regeering is, de wetten op woeker te her stellen, maar de Times en andere torybladen betoogen, dat de voorgestelde wet daar bedenkelijk veel op lijkt. De leger begrooting voor 1898 1900 bij het Engelsch parlement ingediend, bevat een verhooging van uitgaven met 1091.700 pond sterling, een vermeerdering van het leger met 793 man, buiten Indië, 6 nieuwe batterijen voor de veld, die den 31n Maart klaar moeten zijn en nog 10 in 1901. Een uitgebreid plan tot nieuwe bewapening van de versterkingen binnen- en buitenland heeft het departement van oorlog in overleg met het marinebestuur uitgewerkt. De sultan van Oman heeft den afstand van een kolenstation aan Frankrijk her roepen, nadat de Engelsche admiraal met beschieting gedreigd had. De Engelsche oorlogsschepen Eclips, Sphinx en Redbreast liggen op de reede van Mashate. De Sultan heeft een proclamatie laten aanplak ken, waarin hij de herroeping van het besluit en de reden daarvan aankondigthij legde een dergelijke verklaring of in een openbare bijeenkomst van den Raad. De Fransche consul protesteerde toen, maar alles is rustig gebleven te Maskate en de proclamatie is door de inlandsche bevolking goed opgenomen. De correspondenten van de Daily Chro nicle in Stockholm en Kristianiï seinen dat onder het volk op het Skandinansch schier eiland diepe ontroering heerscht over de laatste maatregelen van de Russische regeering in Finland. De Zweedsche pers doet een beroep op de Noren om de binnen- landsche twisten te staken met het oog op het wassend gevaar uit Rusland, terwijl de Noorsche pers verklaart dat Noorwegen behoort op te komen tegen de schandelijke pogingen tot russificatie van het grootvor- stendom, door de uitnoodiging van den Tsaar tot het vredescongres in Den Haag te weigeren. De Spaansche Kamer van afgevaardigden hield gisteren een belangwekkende zitting Canalejas vroeg verlof om de regeering te interpelleeren hoe zij het geld, voor oorlog bewilligd, zal gebruiken. Den minister van financiën, vroeg htj, hoe hij de achter stallige soldij van de soldaten die uit de koloniën zijn teruggekeerd, zal betalenen vérder, hoe de regeering denkt over de betaling van den eerst vervallenden coupon der Staatsschuld en het amoritiseeren van de schuld van Cuba en de Filippijnen, en of de regeering dadelijk een wetsontwerp tot betaling van die schulden zal indienen. De minister van financiën zeide, dat bij aanstonds bereid was te antwoorden, maar hij zal niets van zijn plannen loslaten, want hij heeft er zijn ambtgenooten nog niet mede in kennis gesteld. Onder zijn ont werpen is een tot onmiddellijke betaling van de achterstallige soldij der Cubaansche troepen. Daarna zeide Allix, dat Mac Kinley aan generaal Shafter had geseind, dat de overgave van Santiago met de regeering te Madrid overeengekomen was, en hij dus slechts een schijngevecht had te leveren. De minister van marine antwoordde, dat hij deze voorstelling onjuist achtte. Allix hernam, dat Sagasta aan Blanco geseind had, dat de overgave van Santiago goedgekeurd kon worden, om de monarchie te redden. Hij begreep niet, dat Sagasta nog aan het bewind bleef. De minister van marine zou heden de rede van Allix beantwoorden. In den Senaat viel Almenas de generaals heftig aan, te midden van een onbeschrijfelijk tumult. Portorico was op schandelijke wijze overgegeven, zeide hij, en toch heeft de generaal die op dat eiland bevel voerde, het grootkruis gekregen en bevel over een legerkorps. Primo de Rivera maakte Almenas voor een lasteraar uit. De partijen in de nieuwe Grieksche Kamer zijn aldus verdeeld 112 theotokisten of tukoepisten) 36 ministerieelen, 25 delyan- nisten, £6 onafhankelijken, 13 deligeorgisten, 6 dragsemisten, 3 rallisten. De regeering legt het bewind niet neer maar zal de Kamer uitspraak laten doen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 22 Februari 1899. De heer F. W. N. Hugenholtz, die als voorganger van de afdeeling Schiedam van den Ned. Protestantenbond tegen 1 Sept. a. s. ontslag heeft gevraagd, moet ook voornemens zijn deze gemeente metterwoon te verlaten. Aan de Warande is men bezig met het leggen van kokers ten behoeve van de afvloeiing van een stuk land in den West- frankelandschen polder, dat tengevolge van den aanleg van een nieuwe straat, van de Schoolstraat naar de Westerhaven, van den waterafvoer was afgesloten. Daardoor zal ook in het vervolg het water op gelijk niveau blijven aan beide zijden van den weg. De heer N. Bijlo, die den 25en Februari a.s. gedurende 60 jaren op het kantoor der firma S. A. Maas, opvolger der firma Simon Rijnbende Zonen, is werkzaam geweest, is sedert eenige weken door een ernstige ongesteldheid verhinderd naar het kantoor te gaan. Gelukkig kunnen wij hier onmid dellijk bijvoegen dat de toestand van den patient van dien aard is, dat het te hopen is dat de flinke 74-jarige nog weer op het kantoor zal terugkeeren. Echter zal tenge volge der ziekte de 25e wel zonder fees telijkheid voorbijgaan. {S. Ct) De te Ruhrort gevoerde onderhandelingen tot het samensmelten der bestaande particuliere sleepvereenigingen en onder nemingen voor de middenrijnsche vaart met de Internationale Rijnsleepers-vereeniging te Rotterdam zijn met goed gevolg bekroond geworden. Tot bestuurder aan de Ruhr is de sleepondernemer Joh. Knipscheer en tot tweede directeur de heer Heinr'. Buchloch gekozen. De grootreederijen zien het, zooals te begrijpen, heel gaarne, dat voor de midden en bovenrijnsche vaart, tengevolge van deze vereeniging. in 't vervolg zekere er, meest verhoogde sleeptaxen zullen vast gesteld worden, waarvan de reederijen mede voordeel trekken, schrijft de Zeepost. De politie te Delft heeft aangehouden en ter beschikking van den burgemeester van Vrijenban gesteld J. N. en de gebroeders K., verdacht van diefstal in een der booten van den's-Gravenhaagschen Stoombootdienst, liggende in de Provinciale vaart onder Vrijenban. Door het openschuiven van een raam hadden zij zich toegang verschaft tot de 4e klasse kajuit, de geldlade van een muziekspeeldoos met geweld geopend, en den inhoud medegenomen. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men, tijdens de afwezigheid van den bewoner, zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot eene woning in de Oosterstraat te Delft, en na eenig geld ontvreemd te hebben, het beddegoed met petroleum overgoten en daarna in brand gestoken. Door spoedige hulp werd de brand in den aanvang gebluscht. De heer W. J. Niermeijer, lid van het Delftsch Studentencorps, deelt in het Sociaal Weekblad mede, dat de keuze van den voorzitter der Sociaaldemocratische Studen- ten-propagandaclub tot voorzitter van den Senaat, gebeurd is bij herstemming tegen »een aristocraat" en dat velen aan den sociaal-democraat de voorkenr gaven, om Dvan twee kwaden het minste te kiezen", te meer omdat het senatorschap in hoofd zaak is een administreerend ambt en bij elk eenigszins gewichtig besluit de corps vergadering beslist. Het Sociaal Weekblad is van meening, dat, ook met die toelichting, de uitslag der keuze «tusschen twee kwaden" een zeer opmerkelijke blijft. Met 1 November zullen de pyrotechnische werkplaatsen worden overgebracht van Delft naar de Hemburg, alwaarjlepatroon fabriek en de werkplaatsen voor draagbare wapenen reeds gevestigd zijn. Er rest dan te Delft niets meer dan de constructiewerkplaatsen en de stapelmagazijnen, wier toekomstige plaats ook de Hem brug is en wel met het oog daarop, dat men bij een eventueele mobili satie alle Rijkswerken binnen de stelling van Amsterdam wil vereenigd hebben. Ook de geschutgieterij zal eerlang daarheen worden overgebracht. Land- en Tuinbouw. Hollandsch vee in België. Door de afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is op 18 Februari II. het volgende adres verzonden. Aan Hare Majesteit de Koningin Geeft eerbiedig te kenen Het Bestuur der Afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbou w; Dat thans wederom een nieuw gevaar den Hollandschen veehandel van de zijde van België bedreigt Dat dit gevaar verband houdt met den invoer van het vet- of slachtvee en requestrant voor het oogenblik ter zijde stelt de vraag of de tegenwoordige voorwaardelijke openstelling der Belgische grenzen voldoende strookt met de belangen van den handel in mager (fok- en melk-) vee Dat het voor België bestemde vet- of slachtvee thans na keuring hier te lande in gesloten spoorwegwaggons naar de abattoirs van de groote Belgische steden wordt vervoerd, nadat het op de grenzen door een Belgischen veearts gekeurd is en de waggons geplombeerd zijn Dat het ingevoerde vee bij dien vervoer met geen ander vee in aanraking komt en korten tijd na aankomst op het abattoir wordt afgemaakt Dat deze wijze van invoer van vet vee derhalve nog den sanitairen toestand van den Belgischen veestapel noch den alge- meenen gezondheidstoestand in België ook maar eenigszins kan bedreigen Dat echter de Belgische Regeering voor nemens schynt om in deze wijze van invoer verandering te brengen. Dat immers in de zitting der Kamer van Afgevaardigden van den 31 Januari jongst leden de Minister van Landbouw, de heer De Bruijn, zich heeft uitgelaten in dezen zin, dat wel de invoer van Danimaux de boucherie" bijna te allen tijde kan worden toegelaten, maar la condition de sacrifier les animaux la frontière au moment de leur importation", met de mededeeling, dat de Hoogere Landbouwraad in gelijken zin geadviseerd had, dat Z.Exc. reeds pogingen heeft aangewend om dit stelsel ten uivoer te brengen en dat wellicht binnen korten tijd aan de Kamers voorstellen tot ver wezenlijking der ontworpen maatregelen gedaan zullen worden Dat de verwezenlijking van zoodanigen maatregel slachting van het vee op de grenzen aan den handel in vet vee een onberekenbaar, nadeel zou berokkenen Dat de Belgische handelaren geen vet vee in Holland meer zullen aankoopen, wanneer het vee niet in de slachthuizen der groote steden, doch reeds aan de grenzen wordt geslacht, vermits het geen betoog be hoeft dat het vleesch onder die omstandig heden vooral bij zomerdag niet van de hand gezet zal kunnen worden Dat de Belgische vleeschhouwers dan ook reeds tegen Dinsdag 28 Februari 1899 3 uur nam. in het Vlaamsche theater, Laakensche- straat te Brussel eene Groote Nationale Meeting hebben uitgeschreven, waarvan de dagorde luidt «Protestatie tegen het ontwerp van M. De Bruin, de inrichting op de grenzen van bestendige slachthuizen om daar de slachtbeesten bij hunnen invoer af te maken"; Dat wanneer de vraag van België (waar heen jaarlijks zoovele duizenden slachtbeesten worden vervoerd) afneemt of ophoudt, de waarde van den Hollandschen veestapel bedenkelijk zal verminderen Dat bovendien mocht het voornemen der Belgische regeering werkelijkheid wor den het uit Amerika ingevoerde vee in Antwerpen (en dus niet op de eene of andere grensplaats) geslacht zoude worden, tenge volge waarvan de invoer uit Amerika in gunstiger conditie zoude zijn dan die uit Holland. Redenen, waarom requestrant eerbiedig verzoekt, dat het aan Uwe Majesteit moge behagen om aau Uwer Majesteits Regeering het doen van zoodanige stappen op te dragen, dat de in België voorgenomen maatregel niet tot uitvoering worde gebracht. Hetwelk doende, enz. Het Bestuur der Afdeeling voornoemd, {get.) P. Loopuijt, Voorzitter, {get.) Mr. C. P. Zaaijer, Secretaris. Schiedam, lg Februari 1899 Rotterdam, Op de veilingen Maandag-avond in het Westland gehouden, werden de volgende prijzen besteed stoofperen f 3.25 a f 3.— stoofappelen f 13,10 per kin, spruitkool f 0.50 a f 0.80, kroten f 0.80 a fl.20, peen f 0.30 a f 0.35 per zak tafelperen 2 a 10 ct., appelen 2 a 5 ct. per stuk. BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft benoemd in de Orde van Oranje Nassau, tot commandeur den majoor baron Von Diepenbroïck—Grüter, kommandanttot officierritmeester baron von Oldershausen tot ridder den luitenant von Bülow, uitmakende de deputatie van het Hannoveraansche huzaren-regiment. De Duitsche deputatie. H. M. de Koningin ontving eergisteravond tegen 63/4 uur de deputatie van het Hanno veraansche Huzaren-regiment No. 15 »Ko- nigin Wilhelmina der Niederliinde. Daarna heeft Hare Majesteit de Koningin Moeder de officieren in audiëntie ontvangen. Zij namen vervolgens deel aan het te hunner eere ten Hove gegeven diner. Aan tafel heeft H, M. de Koningin in de Duitsche taal een korte toespraak gehouden tot de vertegenwoordigers van het korp?, dat naar Koningin Wilhelmina genoemd is' Behalve eenige dames en heeren van de Koninklijke hofhouding namen Maandag aan het diner ten Hove ter eere van de deputatie van het 15e Hanoveraansche regiment, ook deel de zaakgelastigde van Duitschland bij ons Hof de heer von Flotowde attaché bij de Duitsche legatie de eerste luitenant von Uckrode minister van Oorlog en de Gou verneur der Residentie. De Duitsche huzaren officieren brachten gisteren vergezeld door Hr. Ms. ordonnance- officier, de le-luitenant Loudon, een bezoek aan Amsterdam. Zij waren genoodigd op de soirée dansante, die gisteren avond ten Hove gegeven werd en keerer. heden-ochtend naar hun gar nizoen terug. Was de directeur van het Kabinet der Koningin na zijn terugkeer uit Zeist her stellende van zijn ziekte, thans meldt men uit den Haag, dat zijn toestand in d0 laatste dagen weer een ongunstige wending genomen heeft. In bijvoegsels tot de Stct. worden mede' gedeeld de opgaven, over het tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1896, bedoeld i° art. 12 der wet van 28 Juni 1881 (Staats blad no. 97), houdende wettelijke bepaling00 tot regeling van den kleinhandel in sterke0 drank en tot beteugeling der openbar0 dronkenschap. Ter kennis van belanghebbenden word' gebracht dat, blijkens mededeeling van den Koninklijk-Pruisischen opperpresident van d0 Rijnprovir.cie, de beperkende bepaling00 voor de scheepvaart in het Bingerloch, ,0 verband met den afloop der normaliseering3' werken, zijn ingetrokken. {Stct.) De minister van Binnenlandsche Zake° verleent deze week geen audiëntie. De minister van Buitenlandsche Zak0° brengt ter kennis van belanghebbenden, d° met ingang van 1 Januari j.l. op Cuba, e'' met ingang van 1 Februari j.l op Porto R030 een nieuw tarief van invoerrechten is mêe voerd, waarvan een exemplaar op zijn Dep»rte' ment ter inzage ligt. De Staats Courant no. 45 bevat nad0|-e bijzonderheden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2