Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau TSofersfraaf 50. Een mooi zaakje. 22ste Jaarg. Zaterdag 18 Februari 1899. No. 6325. fl algemeen oyekzicht. Feuilleton. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regels /'0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 17 Februari '99 f Felix Faure. Met weinig minder ontroering dan inder- 'J de^ gewelddadige dood van president a i Carnot werd vernomen, verneemt en geheel de beschaafde wereld het Faur6^'11^ over^j^en van president Felix ^Iesi(^ent der Fransche republiek is S»'«e„.„ond f0 ure oier|eden P "et Elysee gal men gisteren-avond en en ele inlichting over den dood. De euren waren hermetisch gesloten. Een l^er van het Militaire Huis verklaarde ?°L u,lns ^at hij het doodsbericht slechts bevestigen kon. V an andere zijde ontving Reuter echter 'le volgende inlichtingen Faure had reeds lang een hartkwaal. Om half zeven voelde hij zich minder goed. Onmiddellijk werd de ministerraad op het Elysee bijeengeroepen. In weerwil van al zorgen aan den zieke besteed, bezweek ^eze om tien uur in een beroerte. Het Kabinet van het Elysee zond bericht aan alle officieele personen, de ministers, hen militairen-gouverneur van Parijs, de Prefecten der Seine en van de politie, de voorzitters van Kamer en Senaat, die zich haar het Elysee begaven. De minister presi dent Dupuy heeft aan de prefecten en onder-prefecten het volgende telegram gestuurd. Ik vervul de droevige taak u het °verlijden van den president der Republiek te berichten. Wil de noodige maatregelen hemen om het de bevolking te doen weten, ■fh reken op al uw doortastendheid en ijver. Oen 30n der vorige maand was Faure jaar geworden en een van de Fransche bladen, zinspelende op zijn voornaam (Felix de gelukkige) had bij de opsomming van a' het «geluk" hem wedervaren, voor de Zoveelste maal verteld, welk een bijzonder 2) (Slot.) E moet weten, die diamant was een steen van groote waarde. Een juwelier, die bij ons aar> booid was, had den steen geschat op [bsschen de drie en vierduizend pond. U hnt dus begrijpen, dat het loterijzaakje l!1 goede aarde viel. Wij hadden er allemaal ?aren naar en vonden 't een uitmuntend 'dee. behalve sinjeur Padisjah natuurlijk d'e vermoedelijk voor zijn tachtig pond achter het net zou komen te visschen- vk had al eens een praatje gemaakt met **en oppasser van de vogels, en zoo heel e,loops had ik van hem gehoord, dat een atl de vijf niet al te wel was, Ik zei niets, "haar dacht er het mijne van. De onpasselijke °gel had in zijn staart een veer, die bijna Scheel wjt waSi Daaraan kende ik hem. Den volgenden dag dus, toen de veiling sterk gestel hij had. Felix, de sportman, de ruiter, de jager, de onvermoeibare. Op eens komt nu de tijding van zijn dood. Gisteren-ochtend heeft hij nog den minister raad gepresideerd. Het leven van president Faure, dat thans zoo plotseling is afgebroken, was n'et rijk aan overweldigende gebeurtenissen, maar toch merkwaardig als dat van een man, die zich door eigen kracht heeft «opgewerkt" tot de hooge plaats die hij thans innam. faure in 1841 te Parijs in bescheiden levensomstandigheden geboren, wist zich in het leerlooiers vak, waarin hij te Havre werkzaam was, een zekere mate van wel vaart te verwerven, zoodat hij daar ai spoedig deelgenoot en hoofd eener handels firma werd en tot president derKamer van Koophandel aldaar werd benoemd. In den oorlog van 1870 was hij bataljonchef bij de garde mobile. In Augustus '81 werd hij als lid van de Kamer gekozen tegenover een monarchist. Bij de vorming van Gambetta's kabinet in dat jaar, werd hij onder secre taris voor handel en koloniën. Een klein jaar daarna kreeg hij dezelfde functie, in het laatste kabinet-Ferry. In bet tweede kabinet-Dupuy (Mei '94 tot Jan. 95) was.hij minister van marine. Bij de verkiezing van een president der republiek, na het altreden van Casimir- Pener, den 17 Januari '95 kreeg Brisson 338.stemraen, Faure 244, Waldeck-Rousseau 148. Doordien deze laatste zich ten gunste van Faure terugtrok, werd deze met 430 tegen 361 stemmen gekozen. In '96 werd het bezoek van den Tsaar een triumf voor hem en zijn glorie bij het in '97 beantwoorde bezoek is niet vergeten. Als reeder en koopman te Havre verwieif Faure zich een groot vermogen. In 1879 gaf hij een zeer belangrijk werk uit over den toestand van Havre als handelshaven. Faure schreef ook een werk door de aca demie bekroondLe budget de France ei des principaux pays d' Europe depuis 1881. plaats had, bood ik op dien vogel negentig vijf pond meer dan Padisjah. Ik vrees dat ik met mijn opbieden wat te gauw en te happig was, want de anderen snapten het en wilden mij de vlieg afvangen. Padisjah bood op dien vogel als een dolleman. Ein delijk werd de juwelier de eigenaar voor 175 pd.st.; en Padisjah riep 180 pd.st., juist toen de hamer al gevallen was zoo verklaarde Potter; in elk geval de koopman had hem en hij haalde een revolver en schoot hem op staanden voet dood Potter maakte hierover heel wat drukte hij had gewild, dat er met het slachten zou zijn gewacht tot ook de andere vogels verkocht waren Padisjah, zooals u begrijpen kunt, stelde zich aan als een dwaas. Wij waren trouwens allemaal half mal van nieuwsgierigheid. Maar geen diamant hoor De kooper maakte niet veel drukte over die versnoepte 175 pd. st.hij hield de eer aan zichzelf en dachteen andermaal haal ik mijn schade wel in. Maar Potter weigerde met de veiling voort te gaan, dan op voorwaarde, dat de andere vogels l eerst na afloop van de heele auctie mochten De heer Felix Faure, die over 't algemeen voor een welwillend man doorging, die zich strikt hield binnen de grondwettige perken van zijn ambt, heeft twee dochters. Een dezer is gehuwd met den heer René Be- ryer, lid van den provincialen raad van het departement der Seinede andere is de bekende nog ongehuwde dochter mej. Lucie Faure. Het overlijden van den President werd in den afgeloopen nacht omstreeks half twaalf in Parijs bekend en verwekte daar groote ontroering. Geen enkel incident heeft zich echter voorgedaan. Alles is kalm. In de commissie door den Franschen Senaat benoemd om rapport uit te brengen over het wetsontwerp tot overdracht van de eindbeslissing in de zaak Dreyfus zijn vijf leden voor en drie tegen het ontwerp. De minister van oorlog herinnerde den Staatsraad aan de koitelings gegeven in structies aan de officieren om zich te ont houden van deelneming aan politieke ver- eenigingen. Verschillende ministers, ondervraagd over het beweerde voornemen van den minister van justitie om den heer Manau te ontslaan, antwoordden, dat deze kwestie niet aan de beslissing der regeering is onderworpen. Op een interpellatie door Johanssen gisteren in den Duitschen Rijksdag over het uitzetten van Deensche onderdanen uit Noord Sleeswijk gehouden, verklaarde de Rijkskanselier, dat het recht tot uitzetting van buitenlanders voortvloeit uit de hooge lar.dsrechten der Bondsstaten, waarvan de uitoefening niet aan het rijkstoezicht is onderworpen. In den kring van werkzaam heden des Rijkskanseliers zijn de door de Pruisische regeering verordonneerde uit zettingen niet betrokken. De Rijkskanselier weigerde mitsdien op de interpellatie te antwoorden, en de verbonden regeeringen zullen aan een eventueele bespreking van de zaak geen deel nemen. Bij de beraadslaging gisteren over het worden opengesneden. Dit gaf tot gekakel aanleidingmen kibbelde voor en tegen, en onder die bedrijven werd het zoo laat, dat de zaak tot den volgenden morgen moest worden uitgesteld. Het ging dien avond aan tafel erg levendig toe dat kan ik u verzekeren. Maar bij siot van rekening kreeg Potter zijn zin. Er kwam nog bij, dat die ouwe heer, die beweerde geleerd te zijn in de wet, allerlei bedenkingen begon op te werpen. Volgens hem was de vraag, of, als de diamant feitelijk in een der vogels gevonden werd, de steen niet behoorde te worden terugegeven aan den vroegeren eigenaar. Dit argument gaf op de zaak een heel anderen kijk. Er werd geweldig druk over gedisputeerd, en ten slotte werd er ovtr- eengekomen, dat de vogels niet aan boord van het schip zouden worden gedood maar dat elke kooper zijn vogel stil voor zich zelf zou houden, om later, aan wal, op eigen gelegenheid te onderzoeken of hij een uii voor een valk, dan wel een valk voor eeri uil gekocht had. Ondertusschen werd er den volgenden dag weer kolosaal geboden. Nu de kans over vier iiep, in plaats van over vijf, waren adres van antwoord in het Engelsch Lager huis gehouden, werd verworpen het amen dement van Seton Kan betreffende het in stellen van een onderzoek naar Engelands afhankelijkheid, in geval van oorlog, van buitenlandachen invoer, wat betreft voedings middelen en al wat hiermee in verband staat. Ritchie verklaarde, dat een officieel onderzoek was ingesteld ter beantwoording van de vraag of de bestaande omstandig heden geen rampspoedige gevolgen doen duchten, zoo er oorlog kwam. Mits de vloot krachtig genoeg gehouden wordt om de Er.gelsche handelswegen en de kust tegen blokkade te beschermen, is er niet het minste gevaar. De Transvaalsche Volksraad verwacht op de volgende begrooting een overschot van een kwart millioen pond sterling. Er wordt verondersteld, dat de grondbelasting 200.000 pond zal opbrengen. Er worden nog steeds aanbiedingen van nieuwe leeningen door de regeering ont vangen op steeds gunstiger voorwaarden. Hope Co. zou het vroegere aanbod binnen enkele dagen herhalen. Een stoomschip dat gisteren van de golf van Perzië te Bombay is aangekomen, seinde dat Zaterdag een ultimatum aan den Sultan van Oeman (N. O. Arabië) is aangeboden en verzekerde, dat de huuroverdracht van Bar.dur Jisseh aan de Franschen voor een jaar is aangegaan. In het Huis van Afgevaardigden te Was hington is gisteren met 127 tegen 109 stemmen een motie van den heer Herburn verworpen. Deze motie betoogde de aanneming van zijn Nicaragua-kanaalwet als toevoeging aan de begrootingswet voor verschillende uit gaven. Deze beslissing verhindert de aanneming van elk Nicaragua-kanaal wetsontwerp tijdens het loopende zittingjaar van het Congres. natuurlijk de vogels voor de liefhebbers in waarde gestegen. De beesten brachten door elkaar 227 pd. st. het stuk op en wat zeker wel opmerkelijk was aan dien Padisjah kwam er geen enkele meer. En de de afloop zult u vragen. Wel één van de vier vogels werd het eigendom van een stillen, leuken officier, die blijkbaar eens een achterdeurtje voor zijn fortuin wilde open zetten. De tweede werd weer toegeslagen aan den juwelier, die den moed nog niet had opgegeven. De derde werd gekocht door de machinisten in compagnieschap. De vierde bleef aan Potter. Eri toen nu de veiling afgeloopen was, scheen Potter opeens berouw te krijgen. Hij riep, dat hij gehandeld had als een kind, dat hij een paar duizend pond ver speeld had, want dat hij altoos ongeluk had in de loterij, en dat hij zeker wist, ook nu weer een niet te hebben getrokken. Maar kijk I toen ik hem eens nader op den tand voelde, bleek het, dat hij zijn vierden vogel al onder de hand verkwanseld had aan een zekeren politieken meneer, die naar Indië was geweest. En dat was de bewuste vogel van driehonderd pond. Wij kwamen te Brindisi. Drie van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1