(buiten de rechterzijde van den Senaat) geven, naar men te Parijs meent, groote kans, dat Loubet bij eerste stemming tot president zal gekozen worden, maar zijn verkiezing zal toch nog heftige bestrijding ondervinden. Reeds werd gemeld, dat heden ochtend verschillende bladen artikelen zouden bevatten tegen den voorzitter van de Eerste Kamer. De kantteekening van de Soir bij de opmerking gisteren-ochtend door Clemen- ceau gemaakt»Het is een groote dag van Dupuy en De Freycinet, welke plotseling opkomt ïik stem voor Loubet", schijnt dit te bevestigen. Wij hopen, schrijft de Soir, dat er genoeg vaderlanders zullen zijn om de nationale samenzwering die zich achter den naam Loubet verbergt, te verijdelen. In de fransche Kamer was gisteren het spreekgestoelte geheel omfloersd. Voor een niet sterk bezette vergadering gat de presi dent Deschanel voorlezing van het bericht van overlijden. Vervolgens verkondigde hij den lof van Faure en spoorde alle Franschen aan zich om diens lijkbaar te vereenigen. Nu en dan klonk er spaarzaam handgeklap, dat ruischte langs de banken. De leden waren bij het aanhooren niet van hun zetel opgestaan. Nadat de president een brief van Loubet had voorgelezen, waarbij het congres tegen heden-middag éen ure in Versailles werd bijeengeroepen, sloot hij de vergadering als blijk van rouw. De beschouwingen van de Fransche bladen over den doode zijn over 't algemeen nogal welwillend, al vergeten sommigen ook niet de duizeling van grootheid welke hem nu en dan heeft bevangen. De Dreyfus-gezinde bladen kunnen hem zijn houding bij de veelbesproken zaak en zijn sheulen" met de generaals niet vergeven. Faure's laatste oogenblikken. Niets had het eir.de van Faure doen voorzien. De laatste dagen heeft hij al zijn gewone bezigheden vervuld en zelfs nog paard gereden. Evenwel vertoonde zich eer gisteren eenige zwakheid in de beenen, zoo dat hij dien ochtend zijn wandelrit niet maakte. Hij zag evenwel zijn brieven in, presideerde den ministerraad en dejeu neerde. Eerst eergisteren avond tegen 6 uur, na besluiten geteekend te hebben, riep hij Le Gall, zijn secretaris, met de woorden Kom gauw, ik ben onwel. Hij wankelde en bracht de hand aan het voorhoofd. Ik gevoel mij niet wel, zeide de President telkens. Te vergeefs poogde Le Gall den president, die over pijn klaagde, gerust te stellen, Faure zou gevallen zijn als hij niet door zijn secre taris was tegengehouden. Generaal Bailloud kwam toen binnen Hij hielp Le Gall den president op de canapé leggen. De chef van het militaire en civiele Huis van den President zonden daarop om dokters. Een jong dokter. Leon Humbert, uit Rambouiblet, die bij zijn neef majoor Humbert op het Elysee, vertoefde, verleende de eerste hulp hij zag den toe stand niet ernstig in, daarop werd om prof Lannelogue en dr. Cheurlot getelefoneerd^ Lannelogue kwam spoedig. De professor zag met een oogslag den toestand van Faure, die totdusver slechter ether gebruikt en pap op den nek had gehad, ernstig in Dadelijk moest dokter Potain geroepen worden. Maar deze beroemde geneesheer was nergens te vinden en kwam slechts eenige oogenblikken voor Faure's dood op het Elysée. Mevrouw Faure en Lucie Faure, inmiddels op verlangen van den president gewaar schuwd verschenen daarna in het Kabinet De president klaagde aan zijn vrouw en dochter, dat hij zich erg ziek gevoelde, maar hen nog niet had willen laten roepen om hen niet ongerust temaken. lutusschen werd de President steeds erger»Het is het einde, het is uit", zei hij telkens. Mevrouw Faure zond nu om den pastoor der Madeleine, maar deze liet zich wachten intusschen kwam een der personen die om een priester uitgestuurd waren natuurlijk was alles in de war en werden de meest tegenstrijdige bevelen gegeven een geestelijke tegen. »Er ligt iemand op sterven, komt toch meè 1" riep de soldaat En zonder te weten waar hij heenging, liet de abbé Renault zich in het Elysée brengen, en zonder in het eerst den zieke te herkennen, diende hij den stervenden President het H. Oliesel toe. Tegen kwart over achten had de familie van den President nog eenige hoop. De zieke, die stil gelegen had, opende de oogen, maar toen zijn vrouw en zijn dochter hem omhelsden, zeide hij»Het is gedaan Ik voel wel dat het gedaan is. Ik vraag vergeving aan al wie ik kwaad mocht ge daan hebben". Daarna verviel Faure weer in een halve bewusteloosheid, nu en dan stuiptrekkend. Het was toen half negen. Dupuy werd ge waarschuwd dat er geen hoop meer was, alle leden van het militaire en civiele huis werden bijeengeroepen, en Le Gall gaf last, de deuren van het Elysée te sluiten en al leen enkele bepaalde personen binnen te laten. Om half tien, juist toen mevrouw Berge, de getrouwde dochter van den President, met haar man en haar dochter binnentrad, had Faure geheel zijn bewustzijn verloren. De stervende herkende hen niet meer, even min de minister-president Dupuy, die nu ook op het Elysée gekomen was. Precies tien uur blies de President den laatsten adem uit. Nader wordt nog gemeld Bij de behandeling van de gevolgen van een val op de knie, had dr. Lannelogue arterico scelerose bij den overleden president ontdekt en een paar maanden met den electrischen stroom behandeld. Zijn omgeving kende dus den gevaarlijken toestand van Faure die echter buiten den eigen kring verborgen werd gehouden. Sedert acht dagen was hij ongesteld, wat ook zijn uiterlijk teekende. Woensdag bij het familiediner had hij een volkomen gemis aan eetlust toch heeft hij toen nog, hoewel met moeite, den avond met een partij biljart besloten. Volgens het zeggen van Méline aan de Echo de Paris heeft Faure zelf geweten, dat hij aan een hartkwaal leed, welke hem soms erg hinderde. Prins Victor Napoleon zou gisteren-nacht even getelefoneerd hebben of er wat te doen was. Het antwoord luidde natuurlijk ontkennend. Faure stierf, zooals reeds bleek, in zijn werkkamer. Het lijk gebalsemd ligt thans op een hooge katafalk, half door een doodlaken gedekt, enkel de zeer witte kop is zichtbaar en de over de borst gekruiste armen op het niet veranderde gelaat ligt een kalme uitdrukking. Twee geestelijke zusters waken bij den doode. De smart van mevr. Faure is pijnlijk om te zien. Dadelijk na het overlijden werd de vlag op het Elysée halfstok geheschen. De grafkelder van de familie Faure op Pére Lachaise is 't laatst geopend in '93 voor Faure's vader, er zijn zeven leden in begraven en nog drie plaatsen. Vermoede lijk wegens de beperkte ruimte bij den kelder, zulleu Donderdag, bij de begrafenis, in de hoofdlaan voor den katafalk de rede voeringen uitgesproken worden. Keizer Wilhelm heeft uit Hubertusstock telegrafisch mevrouw Faure zijn deelneming betuigd. De Keizer seinde ook aan graat Munster om uit zijn naam een krans bij de lijkkist te leggen, en om hem te zeggen, dat de Keizer zich bij de begrafenis door een bijzonder gezantschap zal laten vertegenwoordigen. Gelijk het telegram van keizer Wilhelm het eerste was uit het buitenland, zoo werd ook zijn krans bezorgd op het oogenbiik dat die van het ministerie werd neergelegd. De ambassadeur van Rusland heeft twee gerbes op de katafalk geplaatst, elk op een paars lint de woorden dragende»Aan onzen bondgenoot en vriend, met de kaartjes van den Tsaar en de Tsaritsa. De vergadering van den Duitschen Rijks dag begon gisteren met de kennisgeving van president Faure's dood door den rijks kanselier. Ik ben overtuigd, zeide prins Hohenlohe, dat de Rijksdag met den Keizer en de Bondsregeeringen hartelijke deelneming voelt voor het Fransche volk bij het over lijden van een man, die ongetwijfeld de groote belangen van vrede, eendracht en welvaart der volkeren bevorderd heeft. Gedachtig aan den band tusschen de be schaafde volkeren drukken wij onze droef heid uit over het verlies van een volk, dat nooit opgehouden heeft gaarne een drager der beschaving te zijn. De Rijksdag verhief zich van zijn zetels, hetgeen graaf Balie- strem, de president, constateerde. (En de Fransche Kamerleden beven bij Faure's doodsbericht zitten 1 Ij In Berlijnsche politieke kringen wordt Faure's dood voorloopig zonder bijzondere bezorgdheid vooreen Staatsgreep beschouwd; daarentegen maakt de hulde gisteren aan Faure in den Rijksdag gebracht, die anders van het overlijden van andere hoofden van Staat in dezen vorm geen ambtelijke ken nisgeving pleegt te ontvangen, tamelijk veel indruk als iets ongewoons en een teeken van de verbeterde betrekkingen tusschen de beide volken. In de Berlijnsche kranten wordt Faure persoonlijk minder hoffelijk behandeld dan in Hohenlohe's necrologie. Het Tageblatt noemt hem een »bon mot" van gisteren, de conservatieve Reichsbote een oppervlakkig gevormd man van de wereld, enz. In het Engelsch Hoogerhuis betuigde gisteren de minister-president lord Salisbury, gewagende van Faure's overlijden, zijn diep gevoelde sympathie met het groote na burige en bevriende land in de vreeselijke ramp die het van zijn gewaardeerden en achtenswaardigen president beroofde. Hij hoopte dat de staatsman, wien de moeielijke taak zou opgedragen worden, hem op te volgen, dezelfde hooge onpartijdigheid en onverstoorbaren rechtvaardigheidszin dezelf de welwillendheid jegens Engeland zou toonen, waardoor zijn voorganger zich onderscheidde. Lord Kimberley sloot zich van harte aan bij deze betuigingen van sympathie. Ir, het Lagerhuis spraken Balfour en Campbell Bannerman in denzelfden geest. Faure's doodbericht lokt in de geheele Engelsche pers voor Frankrijk sympathiek" artikelen uit. De Daily Chronicle heeft ee rouwrand om haar hoofdartikel. De Times schrijftIeder Engelschman zal diep sympa- thiseeren met de motie die de Regeering heden tot betuiging van rouw in het parlement zal voorstellen. Het blad gelooft dat Dupuy de meeste kansen heeft Faure op te volgen, maar de Cavaignac en andere intiganten zullen alle krachten inspannen. De Times ziet Frankrijks toekomst donker in. Stads- eu (Gewestelijk Nieuw>. Schiedam, 18 Februari 1899. Dinsdag 21 dezer herdenkt de heer L. W. Kemenade den dag waarop hij vóór 25 jaren in dienst trad bij de Vereenigirig van Gisthandelaren alhier. Reeds voor eenigen tijd vernamen wij iets omtrent dezen gedenkdag, die onder de bekende omstandigheden echter niet de aandacht trok die hij verdiende toch willen wij gaarne aan de langdurige ijverige werk zaamheid van den betrokkene herinneren. Als eene bijzonderheid deelt men 'aan de N. R. Ct. mede, dat van de werf Machinefa briek Delftshaven een goedereuboot te water is gelaten, gebouwd voor eene Engelsche firma. Dat voor Engelsche rekening eene boot in Holland gebouwd wordt, is wel een bewijs, dat op scheepsbouwgebied de Hollanders met andere naties kunnen concurreeren. In een huishoudelijke vergadering der liberale kiesvereeniging Rotterdam" werd gisteravend de heer D. de Klerk herkozen als voorzitter en gekozen tot lid van het Centraal Bestuur de heer P. Penterman, in plaats van den heer M. F. Haze, den zich niet herk esbaar stellende secretaris. Voorts werden eenige reglementswijzigingen goed gekeurd. Borgtocht van een gemeente-ontvanger» In het vorige jaar werd door den gemeente* raad van Vlaardingen op voorstel van B* en W. naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van den gemeente-ontvanger, be sloten het besluit tot vaststelling van diens borgtocht te wijzigen in dien zin, dat in plaats van f17,000, inschrijving op het Grootboek, de titularis onder gelijk verband in bewaring zal geven 120,000, reëel aan effecten, ter keuze van B. en W. Door de redactie van De Gemeentestem werd de onwettigheid van het bovenbedoelde besluit betoogd op grond hiervan, dat naar de bewoordingen van de artt. 110 en lH der gemeentewet, waar gesproken wordt van »voor" de benoeming en van »eens gestelden borgtocht", de Raad niet bevoegd js, behoudens het daar genoemde geval, ten opzichte van aard of bedrag van den borgtocht wijziging te brengen, zoolang de ontvanger nog in functie is. Alvorens het besluit uit te voeren, werd hierop door het gemeentebestuur het ge voelen ingewonnen van den minister van Binnenlandsche Zaken, die mededeelde, dat hij het besluit ter vernietiging zou moeten voordragen. Niet op de motieven door de redactie van De Gemeentestem aangevoerd, achtte de minister strijd met de wet aan wezig, maar op grond van de mindere zekerheid van den borgtocht naar de voorgenomen regeling in vergelijking met de tegenwoordige. Hoewel B. en W. van oordeel zijn dat, waar de wet de grenzen stelt, gelijk in dezen geschiedt in art. 108 gem.wet, eene regeling binnen die grenzen nimmer in strijd met de wet kan wezen, en daarom de appreciatie van het min of meer doel treffende van die regeling dan ook buiten het bereik van het vernietigingsrecht valt, stellen zij toch aan den Raad voor zich bij de uitspraak^van den minister neer te leggen en het besluit in te trekken, daar het niet te verwachten is, dat wederlegging den minister van zijne na zoo lang beraad uitgesproken meening zal doen terugkomen. Door de leden van het R. K. Kerkbestuur en het Liefdegesticht te Vlaardingen, is aan Burg. en Weth. aldaar toestemming verzocht tot het maken en daarstellen van een over dekte ruimte voor een afgesloten speel plaats ten behoeve der nieuwgebouwde R. K. scholen. BINXEXLASD. H.H. M.M. de Koninginnen verschenen eergisteravond met prinses Elisabeth in de Fransche opera te 's-Gravenhage, die Faust opvoerde. De hooge bezoeksters kwamen in de Hofloge bij den aanvang der tuinscène en vertrokken na het tafereel van Valen- tijn's dood. De goedkeuring van de door de regeering van het Moederland geschorste nieuwe be lastingwetten in Suriname is, naar men verzekert binnenkort te verwachten. Tarief van invoerrechten. Naar wij vernemen, wordt de laatste hand gelegd aan de in de Troonrede aangekon digde herziening van het tarief invoerrechten, zoodat te verwachten is, dat het daartoe strekkende wetsontwerp in den loop van het aanstaande bijeenzijn der Tweede Kamer zal kunnen ingediend worden. De veranderingen zullen van zuiver fiscalen aard zijn en strekken om gebreken weg te nemen, die zich voor de administratie bij de toepassing van het tarief hebben voor gedaan en andere moeilijkheden, die in de practijk zijn voorgekomen, op te heffen. Enkele artikelen, die tot dusver vrij konden ingevoerd worden en geen grondstoffen zijn, waarvan de vrijstelling gehandhaafd blijft, zullen belast worden. Wegens het technisch karakter dezer tariefswijziging ligt verhooging van het 5 percents invoerrecht buiten het kader van het aanstaande ontwerp.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2