Dagblad voor Schiedam en Omstreken. tweede blad. £2rs r""orpen'zo"be- 22ste Jaars. Zondag 12 Februari 1899. No. 6320. bureau "g&ofersfraaf II <lgemee> overzicht. Vervolg Binnenland. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nummers f 1.50 - 2. - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels ƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 11 Februari '99. De revisiewet in de Fransche Kamer. 6 aandacht der geheele beschaafde sch^R WaS gisteren gevest'gd op de Fran- wetie .amerzitting> waarin het gelegenHeids- Drevf., °°r het "tinisterie-Dupuy inzake het ieidino- ennnert zich wat de aan- wern n het i,1<iienen van d't ont- afcr '^6 ernst,ge beschuldigingen door den d.r Civiele Kamer, der Spay 6 ®eaurePaire. tegen de leden rimineele Warner van het Hot van «iwSatie uitgebracht, hebben het vertrouwen >n de uitspraak die laatstbedoelde Kamer in de veelbesproken zaak zou geven,; geschokt. De regeering heeft daarom terecht begrepen dat zij »de zaak" voor het geheele Hof moest brengen, doch daartegen verzette zich de huidige wet. Om dus haar doel te Dereiken, was de voorgedragen wyziging, die zooveel oppositie van de zijde der Drey- tusards uitlokte, beslist noodig. De Kamer, gisteren-middag te 2.15 bij eengekomen, besloot op verzoek van den minister-president Dupuy de artikelen van et wetsontwerp met betrekking tot de revisie dadelijk te behandelen. Renault Moliere, rapporteur van de com missie die het wetsontwerp onderzocht heeft, omt het eerst aan het woord hij herinnert U de toelichting van zijn rapport aan verscheidene uitzonderingswetten, maar Zegt hy de huidige toestand is nog ernstiger. Sprekend e over de aantijgingen van Vaesnay de Beaurepaire zegt hij men ®rkent thans dat deze ongelijk had en dat e eer der raadsheeren volmaakt oogeschon- en ig gebleven, hetgeen de minister van Justitie trouwens verzekerd heeft. Indien de raadsheeren dus zoo gaat hij voort baardig zyn gebleven om hun taak te Vervulien, waarom moet men hun die dan Dtttnemen? De regeering kan zoo maarniet naar willekeur rechtscolleges wijzigen. De exporteur ontkende, dat de noodzakelijkheid cstaat om een maatregel tot herstel van riist te nemen, zooais de regeering beweert, it is een daad van gevaarlijke zwakheid. U is van meening dat hetHof van cassatie 6 kamers vereenigd, geenszins sneller zal Werk gaan. De regeering zal door haar °ntwerp het grondbeginsel van de recht spraak zelf dooden. Ik ben zoo eindigt J noch voor noch tegen Dreyfus. °olang zijn vonnis bestaat, zal ik niet °östaan dat men hem onschuldig acht. Maar D^Dit zal ik gelooveu, dat het om het leger eeren, noodig is de rechterlijke macht e onteeren. Toejuichingen 6 redenaar eindigt onder luide hulde- van medeleden van de linkerzijde, ose dringt op aanneming van het ont- *erP aan. Do minister van justitie Lebret ontkent, dat het ontwerp een gelegenheidswet ot van willekeurigen aard zou zijn. Wij willen, zegt hij, een eind aan de heerschende agitatie maken. De regeering heeft zich afgevraagd of zij niet moest handelen naar deu wensch van de bevolking. Protesten aan de uiterste linkerzijde). Het hoogste belang des lands eischte de indiening van het ontwerp. Wij hebben ertoe besloten na het advies van den eerste president van het Hof van Cassatie (Mazeau) te hebben ingewonnen. Applaus rechts en in het Centrum.) Millerand bestrijdt het ontwerp in een lange rede. Hij zegt, dat alle begunstigers van straatsgrepen voorstanders van het ontwerp zijn- De minister-president Dupuy zegt, dat de regeering de volle verantwoordelijkheid voor het ontwerp op zich neemt. Wij zijn noch medeplichtigen noch dupes van de tegenstan ders der revisie, maar het is noodzakelijk dat het te wijzen arrest van het Hof algemeen gezaghebbend zij en slechts verzet kunne uitlokken van twee hartstochten, die van de gekken en van de oproerkraaiers. Het is geen gelegenheidswet, noch revolutionair, noch dictatoraal. Wij stellen vertrouwen in dit ontwerp tot bedaring der hartstochten. Hoe zou de strafkamer het land kunnen overtuigen, indien zij niet de twee andere kamers van het Hot van cassatie overtuigen kan Camiile Pelletan protesteert tegen het ontwerp, dat een verwarring der machten teweegbrengt. Zoo het wordt aangenomen, is er geen republikeinsche partij meer in Frankrijk, Met 326 tegen 206 stemmen wordt be sloten over te gaan tot behandeling van het eenig artikel van het ontwerp. Applaus op bijna alle banken). Paul Faure bestrijdt dit artikel, hetwelk volgens hem tengevolge zal hebben, dat de revisie-zaken, die gewoonlijk aan het Hof van cassatie onderworpen worden, zullen worden belemmerd. Men luistert niet naar hem. Hij stelt daarop een motie voor, strekkende om eenig artikel van het ontwerp naar het Hof van cassatie, alle kamers vereenigd, te verzenden om advies. Deze motie wordt verworpen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 332 tegen 216 stemmen. Reuter seinde gisteren uit Bombay Men zegt, dat de Imam van Oman een haven aan Frankrijk heeft afgestaan, waar schijnlijk Bandar Dzjissur, op vijf mijlen van Muscate gelegen. Aan den ingang van deze haven ligt een eiland dat gemakkelijk ver sterkt kan worden. De Engelsche regeering moet tegen deze handeling van den Imam geprotesteerd hebben. Het Engelsche oorlogschip Eclipse, admi raalschip van het Oost-Indisch eskader, zou gisteren naar Muscate vertrekken. In het Engelsch Lagerhuis zeide gisteren de minister Balfour, dat voorstellen be treffende garantie van een deel van den spoorweg van de Kaap naar Egypte aan de regeering zijn gedaan, maar dat er nog geen afspraak gemaakt is. Volgens berichten uit Rome worden de Italiaansche anarchisten die in Alexandrië gevangen genomen werden, slechts vervolgd wegens samenspanning tot doeleinden in strijd met de wet, daar de voorgenomen aanslag op keizer Wilhelm niet bewijsbaar is Een draadbericht uit Washington meldt, dat president Mac Kinley gisteren middag het vredesverdrag met Spanje geteekend heeft. De generaal-intendant van het Ameri- kaansche leger, Charles Cagan, slingerde eenigen tijd geleden de grofste beschuldi gingen naar het hoofd van den opperbevel hebber Miles en van generaal Alger den minister van ooriog. Beiden zouden op schromelijke wijze hebben geknoeid met de eigenaars der reusachtige slagerijen te Chicago, tengevolge waarvan de arme sol daten gedurende den veldtocht op Cuba weken lang bedorven en zelfs vergiftigd vleesch hebben gegeten. Het is thans ge bleken, dat Cagan zijn beschuldiging tegen de twee legerhoofden niet voldoende kan bewijzen, de man die de schuld was, dat bedorven vleesch waren bij zoo ontzaglijke massaas konden worden afgeleverd ligt figuurlijkerwijze gesproken op het kerkhof. De generaal-adjudant is voor den tijd van zes jaren uit den dienst ontslagen. Intusschen schijnt daarmede de zaak nog niet geheel ten voordeele van de beide generaals beslist te zijn, want het gerucht wordt bevestigd, dat generaal Miles voor een krijgsraad zal gebracht worden. Volgens een telegram uit Manila hebben de Amerikanen gisteren-middag Caloocan aangevallen en veroverd. Na een kort maar beslissend gevecht werden de Filipinos met groote verliezen uit hun stellingen verdreven. Senor Corea, Chargé d'Affaires van de regeering van Nicaragua te Washington, heeft aan het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken doen weten, dat er in Nicaragua een revolutie is uitgebroken. Andrée. Reuter seint uit St. Petersburg De ballon van Andreé en de lijken van hem en zijn twee metgezellen zouden den 7den Januari in het Pit-gebied bij de Jenisseï (Siberië) door Tqengoesen gevonden zijn. Gisteren-nacht heeft te Leeuwarden een groote brand gewoed. De Stroocartonfabriek met al de daarbij behoorende gebouwen, alsmede een groote voorraad stroo papier en steenkolen werden een prooi der vlammen, die, aangewakkerd door den feilen wind, zich spoedig in alle richtingen verspreidden. De brand ontstond gisteren in het maga zijn en duurde den geheelen nacht. Onge veer 270 man waren in de fabriek werkzaam en zijn nu zonder werk. Ter zijde van de fabriek in de open lucht opgestelde aanzienlijke stroomassa's zijn gespaard. Het was een ware vuurzee| Bijna den geheelen nacht moesten de spuiten doorwerken en ook hedenmorgen waren nog eenige op het terrein druk bezig. Oren ver was de brand zichtbaar. De laatste trein van Groningen kon gisteravond slechts met moeite het nabijgelegen station bereiken en moest daartoe met groote vaart langs de vuurmassa en door den regen van vonken stoomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alles was op beurspolis verzekerd. De koopman S. Bos, te Almelo, beweert ernstig mishandeld te zijn door den wacht meester dermaréchaussée. Uiteen onderzoek, door den officier van justitie ingesteld, moet gebleken zijn dat Bos een blaam op den wachtmeester heeft willen werpen, derhalve werd zijn klacht ongegrond verklaard. Thans heett Bos een adres gezonden aan den minister van justitie, waarin hij zijn klacht volhoudt en bewijzen voor zijn beweren bijbrengt. Zoo vertelt hij o. a., dat reeds vroeger mishandelingen zijn voorgekomen, waarvan de slachtoffers zich door geld lieten overhalen de zaak in den doofpot te stoppen. De namen werden daarbij genoemd. »Mij is in tegenwoordigheid van S. Ta- kelis, de btad Almelo, en J. Ros te Wierden ook geld beloofd. Ik heb f50 kunnen ont vangen, indien ik de aanklacht tegen den wachtmeester der maréchaussée introk. Maar ik wilde mijn recht, anders niet." Bos verzoek den minister, in deze kwestie een onderzoek te willen gelasten. Van het eiland Urk is een adres met ongeveer 200 handteekeningen verzonden, om adhaesie te betuigen met het aanleggen van een haven te Scheveningen. Voor de Urkervisscherss, die zeer dikwijls bezuiden IJmuiden langs de Noordzeekust visschen, zoo zulk een haven van groot belang kunnen worden. Omtrent het droevige ongeluk dat eer gisteren in de bewaarschool der Zusters van Liefde te Roermond plaats vond, kunnen wij thans het volgende mededeelen: Het ongeval greep plaats tijdens het speeluur, terwijl zich een 5tal kinderen op de naast elkander gelegen privaten bevonden. Het steenen gewelf boven de put, waarop de privaten waren aangebracht, zakte eens klaps in, 3 kinderen met zich sleepende, terwijl de twee anderen een steunput zoch ten op een circa 2 d.M. breede vooruit stekende plank. De zusters, het ongeval bemerkende rie pen dadelijk de hulp van eenige voorbij gangers in en met behulp van een ladder werden de kleinen onder uit de faecaliën te voorschijn gehaaid, uitgezonderd het dochtertje van "den heer Liihneman, dat nog halt op het droge lag. De zoontjes van de heeren Smeets en van Au bel gaven beiden nog eenige teekenen van leven, doch NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5