van de onderhandelingen met de Vereenigde Staten betreffende de handelspolitiek een tamelijk lange verklaring af, waarin hij de Duitsche eischen omschrijft en de hoop uit spreekt dat bij de verstrekkende weder- keerige belangen van beide staten een be vredigende regeling van de tegenwoordige moeilijkheden binnen niet te langen tijd zal gevonden worden. Bij de beraadslaging over de interpellatie betuigden alle sprekers, waaronder dr.Lieber, Herbert von Bismarck en Richter hun volle vertrouwen in de houding van de rijksre- geering. Op verzoek van Lieber geeft von Bülow een overzicht van Duitschland's-pohtieke betrekkingen met de Vereenigde Staten. De staatssecretaris brandmerkt de onwaarheden, die een deel van de buitenlandsche pers verspreidt over de houding van Duitschland in de Filippijnsche kwestie. Onder de Ameri- kaansche heerschappij, zegt hij, zal onze handel op de Filippijnen en in West-Indië zich ongestoord kunnen ontwikkelen. Tus- schen twee sterke, ferme volken als de Duitschers en Amerikanen is rondborstigheid en oprechtheid de beste politiek. De weder- keerige betrekkingen tusschen de regee ringen van beide landen hebben nooit opge houden, goed en vriendschappelijk te zijn. Ik zie, besluit von Bülow, op het oogenblik en voor de toekomst geen punt, waar de Duitsche en Amerikaansche belangen in botsing zouden kunnen komen. Levendige toejuichingen van alle kanten). De stemming van de Fransche Kamer, waarbij de beslissing over de revisie van het proces-Dreyfus aan de geheele straf kamer wordt opgedragen, heeft begrijpe lijkerwijze in de kringen der Dreyfusards bittere teleurstelling gewekt. Er is geen plaats meer in Frankrijk, schrijft .Clemenceau in de Aurore, voor toorn* Er blijft slechts een gevoel van oneindige droefheid bestaan over dingen welke ver dwijnen. Het niet spreken van Ribot, Bour geois en Poincaré noemt hij de gebeurtenis van den dag. Bos zegt in de Rappel dat men Bourgeois gesmeekt en bezworen heeft maar te vergeefs, gelijk voorspeld was. Onder de minderheid van 206 zijn slechts 34 centrumleden, de radicalen tellen 128 sociaal-democraten 44 behalve de voorzitter hebben zich 24 leden van stemming onthouden, onder wie van de rechterzijde De Witf de eenige dus, aan dien kant, die even heeft protesteeren, Wanneer men niet de herinnering had aan de eerste dagen na den zelfmoord van Henry en den lateren omkeer, zou men de anti-Dreyfsards boorende werkelijk kunnen gelooven dat het doel der regeeringbevrediging, bereikt zal worden. In de Echo houdt Lemaitre een slag om den arm. Op voorwaarde van volkomen onpartijdigheid der rechters aanvaarden de bondsleden, zegt hij, het arrest van het geheele hof, in welken zin ook, De Eclair gaat verderzij schrijftHoe ook de eindbeschikking uitvalle, welke wij nu rustig zullen afwachten, de dag van gisteren verschaft ons de zekerheid van den r.abij zijnden vrede. De Echo de Paris deelt mede, dat de procureur generaal van het Hof van Cassatie, de heer Manau, zijn ontslag heeft gevraagd. Deze aanvrage zal evenwel eerst officieel bekend worden gemaakt na de beslissing van den Senaat omtrent het Vrijdag door de Kamer aangenomen wetsontwerp. In het Paleis van Justitie te Parys houdt men zich druk bezig met de vraag wie de rapporteur zal zijn, wanneer de revisie-zaak voor de ge.amelijke Kamers van het Hot van Cassatie komt. Men vermoedt, dat de heeren Georges Lemaitre en Ballat Baupré de meeste kans zuilen hebben. De voorzitter der strafkamer van het Hof van Cassatie, heeft Zaterdag-middag het sluitingsarrest gewezen in het onderzoek in veroanü met de revisie van het Dreyfus proces. Te Ssvilla worden toebereidselen gemaakt, om ter gedachtenis van Columbus een luis terrijken lijkdienst te organiseeren. De koningin-regentes en de Paus zullen ver tegenwoordigd zijn, en de hertog van Veragua, Columbus' eenige afstammeling, zal de plechtigheid bijwonen. Het gaat den heer Rhodes blijkbaar niet bijzonder voor den wind met zijn reuzen plan een spoorweg van Kaapstad naar Cairo. De Engelsche regeering is niet zoo vrijgevig als hij gedacht hadhet onderhoud met koning Leopold van België moet ook geen bijzondere resultaten hebber, opgeleverd) zoodat hij nu niet afkeerig moet zijn om een bezoek te brengen aan Berlijn en daar zijn geluk te beproeven. Heden zal in Pretoria een proclamatie worden uitgevaardigd, waarin aan koelies de toegang tot het gebied der Zuid-Afrikaan* sche Republiek verboden is. De reeds aan wezige koelies mogen hun woonplaats niet zonder schriftelijke toestemming van den Staat-secretaris verlaten. De Oranje Vrijstraat heeft een dergelijke proclamatie uitgevaardigd, terwijl aan de besturen van Natal, Kaapkolonie en Mozam bique verzocht is, hetzelfde te doen. Een avondblad Zaterdag te New-York verschenen, maakt een telegram openbaar uit Manilla, meldende dat de troepen van de Vereenigde Staten dien dag Malabon hebben genomen. De stad stond in brand, toen de Amerikanen haar binnentrokken, maar zij bluschten de vlammen. Over de bestorming van Coloocan ten noorden van Manila, door de Amerikaansche troepen, wordt nog gemeld, dat de monitor Monadnock eerst met zijn zwaar geschut de aardwerken der opstandelingen vernielde, daarbij van de landzijde ondersteund door de veldartillerie. De opstandelingen schoten eerst terug toen het bombardement was opgehouden. Daarna gingen de Amerikanen tot de bestorming over de Filipinos betwist ten hun eiken duim grond, maar werden voortdurend teruggedrongen eindelijk be reikten de Amerikanen het gemeentehuis, en konden zij de Filippijnsche vlag neer halen. Over de verliezen verneemt men nog slechts, dat ze gering waren bij de Ameri kanen, en zwaar bij de Filipinos. Een scheepsramp. Een Reuterdèpècbe gisteren uit Ponta Delgada (Madeira) verzonden, luidt al volgt Het stoomschip Weehauken is hier aan gekomen met 25 passagiers van het Ham- burgsche stoomschip Bulgaria en rapporteert dat de Bulgaria hulpeloos op den Oceaan drijft, 800 mijlen van de Azoren. Het lot der overige passagiers is onbekend. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 13 Februari 1899. De Stct. bevat de statuten van de erken de vereeniging Atdeeling Schiedam van den Nederlandschen Protestantenbond, te Schiedam. Heden-morgen omstreeks half acht is eene op het Oosterhavenhoofd staande on bewoonde polderkeet tot den grond toe afgebrand. De oorzaak is waarschijnlijk, het in de nabijheid vuurtje maken", door eenige kinderen. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 97 schepen, waarvan 4 zeilschepen en 1 zeelichter. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 96, voor Maassluis 1. In hetzelfde tijdperk van 1898 kwamen binnen 118 schepen., waarvan 6 zeilschepen, Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 117. voor Schiedam 1. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepenlö, metende 22,510 netto register ton meer dan tot op gelijken datum in 1898. Bij een firma te Rotterdam is een valsch bankbiljet van f25 in ontvangst genomen. Het schijnt fotografisch te zijn gemaakt, zoodat de reproductie identiek is. De eenige kenmerken zijn, dat het papier wat te glanzig en er geen watermerk iq is- Een laaghartige daad. Uit Rotterdam wordt aan de Tel. gemeld In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 2 uur, heeft op het Spuiwater een berucht stadskwartier een laag hartige poging plaats gehad om een politie beambte te verdrinken. Er was op dat uur aan het spuiwater nabij de Krattenbrug een troepje rustver stoorders. Een der belhamels werd onder hevig verzet naar het politiebureau overge bracht. De havenhediende P. J. Foppes tevens agent van politie dienstdoende aan de groote schutsluis aan het Spui was bij de arrestatie behulpzaam. Bij die arrestatie had reeds een berucht persoon uit de Wijde Broedersteeg, den havenhediende Foppes, met een met ge dreigd, zeggende dat hij zich nergens mee te bemoeien had. Toen nu alles weer tot rust gekomen was en Foppes nabij den waterkant stond, in afwachting van een schuit die door de sluizen moest, voelde hij zich plotseling vau achter in de lendenen aangegrepen en voor hij den tijd had zich te verweren, was hij te water geworpen. De zware uniformkleeding van den haven- bediende was hem eer. beletsel zich lang boven water te houden. Gelukkig kon hij al spartelende den kant bereiken waaraan hij zich vastklemde. Eenigen tijd bleef hij in die netelige po sitie totdat een kastelein en een vrouws persoon hem de reddende hand konden toesteken. Daar de sluisdeuren op dat uur gesloten waren was er stilstaand water, anders was Foppes ongetwijfeld door den sterken stroom medegesleurd evenals eergisternacht ge schiedde toen een 24-jarige vrouw ter zelfder plaatse verdronken is. Naar den dader werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld en de verdachte per soon uit de Broedersteeg ten politiebureele tot tweemaal toe ontbodenhij verkoos evenwel niet te verschijnen. In afwachting van een bevel tot gevangen neming door de justitie is daarop een politie post voor zijne woning geplaatst om ont vluchting te voorkomen. Als een merkwaardig teeken des tijds wijst het Soc. Weekbl. erop, dat de voor zitter der Sociaal-Democratische Studenten Propaganda-Club met groote meerderheid tot praeses van den Senaat van het Delftsche studentencorps gekozen is. Vasten-avond. Men schrijft aan de N. D. Ct. uit het Westland Nog enkele dagen en de Vastenavondpret is weder voorbij. Nu, bijzonder lang is de vastelavond dit jaar niet geweest. Vóór Driekoningen mag hij niet beginnen en op Dinsdagnacht vóór Asch-Woensdag gaan de kaarten de kachel in. Tenminste zoo werd voor jaren gedaanmisschien zijn de menschen zuiniger geworden. Intusschen het geloop en gedraaf heen en weer heeft voor dit jaar haast weer uit. De laatste twee volle weken is het heen en weer trekken van gasten en gastinnen een ware rage geworden. Met koppels van vier of zes gelijk ziet men ze voorbijtrekken naar vriend of naar maag om te »vastelavonden" daarbij gaande van den een of den ander. Geen huis bijkans of het heeft «vreemden." Geen huis waar nu niet gekaart wordt 't zij oud- 't zij Nederlandsch-pandoeren. Oud meer onder de kenners, die van geen grapje bij het kaartspel houden, maar fijn spelen willen Nederlandsch meer onder de jongelui, die van een misère-ouvert, een piccolo of een vuilen pandoer houden. Denkt nu niet, dat er aan het kaartspel zoo'n uurtje of wat op een avond gegeven wordt, o neen, de echte vastelavond-houders beginnen 's avonds tegen een uur of vier, vijf, om het dikwerf een wijzertje rond vol te houden en ten slotte op een enkel «zeven" pandoer te vragen. Maar dan wordt het tijd om op te stappen. Dat bij zoo'n wijzertje rond het noodige en soms meer dan dat, gegeten en gedronken wordt, dat behoeft zeker geen betoog. Toch gaat de algemeene roep, dat het ouder wetsche «vastelavond" uit de mode raakt. Voor jaren is het vaak gebeurt, dat er zoo'n kleine vijftien gulden door A of B gewonnen of verloren werd. De boer, die in gewone tijden op een halfje dood bleef en zijn brok bij de thee doorbeet om zijn knecht de helft te geven, zag er met «vastelavond" geen been in een paar gouden centen te verliezen. Maar nog liever won hij ze. Dit laatste nu heeft zijn naneef nog wel met hem gemeen. Maar de rijkdom van oompje is zijn deel niet. BINNENLAND. De hertogin van Albany, zuster der Koningin Moeder, is thans te Stuttgart, en zal op haar terugreis naar Engeland hier eenige dagen komen, doorbrengen. Aan de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot afschaffing van de rechten, die de Staat heft voor het gebruik van wegen, kanalen, havens, sluizen en bruggen. Het ontwerp stelt voor om de heffing van de rechten die, onder welke benaming ook, door den Staat geheven worden voor het gebruik van wegen, kanalen, havens, sluizen en bruggen af te schaffen. Aan een particulier schrijven van een officier, die voor de derde maal den toe stand in Atjeh met eigen oogen heeft kunnen waarnemen, is door de N. R. Ct. het volgende ontleend «Wat vind ik het hier in Atjeh veranderd, sedert ik het in '96 verliet. Ik meen u wel eens geschreven of gezegd te hebben, dat ik in Van Heustz den eenigen persoon zag, die den Atjehoorlog tot een goed einde zou kunnen brengen, en ik geloof mij niet ver gist te hebben. Wat is die toestand in twee jaar tijds veranderd 1 Geheel Groot-Aijeh Noord- en Oostkust (bijna geheel) liggen aan onze voeten en zullen op het einde van het jaar in bedwang worden gehouden jdoor een troepenmacht, even groot als vroeger de enkele geconcentreerde linie vorderde. Seiimoen, waar Van der Heyden slechts eventjes een kijkje nam, wordt nu binnen drie uur tijds per stoomtram bereikteinde '99 gaan we op dezelfde wijze van Kota Radja naar Segli en over een paar jaar vermoedelijk naar Medan. Overal het verzet gebroken; enkel op de Westkust zit Oemar nog, opium-schuivende, met een duizend volgelingen. Het heet, dat hij óp is, maar in ieder geval hem moeten wij nog hebben. Naast de tramlijn overal wegen gebaand, zoo dat elk gewenscht punt met spoed door een colonne kan worden bereikt. De oude posten bijna alle opgedoekt en vervangen door eenige kampementen. De verlichting om den kraton of liever om Kota-Radja. weg! 't Is zeker, wij zijn ontzaglijk voor uitgegaan. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren heeft den leden toegezonden het verslag over 1898. Daaruit blijkt dat thans in alle provinciën eene afdeeling is tot stand gekomen. Friesland telt 64 leden, Overijsel 33, Gel derland 57, Utrecht 57, Noord Brabant 105 Zeeland 39, Zuid-Holland 47, Limburg 71 Groningen, 95 Drente 43 en Noord Holland 106; totaal 697. Le Petit Bleu, verschijnende te Brussel, ontvangt uit Weenen een telegram, waarin gezegd wordt dat de Czaar aan de mogend heden de keus liet tusschen Den Haag of Kopenhagen, als plaats van bijeenkomst voor de ontwapenings-conferentie. De Duitsche keizer moet sterk tegen Kopenhagen zijn geweest om zjjn misnoegen te kennen te geven over de protesten van Denemarken naar aanleiding van de uitzet tingen van Denen uit Sleeswijk-Holstein. Daarop werd Den Haag als plaats van samenkomst gekozen. De tegen 22 Februari aangekondigd* veilingen der goederen, titels en rechten, behoorende tot de Heerlijkheid Schage°' van graaf d'Oultremont, gaat wegens ondef- handschen verkoop niet door. De landeryen zijn in verschillende handen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2