Presse (Weenen) heeft bevel gekregen Frankrijk te verlaten. Men vermoedt, dat de regeering voorne mens is kracntig op te treden tegen alle correspondenten, die valsche berichten om trent de Dreyfus zaak verspreiden. Het Engelsch Lagerhuis heeft gisteren het regeeringsontwerp, dat de inschrijving vordert van geldleeners van beroep, door welke inschrijving gerechtelijke tusschen- komst mogelijk wordt, wanneer de rente boven de 10 percent per jaar gaat, voor de eerste maal gelezen. Zaterdag overleed te Weenen na een lijden van eenige jaren aan een lever kwaal waarbij zich een longontsteking voegde de aartshertogin Maria Immacu- lata Clementine. Zij stamde uit het huis Bourbon-Sicilië en werd den 14n April 1844 geboren. Op den 19n September 1861 huwde zij den aartshertog Karei Salvator uit het niet regeerende huis der Habs- burgersdeze ging haar reeds den 18n Januari 1892 in den dood voor. De echt werd met vijf kinderen gezegend, en wel met drie dochters en twee zonen, van welke laatste Frans Salvator de meest bekende is, daar hij met Maria Valeria, de dochter des keizers gehuwd is. Nadat het Hongaarsche ministerie Banffy definitief zijn ontslag bij den Keizer-Koning had ingediend, is aan Koloman Szell de samenstelling van een nieuw ministerie op gedragen, die deze opdracht heeft aanvaard. Bij de verkiezingen voor het Parlement in Griekenland hebben de Delyanisten overal de nederlaag geleden. De partij van De- lyannis is een onbeteekenende minderheid geworden. Ook in Athene wonnen de Tri- koepisten. Het Amerikaansche Huis van afgevaar digden heeft het ontwerp aangenomen waarbij twintig millioen dollars worden toegestaan aan Spanje] te betalen over eenkomstig het verdrag. Faure's laatste oogenblikken. Het laatste officieel bezoek dat Faure ontving was dat van den kardinaal-aarts bisschop van Parijs, mgr. Richard, die 's middags ten drie ure bij den president audiëntie had en zich geruimen tijd met hem onderhield over zijn reis naar Rome. In de bisschoppelijke woning teruggekeerd, zei de kardinaal tot zijn vicarissen-generaal. «De gezondheid van den heer Faure is veel beter dan toen ik de vorige maal bij hem was. Op Nieuwjaarsdag scheen het mij toe dat hij vermoeid en gejaagd was, maar nu is elk spoor van afmatting verdwenen Zes uur laier was de president dood. De president is niet bediend bij volle kennis. De eerw. heer Renault, sedert 9 jaar koordirecteur der Notre Dame, die door een bediende per rijwiel om een priester uitgezonden, op straat werd ont moet en naar het Elysée geleid, kon nog slechts over den president de absolutie in u hier dan van En eer ik het beletten kon, keerde hij den zak van mijn jas 't binnenste buiten en een diamanten doekspeld, een zilveren lepel en dito naal denkoker rolden over den vloer. Welly kreet generaal Seacombe. Ik stond als versteend, sik ga," sprak de ander, in twee minuten ben ik met eenige knechts hier." sWelly," barstte de generarl uit, »gij, gij waart tot zoo iets in staat!" Toen echter kreeg ik plotseling mijne bezinning terug. sHoud hem! Houd hem! schreeuwde ik en wilde den ander nazetten. De generaal echter greep mij vast en hield mij met ijzeren vuist terug. «Die knepnn kunt ge dus ook alsprak hij met kwalijk verholen verachting. ik riep evenwelMijnheer, als ge uwe diamanten terug wilt hebben,Jzet dien kerel dan ten spoedigste na!" »Die kerel! zegt ge dat is de detective Walther!" «Detective! een inbreker is't I hans herinner ik me, waar ik hem gezien heb. Ik heb hem zelf voor een maand of vijf voor 't gerecht verdedigd!" Mijn onbekende vriend was alzoo een van de meest bekende gauwdieven van New-York, een genie in zijn vak. extremis uitsprekenhet H. Oliesel heeft hij niet ontvangen. Eenige oogenblikken later verscheen de eerw. heer Binz, kapelaan St. Philippe, door een ander bediende ge waarschuwd, en bijna tegelijk met hem kwam pastoor Herzog van de Madeleine, die reeds een uur te voren naar het Elysée was gesneld, maar toen niet bij den zieke kon worden toegelaten wegens het consult der doktoren. Op de uitdrukkelijke ver klaring van een der geneesheeren, dat er geen oogenblikkelijk gevaar was en de komst van een priester den zieke te zeer zou doen ontstellen, had hij zich toen verwijderd met de woorden Ik ga naar de kerk, maar zoo dra het Lof uit is, kom ik terug en indien de toestand van de zieke mocht verergeren, blijf ik van nacht hier. De pastoor vond echter den president reeds gestorven. Pastoor Herzog verhaalde aan den reporter van de Figaro, dat de President meermalen gedurende zijn leven en ook in zijn korten doodstrijd bewijs heeft gegeven van gods dienstige gevoelens- Hij had reeds geruimen tijd geleden den wensch uitgedrukt, dat men, in geval hij ernstig ziek mocht worden, een priester zou doen ontbieden. «Ik wil niet sterven zonder Sacramenten had hij meermalen verklaard, en toen men trachtte hem gerust te stellen, zeide hij Neen, neen, het is gedaan, laat voor mij bidden, bidt allen voor mij". Helaas, het is hem niet gegeven geworden versterkt door de Genademiddelen der H. Kerk de eeuwigheid in te gaan De Univers put in een hoofdartikel van Franc. Veuillot de volgende les uit dit stervenDe kleinen der aarde gelooven niet wat de priester zegt. Want die grooter zijn in den Staat gelooven evenmin. Waarom niet. Gedurende hun leven hebben eerzucht, menschelijk opzicht, de hoop op een lang leven, honderd andere oorzaken het geloof in slaap gewiegd. Maar op den dorpel van het schrikkelijk oordeel Gods, ontwaakt het geloof, en schreit het om hulp en vergeving. Wilt ge het voorbeeld volgen van de machtigen in den Staat, volgt na hun doen op een oogenblik, dat geen schijn het waarachtige hunner daden bemantelt. Volgt niet het geloof dat zij in hun leven, wèl dat zij in hun stervensuur hebben getoond. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 21 Febiuari 1899. St. Vincentius Paulo. Tegen den avond was de mist opgetrok ken en begon het te regenen. Geen flinke plasregen, geen bui die spoedig voorbijgaat, maar zoo'n fijne zachte motregen, overal doordringend, die u doet huiveren onder uw dikken pelsmantel, die uwe voeten koud maakt ondanks dubbele zolen en overschoe nen, die u na volbrachte dagtaak vlug doet voortloopen naar huis, doet smachten naar uw huiskamer, waar licht is en warmte en gezelligheid Straks had de mist een gedaante voor 'toog verborgen, langs de huizen voortslui pend, angstig, gejaagd, met verwilderden blik. Even had die gedaante zich opgehouden in de portiek van het sombere gebouw dat zich tusschen de vrij armoedige huizen der straat als een reus tusschen dwergen ver hief.... Toen was zij voortgesneld verder, steeds verder, tot een of andere stroom zijn golven had gesloten boven de arme, die moede van 's levens strijd, zich aan zij n schoot had toevertrouwd, waarin zij was verzonken, steeds verder m de donkere diepte, zonder licht aan 't einde Uit het armzalige bundeltje in de portiek stijgt af en toe een zwak gekrijtNie mand hoort het. En de vocht dringt door de onvoldoende bedekking en doet het arme jonge lichaam sidderen en rood worden van koude Daar daagt redding. De hooge poort wordt ontsloten, een lichtglimp valt naar buiten, en dan buigt zich over het wezentje een gelaat vol liefde en goedheid de veilige haven is bereikt Niemand ziet de daad van den eenvoudigen kloosterling die in alle nederigheid de woor den des Meesters in praktijk bracht»Laat de kinderkens tot mij komen." Den geheelen dag had hij geloopen om werk, hij de buiten zijn schuld zonder be trekking geraakte werkman, en toen hij nu moedeloos en hongerig, bittere gedachten in 't harte, huiswaarts wilde keeren, toen was hij een paar makkers tegengekomen naar wie hij vroeger nooit omzag. Veel hadden zij gepraat over ongelijkheid van het lot en wat dies meer zij. Men had hem meegetroond naar de kroeg, men had hem getracteerdwaggelend was hij ten laatste thuisgekomen, gebulderd had hij tegen zijne vrouw, die het toen niet helpen kon, en zijne kinderen die hem anders vroolijk tegemoet kwamen, zij waren voor hem weggevlucht. Nu zit hij aan de tafel, het hoofd in de handen mokkend, en som berheid hangt over 't huisgezin. Daar wordt de deur geopend, binnen komt troost en hulp, en koning Alcohol, die reeds hier zijn tente meende te hebben opgeslagen, die zijne offers reeds heeft uitgekozen, hij vlucht, hij vlucht schandelijk voor den zielenadel en de grootheid die in de gestalte van den binnentredende liggen uitgedrukt. En de mannen die hier in Schiedam het voetspoor van dezen grooten Heilige volgen, geen openlijke erkenning hunner daden valle hun ten deel. Laten zij in alle bescheidenheid voortwerken aan de edele take die zij zich hebben opgelegd; hun devies zij: «Excelsior." De runderen van den veehouder C. Hout man alhier zijn van mond- en klauwzeer hersteld. Op één plaats doet die ziekte zich thans nog voor. De onder deze gemeente nieuw opgerichte zalmzegenvisscherij in de Maas zal electrisch verlicht worden. Op Woensdag 1 Maart a. s. zal voor de afd. Schiedam van het Alg.Ned. Werkliedenver bond in «Musis Sacrum" als spreker optreden de heer D. de Klerk, lid van de .Tweede Kamer der Staten Generaal met het ontwerp «Pensioneering van oude werklieden. (S. Cf.) Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politieeer. bril. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen een theedoek, bij v. d. Burg, 62, een zwart zijden das, bij v. d. Touw, Rotterdamsche dijk 31s, een gele trekhon d, bij Krommenhoek, Hoogstraat 72, en een portemonnaie met 0.19J) bij van Waarden burg, Bagijnhof. Zaterdag-nacht kwam de gemeenteveld wachter Van der Plas te Overschie, in aanraking met twee heeren op een fiets komende van Rotterdam richting nemende naar Delft. De fiets van een hunner was niet voorzien van een licht. Hem daarover onderhoudende kreeg Van der Plas onverwacht van dien ,,heer" zulk een hevige stomp tegen de borst dat de veldwachter achterover op de straat viel met het gevolg dat daardoor zijn linkerduim is gebroken. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt- De reederij «de Schie" keert over het afgeloopen jaar aan de aandeelhouders ruim f 30 uit per aandeel van f250, dus ruim 12 pet. Door een drietal predikanten te Delft wordt in eene circulaire steun verzocht tot het jn het leven roepen van de vereeniging «Wijk- en ziekenverpleging Bethel", ten einde deze inrichting weder te kunnen openen. Tot dit doel willen de heer en mevrouw Van Meerten niet alleen hun steun verleenen, maar ook het gebouw aan het Oude Delft en de geheele inrichting belangeloos aan de nieuw op te richten vereeniging in bruikleen geven. Het ligt in de bedoeling om ook de omliggende ge - meenten in de gelegenheid te stellen, van Bethel's ziekenverpleging gebruik te maken. In het ontwerp tot heffing van kadegeid in de laatste Raadvergadering te Vlaardmgen door Burgem. en Weth. teruggenomen, *s nu de volgende verandering gebracht. Doorioopend gebruik van kade oppervlakte kan slechts worden toegestaan voor zoover de behoefte van het openbaar verkeer het toelaten, en met inachtneming van daarbij betrokken bijzondere belangen. Door den heer C. Van Toor, te Vlaar- dingen, is te Grimsby een kotterschip aan gekocht, welk schip voor de haringvisscherij ingericht zal worden. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft aan de weduvve De Haan te Warptemolen (Friesland,) een behoeftige naaister, geld verschaft om een nieuwe naaimachine te koopen. H. M. de Koningin-Moeder, die in den laatsten tijd vaak wandelingen maakt, dik werf in het Scheveningsche Bosch, wandelde Zaterdag-ochtend, vergezeld van eene hof dame, van het Paleis in het Noordeinde naar het Haagsche Bosch. Na Hare wan deling aldaar eeniger. tijd te hebben voort' gezet, keerde H. M. per rijtuig naar het Paleis terug. Gelijk gemeld is, heeft de minister van Koloniën Vrijdag persoonlijk aan H. M. de Koningin mededeeling gedaan van het ontvangen Atjeh telegram. Naar wij vernamen moet H. M. in harte lijke bewoordingen Hare voldoening hebben uitgesproken over het behaalde succes. (Tel) De Duitsche huzaren-officieren brachten gister-middag, vergezeld van Ilr. Ms. ordon- nance-officier, le-luitenant Loudon, een langdurig bezoek aan de cavalerie-kazerne te 's-Gravenhage. Onder geleide van den regiments-coin' mandant, kolonel Wfipperman, en verschil' lende hoofd- en verdere officieren van het 3e regiment, bezichtigden de officieren van het regiment «Koningin Wilhelmina der Niederiande" belangstellend het inwendig0 van de Alexanderskazerne, terwijl ten slotte in een der afrijdplaatsen een peleton huzaren in marschtenue voorreed, dat eenige malen voor de Hannoversche officieren defileei'd0 in stap en in draf. Daarna werden van een der ruiters nog eens in 't bijzonder de tenue en bepakking bezichtigd. Na afloop van het bezoek aan d0 Alexanderskazerne werden de Koninklijk0 stallen aan den Hoogewal in oogenschoti^ genomen. In 1899 bestaat voor twee jongelingetl gelegenheid om te worden aangenom0"' ten einde onder het genot van een subsid'0 van f4000, te worden opgeleid tot milita'r apotheker bij het leger in Nederlandsch] Indië. Aanvragen om toelating voor 20 Jut)1 Nadere bijzonderheden in Stct. no. 43. De commissie belast met het op 4 Apr'' en volgende dagen te Arnhem af te ne®0" examens voor de betrekking vankomies^ kl. der directe belastingen, invoerrecht011 en accijnzen en van deurwaarder der direcl0 belastingen is samengesteld als volgt. 6' en voorzitter de heer J. J. G. van Wichel'01' inspecteur te Bergen-op-Zoom en tot led011 de heeren inspecteurs J. C. v. d. Meer 10 Hoogezand, M. J. G. Pet Arnoldts 10 Eindhoven, L. de Vries, te Harlingen en F. v. Nieuwkuijk te Doetichem. Aan den Minister van Waterstaat door het Hoofdbestuur der schippefsv0f eeniging «Schuttevaer worden verzocht eventueel te bouwen tramwegbrug over B Oude Maas bij Spijkenisse, zóó hoog te d00fl leggen, dat deze ook, in een niet al 16 nabijzijnde toekomst aan de scheepva®f geen hinder zal veroorzaken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2