Openbare Les Lotaal tan Je Koopmansbears, Cursus in Handenarbeid. JOHANNES HENDR1KUS ZOETMULDER. J. c. SANDER, Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 Februari 1899. Kiezers, waakt voor uw recht! Nogmaals wekken wij de adspirant- kiezers op, toch vooral deze laatste dagen tot 15 Februari te gebruiken om zich het kiesrecht te verzekeren. Men lette er wel op Wie hier in Schiedam f 450 per jaar of meer geheel in geld of ten deele in geld en verder in kost en inwoning ("waarvoor f 300 mag gerekend worden) als loon geniet en in de laatste 13 maanden bij denzelfden patroon is geweestwie een pensioen heeft van f 450 of aan loon en pensioen te zamen f 450 per jaar geniet wie ten minste f 1.75 verwoont wie f50 op de Rijkspostspaar bank of f 100 op het Grootboek heeft, hij geve zich zoo spoedig mogelijk met over legging van de noodige bewijsstukken en het gevorderde formulier ter gemeente secretarie aande formulieren zijn aldaar te verkrijgen. Ook zij die mede-eigenaren zijn van onroerende goederen, behoorende tot een overdeelde nalatenschap, waarvan hun aan deel in de grondbelasting minstens 11 be draagt, moeten een formulier inzenden met overlegging van een gekwiteerd aanslag biljet der grondbelasting over 1898 of een gedeelte daarvan. De overige belastingkiezers, die eenig bedrag in de Rijksbelastingen, welk ook, betalen, komen van zelf op de lijsten maar moeten zorgen, dat zjj hun belasting over 1898/99 hebben voldaan. (Zij die hun be lasting nog niet voldaan hebben en dus niet ambtshalve op de lijsten worden gebracht, kunnen er nog op geplaatst worden, mits zij nu nog hun belasting voldoen en hun gekwiteerd aanslagbiljet vóór den 3n Maart der. Burgemeester vertoonen.) Wie met een en ander niet uit de voeten kan, hij begeve zich slechts naar het ge bouw van den Ned. R. K. Volksbond, waar het bestuur van de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde", nog heden (Zater dag) en Maandag-avond zitting houdt, leder begrijpe zijn groote verantwoor delijkheid om door uitoefening van het zoo licht te verkrijgen kiesrecht tot de zege praal van de groote beginselen van recht en orde mede te werken Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie een bonten muts, een blauw koralen oorbelletje, een zweep en een paar pantoffels. b. Terugtebekomen aan de volgende adressen een damesmof, bij v. de. Klink, Boterstraat 1, een Fransch boek, bij Schefïer, Villastraat 50, 2 koralen armbandjes met gouden sluiting, bij de dieustbode van den heer Lagerweij, Lange Haven 57, het on derstuk van een gouden oorbel, bij Groenen dijk, Baan 523, een handdoek gemerkt S. bij Trouwborst, Singel 193, een knipmes, dat ik u lief heb, boven alles lief heb. Ida, wilt gij mijne vrouw worden Irt het volgend oogenblik lag hij voor haar op de knieën. «Ja, ja" snikte zij en zonk in zijne armen. Toen hief hij haar op «En nu naar papa en mama". Maar Ida's gezichtje werd plotseling zeer ernstig. «Ach neen, het kan toch niet." »Ida." «Neen, mama zegt het,... ik heb geen geld het kan niet.... en het zou toch zoo schoon geweest zijn, zoo schoon." «Gij zijjt een dwaas kind, Ida Waartoe hebben wij geld noodig? «Weet ge dat niet? O ja, men heeft veel, veel geld noodig. Mama zegt het, en het kan niet. «Ik zal hem toch moeten nemen." Zij snikte luid. «Neen Ida, nooit, nooit. Thans behoort ge mij en niemand zal mij u ontnemen, niemand. Kom, we gaan aanstonds naar mama." Hij nam haar bij de hand en arm in arm gingen zij den tuin door. Daar.... eenige schreden voor de deur lag de sleutel op den grond. «Hoe goed, dat ik hem niet eer gezien heb, lachte hij en zij zag gelukkig tot hem op. bij Blouk, Noorderlaan 4, een wit schort, bij lc Pair, Dwarstraat 18, 2 wollen hemden en andere kleedingstukken, bij v. d. Berg, Dwarstraat 60, een kinderbontje, bij den Wijl, Visscherstraatll, een schroevendraaier, bij de Hoog, Oostsingel 94, een schaar, bij Gokke, Laan 2, een beursje met f0.44, bij v. Vliet, Helenastraat 17, en een gouden oorknopje, bij Jansen, gedempte Broersvest 28. Bij de politie alhier is van de Vereeniging ter bevordering van den handel en de industrie «Unitas" te Amsterdam, een lijst ontvangen vermeldende namen van personen en firma's in Nederland en in het buiten land op wie als zwendelaars de aandacht wordt gevestigd. Deze lijst kan bij voorkomende gevallen door den handel alhier worden geraadpleegd. Heden ochtend 5£ ure werd brand ont dekt op den zolder van de distilleerderij der firma Van de Ven aan den Buitenhaven weg, waar een 50-tal kippen, met 't oog op het jaargetijde, tijdelijk verbleven. De brand door een broedmachine ont staan, bleek reeds het houtwerk voor een goed deel aangetast te hebbeneen bint en de zoldering waren reeds de prooi van het vernielend element geworden, toen het de pol .tie, geholpen door eenige burgers, met een slang op de waterleiding gelukte den brand te blusschen. Meer dan de schade aan het pand, die door verzekering wordt gedekt, weegt het verlies van de niet verzekerde kippen, door de rook gestikt, waaronder prachtige exemplaren, die op tentoonstellingen waren bekroond. BINNENLAND. 't Schijnt, dat er van Regeeringswege thans gehoor zal worden gegeven aan het reeds zoo dikwijls uitgedrukte verlangen, dat er een einde mocht worden gemaakt aan de onedele concurrentie tusschen de industrie in gevangenissen, rijkswerkinrich tingen, enz. en particuliere industrie. Al thans zullen, naar wij vernemen, uit de Rijkswerkinrichtingen te Hoorn, verschillen de zaken, welke daar totnogtoe werden gedreven, opgeheven worden, zoodat er niet meer door tal van industrieelen partij zal kunnen getrokken worden van de goed- koope werkkrachten der gedetineerden. De Nederlander publiceert een nota van bedenkingen tegen het wetsontwerp op den leerplicht, vastgesteld door de antirevolu tionaire Commissie voor schoolwetwijziging. Haar oordeel luidt in het kort, dat het ontwerp is «onaannemelijk en, dewijl de bezwaren den grondslag van het ontwerp raken, ook niet vatbaar om door amen- deeiing aannemelijk te worden gemaakt". Deze conclussie is uitvoerig toegelicht en gemotiveerd. Na deze verklaring zoo oordeelt De Tijd kan men wel zeggen, dat het vonnis over het voorstel Borgesius door de Antirevo lutionaire partij, in haar beide schakeeringen, gestreken is. «Onmiddellijk na het verschijnen van de Ongevallenwet van minister Van der Kaay en later na de omgewerkte wet van de tegenwoordige Regeering hebben wij, zegt De Residentiebode, geprotesteerd tegen de premie, die daarin werd gesteld op zelfmoord. Voor ons was dit zelfs een overwegend bezwaar tegen het wetsontwerp. «Het is ons aangenaam", vervoigt het biad, «thans erop te mogen wijzen, dat die ïteen des aanstoots is verwijderd en in het wetsontwerp, gelijk het is gewijzigd, zelf moord het recht op rente voor de nagelaten betrekkingen doet verloren gaan". landsche zaken, dat, volgens deze correspon dent, «officieel en openlijk" zou hebben verklaard, dat de Nederlandsche regeering, nu zij er in toegestemd heett dat de con ferentie in Den Haag zal zijn, «thans als gastvrouw zelf heeft te bepalen aan wie uitnoodigingen zullen worden gericht voor de conferentie". Het bericht scheen ons eigenlijk de moeite van een tegenspraak niet waardig, maar nu 't in enkele dagbladen is overgenomen, komt het ons niet overbodig voor te herinneren hoe t in het algemeen in alle dergelijk gevallen tot dusver gegaan is. De mogendheid, die het initiatief neemt voor het bijeenroepen eener diplomatieke conferentie, vraagt den Staat, op welks ge bied zij de bijeenkomst wenscht te doen houden, daartoe vergunning. Is deze ver leend en dat is in casu 't geval, zooals wij hebben gemeld dan wordt vanwege de regeering, die het plan heeft opgeworpen» het programma voor de conferentie opge maakt en vastgesteld, aan welke mogend heden een uitnoodiging ter deelneming zal worden gezonden. De regeering van het land, dat de conferentie ontvangt, wordt van die beslissingen in kennis gesteld en zij doet dan, doch dat is een bloote for maliteit de uitnoodigingen aan de ver schillende haar aangewezen staten toekomen. Zoo zal het, naar alle waarschijnlijkheid, ook met opzicht tot de vredes-conferentie gaan. (Fad.) De Islam in dc Oost. In het Bat. Nieuwsbl. leest men Ten huize van den welbekenden Said Oesman bin Abdoellah bin Akil bin IJahija, adviseur-honorair der Regeering, werd den 3en Januari een vergadering van Arabieren gehouden, die o. a. werd bijgewoond door den kapitein der Said Oemar bin Hassan Alidid. In 't geheel waren 35 Arabieren aan wezig. Doel der vergadering wasde wenschelijkheid te bespreken van het op richten van een school te Batavia voor kinderen van Arabieren, om een tegen wicht te vormen tegen de neiging, door eenige drijvers opgewekt bij veel zonen Hadamauths, om hun kroost te zenden naar Stamboel, van waar het, zooals Said Oesman 't uitdrukte »'t leege hoofd ver sierd met een mooie fez en ons Bestuur vijandig gezind" terugkeert, alleen tot kwaaddoen geschikt. In beginsel werd tot de oprichting van een school besloten, zoo de Regeering daartoe haar toestemming wil verleenen. Said Oesman zelf zal als onderwijzer in die school optreden. Daar de goede gezind- heid jegens ons Bestuur van den braven Said algemeen bekend is, zal de Regeering 'egen de oprichting dier school waar schijnlijk geen bezwaren opperen. Esterhazy vertoeft in het hotel Stad Dusseldorp in de Korte Houtstraat te 's Gra- venhage. Hij was vergezeld, door den heer Eduard Platt, sollicitor te Londen, die mede deelde den majoor als raadsman ter zijde te staan. Hij weigert journalisten te ont vangen «Alle Hollandsche journalisten zijn kwajongens", zoo oordeelt de commandant. De Vredes-conferentie De Petersburger correspondent van de Kolln. Zeit. heeft gisteren andermaal een praatje over de ontwapenings conferentie in de wereld gezonden, nog wel op rekening van het Russische ministerie van buiten- Nederland op de Wereldtentoonstelling. Ee bijzondere commissie tot het bijeen brengen voor Nederland der inzendingen behoorende tot de groep visscherij ter Wereldtentoonstelling te Parijs in 1900, heeft in eene circulaire aan alle belang hebbenden en belangstellenden het plan uit eengezet dat zij voor eene inzending had opgemaakt. Zij deelt daarbij mede dat zij, hoewel de Tweede Kamer hare goedkeuring heeft onthouden aan het voorstel om f 8000 voor dit doel op de Staatsbegrooting te brengen, toch, na ernstig beraad, gemeend heeft haar mandaat niet te moeten neer leggen, daar zij de mogelijkheid niet uitge sloten acht tot het alsnog bijeenbrengen van eene verzending, die, zy het ook op veel bescheidener schaal dan oorspronkelijk bedoeld was, onze visscherij-nijverheid op practische wijze zal vertegenwoordigen. Zij doet daarom een beroep op den steun van belanghebbenden en belangstellenden door inzendingen of geldelijke bijdragen. De sub-commissie voornoemd bestaat uit de heerenMr. C. J. Sickesz, (voorzitter)» 's-GravenhageH. Hoogenraad, Scheve- ningenHubr. Kikkert, Viaardingen T. A. O. De Ridder, Katwijk en dr. P. P. C. Hoek, (secretaris), Helder. Te Leiden is geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten mej. L. Van Dorp- Deze candidate is de eerste vrouwelijke» die met gunstigen uitslag aan een der Nederl. universiteiten een examen bij de faculteit der rechten heeft afgelegd. Zaak Haas—Van Hal. Naar de Tel. verneemt is op last der Justitie een groot deel der telegrafische correspondentie opgevraagd, betrekking heb bende op de zaak Haas Van Hall. Een 12-tal ambtenaren bij het hoofdbestuurder posterijen en telegrafie zijn thans belast met opspeuren en sorteeren der telegrammen, welke als bewijsstukken kunnen dienen en waaronder het meerendeel van gefingeerde of vervalschte namen moeten zijn voorzien. Wij ontvingen een schrijven van den heer Louis S. Jacobs, waarin wordt mede gedeeld wat dan ook door hem in de instructie is verklaard dat ten behoeve van Graaf Z. S., te Bennebroek, niet geld zou uitgekeerd zijn, wat mr. Van Hall verzekert - maar dat mr. Van Hall per soonlijk de 30 Aandeelen Chólons-OrleanS aan hem (den heer Jacobs) heeft ter hand gesteld, zonder dat óf Van Hall óf Haas (dia er bij tegenwoordig schijnt geweest te zijn) een woord repten van de waardeloos heid dier effecten. Het accept, groot f15.000, door Graaf Z. S. afgegeven, m ruil voor de dertig aandeelen (die elk heetten 500 a 600 francs waarde te vertegenwoordigen) is door den heer Jacobs persoonlijk aan Van Hall in het Paleis voor Volksvlijt overhandigd. Nws ADYEBTENTIEN. Heden overleed tot onze diepe droef heid, na voorzien te zijn geweest van de laatste H.H. Sacramenten der sterven den, onze dierbare Echtgenoot, Vader, Behuwdvader en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 60 jaar. Uit aller naam Wed. J. H. ZOETMULDER, Hodes. Schiedam, 10 Februari 1899. Heden overleed te Delft, voorzien van de H.H. Sacramentenonze geliefde Zuster Petronella, in den ouderdom van 67 jaar. H. VISSER. J. H. VISSER. D. VISSER—Kockx. Schiedam, j Delft, f JAABL1JKSCHE WOENSDAG 15 FEBRUARI e.k, des avonds van 6-8 uur, Secretaris O P IN IIET

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2