verplichtend. Alle godsdiensten tullen ge lijke bescherming en rechten genieten. De officieele taal is het Griesch. Alle Kretenzers kunnen tot openbare ambten worden benoemd, voor zoover zij daartoe de vereischte bekwaamheden bezitten. De uitvoerende macht berust in handen van prins George als regeeringscommis- saris, bijgestaan door verantwoordelijke raadgevers. De Kamer wordt samengesteld uit door het volk te benoemen afgevaar digden en tien leden die prins George aanwijst. De commissie door den president der Noord-Amerikaansche Unie belast met een onderzoek naar de handelingen van het departement van oorlog heelt met algemeene stemmen een rapport uitgebracht, waarin generaal Miles beschuldigd wordt van plichtsverzaking, door de voedingscommissie te beschuldigen, bedorven vleesch aan de troepen gezonden te hebben. De com missie brengt minister Alger lof, maar beveelt verschillende wijzigingen aan in den dienst van het Departement. Een ontzettende misdaad. Te Rijssel (Frankrijk) is een ontzettende misdaad aan 't licht gekomen. In een Broederschool is het lijk van een der leer lingen gevonden, die sinds eenige dagen werd vermist. De knaap Gaston Foveau genaamd is, 12 jaren oud en de eenige zoon zijner ouders, was door verworging om het leven gekomen, terwijl aanvanke lijk werd gemeld, dat hij voor den moord afschuwelijke mishandelingen had ondergaan. Van deze misdaad wordt een der onder wijzers broeder Flaminien, verdacht, die dan ook in hechtenis is genomen en reeds herhaaldelijk een verhoor onderging. De zaak heelt in Rijsel natuurlijk groot opzien gewekt en de anti-clericalen hebben er handig gebruik van gemaakt om den volkshartstocht tot een oproer op te zweepen. Voor de Broederscholen en zelfs voor de bureaux van de katholieke bladen hadden rumoerige mamtestatien plaats, zoo zelfs, dat de politie herhaalde malen handelend moest optreden. De verdachte blijft zijn onschuld volhou den en de bladen zijn vol bijzonderheden over dezen moord, die uit niet altijd even vertrouwbare inlichtingen zijn verkregen en daarom onder reserve behooren te worden vermeld. Zoo wordt o. a. gemeld, dat bij het lijk van den vermoorden knaap, die als lid van een aldaar gevestigd patronaat den Zondag-avond in het gesticht had doorge bracht. een briefje werd gevonden, waarop in hoofdzaak geschreven stond «Beschuldig niet de gemeenschaper is slechts een schuldige." De rechter van instructie Uelalé heeft daarop in tegenwoordigheid van den procureur der Republiek en den president der rechtbank al de leden der communau- teit en het dienstdoend personeel in tegen woordigheid gebracht van het lijk en hen de zoo even vermelde zinsneden doen neer schrijven. Allen voldeden daaraan een der broeders echter weigerde. Weldra rezen van verschillende zijden tegen hem zulke zware vermoedens, dat het gerecht aan leiding vond hem te arresteeren. De ver dachte, Isaie Hamez genaamd, geboortig van Zeggers-Cappel en die in zijn congregatie den naam droeg van Flaminien, is zes- en-dertig jaar oud. Ofschoon hij tot dusver geen bekentenis heeft afgelegd, weigert hij in tegenwoordigheid van het lijk gebracht, dit aan te zien. Een omstandigheid die op de treurige zaak geheel nieuw licht schijnt te werpen, is het feit dat de vader van den vermoorden knaap een brief ontvangen heeft, die onder teekend is door»een vroegeren broeder, thans vurig socialist". Deze brief luidt aldus «Mijnheer Foveau, Het spijt mij dat ik door uw zoon te worgen, u verdriet heb veroorzaakt. Ik deed het alleen, omdat ik de broeders niet lijden kan en vooral broeder Maurits niet. Binnen eenige dagen zult gij wel vernemen, hoe de misdaad gepleegd is. Mocht de schrijver van dezen brief, waar van het schrift met dat van het op het lijk gevonden stukje papier schijnt te verschillen, inderdaad waarheid spreken en leiden tot de ontdekking van den moordenaar, dan zou hier dus een betreurenswaardige vergissing hebben plaats gehad. De houding van den verdachten broeder tegenover het lijk zou dan ook zeer goed te verklaren zijn door den diepen indruk welke de moord op hem heeft gemaakt, vooral daar hij den knaap goed mocht lijden en naar gemeld wordt bij de ouders een bezoek van condoleance heeft afgelegd ten prooi aan de diepste smart. De verdachte broeder heeft van de ver deeling zijner bezigheden en het gebruik van zijn tijd op den bewusten Zondag voldoende en met de grootste kalmte reken schap kunnen geven en zijn verklaringen zijn ir. alle opzichten juist bevonden. Op den avond van den moord heeft broeder Flaminien van zes tot half negen het toe zicht uitgeoefend overj de 100 kinderen, knapen van 13 a 16 jaren, die hij te sur- veilleeren had, terwijl de misdaad volgens verklaring der geneeskundigen tusschen 6 en 7 uur moet zijn gepleegd. Bovenbedoelde knapen hebben deze verklaring bevestigd, en de algemeene uitroep der scholieren, toen zij van de beschuldiging van broeder Flami nien hoorden, was c'est impossible. (Dat is onmogelijk). De broeder is slechts een half uur weg geweest om te eten. Omtrent den tijd waarop hij zich hiervoor verwijderde zijn de leerlingen het niet eens, maar de broeder-kok heeft verklaard, dat broeder Fla minien als naar gewoonte gegeten had. Volgens de Libre Parole is, behalve deze broeder, nog een molenaar in hechtenis genomen. Ook zou, volgens dat blad, de knaap voor zijn dood de bovenbedoelde afschuwelijke mishandeling niet hebben ondergaan. De vraag is ook gerezen of de moord niet buiten het gesticht kan zijn gepleegd en het ljjk daar binnen gesmokkeld. Van 5 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds staan de deuren open en de toegang is dus zeer gemakkelijk. Men kan er binnengaan als in een molen, meldt de Univers. Volgens de De pêche werden sinds een maand driemaal pogin gen aangewend om kinderen te ontvoeren en hadden de directeuren der broederscholen aan zegging gekregen, dateen schandaal tegen hen op touw werd gezet. De Rijsselsche cor respondent van de Verité schrijft in den zelfden geest en vraagt zich af of de broeder indien, hij werkelijk de misdadiger is, het lijk wel naar de spreekkamer (waar het gevonden werd) zou hebben gebracht, terwijl hij het gemakkelijk in de rivier de Deule had kunnen werpen, die over een afstand van 50 meter langs het gesticht loopt. Opgemerkt wordt vervolgens, dat zich eiken Zondag-avond tot omstreeks 10 uren in alle deelen van het gesticht te zamen een driehonderdtal personen bevinden, dat de kamer van den broeder niet gelegen is aan de zijde van het huis, waar zich de spreekkamer bevindt en dat het voor den verdachte onmogelijk was het lijk in de kist alleen naar beneden te dragen langs de moeilijk te beklimmen wenteltrap die de vierde etage waar men veron derstelt dat de moord zou hebben plaats gehad verbindt met de benedenverdie ping en de spreekkamer. Hoe is't mogelijk, kan men vervolgens vragen, dat de aanwe zigheid van het lijk, indien dit niet van buiten in het gesticht is gebracht, zou zijn ontgaan aan de aandacht en het zorgvuldig onderzoek der politie, die tot tweemaal het gesticht heeft doorzocht alvorens tot de ontdekking te komen. Deze en andere vragen zijn zoovele waarschuwingen tegen een lichtvaardig oor deel. Maar zelfs indien 't mocht blijken, dat de verdachte broeder werkelijk de schuldige is, bestaat er geen aanleiding tot de wandaden waaraan het opgezweepte volk van Rijssel, zijn woede aan kerken en geestelijken koelende, zich overgaf de misdaad van éen enkelen Judas kan der katholieke Kerk r.iet deren, die afschuwelijke misdaden als hier bedoeld ten strengste veroordeelt, die niet alleen de schuldige daad veroordeelt, maar ook leert, dat de schuldige gedachte een zonde is, die de straf des Hemels over den bedrijver afroept. De katholieke pers kan dan ook deze ontzettende misdaad onbedeesd beschouwen. Het komt er slechts op aan, dat niet met verkrachting der waarheid de zaak een zijdig wordt voorgesteld, en dit scheen onder den stortvloed der eerste berichten wel het geval te zijn, zoodat eene afwach tende houding alleszins was te raden. Een eigenaardig licht over deze misdaad werpt nog wat de Indépendance beige vermeldtnl. dat de socialisten in de Fransche Kamer van dit voorstel zouden gebruik maken om een wetsvoorstel in te dienen, waarbij het geven van onderricht wordt verboden aan allen die de belofte van kuischheid hebben afgelegd geheel in den geest van den anoniemen briefschrijver, den «vurigen socialist" die verklaarde den moord te hebben gepleegd, «wijl hij de broeders niet kon lijden". De begrafenis van het zoo wreedaardig vermoorde knaapje heeft Zaterdag-ochtend onder een zeer grooten toevloed van publiek plaats gehad. In den begrafenisstoet gingen behalve de familie en de geestelijkheid de prefect van het Noorderdepartement, de officier van Justitie, de afgevaardigde van Rijssel, leden van den algemeenen raad, de burgemeester der stad met zijn adjudanten. Voor de lijkkoets werden een vijftiental witte kransen gedragen, enkele voorzien van het «aan den kleinen martelaar", en een met de opdracht: «aan onzen besten leerling". Bij het voorbijgaan van de lijkkoets heerschte een eerbiedige stille en ontblootten allen het hoofd. Yele vrouwen weenden. Tot gewelddaden is het niet gekomen. Wel werd de geestelijkheid, die aan den lijkstoet deelnam, door het gepeupel uitge jouwd en was de militaire macht tot laat in den avond op de been om eventueeie rustverstoringen te onderdrukken. Parijsche bladen melden, dat de rechter van instructie, die den moord onderzoekt, den beschuldigde «met geweld" gedwongen heeft naar het lijk van den vermoorden knaap te zien. De Siècle en de Aurore protesteeren tegen deze moreele pijniging. Naar aanleiding van den moord te Rijssel is Zondag avond in het «Volkshuis" in de Montmartre-buurt te Parijs een anti-clericale bijeenkomst gehouden. Een groep van 200 individuen heeft van daar, gebruik makend van ,de afwezigheid der politie, een aanval op de kerk van het Allerh. Hart gedaan en daar vele ruiten ingegooid. Een hevige schermutseling heeft tenge volge daarvan even later met de politie plaats gehad, waarbij verscheidene agenten onder den voet geraakten. Een brigadier werd door een revolverschot in het been gewond. De politie slaagde er ten slotte ir. de manifestanten uiteen te drijven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 14 Februari 1899. In verband met de gisteren gepubliceerde kennisgeving inzake het straatschrobben is het wellicht niet ondienstig er nog eens op te wijzen, dat de betrokken verordening drie dagen na afkondiging, d. i. a. s. Donder dag, in werking treedt. A. s. Zaterdag is dus het straatschrobben reeds verboden. Wij waren gisteren in de gelegenheid boven de Beurs een voorproefje te nemen van wat daar reeds was geëxposeerd aan werken, vervaardigd op den cursus van handenarbeid. Wat we daar zagen doet ons met vertrouwen, allen die het welmeenen, met dit nuttig onderwijs, die gaarne zien dat onze jongens, en naar men voornemens is ook spoedig onze meisjes, een deel van hun of haar vrijen tijd aangenaam en tevens practisch leeren besteden, opwekken de openbare les te gaan bijwonen, die Woens dag van 6 tot 8 uur 's avonds aldaar ge houden zal worden. Wij komen op deze zaak, en wel wat betreft de inrichting van het onderwijs nog eens terug. Voorshands bepalen we ons tot deze aansporingmen toone zijne belang stelling voor deze zaak, die dit alleszins waardig is. Vrijdagavond te 7 uur werd door de rijksambtenaren alhier, een meesterknecht in het bezit van ongedekt gedistilleerd aan gehouden, waarmede hij kwam uit de branderij van zijn patroon. Een 5-jarig kind van Van der Kampt wonende in het Klein Groenendaal, werd Zaterdag door een buurman op een groen tewagen medegenomen naar Overschie, zonder dat hij de ouders daarvan schijnt te hebben kennis gegeven. Men kan zich de ongerustheid van dezen voorstellen toen de man met hun kind eerst des avonds te 8 uur terugkeerde. (S. Cf.) Eenige weker, geleden zou de landbouwer Coenraad Quarpel te IJselmonde een varken verkoopen aan den tuinder Arie Sparreboom en was de koop reeds nagenoeg gesloten. Een paar dagen later vernam Sparreboom evenwel dat Q. het varken voor een rijks daalder meer aan een ander verkocht had, waardoor een hevige twist moet ontstaan zijn in de schuur van Q. en werd Sparre boom, vreeselijk verwond met een hooivork aan de gevolgen waarvan hij eergisteren overleden is. Q. ontkent ten eenenmale dat hij S. verwond zou hebben, zeggende dat S. met zijn gelaat in de hooivork is gevallen, wat nogal in twijfel wordt getrokken. Zondag was de justitie uit Dordrecht ter plaatse, Arrestatiëu hadden niet plaats. S. was gehuwd en vader van een kind. Gisteren-middag had onder veel deelneming de teraardbestelling plaats. De 34-jarige bootwerker J. de Herder, wonende in de Brouwerstraat te Rotterdam, werkzaam op het stoomschip Pelotas, lig gende aan de Spoorweghaven O. Z. is gisterenmiddag getroffen door eenige balen koffie door het breken van een stalen tros. Hij was onmiddelijk een lijk. Hij was gehuwd en vader van 3 kinderen. De 65-jarige P. v. B. had eergisteren, terwijl hij zich op jacht (stroopen) bevond aan de Zwet, nabij Overschie, het ongeluk dat het geladen geweer sprong, waardoor hij de geheele lading in de hand kreeg. In het gasthuis te Delft werd de hand afgezet. BINNENLAND. Een Kon. besluit beveelt de oprichting van een Kamer van Arbeid voor de gemeenten Maastricht en Meerssen, waarin vertegen woordigd zullen zijnhet vervaardigen van aardewerk, glas, glaswerk, porselein, tegels of steenen. De zetel der Kamer, die den naam zal dragen van Kamer van Arbeid voor de aarde- werkfabricage te Maastricht is gevestigd te Maastricht. Tien leden zullen er zitting in hebben. Adjunetinspectrices van den arbeid. De minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid brengt in de St.-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die op 1 Januari 1899 haar 26ste doch nog niet haar 36ste levensjaar waren ingetreden, en i" aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van adjunct-inspectrice van den arbeid aan welke betrekking eene jaarwedde is verbonden van f1500, die bjj gebleken geschiktheid kan opklimmen tof f 2500 zich vóór 1 Maart a.s. bij gezegeld adres aan zijn Departement kunnen aan melden onder overlegging van hare geboorte akte en van diploma's en verdere stukken, waaruit kan blijken, waar zij hare theore tische kennis hebben verkregen en aan welke inrichting zij werkzaam zijn of zij0 geweest. Om ter benoeming te kunnen worde" voorgedragen, moet bij een geneeskundig

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2