dat het maat schappelijk onderwijs zelf zou doortrokken zijn van den godsdienst. Schetsende de be zwaren, die aan de bijzondere school ver bonden zijn, bepleitte hij invoering van de vrije schoolOpdat de bijzondere school de concurrentie kunne volhouden, moeten min dere bepalingeu gemaakt worden ten aanzien van het verplicht aantal onderwijzers, de inrichting van de localiteiten, de examens voor onderwijzers, en voorts pensioen aan de bijz. onderwijzers. De heer Alberda van Ekenstein, zijn meening nader toelichtende, ontkent dat hij een blaam op de Kerkgenootschappen heeft willen leggenin het vrijlaten van het getal onderwijzers ziet hij bandeloos heid, opleiding aan de kweekscholen acht hij 't best en hij bejammert het dat er niet meer voor opleiding van onderwijzeressen zijn- De Minister verklaart, dat ook hem een andere regeling gewenscht voorkomt, zoodat de 12 jarige gymnasiast geen keus voor 't leven heeft te doen, een wetsont werp betreffende het minerval aan gymnasia zal worden ingediend. Ook z. i. is een doc toraat in het Roomsch-Hollandsch recht wenschelijk, hij ook acht 't een gebrek i° de wet op het lager onderwijs, dat 18 jarig® jongelui reeds als heer en meester in d® school optreden. Ten zeerste betreurt de Minister, dat d® schoolstrijd thans weder ontbrand is. Hij komt op tegen den aanval op het karakter van de openbare school en ontkent dat di® school in verval zou zijn, de natie er zich meer en meer afwendt en de school gods dienstloos is. Met eerbiediging van ieders godsdienstige overtuiging willen de voor standers van het openbaar onderwijs echter geen zoutelooze neutraliteit. Door verbete ring van de openbare school te zoeken, ver oordeelt men geenszins die school. Waar d® Minister het bijzonder onderwijs in zij11 waarde laat, heeft hij het recht van de voorstanders van het bijz. onderwijs te vor deren, de openbare school in hare waard® te laten. Na korte repliek van de heeren Va11 ZinnieqBergmann en Schimme'* penninck v. d. Oye, constateert d® Minister, dat er nog niemand is opgestaa" van de leden die, volgens het afdeeling0* verslag vroeger voorstanders van de ope°"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2